Japonci chcú stavať domy na Mesiaci a Marse pomocou autonómnych stavebných strojov

Technológie
0

Vzhľadom na starnúcu populáciu v Japonsku začínajú testovať automatizované stavebné technológie. „Pracovnú silu“ predstavujú diaľkovo ovládané buldozéry, kontrolné systémy na báze umelej inteligencie a drony. Japonská agentúra na výskum vesmíru (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) má v pláne využiť tieto technológie v budúcnosti na staveniskách na Mesiaci a Marse.

Myšlienka vybudovať ľudské príbytky mimo Zeme nie je nová, zaoberajú sa ňou súkromné architektonické firmy, Európska vesmírna agentúra, ruská Federálna kozmická agentúra i NASA. Počíta sa predovšetkým s 3D tlačou. JAXA síce nezverejnila veľa detailov, spolupracuje však s japonskou stavebnou spoločnosťou Kajima. Podľa magazínu Nikkei Asian Review by automatizované stavebné systémy tejto firmy mali umožniť agentúre vybudovať stanovište pre štyri až šesť ľudí na Mesiaci okolo roku 2030 a na Marse okolo roku 2040.

Automatizovaný systém Kajimy A4CSEL (Automated Autonomous Advanced Accelerated Construction System for Safety, Efficiency, and Liability) sa už využil na stavbu priehrad v japonskej Fukuoke a teraz sa ho JAXA snaží prispôsobiť svojim mimozemským plánom.

A4CSEL počíta s diaľkovou ľudskou obsluhou pomocou tabletov. No čas potrebný na vyslanie signálov na Mesiac (niečo vyše sekundy), o Marse ani nehovoriac, môže byť problém. Preto sa Kajima bude snažiť posunúť svoj systém smerom k plnoautomatizovanej prevádzke namiesto spoliehania sa na diaľkový ovládač. Už vybavila svoje buldozéry programom na autonómne vykonávanie úloh, no na Zemi sa to deje pod dohľadom ľudských operátorov. Samozrejme, na inej planéte budú podmienky úplne odlišné. Kajima sa preto usiluje zvýšiť autonómnosť a bezpečnosť svojich strojov a vyvíja pre ne nový spôsob vzájomnej komunikácie na zvýšenie ich efektívnosti. Budú si napríklad vzájomne oznamovať svoje umiestnenie a trasu na predchádzanie kolíziám a koordináciu činnosti.

Autonómne stroje by sa mohli použiť na odsun odpadu či zarovnávanie terénu pre raketové odpaľovacie rampy. S postupným zdokonaľovaním technológie by sa dali využiť aj na autonómnu stavbu zložitých štruktúr. JAXA chce začať interné testy tejto technológie po apríli 2017.

Zdroj: gizmag.com

Redakcia

Všetky autorove články
Mars JAXA autonomne stroje A4CSEL

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať