Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Izrael má priekopnícku technológiu zapuzdrených dronov

1

Budúcu generáciu vojenských dronov nebudú predstavovať veľké ozbrojené bezpilotné lietadlá, ale malé drony, ktoré budú ovládať jednotky pechoty a špeciálnych síl na zemi. Túto cestu naznačuje izraelská technológia. Spoločnosť SpearUAV sa snaží zmeniť spôsob rozmiestnenia dronov na bojisku. Vytvorila rad dronov Ninox, ktoré prichádzajú v niekoľkých veľkostiach od Ninox 40 až po Ninox 103. Vo videách a na fotografiách firma ukázala nasadenie dronov z granátometu, tanku a vozidla.

Dron vystrelený z kapsuly sa môže rozvinúť a vykonávať svoju misiu. Jednotky pechoty a špeciálnych síl si často obstarávajú komerčné drony, pretože náprotivky vojenskej triedy nie sú k dispozícii alebo ich obstaranie trvá pridlho. Takéto drony však musia byť zodolnené alebo obetovateľné, pretože pozemné sily často bojujú v horách či v mestách, kde sa ich vybavenie roztratí. Na druhej strane malé taktické drony musia byť ľahko použiteľné.

Kým operátor dronu MQ-9 Reaper sa môže trénovať niekoľko mesiacov a pracuje na klimatizovanom veliteľskom stanovišti, vojak v teréne musí používať svoju pušku a popri nej prípadne aj dron. To si vyžaduje použitie tabletu alebo nejakej jednoduchej technológie, ktorú vojaci už vedia používať z civilného života. Operátor by mal mať ľahko zložiteľnú obrazovku zabudovanú do taktickej vesty a uloženú tam, kde by inak vojak niesol strelivo.

SpearUAV sa pokúsil vyriešiť tieto problémy vložením svojich dronov do kapsuly. Má to takú výhodu, že dron môže byť vystrelený k oblohe ako granát alebo ho možno umiestniť na tank namiesto vrhača dymových granátov. V sídle spoločnosti v Tel Avive sú prototypy i finálne modely. Napríklad Ninox 40 je 250-gramový dron, ktorý môže lietať 40 minút. Ninox 66 bol vyrobený na použitie s tankmi a inými vozidlami a čas letu je 50 minút.

Ninox 103 je navrhnutý pre väčšie užitočné zaťaženie a zvládne až 60 minút letu. Drony sú vyrobené z odolného materiálu a dajú sa ľahko zložiť do podoby paličky. Takéto zapuzdrené drony by mohli byť spotrebným materiálom, teda by sa nemuseli vracať na základňu, nebolo by ich treba opravovať a dobíjať batérie. Ich hlavná výhoda je v tom, že by sa dali v odolnej kapsule preniesť na bojisku až na miesto nasadenia.

Zdroj: nationalinterest.org.

Redakcia

Všetky autorove články
stroj dron robot

1 komentár

. reakcia na: Izrael má priekopnícku technológiu zapuzdrených dronov

28.8.2020 21:08
To co za plastovu vrtulku za $2 ukazujete na fotke a pisete o obycajnom zapuzdreni? Clanok o nicom. Hocijaky dizajn sa da skopirovat hned. Neni na tom nic jedinecne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať