Jadrový reaktor pre misie na Marse by mal byť hotový už o pár rokov

1

Vedci snívajú o tom, že jedného dňa sa budú stavať osady na Mesiaci či dokonca na Marse, kde by ľudia mohli bezpečne žiť celé mesiace alebo aj roky a vykonávať výskumnú činnosť. Jeden z najnaliehavejších problémov, ktoré pri tom treba vyriešiť, sa týka energie. Americké ministerstvo energetiky a agentúra NASA sa domnievajú, že správnou cestou by mohla byť jadrová energia. Pred istým časom prezentovali prototyp štiepneho reaktora Kilopower, ktorý sa ukázal ako sľubný počas testov na Zemi.

Teraz podľa správy webu Space.com chystajú verziu pripravenú na let, ktorá by mala byť hotová už v roku 2022. Vyjadril sa tak Patrick McClure, vedúci projektu Kilopower, počas prezentácie v júli. Výroba energie štiepnou reakciou vo vesmíre je veľmi podobná ako na Zemi. Potrebná je iba schopnosť využiť teplo, ktoré vzniká delením atómov, a premeniť ho pomocou tzv. Stirlingovho motora na elektrickú energiu. Pri tejto premene však dochádza k veľkým stratám.

Pri prvých testoch reaktor Kilopower preukázal iba 30-percentnú účinnosť. No aj tak je účinnejší ako jadrové zdroje, ktoré NASA používa napríklad vo svojich roveroch na Marse. Reaktory využívajúce technológiu Kilopower budú mať podľa odhadov životnosť asi 15 rokov. Ako už názov napovedá, reaktor Kilopower je navrhnutý tak, aby počas tejto doby generoval najmenej 1 kilowatt (1 kWe) elektrickej energie.

Na zabezpečenie dostatočnej energie pre dlhodobé vesmírne misie bude potrebných viac takýchto reaktorov. Zariadenie s výkonom 10 kWe by bolo vysoké iba 3,4 metra, pričom jadro reaktora bez akéhokoľvek tienenia by bolo asi také veľké ako kotúč papierových utierok. Spolu s tienením by celý reaktor mal hmotnosť okolo 2000 kilogramov.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir veda vyskum mesiac buducnost elektrina energia

1 komentár

hmm 1kW je vykon iba na jeden vysavac reakcia na: Jadrový reaktor pre misie na Marse by mal byť hotový už o pár rokov

20.8.2019 09:08
hmm 1kW je vykon iba na jeden vysavac. Nic moc
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať