Image
31.10.2018 0 Comments

Internetové podvody: Mileniáli sú ohrození viac ako starší ľudia

Na obrazovke vyskočí blikajúca správa, že váš počítač je vystavený bezpečnostnému riziku či napadnutý vírusom. Alebo vám zazvoní telefón a niekto na druhej strane tvrdí, že je z technickej podpory. Ak na takúto výzvu zareagujete, podvodníci získajú vaše heslá, osobné údaje a kontrolu nad vaším počítačom bez toho, aby ste si to všimli. A potom vás ešte vydierajú ponukou pochybného bezpečnostného softvéru a služieb na vyriešenie problému.

Až 63 percent ľudí sa za posledných 12 mesiacov stretlo s hrozbou falošnej technickej podpory, uvádza nový prieskum spoločnosti Microsoft. Viac ako polovicu z nich to stálo stratu času a šesť percent utrpelo aj finančnú ujmu.

Prieskum ukázal, že používatelia sa postupne učia rozoznávať online hrozby a chrániť sa pred nimi. Aj podvodníci sa však rýchlo prispôsobujú meniacim sa technológiám a novým bezpečnostným nástrojom. Používajú sofistikovanejšie taktiky ako prostredníctvom phishingových e-mailov, podozrivých webových stránok a vyskakujúcich (pop-up) okien získať prístup do počítačov a nainštalovať škodlivý softvér.

Najohrozenejší sú mileniáli
Dôvodom je oveľa častejšie rizikové správanie na internete. Mladí napríklad navštevujú torrentové stránky a poskytujú e-mailovú adresu, aby si mohli stiahnuť filmy, videá alebo hudbu. Keďže s technológiami vyrastali a majú s nimi väčšie skúsenosti ako staršie generácie, často preceňujú svoje znalosti webu a technológií.

Častejšie tiež veria, že nevyžiadaný kontakt od technologických spoločností je normálny. Navyše, zlú skúsenosť aj oveľa ťažšie prežívajú, trpia stresom, depresiami, narušením spánku, strácajú priateľov a obávajú sa, že nepríjemná skúsenosť sa zopakuje.

Podiel ľudí podľa veku a pohlavia, ktorí sa stretli s podvodnou technickou podporou

 

Pop-up reklamy a okná

Nevyžiadané
e-maily

Presmerovanie na webstránku

Nevyžiadané telefonáty

 

Generácia Z (18 – 23 r.)

53 %

35 %

48 %

25 %

Mileniáli (24 – 37 r.)

52 %

43 %

43 %

27 %

Generácia X (38 – 53 r.)

43 %

36 %

33 %

25 %

Baby-boomers (54+)

33 %

31 %

26 %

31 %

Muži

50 %

42 %

40 %

30 %

Ženy

39 %

32 %

32 %

24 %

Najčastejšie podvody
S podvodnou technickou podporou sa za posledný rok stretlo 63 percent používateľov oproti 68 percentám z minulého prieskumu. Klesol najmä výskyt vyskakujúcich (pop-up) reklám a okien (zo 49 na 44 percent) a tiež nevyžiadaných telefonátov (z 30 na 27 percent). Ľudia sa dokážu hrozbám lepšie vyhýbať najmä vďaka používaniu blokovania reklám a pop-up okien. Kleslo tiež percento ľudí, ktorí pri podvode utrpeli finančnú stratu, z deviatich na šesť percent tých, ktorí sa stretli s hrozbou.

Podiel výskytu najčastejších typov podvodnej technickej podpory

 

Prieskum 2016

Prieskum 2018

Všetky typy spolu

68 %

63 %

Pop-up reklamy a okná

49 %

44 %

Nevyžiadané e-maily

39 %

37 %

Presmerovanie na webstránku

37 %

36 %

Nevyžiadané telefonáty

30 %

27 %

Ľudia sa učia rozoznávať riziko
Podvody pri predstieranej technickej podpore sú stále obrovským problémom, ktorý stojí ľudí množstvo času a peňazí. Napriek tomu prieskum ukázal, že ľudia si postupne vytvárajú zdravú nedôveru voči nevyžiadaným kontaktom technologickej podpory a vedia lepšie vyhodnotiť potenciálne riziko.

Stále však viac ako polovica ľudí (52 percent), ktorí sa stretli s podvodnou technickou podporou, stratila čas kontrolou a opravou počítača. Takmer tretina uvádza, že im to trvalo niekoľko hodín, necelá pätina stratila takmer týždeň a dve percentá ešte dlhší čas. Až 76 percent ľudí, ktorí sa museli zaoberať riešením následkov podvodu, uvádza, že ich táto nepríjemná skúsenosť stresovala.


Prieskum sa uskutočnil v 16 krajinách na vzorke vyše 16-tisíc dospelých používateľov technológií vybraných tak, aby verne reprezentovali internetovú populáciu z hľadiska príslušnosti ku generácii a pohlaviu.
 
Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Pozvánka na veľtrh Hannover Messe 2020

20.02.2020 00:05

Na medzinárodnom veľtrhu Hannover Messe, ktorý sa bude konať v termíne 20 – 24 apríl bude nosnou témou priemyselná transformácia. Očakáva sa účasť 5 500 vystavovateľov zo 70 krajín. Tento rok je partn ...

Technológie

Prvý akrobatický dron predviedol extrémne letecké manévre

19.02.2020 00:15

Video nakrútené v Chorvátsku ukazuje 12-rotorovú koaxiálnu multikoptéru zostrojenú spoločnosťou Drone Champions AG s cieľom propagovať jej videohru Drone Champions League (DCL). Zo šasi z uhlíkových v ...

Technológie

Autonómne roboty pomáhajú šľachtiteľom vytvárať plodiny budúcnosti

17.02.2020 00:10

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign testujú na pokusnom poli robot TerraSentia, pripomínajúci odolnejšiu verziu kosačky na trávu. Robot je vybavený terénnymi kolesami a kamerou s vysokým ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá