Image
17.2.2014 0 Comments

Investori chcú, aby sa nový šéf Microsoftu zbavil Xboxu, Bingu a tabletov Surface

nadella_microsoft.jpg Dvaja vplyvní akcionári Microsoftu tlačia nového šéfa redmondského softvérového gigantu, aby zavrhol produktové rady, ktoré oni považujú za nepodstatné, a sústredil všetky sily na hlavný biznis - predaj podnikového softvéru firmám. To by však znamenalo popretie odkazu jeho predchodcov Billa Gates a Steva Ballmera, ktorí boli presvedčení, že produkty Microsoftu sa musia dostať medzi spotrebiteľov, a nielen k IT manažérom vo firmách.

Nadella pôsobí v Microsofte už 22 rokov a v poslednom období bol zodpovedný za jeho serverovú a cloudovú divíziu, ktorá firme zarobila 20 miliárd dolárov. Bol by teda ideálny na riadenie takéhoto prechodu. Jeho úspech pri kormidle Microsoftu je však do veľkej miery závislý od toho, ako sa vyrovná s konkurenčnými víziami o budúcnosti firmy a silnými osobnosťami, ktoré sa tieto vízie budú snažiť presadiť.

Ballmer si Microsoft predstavoval ako spoločnosť orientovanú na „zariadenia a služby" a v tomto duchu minulý rok podnik reorganizoval. Nový CEO teraz musí rozhodnúť o osude spotrebiteľských technológií Microsoftu.

Zisky z divízie Windows sú čoraz nižšie, vlani dosiahli 9,5 mld. dolárov, zatiaľ čo v roku 2012 to bolo 11,6 mld. a rok predtým 12,3 mld. dolárov. Pokles možno z veľkej časti pripísať zníženiu dopytu po Windows medzi spotrebiteľmi, hoci pozícia tohto operačného systému vo firmách je naďalej silná. No rovnaká divízia vykázala aj stratu 900 mil. dolárov z nepredaných tabletov Surface. Divízia on-line služieb, pod ktorú patrí aj vyhľadávač Bing, vykázala v roku 2013 stratu 1,3 mld. dolárov. Je to síce menej ako rok predtým, ale stále sa pohybuje v červených číslach.

Niektorí investori sa domnievajú, že spotrebiteľské produkty oberajú Microsoft o peniaze. Mal by sa ich teda zbaviť a zamerať sa výhradne na podnikovú sféru. Ale Robert Bontempi, profesor manažmentu na Columbia Business School, je skeptický: „Žiadate od Nadellu, aby prišiel na zasadnutie správnej rady, pozrel sa Ballmerovi a Gatesovi do očí a povedal: 'Rozhodnutia, ktoré ste vykonali počas posledných dvoch desaťročí, boli chybné.' To si vyžaduje veľmi silný charakter."

Keby sa Nadella rozhodol pre radikálnu zmenu, nemal by to jednoduché. Bol by to pomalý a zdĺhavý proces. Bolo by treba nájsť partnerov, ktorí by služby a produkty prevzali, prípadne by sa tieto aktivity museli postupne utlmiť. To by v konečnom dôsledku mohlo znamenať pre firmu vysoké straty.

Podľa niektorých náznakov sa však Nadella skôr ako o radikálne novú stratégiu bude usilovať o kontinuitu s jeho predchodcami. Zrejme nebude chcieť hneď meniť stratégiu firmy. Najskôr sa musí oboznámiť s filozofiou prístupu ku koncovým zákazníkom. V tom mu môže pomôcť aj Bill, Gates, ktorý bude jeho oficiálnym poradcom. No to, že v budúcnosti plánuje širšie zmeny, naznačil vo svojom e-maile: „Náš priemysel nelipne na tradíciách, rešpektuje len inováciu."

Zdroj: washingtonpost.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Ako sa vedieť predať pri hľadaní novej práce? Tradičné CVčko už nestačí

11.10.2019 00:10

Vnímanie práce sa v posledných 10 rokoch výrazne zmenilo, čo sa odráža aj v životopisoch. V minulosti sa na prácu hľadelo ako na ‚jednoprúdovú diaľnicu‘ – človek vyštudoval nejaký odbor a následne v ň ...

Biznis 1

Ako osloviť ITčkárov alebo ako sa robí moderné HR

10.10.2019 00:04

O nedostatku IT pracovníkov sa hovorí už roky. Riešeniu problému neprispieva ani všeobecne veľmi nízka nezamestnanosť, a tak je pre niektoré firmy takmer nadľudskou úlohou nájsť a zamestnať kvalitného ...

Biznis

Víťazi slovenských technologických „Oskarov“ za rok 2019

04.10.2019 09:34

Už po devätnásty raz sa na spoločenskom večere IT GALA odovzdávali prestížne ocenenia IT Firma, IT Osobnosť, IT Produkt a IT Projekt roka 2019. Novinkou je kategória IT NEO, ktorá hodnotí firmy na ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019