Inteligentné kontaktné šošovky zmerajú zdravotný stav alebo poslúžia ako AR displej

5

Myšlienka nosiť kontaktné šošovky na korekciu zraku je stará už stovky rokov. Vo veku nositeľných počítačov však vedci v laboratóriách DARPA, Google a niekoľkých univerzít po celom svete vidia v kontaktných šošovkách nielen nástroj na zlepšenie nášho videnia, ale aj príležitosť na rozšírenie ľudských zážitkov.

Počas posledných desiatich rokov vedci urobili veľký pokrok v technológiách, ktoré umožňujú sledovať zdravotný stav odoberaním vzoriek telesných tekutín, ako je napr. pot. Výskumníci z celého sveta pracujú na náplastiach vybavených senzormi a elektronikou, ktoré sa môžu nosiť na pokožke, aby analyzovali zloženie nášho potu a zisťovali, ktoré chemikálie sú v ňom prítomné a ktoré nie. 

A rovnako to platí aj pre naše oči, presnejšie povedané, pre tekutinu, ktorá preteká očnými kanálikmi, aby ich udržala vlhkými. Táto olejovitá tekutina tiež obsahuje cenné biomarkery, ktoré možno použiť napríklad na zisťovanie hladiny cukru v krvi. V roku 2014 Google oznámil, že pracuje na kontaktných šošovkách s bezdrôtovým čipom a miniaturizovaným senzorom glukózy zabudovaným medzi dve vrstvy bežného materiálu kontaktných šošoviek. Cieľom tejto  technológie je včasné odhalenie nebezpečnej hladiny glukózy a upozornenie nositeľa na potrebu konať.

V roku 2016 výskumníci z austrálskeho Future Industries Institute pracovali na ultratenkých filmoch so schopnosťou viesť elektrinu, ktoré sa im podarilo zabudovať do biokompatibilnej kontaktnej šošovky. Ich prototypové zariadenie umožňovalo integrovať do šošovky malé elektrické obvody, ktoré by slúžili na rôzne účely – na napájanie zdravotných senzorov  alebo dokonca malého retinálneho displeja pre technológie rozšírenej reality.

V súčasnosti sa hľadajú možnosti ponúknuť personalizovanú liečbu rôznych druhov očných chorôb pomocou šošoviek vybavených správnymi druhmi senzorov. Dnes sa už vedci odklonili od elektricky vodivých filmov a napájaných kontaktných šošoviek a skúmajú potenciál použitia organických materiálov, ktoré môžu pôsobiť ako pasívne senzory zabudované do okuliarov.

Vo Francúzsku vedie profesor Jean-Louis de Bougrenet de la Tocnaye výskumný tím optikov v IMT Atlantique, čo je technologická univerzita v Nantes. Vedci pracujú na novej generácii optických zariadení, ktoré by mohli vykonávať niektoré zaujímavé funkcie. Patrí medzi ne zisťovanie presného smeru pohľadu používateľa, čo by sa dalo využiť pri podporných technológiách pre rôzne oblasti – od riadenia áut (monitorovanie únavy vodiča) cez chirurgické zákroky až po systémy rozšírenej reality, ktoré nevyžadujú okuliare a prilby.

No ak má šošovka obsahovať zložitú elektroniku a vykonávať výpočtové úlohy, mala by disponovať batériou, aby bola autonómna. Preto tím profesora de Bougrenet de la Tocnaye v apríli tohto roka predstavil prvú samostatnú kontaktnú šošovku na svete s batériou vnútri. Počas demonštrácie tím použil zabudovanú batériu na niekoľkohodinové napájanie LED diód. Dúhovku nemožno kompletne prekryť, a tak má batéria v súčasnosti tvar krúžka okolo nej. V budúcnosti by však batéria mala byť priehľadná. Bude to možné vďaka použitiu grafénovej technológie, ktorá umožní vytvorenie transparentnej elektroniky.

Možnosti využitia inteligentných šošoviek na vojenské účely skúma viac ako desať rokov aj agentúra DARPA. Vojak by mohol napríklad nahliadnuť do mapy bez toho, aby sklonil hlavu, údaje by sa aplikovali priamo na reálny svet. Dnes to možno dosiahnuť pomocou prilieb a okuliarov, ale priehľadná kontaktná šošovka so zabudovaným displejom by bola lepšia. Informácie by sa prenášali  priamo na sietnicu.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
displej veda vyskum zrak clovek

5 komentárov

magori redakcia, sosovky nie su inteligente! Preco ste az tak hlupi a to neviete?!! reakcia na: Inteligentné kontaktné šošovky zmerajú zdravotný stav alebo poslúžia ako AR displej

26.11.2019 13:11
Radsej ich nazvite elektronicke sosovky. Stale fabulujte vyznam slova inteligente. Ak v tom budete pokracovate budete coskoro webstranka s urovnou horsou ako hnoj!

to vazne reakcia na: Inteligentné kontaktné šošovky zmerajú zdravotný stav alebo poslúžia ako AR displej

26.11.2019 06:11
Mila redakcia PCdristy. Premysla u vas vobec niekto????"
"Myšlienka nosiť kontaktné šošovky na korekciu zraku je stará už stovky rokov."
napisat takuto k....tinu

kontaktne sosovky uz stovky rokov????? ani myslienka nemohla exixstovat stovky rokov. Kedze to nieje napad ala strcim si pierko do zadku a mozno budem lietat.
Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc. (* 27. október 1913, Prostějov – † 18. august 1998, Stražisko) bol český chemik a vynálezca, známy svojim vynálezom kontaktných šošoviek.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Otto_Wichterle

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať