ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound / Dolby Atmos jednoducho

1

S nástupom plochých televízorov sa vynoril problém, ako pri zachovaní ich minimálnej hrúbky riešiť kvalitný a pokiaľ možno aj priestorový zvuk. JBL má na tieto problémy riešenie v podobe úplne bezdrôtového audiosystému Bar 9.1, ktorý, ako už označenie naznačuje, podporuje konfiguráciu až 9.1, respektíve 5.1.4 pre Dolby Atmos.

JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound je prvý plnohodnotný soundbar Dolby Atmos od JBL. Výrobca si dal na jeho konštrukcii záležať a je skutočne ori­ginálna. Zariadenie tvorí ­soundbar, ktorý má na oboch koncoch špe­ciálne magnetické zámky s kontaktným poľom, na ktoré sa pripevňujú efektové reproduktory. Pokiaľ počúvate hudbu, môžete zostavu prevádzkovať v tomto stave. Ak si však chcete vychutnať filmový zážitok s priestorovým zvukom, stačí reproduktory odpojiť a položiť na vhodné miesta za vami, čím umiestnite ľavý a pravý zadný a ľavý a pravý zadný horný kanál. Zariadenie podporuje priestorové zvukové kodeky Dolby Atmos a DTS:X. Získate zostavu 5.1.4 kanálov, teda 5 kanálov smeruje k divákovi priamo (L, C, P, LZ, LP) a 4 nahor. O zvuk sa stará 13 reproduktorov a jeden basový reproduktor. V strednej lište sú spredu umiestnené 4 strednopásmové oválne meniče a trojica výškových meničov s priemerom 20 mm. Zvrchu je po stranách dvojica širokopásmových meničov, smerujúca šikmo nahor a dopredu, ktoré zabezpečujú predné vrchné efektové kanály. V prídavných debničkách je z prednej strany umiestnený vždy jeden výškový 20 mm menič a zvrchu širokopásmový menič smerujúci šikmo nahor a dopredu, zabezpečujúci zadný vrchný kanál. Zadné reproduktory majú po 60 W, soundbar 400 W a v súprave je aj mohutný subwoofer s výkonom 300 W. Subwoofer s 10" meničom poznáme už z iných top modelov značky. Jeho výkon je impozantný a väčšinou ho budete prevádzkovať na 50 %. V súprave dostanete aj minimalistický diaľkový ovládač, ktorým môžete prepínať vstupy, regulovať úroveň efektov Dolby Atmos, basového reproduktora v piatich úrovniach a zadných reproduktorov v troch úrovniach. Ovládač je sympaticky malý a dobre sadne do ruky. Žiaľ, nápisy na tlačidlách sú drobné a sivé na čiernom podklade, našťastie ich nie je veľa, a tak sa dajú rýchlo naučiť.

Hlavná lišta má praktický rozmer 88 cm a je vysoká len 6,2 cm, je teda dosť krátka na to, aby sa zmestila pod väčšinu televízorov bez toho, aby zakrývala obrazovku. Odnímateľné zadné reproduktory na oboch koncoch sú pripevnené pomocou súpravy silných magnetov. Po vložení do hlavnej lišty sa nabíjajú asi tri hodiny, ale stále môžu pracovať. Samostatne v činnosti vydržia asi 10 hodín. Reproduktory sa dajú posadiť na zadnú časť pohovky, oproti stene, na okennú rímsu alebo všade tam, kde je to najvýhodnejšie. Flexibilita JBL v konečnom dôsledku znamená, že sa môžete vyhnúť sťahovaniu nábytku alebo nákupu ďalších stojanov na reproduktory, ktoré sú spojené s tradičnejším usporiadaním domáceho kina.

Uvedenie JBL Baru do prevádzky je veľmi jednoduché. K dispozícii nie je žiadna aplikácia, čo je spočiatku trochu mätúce, ale nakoniec zistíte, že nie je potrebná. Nastavenie sieťového zdieľania cez Chromecast sa robí pomocou aplikácie ­Google Home, kde si zariadenie pridáte a potom ho môžete zvoliť napríklad zo Spotify alebo ďalších aplikácií. Podobné je to aj pre systém Applu. K dispozícii je takisto káblové a bezdrôtové pripojenie na internet, výber optického alebo eARC HDMI (HDCP 2.3) na pripojenie zdroja a vstup HDMI na prechod 4K, ktorý je tiež kompatibilný s technológiou Dolby Vision. Hudbu môžete prehrávať aj cez bluetooth. Nájdete tu síce aj USB, ale slúži iba na servisné účely. Vzhľadom na cenu zariadenia by som si vedel predstaviť viac vstupov HDMI. Trochu navyše je tu aj optický S/PDIF, ktorý síce dobre poslúži pri prenose hudby, ale na priestorový zvuk vo formátoch Dolby Atmos či DTS:X je krátky. Po pripojení je ďalším krokom kalibrácia, čo je väčšinou proces pozostávajúci z dvoch častí. Po prvé je to automatická kalibrácia, ktorá vyvoláva tóny a ktorú môžete kedykoľvek opakovať. Druhú časť tvorí súbor troch úprav, ktoré môžete vykonať pomocou diaľkového ovládača. Stačí na 5 sekúnd pridržať tlačidlo HDMI do času, než sa začne na displeji odpočítavanie. Potom sa kalibrácia spustí a pomocou vysielania špeciálnych tónov postupne zo všetkých reproduktorov sa zariadenie skalibruje. Ideálne je mať reproduktory umiestnené vo finálnej polohe, v ktorej ich budete používať. Tento krok je veľmi dôležitý hlavne preto, že zariadenie neumožňuje okrem už spomínaných nastavení úrovne nič ďalšie. Trocha mi chýbala aj možnosť zvýraznenia dialógov, čo vás núti mať nastavenú vysokú hlasitosť a pri akčných scénach vám ide rozhodiť dom.

Vcelku sa mi zostava aj jej koncepcia veľmi páčia. Kvalita zvuku aj priestorové efekty sú naozaj presvedčivé a na plné využitie jej výkonu je najlepšie mať samostatnú miestnosť v dome – niekde v lese J. Subwoofer dokáže zahrať naozaj dunivé basy, a ak nechcete, aby vám po stole cestovali poháre, najlepšie sa mi osvedčila úroveň 3 z 5. Nie je však dobré príliš sťahovať úroveň, subwoofer doplňuje aj vyššie basy a bez neho by už chýbali. Zvukový prejav je vyrovnaný, dokáže si poradiť s rôznymi hudobnými žánrami, najlepšie sa však hodí na sledovanie filmov. Koncept reproduktorov napájaných batériou je originálny a ešte viac oceňujem riešenie nabíjania. Desaťhodinová výdrž je v tomto smere postačujúca, nepotrebujete ťahať po miestnosti káble, takže nie je problém zostavu preniesť hoci ku kamarátovi pri hraní hier či sledovaní filmu. Navyše sa vám debničky nikde nepovaľujú, jednoducho ich pripojíte k soundbaru. Keby vás iritovalo, že po ich odpojení je soundbar akoby neukončený, v balení nájdete štvoricu krytiek.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kompaktný dizajn, kvalitný zvuk, ovládanie, možnosti konektivity, prehrávanie CD
- Pomalší štart

PARAMETRE:

• Reproduktory: 8 cm, 2× 20 W, konektivita: bluetooth 4.2 (multipairing 8 zariadení), Wi-Fi 802.11 ac/a/b/g/n 2,4 GHz/5 GHz, eternet, USB 2.0 s podporou nabíjania 1,5 A, Audio IN 3,5 mm jack, CD mechanika s podporou CD DA, MP3, rádio FM, DAB+, rozmery 420 × 225 × 102 mm, hmotnosť 2,5 kg

• Cena: 999 EUR

HODNOTENIE: 9/10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

kupim reakcia na: JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound / Dolby Atmos jednoducho

10.9.2020 09:09
asi mierna chybicka(: za tu cenu by som ich kludne kupil aj 3 ((: pripadne ak neni rad dostanem odporucanie kde to nakupit.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať