Image
26.11.2018 1 Comments

Inžinieri skonštruovali lietadlo, ktoré lieta bez vrtúľ a nepotrebuje palivo. Poháňa ho „iónový vietor“

Budúcnosť letectva možno nebude spojená s vrtuľami a turbínami, bude sa skôr podobať na tiché kĺzanie vzduchom, ktoré môžeme vidieť v Star Treku. Aspoň takúto predstavu má letecký inžinier Steven Barrett, ktorý spolu s ďalšími vedcami z MIT chce urobiť takéto tiché kĺzavé lietadlo realitou. A ich nový dron má za sebou už úspešný testovací let.

Tajomstvo, ktoré sa za tým skrýva, sa nazýva „iónový vietor“. Ide o využitie elektrického poľa na vytváranie nabitých iónov dusíka a ich vypudzovanie zo zadnej časti dronu, čím sa vytvára ťah. Tento systém sa už desaťročia používa na pohon vesmírnych lodí, a keďže nevyžaduje žiadne pohyblivé časti, je úplne tichý.

Dron MIT poháňaný iónmi môže byť nesený vzduchom 9 sekúnd a preletieť asi 45 metrov. Táto vzdialenosť sa môže zdať malá, ale je to prevratný spôsob letu. S myšlienkou iónového pohonu sa vedci pohrávajú už od 20. rokov minulého storočia, no prevládal názor, že iónové lietadlo by bolo priťažké na to, aby vzlietlo. Teraz sa tento problém podarilo vyriešiť šikovnými kompromismi – krátkym rozpätím krídel a ľahkou konštrukciou.

Výskumníci však upozorňujú, že technológia je len v začiatkoch a sme ešte ďaleko od funkčných dronov s iónovým pohonom. Sú však presvedčení, že ide o veľký objav – pevné (solid-state) lietadlo, ktoré nevyžaduje spaľovanie fosílnych palív.

Samozrejme, koncept treba ešte rozšíriť. Na to, aby sa takéto lietadlo dalo prakticky využiť, musí byť efektívnejšie a schopné dlhšieho letu. Úspešný skúšobný let však naznačuje, že technológia dláždi cestu k tichým a ekologickým lietadlám. Dizajn je vhodný len pre malé lietadlá, takže nedúfajte, že by sme sa v krátkom čase mohli dočkať úplne tichého Airbusu. No technológia môže v budúcnosti viesť k úspornejším a tichším hybridným lietadlám.

Zdroj: alphr.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

1 Comments

  1. Blbost reakcia na: Inžinieri skonštruovali lietadlo, ktoré lieta bez vrtúľ a nepotrebuje palivo. Poháňa ho „iónový vietor“
    27.11.2018 08:11
    Mala ucinnost, velka energeticka narocnost. Toto existuje v principe uz desatrocia volaju to lifter. https://www.youtube.com/watch?v=vzZy1Aqleno&t=2s Zvysenie tahu je nemozne nakolko dochadza ku skratovaniu- iskrovym vybojom.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá