Image
16.1.2018 0 Comments

Investičné omyly 2017. Ako investovať, aby úspory Slovákov v roku 2018 rástli?

Peniaze Slovákov, ktoré vlani ,,ležali“ na bežných či termínovaných účtoch, prerábali. Takto sa mnohí pripravili o stovky až tisícky eur. V priemere zhodnotili Slováci v roku 2017 svoje vklady v bankách len o 0,33 % (pred zdanením výnosov), v roku 2016 to bolo 0,47.  Reálne zhodnotenie vkladov sa vlani kvôli inflácii (na úrovni 1,3 %) dostalo až do mínusu (-1 %).  

,,Slováci dlhodobo potvrdzujú trend, že pri zhodnocovaní úspor sú príliš konzervatívni. Celkový objem vkladov obyvateľstva vlani vzrástol o viac než 0,9 mld. eur. Medziročne najviac vzrástli vklady obyvateľstva na bežných účtoch (+1,6 mld. eur), na úkor vkladov so splatnosťou 2 roky a viac (-0,9 mld. eur),“ zhodnotil situáciu Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments.

Pokračuje aj výrazné zadlžovanie Slovákov, vlani sa zvýšilo o 3,2 mld. eur. Čistá hodnota majetku Slovákov v bankách tak klesla v roku 2017 na 1,5 mld. eur, v kým roku 2016 predstavovala ešte 3,8 mld. eur.

Hodnota majetku v podielových fondoch sa v roku 2017 medziročne zvýšila o 1 mld. eur, polovicu tejto sumy si pripísali novovzniknuté fondy. Približne pätinu tejto sumy má „na svedomí“ zhodnotenie. Najviac sa darilo akciovým investíciám (8,4 %), štruktúrovaným (4,3 %) a zmiešaným fondom (3,6 %), dlhopisové fondy zhodnotili o 1,2 %. Priemerné zhodnotenie investícií klientov Across bolo v prípade akciových investícií 14,2 %, zmiešané  dosiahli 8,2 % a dlhopisové 1,8 %.

Ďurik odporúča, aby sa Slováci v prípade zhodnocovania svojich úspor zamerali na tzv. pasívne investovanie. ,,Aktuálne je práve pasívne indexové investovanie výhodnejšie v porovnaní s aktívne spravovanými podielovými fondmi, ktoré svojou výkonnosťou len veľmi zriedkavo prekonávajú indexové fondy,“ skonštatoval Ďurik. V roku 2018 Ďurik favorizuje európske akcie či akcie rozvíjajúcich sa trhov a menších spoločností.

Mnohí vlani podcenili aj silu kryptomien, ktorú netreba ani v tomto roku podceňovať. ,,Už ich nie je možné ignorovať, stávajú sa súčasťou väčšiny portfólií. Zarábali násobky počiatočnej investície,“ tvrdí Andrej Rajčány, Head of Portfolio Management Across Private Investments. Investovanie do bitcoinu a iných kryptomien je určené len pre skúsených investorov a  silné povahy. Vývoj na kryptomenovom trhu ťažko odhadnúť, bitcoin môže v tomto roku pokojne stáť 60-tisíc eur, no aj tisíc eur.

Tento rok bude investície ovplyvňovať pokračovanie oživenia globálnej ekonomiky či zlepšené podmienky na trhu práce. Platy budú rásť rovnako ako inflácia, očakáva sa aj zvýšenie volatility.

,,Ľudia by si mali v prvom rade ,,upratať" vo svojich financiách a orientovať sa na investície s vyšším výnosovým potenciálom. Neinvestovať na základe minulej výkonnosti, ale radiť sa s objektívnym a nezávislým poradcom. Uprednostnil by som produkty s daňovými výhodami, ako sú napríklad indexové fondy či dlhopisy. Ak investovať do akcií, tak postupne," radí Rajčány. Pravdepodobnosť vyšších výnosov podľa neho bude tento rok práve v indexových fondoch.

Najzaujímavejšie investičné príležitosti v roku 2018

 • Inflačné dlhopisy a dlhopisy s variabilným kupónom
 • Akcie – prioritne európske akcie, rozvíjajúce sa trhy a menšie spol.
 • Nové akciové trhy (New Frontiers) – Argentína, Kuvajt, Vietnam a pod.
 • Kryptomeny a na nich naviazané sektory najmä energetika
 • Robotika a umelá inteligencia – predpokladáme pokračovanie v raste
 • FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Alphabet) – ďalších 6 - 10 %
 • Berkshire Hathaway – očakávaný nárast ďalších 10 % v roku 2018
 • Najzaujímavejšie vstupy na burzu v roku 2018

Aramco (SAE, ťažba ropy), Zuora, Acquia, Apttus (softwarové spoločnosti) a Zscalar (IT bezpečnosť), Lyft (operátor), Pinterest (sociálna sieť), Spotify (streamovanie)

Geopolitické udalosti roku 2018

 • 4. marec – parlamentné voľby v Taliansku a riziko referenda o vystúpení krajiny z eurozóny
 • Brexit – vyjednávanie podmienok viazne, v hre je aj tvrdý brexit
 • Vznik novej nemeckej vlády na úkor spomalenia integračných procesov eurozóny
 • Populistická politika amerického prezidenta Donalda Trumpa
 • Nárast globálneho odporu proti establišmentu a nedôvera v tradičný politický systém
 • Vytrvalosť OPEC-u a vývoj cien ropy na svetových trhoch

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

CZ: Zhiyun Smooth Q2

14.10.2019 14:08

Malý, ale výkonný - nový motorizovaný stabilizátor Zhiyun Smooth Q2 obsahuje spoustu inteligentních funkcí, které mobilní filmovou tvorbu posunou na zcela novou úroveň. Díky kompaktnímu designu bez nu ...

Tlačové správy

Festival Art & Tech Days ukáže, ako vyzerá spojenie svetov umenia a technológií

11.10.2019 11:22

Jazyk a komunikácia predstavujú základ interakcie medzi ľuďmi. Čo sa však stane, ak do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér? Presne to skúma tohtoročná téma „Beyond Words“ festivalu A ...

Tlačové správy

CZ: Veľkoformátový herný monitor ROG Swift PG65UQ ide na trh

10.10.2019 22:01

ASUS uvede během října na český a slovenský trh velkoformátový herní displej Swift PG65UQ (Big Format Gaming Display – BFGD) ze své herní divize Republic of Gamers (ROG). ROG Swift PG65UQ disponuje 65 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019