Image
24.1.2019 4 Comments

IoT prakticky – experti na internet vecí budú vo firmách veľmi žiadaní

Seriál venovaný internetu vecí sme úmyselne začali prvým dielom, ktorý bol orientovaný technicky. Takto orientovaný bude aj celý náš dlhodobý seriál. Ale téma IoT je natoľko aktuálna, že odborníci v tejto oblasti budú na pracovnom trhu veľmi žiadaní. Aby sme v rámci svojich možností aj my prispeli k motivácii predovšetkým študentov aby v rámci projektov, alebo len tak ako hobby navrhovali a vytvárali rôzne zaujímavé elektronické konštrukcie, nezaškodia dva nezávislé názory. V prvom videu technologický expert Štepán Bechynský z Microsoftu, ktorý sa téme IoT venuje aj ako hobby a taktiež túto tému školí na kurzoch pre študentov a aj na kurzoch zameraných na popularizáciu IT medzi dievčatami. Štepánove odborné a lektorské skúsenosti budeme využívať aj v tomto seriáli 

Druhé video bolo nakrútené pri príležitosti IoT laboratória na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (FEI TUKE). Nové laboratórium budú primárne využívať predovšetkým študentov odborov súvisiacich s informačnými technológiami. Laboratórium vzniklo v úzkej spolupráci so spoločnosťou AT&T. Dôležitosť témy IoT prezentuje generálny riaditeľ AT&T na Slovensku Gabriel Galgóci.

V laboratóriu sú nielen vývojové súpravy a stavebnice, ale priamo v rámci miestnosti sú integrované snímače, žalúzie ovládané akčnými členmi, osvetľovacie telesá, ktoré je morné ovládať pomocou riadiacich jednotiek a ďalšie subsystémy.

Námetom cvičení je aj meranie spotreby energií a regulácia osvetlenia

 

Dôležitá je aj názorná forma nameraných údajov a výsledkov analýz

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

4 Comments

 1. čo je IoT reakcia na: IoT prakticky – experti na internet vecí budú veľmi žiadaní
  Autor: Lubo
  24.1.2019 12:01
  Internet vecí je množina rôznych zariadení pripojených k internetu. Môžu to byť senzory, regulačné členy, autá, práčka u vás doma, alebo jednoduchá amatérska konštrukcia pomocou ktorej budete môcť monitorovať teplotu v skleníku... proste čokoľvek. Samozrejme je to do značnej miery marketingový pojem použiteľný na odôvodnenie investícii na modernizácoiu. A je to fenomén veľmi starý. Prvý krát sa sústava prepojených mikroprocesorov Intel 4004 použila v roku 1975 na ... asi by ste to ťažko uhádli ... na riadenie splachovania toaliet v mrakodrape. Tým že sa spláchnutie niekedy o pár sekúnd oneskorilo sa mohli použiť podstatne tenšie potrubia. Povzbudzujeme k experimentom s vývojovými doskami a stavebnicami, lebo je to jednoduché a študenti získajú postupne skúsenosti a budú vedieť navrhovať čoraz zložitejšie zariadenia.
  Reagovať
  • RE: čo je IoT reakcia na: čo je IoT
   24.1.2019 12:01
   Cize ako vravim, vsetko a nic ... Bublina ...
   Reagovať
   • RE: RE: čo je IoT reakcia na: RE: čo je IoT
    25.1.2019 14:01
    IoT je iba otrasny nazov pre hocico, co sa da nejak ovladat cez internet.
    Reagovať
 2. Nechcem toto .... reakcia na: IoT prakticky – experti na internet vecí budú veľmi žiadaní
  24.1.2019 10:01
  ... cize pod.... no mohol by mi niekto jasne par vetami vysvetlit CO TO IoT JE? Nie na co je? Co sa s tym da robit? Lebo na tieto otazky je 1000 inych odpovedi a nebude to IoT. Proste co je to IoT?!
  Su diestaky knih plne bla bla bla ktore hovoria o moznostiach IoT, ale to je ako pisat knihu o dopravnych prostriedkoch a ich vyhodach bez uvedenia typu prostriedkov ...
  Reagovať

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá