Image
25.7.2019 11 Comments

Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne

Pri nebezpečnej eskalácii napätia vo svete a zvyšujúcej sa hrozbe jadrovej konfrontácie chce americké letectvo udržať mier pomocou novej jadrovej strely s plochou dráhou letu, ktorá by bola vypustená z lietadla. Nová zbraň má názov Long-Range Standoff Weapon (LRSO) a udržiavala by v ohrození kľúčové nepriateľské ciele, ktoré sú ťažko dosiahnuteľné inými typmi útokov. Strela LRSO by si mala poradiť so stále sa zlepšujúcou protivzdušnou obranou protivníkov. Podľa predstaviteľov amerického letectva by mohla byť nasadená v roku 2030.

Strela vypustená z bombardéra by mala odradiť protivníka od jadrového útoku bez toho, aby lietadlo muselo preniknúť do jeho vzdušného priestoru, čím sa znižuje riziko. Existencia takýchto jadrových zbraní je vraj úplne založená na myšlienke odstrašenia. Jej obrovská ničivá sila by mala dosiahnuť opačný účinok – zastavenie jadrovej vojny skôr, ako k nej dôjde.

LRSO je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný s bombardérom B-52 a pripravovaným bombardérom B-21 Raider. Letectvo by malo získať 1000 nových striel LRSO. Niektorí odborníci vyjadrujú obavy, že riadená jadrová strela by mohla zahmlievať zásadné rozdiely medzi konvenčnými a jadrovými útokmi, a teda potenciálne zvyšovať riziko a znižovať prah pre vypuknutie nukleárnej vojny. Vývojári novej zbrane a jej zástancovia z Pentagónu sa však domnievajú, že LRSO bude mať opačný účinok – bude zvyšovať vyhliadky na mier pridaním nových vrstiev odstrašenia.

Zdroj: defensemaven.io.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hackeri by mohli odstaviť satelity alebo ich premeniť na zbrane

17.02.2020 00:04

V januári sa spoločnosť SpaceX stala prevádzkovateľom najväčšej aktívnej satelitnej konštelácie na svete. Tá pozostáva z 242 satelitov obiehajúcich okolo planéty, v nasledujúcom desaťročí ich chce fir ...

Bezpečnosť 2

Počítač s Windows je vraj menej náchylný na infikovanie malvérom ako Mac

14.02.2020 00:20

Antivírusová spoločnosť Malwarebytes v týchto dňoch zverejnila rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Najzaujímavejšie zistenie je to, že počítače ...

Bezpečnosť

Microsoft poslal Windows 7 na večnosť, urobte to aj vy

12.02.2020 14:28

Chcete chrániť svoj počítač pred novými hrozbami či malvérom? Rozlúčte sa s vaším milovaným operačným systémom Windows 7 a prejdite na niektorú z jeho novších alternatív. Vaše zariadenie sa vám poďaku ...

11 Comments

 1. Sprostosť reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  13.8.2019 09:08
  Väčšiu sprostosť som už dávno nečítal. Takto budeme zase o krok bližšie k nechcenej jadrovej vojne
  Reagovať
 2. Bojujeme za mier reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  29.7.2019 21:07
  Toto tu uz bolo vyse 40 rokov v case studenej vojny. Neustale strasenie komunizmom a teraz rusmi a nuklearnymi hlavicami udrziavanie mieru vo svete. Amikom uz hrabe. Uverejnovanim takychto bludov redakcia slapla do pekneho hovna..
  Reagovať
 3. Nezmysel reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  26.7.2019 05:07
  Rovnaký nezmysel ako "BOJUJEME ZA MIER"
  Reagovať
 4. Kockaté hlavy z PCR práve prerazili nové dno reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  25.7.2019 12:07
  Obavy z toho, že Kockatým hlavám z PCR hrabe som vyjadril už pred cca dvomi rokmi. Vtedy som sa domnieval, že ste nabrali mladých junákov a blond devy a vy starší ich nezvládate. Prestal som vás čítať. Teraz som nakukol a aha, tí junáci a devy vás, rozumných už asi prevalcovali. Dovidenia priatelia zase o pár rokov.
  Reagovať
 5. To čo sa má stáť sa stane reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  25.7.2019 11:07
  Ludia smeruju neodvratne k vojne, agresivita rastie u ludí v spoločnosti všeobecne, akurát že táto vojna nebude mať víťaza prehraju všetci ako ľudstvo. A vyrieši sa tým jedna vec a to preludnenie planety. A za tým všetkým je len jedno zaslepenosť pýcha a egoizmus dnešného človeka. Prevrátené hodnoty, materializmus, morálny rozklad. Planetá sa drancuje nevidaným spôsobom. Dnešný človek si mysli že môže všetko a pritom si píly konár sám pod sebou.
  Reagovať
  • RE: To čo sa má stáť sa stane reakcia na: To čo sa má stáť sa stane
   25.7.2019 11:07
   píli :-) ops
   Reagovať
 6. Toto je z kategorie sulozenia za panenstvo. reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  25.7.2019 10:07
  Bojovat za mier, sulozit za panenstvo, stavat jadrove zbrane proti jadrovej vojne ...
  Reagovať
 7. hirosima & nagasaki reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  25.7.2019 09:07
  Mierova nuklearna zbran :) To fakt mohlo vzniknut iba v krajine, ktora ako jedina pouzila nuklearne zbrane a to rovno na civilistov.
  CIze logika tejto mierovej zbrane je taka ze nad europou budu kruzit na hraniciach s ruskom jadrove bombarderi a vlasne sa budu tvarit uplne mierumilovne a rusi na ne nebudu mat dosah lebo budu skryte vo vzdusnom priestore tretich krajin.
  Reagovať
  • RE: hirosima & nagasaki reakcia na: hirosima & nagasaki
   25.7.2019 12:07
   USA robi vyslovene vsetko co moze aby sa zase bojovalo v europe aby nam mohli zase "nezistne" poskytnut pomoc
   Reagovať
 8. cha reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  25.7.2019 09:07
  Za takéto propagandistické kydy by sa ani fašisti ani komunisti nemuseli hanbiť. Kockaté hlavy z PCR práve prerazili nové dno a už si to môžu dať k profesijnému životopisu ak by chceli pracovať ako "seriózni" žurnalisti niekde v Tupkách alebo v DenikeN.
  Reagovať
 9. Niekomu asi sibe reakcia na: Jadrová strela s plochou dráhou letu má potenciál zabrániť nukleárnej vojne
  25.7.2019 08:07
  Logicke bude ze druha strana bude automaticky povazovat akykolvek utok raketami s plochou drahou letu za jadrovy - kde je tam posilnenie mieru. Dal by som tych vyhlasovacov do ringu a odist moze len jeden...
  Reagovať

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá