Image
8.8.2019 0 Comments

Internet na dovolenke

Väčšina z nás chce využívať internetové pripojenie aj na dovolenke. V lepších hoteloch je samozrejmosť bezplatné alebo viac či menej spoplatnené Wi-Fi, ktoré často pokrýva aj hotelové pláže.

Wi-Fi nájdete aj v reštauráciách a kaviarňach, nie vždy sa však môžete spoľahnúť na jeho dostupnosť. Siete sú často pomalé, úroveň ich zabezpečenia je neznáma, prípadne sú poplatky za pripojenie vysoké.

Riešenie ponúka mobilné dátové pripojenie. K dispozícii máte dva varianty – roaming od svojho operátora alebo zakúpenie predplatenej SIM karty od lokálnych operátorov priamo v dovolenkovej destinácii. V článku sa budeme venovať druhej možnosti. V úvode je dobré pripomenúť, že už dva roky platí jednotná roamingová politika pre všetky členské štáty v EÚ, preto pri bežnej spotrebe netreba na dovolenke riešiť, koľko môžem pretelefonovať a minúť dát. Pravidlá EÚ pre „roaming za domáce ceny“ znamenajú, že za používanie mobilného telefónu pri cestách mimo vášho domova v ktorejkoľvek z 28 členských krajín EÚ vrátane Islandu, Lichtenštajnska a Nórska nemusíte platiť žiadne dodatočné roamingové poplatky. Výnimkou je aj Švajčiarsko, ale iba pre zákazníkov Orangeu, u ostatných slovenských operátorov je tento štát v cenovo drahšej zóne.

Prehľad cien

Prinášame prehľad ponúk miestnych mobilných operátorov v najčastejších dovolenkových destináciách: v Chorvátsku, Egypte a Turecku. Ponuky sa, samozrejme, môžu zmeniť aj v závislosti od kurzu, preto odporúčame zistiť aktuálnu cenu na webe operátora a prepočítať si ju na eurá.

Chorvátsko

Je členským štátom EÚ, preto tu platia roamingové pravidlá rovnaké, ako máme doma a v celej EÚ. Na druhej strane, ak chcete vo väčšej miere surfovať na webe, sťahovať videá či filmy, prípadne poskytnúť svoje pripojenie aj ostatným členom rodiny, dáva zmysel využiť lokálnu predplatenú kartu.

Telekom (www.hrvatskitelekom.hr) - 7 dní mobilného internetu bez obmedzenia množstva prenesených údajov, s podporou 4G a rýchlosťou až 75 Mbit/s za 85 HRK (11,50 EUR). SIM karta sa dá použiť v každom mobilnom telefóne alebo tablete a automaticky bude aktivovaná pri prvom pripojení na internet.

Tele2 (www.tele2.hr) – balíček Cheapest Surf & Call s podporou 4G rýchlostí za 59 HRK (7,97 EUR) obsahuje 10 GB a 200 minút volaní do všetkých sietí v Chorvátsku. Kartu možno aktivovať krátkym telefonátom, SMS alebo dobitím kreditu. Platnosť balíka je 30 dní od prvého aktivovania karty.

BonBon (www.bonbon.hr) – má predplatenú kartu s týždenným neobmedzeným dátovým balíčkom za 70 HRK (9,46 EUR). Akcia platí do 30. septembra, ale ak budete na dovolenke dlhšie, postačí, ak si kredit dobijete, a balíček sa automaticky obnoví.

A1 (www.a1.hr) – je o niečo drahšia – 80 HRK (10,81 EUR), ale vyhovovať bude práve tým používateľom, ktorí sa rozhodnú neplánovane predĺžiť svoj pobyt o jeden alebo viac dní, pretože okrem týždenného balíčka sieť A1 ponúka možnosť denného balíčka iba za 15 HRK  (2,03 EUR).

Egypt

Táto vyhľadávaná dovolenková destinácia je zaradená v zóne 2 spolu s Tureckom a u našich operátorov sú rovnaké ceny pri roamingu aj pri doplnkových balíkoch. Dostupnosť Wi-Fi nie je problém, ale je skôr zvláštnosťou nájsť sieť, ktorá by bola bezplatná. Nie je to úplne bežné ani v hotelových izbách, väčšinou je free Wi-Fi iba na recepciách alebo v lobby bare. Odporúčame si pred výberom dovolenky overiť, či má hotel bezplatné Wi-Fi pripojenie, ak nie, treba počítať s cenou okolo 6 až 7 EUR za jeden deň pripojenia.  V Egypte sa dajú kúpiť predplatené SIM karty a aj SIM určené iba na dáta. Karty sa dajú kúpiť aj na iných miestach, ako sú predajne operátorov, ale tu si treba dať pozor na to, aby nešlo iba o prenájom už aktivovanej a používanej SIM-ky. V tomto prípade radšej odporúčame ísť k operátorovi podľa vášho výberu a zakúpiť si tam novú, nepoužitú SIM kartu.

Orange (https://www.orange.eg/en/) – má turistický balíček Orange Holiday line za 264 EGP (13,92 EUR), ktorý ponúka 10 GB dát, 400 minút v miestnej sieti a 20 medzinárodných minút.

Etisalate (www.etisalat.eg) – má balík Traveler 175, ktorý za 175 EPG (9,30 EUR) obsahuje 500 domácich aj medzinárodných minút a 5 GB dát. Ďalej je tu aj Travel 350, kde za 350 EPG (18,70 EUR) získate 10 GB dát, 1500 miestnych minút a 1000 medzinárodných minút. No existuje aj balík pre najnáročnejších Travel 525, kde za 525 EPG (28 EUR) dostanete 20 GB, 3500 miestnych a 2000 medzinárodných minút.

Turecko

Turecko je veľmi zložitá krajina, čo sa týka využívania miestnej SIM karty. Je tam veľa právnych obmedzení. Vo všeobecnosti platí, že si môžete kúpiť miestnu SIM kartu po predložení vášho pasu obchodníkovi. Tým sa však peripetie nekončia. Všetky mobily zakúpené mimo Turecka a využívajúce tureckú SIM kartu musia byť registrované. Doba odkladu je niekoľko málo dní až týždeň, potom bude neregistrovaná karta zablokovaná. SIM karty sa dajú kúpiť v predajniach operátorov aj priamo na letiskách.

Turkcell (www.turkcell.com.tr) – ponúka balíček Tourist Welcome Pack, určený pre turistov, kde za 149 TL (22,82 EUR) máte 20 GB a 200 minút volaní do všetkých sietí, pričom platnosť karty je 30 dní.

Vodafone (www.vodafone.com.tr) – má výhodnú službu Tourist Line za 105 TL (16 EUR), kde dostanete SIM kartu s 10 GB dát, 30 minútami volaní do cudziny a 300 minútami volaní v Turecku, platnú 90 dní.

Veríme, že strávite príjemne dovolenkové leto s dostatočným oddychom.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Kia e-Soul a Kia e-Niro: Dvojčatá, pre ktoré je Slovensko malé

19.09.2019 10:16

Spoločnosť Kia Motors mala doteraz v ponuke iba jeden elektromobil Kia Soul EV s dojazdom cca 250 km ktorý si aj u nás získal obľubu vo viacerých taxislužbách. Vzhľadom k tomu že sesterská automobilka ...

Magazín

Škoda Karoq Scout: Pre rodinu aj do terénu

19.09.2019 10:03

Tip redakcie: Technologická výbava Škoda má v ponuke širokú škálu modelov a, samozrejme, medzi nimi nesmú chýbať SUV. Karoq je menší súrodenec modelu Kodiaq a teraz prichádza aj vo verzii Scout s dvo ...

Magazín

ŠKODA SCALA Style: 1,5 TSI 110 kW 7AP Priestor aj výkon pre rodinu

18.09.2019 13:38

Škoda Scala prichádza ako nástupca modelu Rapid. Využíva koncernovú platformu MQB A0, teda rovnakú, na ktorej je postavený napríklad VW Polo. Scala však má väčšiu dĺžku a predĺžený rázvor, a tak vnúto ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019