Image
27.2.2013 0 Comments

Inteligentný telefón vo funkcii 3D skenera

3D skener je drahé zariadenie, ktorého cena sa momentálne pohybuje v tisíckach eur. S trochou šikovnosti však možno na tvorbu 3D modelov využiť aj inteligentný telefón. Okrem neho budete potrebovať aj ďalšie nástroje, ktorých celková hodnota je približne 230 EUR.

telefon_skener_262.png

S myšlienkou využitia telefónu vo funkcii 3D skenera prišiel vynálezca John Fehr, ktorý v minulosti prezentoval niekoľko svojich nápadov prostredníctvom webu kickstarter.com. Projekt 3D skenera v podobe telefónu vznikol v rámci súťaže Insert Coin, ktorú usporiadal portál Engadget.

telefon_skener_1.jpg

Podomácky zostrojený trojrozmerný skener pozostáva z viacerých častí. Základ tvorí iPhone s aplikáciou Mo3dLS. Nemenej dôležitý je laser a špeciálna otáčajúca sa podložka. Práve tá spôsobila pri navrhovaní projektu najväčšie problémy. Podľa Fehra bolo ťažké nájsť podložku, ktorá sa otáča dostatočne pomaly a pritom plynulo. Fehr pôvodne experimentoval so starým gramofónom, nakoniec si nechal podložku vyrobiť v Číne.

Proces skenovania je podrobne vysvetlený v priloženom videu. Telefón je počas práce položený na trojnožke, používateľ si pred skenovaním musí správne nakalibrovať aplikáciu. Dôležitá je najmä vzdialenosť a osvetlenie objektu. O zvyšok práce sa postará laser, ktorý vytvára svetelný obraz jednotlivých častí modelu - laser je z hľadiska umiestnenia statický, model sa však postupne otáča, pretože je položený na podložke. Telefón celú situáciu sníma a fotí, pričom získané fotografie sú následne spracované v aplikácii. Výsledkom je trojrozmerný model.

Aplikácia Mo3dLS by sa mala čoskoro objaviť v ponuke AppStoru, pracuje sa aj na verzii pre systém Android. Okrem tejto aplikácie môžete nájsť v obchode AppStore aj ďalšie utility - niektoré z nich vyžadujú dvojicu kamier. Dané aplikácie však neponúkajú takú všestrannosť ako Fehrov projekt.


Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

V PLANEO Elektro je 10 % zľava na všetko, 0 % navýšenie splátok a doprava zadarmo!

27.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Čističky vzduchu, šijacie stroje, záhradný nábytok, mobily, hračky, lampy, mixéry... Čo by sa vám práve doma zišlo, kúpite lacnejšie a bezpečne v PLANEO Elektro a zajtra to máte dom ...

Technológie

Prehľad digitálnej pomoci od firiem v čase epidémie. Pomáha aj NexTech.

20.03.2020 14:33

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) pripravila v spolupráci so svojimi 90 členmi veľký zoznam slovenských digitálnych iniciatív, ktoré pomáhajú v čase epidémie koronavírusu. Až 20 rôzn ...

Technológie

Elektromobilita 2020 - Všetko, čo potrebujete vedieť o elektromobilite v SR

05.03.2020 12:36

Rok 2020 je v oblasti elektromobility jeden z míľnikov. Regulačné orgány EÚ stále sprísňujú emisné limity a práve v tomto roku vstupuje do platnosti prvá méta obmedzujúca maximálnu produkciu miestnych ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá