Image
8.2.2018 0 Comments

Inteligentné okuliare Intelu využívajú projekciu na sietnicu. Vyzerajú ako bežné okuliare

Smart okuliare Vaunt sú zaujímavé tým, že v nich boli vynechané takmer všetky súčasti, ktoré bežne robia okuliare inteligentnými. Nemajú nijaký fotoaparát, ktorého by sa mohli obávať ľudia v okolí, ani tlačidlo, ktoré treba stlačiť, ani oblasť na gestá, ani žiarivý LCD displej, ani reproduktor, ani mikrofón (zatiaľ).

Vlastne majú vzhľad ako ktorékoľvek iné okuliare, no keď ich nosíte, vidíte tok informácií na niečom, čo vyzerá ako obrazovka, v skutočnosti sú však premietané na sietnicu vášho oka. Prototyp je prakticky nerozoznateľný od bežných okuliarov. Prichádza v niekoľkých štýloch, funguje aj s dioptrickými sklami a dá sa pohodlne nosiť celý deň. Okrem malého červeného záblesku, ktorý je občas viditeľný na pravej šošovke, ľudia okolo ani nezbadajú, že máte na sebe inteligentné okuliare.

Zatiaľ čo výrobcovia rôznych gadgetov sa snažia pridať do svojich produktov stále viac a viac, Intel zvolil opačný postup. Cieľom tímu Vaunt bolo vytvoriť inteligentné okuliare, ktoré by ste mohli nosiť celý deň. Kódový názov bol Superlite, pretože museli mať hmotnosť menej ako 50 g. Je to síce o čosi viac, ako vážia bežné okuliare, ale Google Glass k tomu pridal ešte 33 g. Elektronika a batérie bolo treba umiestniť tak, aby nezaťažovali nos ani uši. Všetka elektronika vo Vaunt sa nachádza v dvoch malých moduloch zabudovaných do ramien okuliarov v blízkosti tváre, takže zvyšná časť ramena sa môže trochu ohnúť, aby sa prispôsobila veľkosti hlavy, ako je to pri bežných okuliaroch. Iné smart okuliare majú batérie integrované do celého ramena, ktoré sa tak stáva veľmi tuhým a nedeformuje sa, aby sa prispôsobilo hlave.

V pravom ramene je zabudovaná súprava elektroniky určená na pohon nízkovýkonného lasera. Ten vyžaruje monochromatický červený obraz s veľkosťou 400 × 150 pixelov na holografický reflektor na pravej šošovke okuliarov. Obraz sa potom odrazí do zadnej časti oka priamo na sietnicu. Na ľavom ramene sa tiež nachádza elektronika, takže okuliare majú rovnakú hmotnosť na oboch stranách.

Ak vás znepokojuje pomyslenie na laser pri vašom oku, Intel ubezpečuje, že ide o laser na spodnej hranici triedy 1 s nízkou intenzitou žiarenia. „Používame holografickú mriežku vloženú do šošovky, aby  odrážala svetlo správnej vlnovej dĺžky späť do oka. Takýto obraz sa nazýva sietnicová projekcia, takže obraz je v skutočnosti "namaľovaný" na zadnú časť sietnice. Takýto obraz je vždy zaostrený a funguje s dioptrickými aj nedioptrickými sklami. V tomto prípade ide o obdĺžnik s červeným textom a ikonami v pravom dolnom rohu vášho zorného poľa. Ak sa nepozeráte tým smerom, displej tam nie je.  Ak sa displej prepne alebo sa objaví upozornenie, neozve sa nijaké pípnutie a necítite ani vibrácie, ale zbadáte, keď k tomu dôjde, pretože periférnym zrakom vidíte pohyb.

Vaunt je jednoducho systém na zobrazenie malého head-up displeja vo vašom periférnom videní. Môžu sa na ňom zobrazovať krátke texty, napr. pokyny či upozornenia. Okuliare po pripojení cez bluetooth spolupracujú so  smartfónom podobne ako smart hodinky.  

Vaunt obsahuje akcelerometer a kompas, takže dokáže detegovať niektoré základné pohyby hlavy a vie, akým smerom sa pozeráte. Súčasný prototyp nemá mikrofón, ale budúce modely by ho mohli mať, aby sa dali použiť s inteligentným asistentom, ako je napr. Alexa.

Kľúčový spôsob interakcie s okuliarmi Vaunt budú zrejme drobné pohyby hlavou, sledované akcelerometrom. Nie je však technický dôvod, prečo by sa nedal vytvoriť aj úplne jednoduchý diaľkový ovládač, ktorým by mohli byť napríklad smart hodinky či dokonca aj vaše oblečenie.

Vaunt nie je určený na to, aby nahradil iné obrazovky, ale by sa mal stať novým druhom displeja, ktorý je užitočný tam, kde iné obrazovky nie sú. Mohol by vám napríklad zobrazovať nákupný zoznam, keď tlačíte vozík v supermarkete.

Zdroj: theverge.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Unikátna stolička pre „neposedníkov“

20.02.2018 00:10

Veľkú časť svojho života som presedel za počítačom, a tak som sa na recenziu tejto netradičnej stoličky, navyše Made in Slovakia, naozaj tešil. Dozvedel som sa o nej od Miša Trubana, ktorý projekt pod ...

Technológie 2

Google zrušil vo vyhľadávaní obrázkov možnosť zobraziť obrázok. Dá sa to však obísť

20.02.2018 00:30

Google od piatka 16. februára odstránil z nástroja na vyhľadávanie obrázkov praktické tlačidlo Zobraziť obrázok (View Image), ktoré umožnilo ľuďom ľahko prevziať akýkoľvek obrázok nájdený online. Tot ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá