Jadrové zbrane majú ochrániť Zem pred prípadným armagedonom

Bezpečnosť
0

Aj keď sa o jadrových zbraniach hovorí zväčša v negatívom svetle, vedci v nich paradoxne vidia efektívny spôsob na záchranu Zeme pred prípadnou hrozbou. Rakety s jadrovými hlavicami sa majú stať hlavným pilierom vznikajúcej planetárnej obrany, ktorá má ochrániť ľudstvo pred zrážkou s asteroidom.

Začiatkom januára tohto roka otvorila americká vládna agentúra NASA špeciálny úrad na koordináciu planetárnej obrany. Jeho úlohou je vyhľadávať a katalogizovať potenciálne nebezpečné objekty - konkrétne asteroidy väčšie ako 140 m. Rakety s jadrovými hlavicami budú vyslané smerom k asteroidu, ktorý sa nachádza v kolíznom kurze so Zemou, a pokúsia sa ho odkloniť z pôvodnej dráhy. Na základe vzájomnej dohody by to mali v rukách Rusi alebo Američania.

asteroid2.jpg

Momentálne len v teoretickej rovine sa hovorí aj o ďalšom možnom nedeštruktívnom spôsobe odklonu asteroidu. Keby bola blížiaca sa skaza Zeme rozpoznaná včas, smerom k asteroidu by bol vyslaný raketoplán s kozmonautmi na palube, ktorí by naň v snahe zvrátiť blížiacu sa pohromu umiestnili raketové motory, prípadne solárnu plachtu. Ktorú možnosť sa však podarí aplikovať v praxi, ukáže až budúcnosť.Zdroj:geekwire.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať