JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound / Dolby Atmos jednoducho

0

S nástupom plochých televízorov vyvstal problém ako pri zachovaní ich minimálnej hrúbky riešiť kvalitný a pokiaľ možno aj priestorový zvuk. V časoch vlády CRT obrazoviek sa bežne používali domáce kiná s mohutnými reproduktormi ktoré pri rozmeroch televízorov neboli problémom. Pri plochých zobrazovačoch však také riešenie vypadá nekonzistentne a pokiaľ používateľ nepreferuje maximálnu kvalitu zvuku, často nie je ochotný akceptovať veľké rozmery reproduktorov. Ďalším faktorom pri domácich kinách je potreba viesť kábel ku každému reproduktoru čo je často tiež veľmi otravné. JBL má na tieto problémy riešenie v podobe plne bezdrôtového audio systému Bar 9.1 ktorý ako už označenie naznačuje podporuje konfiguráciu až 9.1 respektíve 5.1.4 pre Dolby Atmos.  

JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound je prvým plnohodnotným Dolby Atmos soundbarom od JBL. Výrobca si dal na jeho konštrukcii záležať a je skutočne originálna. Zariadenie tvorí samotný soundbar ktorý má na oboch koncoch špeciálne magnetické zámky s kontaktným poľom na ktoré sa pripevňujú efektové reproduktory. Pokiaľ počúvate hudbu, môžete zostavu prevádzkovať v tomto stave. Ak si však chcete vychutnať filmový zážitok s priestorovým zvukom, stačí reproduktory odpojiť a umiestniť na vhodné miesta za vami, čím umiestnite ľavý a pravý zadný a ľavý a pravý zadný horný kanál. Zariadenie podporuje priestorové zvukové kodeky Dolby Atmos a DTS:X. Celkovo získate zostavu 5.1.4 kanálov, teda 5 kanálov smeruje k divákovi priamo L,C,P, LZ, LP  a 4 nahor. O zvuk sa stará 13 reproduktorov a jeden basový reproduktor. V strednej lište sú spredu umiestnené 4 strednopásmové oválne meniče a trojica výškových meničov s priemerom 20 mm. Zvrchu je po stranách dvojica širokopásmových meničov smerujúca šikmo nahor a dopredu ktoré zabezpečujú predné vrchné efektové kanály. V prídavných bedničkách je z prednej strany umiestnený vždy jeden výškový 20 mm menič a zvrchu širokopásmový menič smerujúci šikmo nahor a dopredu zabezpečujúci zadný vrchný kanál.  Zadné reproduktory majú po 60W, samotný soundbar 400 W a v súprave je tiež mohutný subwoofer s výkonom 300 W. Subwoofer s 10″ meničom poznáme už z iných top modelov značky. Jeho výkon je impozantný a väčšinou ho budete prevádzkovať na 50 % výkonu. V súprave dostanete aj minimalistický diaľkový ovládač ktorým môžete prepínať vstupy, regulovať úroveň Dolby Atmos efektov, basového reproduktoru v 5 úrovniach a zadných reproduktorov v 3 úrovniach. Ovládač je sympatický, malý a dobre padne do ruky. Bohužiaľ nápisy na tlačidlách sú malé a sivé na čiernom podklade, takže pre ľudí so slabším zrakom nečitateľné. Našťastie tlačidiel nie je moc, takže sa dajú rýchlo naučiť.

Hlavná lišta má praktický rozmer 88 cm a je vysoká len 6,2 cm, takže je dosť krátka na to, aby sa zmestila pod väčšinu televízorov bez toho, aby zakrývala obrazovku. Odnímateľné zadné reproduktory na oboch koncoch sú pripevnené pomocou sady dobrých, silných magnetov. Po vložení do hlavnej lišty nabijú svoju batériu v priebehu troch hodín, počas ktorých budú stále pracovať, ak pozeráte televízor alebo počúvate hudbu. Samostatne v činnosti vydržia asi 10 hodín. Reproduktory sa dajú posadiť na zadnú časť pohovky, oproti stene, na okennú rímsu alebo všade tam, kde je to najvýhodnejšie. Flexibilita JBL v konečnom dôsledku znamená, že sa môžete vyhnúť sťahovaniu nábytku alebo nákupu ďalších stojanov pre reproduktory, ktoré sú spojené s tradičnejším usporiadaním domáceho kina. Uvedenie JBL Baru do prevádzky je veľmi jednoduché. K dispozícii nie je žiadna aplikácia čo je spočiatku trochu mätúce, ale nakoniec zistíte že nie je potrebná. Nastavenie sieťového zdieľania cez Chromecast sa robí pomocou aplikácie Google Home kde si zariadenie pridáte a potom ho môžete zvoliť napríklad zo Spotify alebo ďalších aplikácií. Podobné je to aj pre systém Applu. K dispozícii je aj káblové a bezdrôtové pripojenie na internet, výber optického alebo eARC HDMI (HDCP 2.3) pre pripojenie zdroja a vstup HDMI pre priechod 4K, ktorý je tiež kompatibilný s technológiou Dolby Vision. Hudbu môžete prehrávať aj prostredníctvom Bluetooth. Nájdete tu síce aj USB, ten ale slúži iba na servisné účely. Vzhľadom k cene zariadenia by som si vedel predstaviť viac vstupov HDMI. Aj keď je tu podpora pripojenia eARC, čo  znamená, že zdroje je možné smerovať cez  televízor, nie je to vždy jednoduché a spravidla sa uprednostňuje priame smerovanie. Trochu naviac je tu aj optický S/PDIF ktorý síce dobre poslúži pri prenose hudby, na priestorový zvuk vo formátoch Dolby Atmos či DTS:X je však krátky. Po pripojení je ďalším krokom kalibrácia a to je väčšinou proces pozostávajúci z dvoch častí. Po prvé, je to automatická kalibrácia, ktorá vyvoláva tóny a ktorú môžete kedykoľvek opakovať. Druhá je sada troch úprav, ktoré môžete vykonať pomocou diaľkového ovládača. Stačí na 5 sekúnd pridržať tlačidlo HDMI do času než sa začne na displeji odpočítavanie. Potom sa kalibrácia spustí a pomocou vysielania špeciálnych tónov, postupne zo všetkých reproduktorov sa zariadenie skalibruje. Ideálne je mať reproduktory umiestnené vo finálnej polohe v ktorej ich budete používať. Tento krok je veľmi dôležitý hlavne preto že zariadenie neumožňuje okrem už spomínaných nastavení úrovne nič ďalšie. Trocha mi chýbala aj možnosť zvýraznenia dialógov ktoré vás takto nútia mať nastavenú vysokú celkovú hlasitosť a pri akčných scénach vám ide rozhodiť dom.

Celkovo sa mi zostava aj jej koncepcia veľmi páči. Kvalita zvuku aj priestorové efekty sú naozaj presvedčivé a na plné využitie jej výkonu je najlepšie mať samostatnú miestnosť v dome – niekde v lese J. Subwoofer dokáže zahrať naozaj dunivé basy a ak nechcete aby vám po stole cestovali poháre, najlepšie sa mi osvedčila úroveň 3 z 5. Nie je však dobré príliš sťahovať úroveň, subwoofer doplňuje aj vyššie basy a bez neho by už chýbali. Zvukový prejav je vyrovnaný, dokáže si poradiť s rôznymi hudobnými žánrami, avšak najlepšie sa hodí na sledovanie filmov. Koncept batériou napájaných reproduktorov je originálny a ešte viac oceňujem riešenie nabíjania, kedy stačí bedničky priložiť k soundbaru, oni sa vám nabijú, pričom môžete zostavu ďalej používať. 10 hodinová výdrž je v tomto smere postačujúca, nepotrebujete ťahať po miestnosti káble, takže nie je problém zostavu preniesť trebárs ku kamarátovi pri hraní hier či sledovaní filmu a naviac sa vám bedničky nikde nepovaľujú, jednoducho ich pripojíte k soundbaru. Ak by niekoho iritovalo že po ich odpojení je soundbar akoby neukončený, v balení nájdete štvoricu krytiek.

Verdit

Výkonná a jednoducho nastaviteľná zostava Dolby Atmos.

Špecifikácie:

Meniče: 13 ks, Subwoofer 1x 10“ menič, Výstupný výkon: 820W (400+2x60+300),
Napájanie elektrickou energiou: 230V, konektivita: 1x HDMI s eARC + CEC, 1X HDMI Out, optický S/PDIF, USB , Bluetooth 4.2, Eternet, WiFi 2,4+5GHz, podpora Chromecast, Apple AirPlay,   Dekodéry: Dolby Atmos 5.1.4 CH, DTS:X , Hmotnosť: 3,64+2x0,75+11,1 kg

Cena: 999,- eur

Plusy, mínusy:

+ Kvalitný zvuk, vysoký výkon, jednoduché ovládanie a inštalácia, multiroom, koncepcia
- Menšie možnosti konfigurácie

Hodnotenie:

Zvuk: 95 %
Výbava: 85 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo:  94 %

     

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať