Image
28.8.2012 0 Comments

Inteligentné autá majú zdieľať informácie medzi sebou

Vedci testujú systém na bezpečnostnú komunikáciu medzi vozidlami. Veria, že takýto systém by mohol výrazne znížiť počet dopravných nehôd. Aktuálne bolo spustené jeho testovanie v jednom z amerických miest.

6ac120fd0b4b143822d7f317faca5711_XL.jpg

Test technológie pre inteligentné autá, ako systém nazývajú vedci z Michiganskej univerzity, bude v okresnom meste Ann Arbor prebiehať počas jedného roka. Na jeho konci by sa v ideálnom prípade mala potvrdiť teória, podľa ktorej môže systém znížiť nehodovosť motorových vozidiel až o 80 %.Vedci nainštalovali komunikačné zariadenia asi do tritisíc vozidiel, okrem osobných automobilov aj do nákladných vozidiel a autobusov. Vozidlá vďaka tomu môžu zdieľať informácie o aktuálnej polohe, smere alebo rýchlosti, a to nielen medzi sebou, ale aj s jednotkami umiestnenými v semaforoch a iných signalizačných zariadeniach používaných na križovatkách, v zákrutách a na diaľniciach. Účel komunikačného systému je jediný: má vodiča upozorniť na potenciálne nebezpečné situácie, keď napríklad blízke vozidlo začne nečakane brzdiť, náhle prejde do iného pruhu a podobne. Varovanie sa pritom realizuje vizuálne aj akusticky.

traffic-lights.jpg

„Doprava zažije veľké zmeny," nebojí sa silných slov Jim Sayer, programový manažér a výskumný pracovník. Zároveň však upozorňuje, že jeho tím nie je jediný, kto sa zlepšením bezpečnosti vozidiel zaoberá. „Je tu veľa iných aplikácií zameraných na bezpečnosť a pohodlie, rovnako aj na mobilitu a udržateľnosť."

Jeden z hlavných hráčov v tejto oblasti je napríklad spoločnosť Google, ktorá dlhodobo venuje veľa energie a prostriedkov do vývoja samoriadiacich vozidiel. Podľa Anthonyho Levandowského, šéfa projektu, je cieľom Googlu dostať prvé takéto autá do bežnej prevádzky počas nasledujúcich desiatich rokov. Na tento účel už začala spoločnosť hľadať aj vhodných partnerov v americkom Detroite, ktorý je napriek veľkým ekonomickým problémom naďalej centrom automobilového priemyslu.

inteligent_car1.jpg

Podobný projekt ako v Googli sa realizuje aj v agentúre amerického ministerstva obrany DARPA (Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov). Okrem samoriadiacich vozidiel sa však vládna organizácia zaujíma aj o roboty, ktoré by v aute nahradili človeka.
Vedci z Michiganskej univerzity chcú okrem lepšej bezpečnosti dopravy docieliť aj zníženie emisií a dať impulz na vznik nových technológií. Celý projekt navyše môže byť aj akýmsi stimulom pre nepriaznivo sa vyvíjajúce automobilové odvetvie.

Zdroj: Computerworld.cz
Obrázky použité v článku sú ilustračné.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Falošná FaceApp aplikácia nakazila zariadenia obetí advérom

19.07.2019 11:23

Najnovšie zistenie spoločnosti Kaspersky, ktorá identifikovala falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za certifikovanú verziu aplikácie FaceApp s úmyslom oklamať používateľov. V skutočnosti nakazila zar ...

Technológie 6

Komentár: Vlastníctvo áut sa pravdepodobne stane minulosťou. Rovnako aj verejná doprava

19.07.2019 00:05

Automobil v nasledujúcich rokoch prejde rozsiahlymi zmenami. Automatizácia postupne odstraňuje potrebu vodičov a podiel elektrických a hybridných vozidiel na svetovom trhu stále rastie. Ak sa v budúcn ...

Technológie

Svetové ekonomické fórum: 3 technológie, ktoré ovplyvnia kybernetickú bezpečnosť v ďalšom desaťročí

18.07.2019 00:00

Podľa správy Svetového ekonomického fóra s názvom Global Risks Report 2019 sa za posledné desaťročie kybernetická kriminalita stala jedným z najvýznamnejších strategických rizík, ktorým dnes čelí svet ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá