Image
26.11.2019 5 Comments

Inteligentné kontaktné šošovky zmerajú zdravotný stav alebo poslúžia ako AR displej

Myšlienka nosiť kontaktné šošovky na korekciu zraku je stará už stovky rokov. Vo veku nositeľných počítačov však vedci v laboratóriách DARPA, Google a niekoľkých univerzít po celom svete vidia v kontaktných šošovkách nielen nástroj na zlepšenie nášho videnia, ale aj príležitosť na rozšírenie ľudských zážitkov.

Počas posledných desiatich rokov vedci urobili veľký pokrok v technológiách, ktoré umožňujú sledovať zdravotný stav odoberaním vzoriek telesných tekutín, ako je napr. pot. Výskumníci z celého sveta pracujú na náplastiach vybavených senzormi a elektronikou, ktoré sa môžu nosiť na pokožke, aby analyzovali zloženie nášho potu a zisťovali, ktoré chemikálie sú v ňom prítomné a ktoré nie. 

A rovnako to platí aj pre naše oči, presnejšie povedané, pre tekutinu, ktorá preteká očnými kanálikmi, aby ich udržala vlhkými. Táto olejovitá tekutina tiež obsahuje cenné biomarkery, ktoré možno použiť napríklad na zisťovanie hladiny cukru v krvi. V roku 2014 Google oznámil, že pracuje na kontaktných šošovkách s bezdrôtovým čipom a miniaturizovaným senzorom glukózy zabudovaným medzi dve vrstvy bežného materiálu kontaktných šošoviek. Cieľom tejto  technológie je včasné odhalenie nebezpečnej hladiny glukózy a upozornenie nositeľa na potrebu konať.

V roku 2016 výskumníci z austrálskeho Future Industries Institute pracovali na ultratenkých filmoch so schopnosťou viesť elektrinu, ktoré sa im podarilo zabudovať do biokompatibilnej kontaktnej šošovky. Ich prototypové zariadenie umožňovalo integrovať do šošovky malé elektrické obvody, ktoré by slúžili na rôzne účely – na napájanie zdravotných senzorov  alebo dokonca malého retinálneho displeja pre technológie rozšírenej reality.

V súčasnosti sa hľadajú možnosti ponúknuť personalizovanú liečbu rôznych druhov očných chorôb pomocou šošoviek vybavených správnymi druhmi senzorov. Dnes sa už vedci odklonili od elektricky vodivých filmov a napájaných kontaktných šošoviek a skúmajú potenciál použitia organických materiálov, ktoré môžu pôsobiť ako pasívne senzory zabudované do okuliarov.

Vo Francúzsku vedie profesor Jean-Louis de Bougrenet de la Tocnaye výskumný tím optikov v IMT Atlantique, čo je technologická univerzita v Nantes. Vedci pracujú na novej generácii optických zariadení, ktoré by mohli vykonávať niektoré zaujímavé funkcie. Patrí medzi ne zisťovanie presného smeru pohľadu používateľa, čo by sa dalo využiť pri podporných technológiách pre rôzne oblasti – od riadenia áut (monitorovanie únavy vodiča) cez chirurgické zákroky až po systémy rozšírenej reality, ktoré nevyžadujú okuliare a prilby.

No ak má šošovka obsahovať zložitú elektroniku a vykonávať výpočtové úlohy, mala by disponovať batériou, aby bola autonómna. Preto tím profesora de Bougrenet de la Tocnaye v apríli tohto roka predstavil prvú samostatnú kontaktnú šošovku na svete s batériou vnútri. Počas demonštrácie tím použil zabudovanú batériu na niekoľkohodinové napájanie LED diód. Dúhovku nemožno kompletne prekryť, a tak má batéria v súčasnosti tvar krúžka okolo nej. V budúcnosti by však batéria mala byť priehľadná. Bude to možné vďaka použitiu grafénovej technológie, ktorá umožní vytvorenie transparentnej elektroniky.

Možnosti využitia inteligentných šošoviek na vojenské účely skúma viac ako desať rokov aj agentúra DARPA. Vojak by mohol napríklad nahliadnuť do mapy bez toho, aby sklonil hlavu, údaje by sa aplikovali priamo na reálny svet. Dnes to možno dosiahnuť pomocou prilieb a okuliarov, ale priehľadná kontaktná šošovka so zabudovaným displejom by bola lepšia. Informácie by sa prenášali  priamo na sietnicu.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Hightech sprcha ušetrí pri sprchovaní až 45 % vody

23.01.2020 00:10

Nebia a Moen spojili svoje sily a vytvorili luxusnú sprchovú hlavicu, ktorá môže pomôcť zachrániť planétu. Samozrejme, len za predpokladu, že si ju kúpi dosť ľudí. Zariadenie v porovnaní s bežnými spr ...

Výskum

Objav v oblasti imunológie by mohol umožniť liečbu každého druhu rakoviny

22.01.2020 00:00

Vedci z Cardiffskej univerzity tvrdia, že novoobjavenú časť nášho imunitného systému možno využiť na liečenie všetkých druhov rakoviny. Zistenia publikované v časopise Nature Immunology zatiaľ neboli ...

Výskum

Šikovné riešenie ako sa vyhnúť endoskopickým vyšetreniam a zákrokom

21.01.2020 00:10

Vedci z MIT pracujú na pokročilých zdravotníckych pomôckach, ktoré by sa dali prehltnúť, ale na ich odstránenie by nebol potrebný chirurgický zákrok. Vyvinuli preto hydrogél, ktorý môže byť rozložený ...

5 Comments

 1. magori redakcia, sosovky nie su inteligente! Preco ste az tak hlupi a to neviete?!! reakcia na: Inteligentné kontaktné šošovky zmerajú zdravotný stav alebo poslúžia ako AR displej
  26.11.2019 13:11
  Radsej ich nazvite elektronicke sosovky. Stale fabulujte vyznam slova inteligente. Ak v tom budete pokracovate budete coskoro webstranka s urovnou horsou ako hnoj!
  Reagovať
  • RE: magori redakcia, sosovky nie su inteligente! Preco ste az tak hlupi a to neviete?!! reakcia na: magori redakcia, sosovky nie su inteligente! Preco ste az tak hlupi a to neviete?!!
   29.11.2019 00:11
   Prečo si bol taký ofenzívny?
   Reagovať
   • RE: RE: magori redakcia, sosovky nie su inteligente! Preco ste az tak hlupi a to neviete?!! reakcia na: RE: magori redakcia, sosovky nie su inteligente! Preco ste az tak hlupi a to neviete?!!
    29.11.2019 16:11
    Aby sa redakcia spamatala. Stale zhorsuju klamstvami nadpisy a clanky. Tolerovat by to nemal ziaden citatel. Slovo inteligentny prijajau skoro k vsetkemu s cim nema byt spojene, atd.
    Reagovať
 2. to vazne reakcia na: Inteligentné kontaktné šošovky zmerajú zdravotný stav alebo poslúžia ako AR displej
  26.11.2019 06:11
  Mila redakcia PCdristy. Premysla u vas vobec niekto????"
  "Myšlienka nosiť kontaktné šošovky na korekciu zraku je stará už stovky rokov."
  napisat takuto k....tinu

  kontaktne sosovky uz stovky rokov????? ani myslienka nemohla exixstovat stovky rokov. Kedze to nieje napad ala strcim si pierko do zadku a mozno budem lietat.
  Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc. (* 27. október 1913, Prostějov – † 18. august 1998, Stražisko) bol český chemik a vynálezca, známy svojim vynálezom kontaktných šošoviek.
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Otto_Wichterle

  Reagovať
  • RE: to vazne reakcia na: to vazne
   26.11.2019 15:11
   Stačí trochu hladania a vôbec to nevyzerá na "k....tinu"

   https://www.sosovky-online.sk/informacie/historia-kontaktnych-sosoviek.html

   A úprimne, okuliare sú to od roku cca 1300. Predstava, že niekto mal myšlienku o aplikovaný šošovky priamo na oko bez použitia rámo neznie vôbec divoko.

Vyhľadávanie

Najnovšie videá