Intel vysvetlil, prečo by port USB-C mohol byť oveľa lepší ako 3,5 mm jack

Technológie
7

Zdá sa, že 3,5 mm slúchadlový jack je odsúdený na zánik. Používatelia smartfónu Moto Z, ktorý má len port USB-C, sa bez neho už musia zaobísť. Hovorí sa, že ho nebude mať ani nový iPhone 7. Zatiaľ síce portom USB-C disponuje len niekoľko málo telefónov a notebookov, no Intel si myslí, že nový štandard by mohol byť nielen životaschopnou náhradou slúchadlového jacku, ale by mohol byť dokonca aj lepší.

Na vývojárskej konferencii IDF jeho zástupcovia Brad Saunders a Rahman Ismail vysvetlili, že zlepšenie štandardu USB-C, ktoré má prísť v priebehu tohto roka, z neho urobí port vhodný na moderné smartfóny. Umožní totiž výrobcom ubrať niekoľko cenných milimetrov z ich hrúbky a robiť štíhlejšie telefóny. Súčasné analógové obvody môžu interferovať s inými časťami, s USB-C by výrobcovia mohli prejsť na digitálny zvukový výstup a vďaka tomu by sme sa mohli dočkať kvalitnejšieho zvuku a lacnejších slúchadiel, ktoré by mohli mať aj funkcie, ktoré sú dnes k dispozícii len v drahších modeloch (odstránenie šumu, zdôraznenie basov).

Jedna z najväčších obáv v súvislosti s vyradením slúchadlového konektora sa týka spotreby energie. Radiče USB sú totiž hladnejšie po energii ako 3,5 mm jack, a tak môžu mať nepriaznivý vplyv na výdrž batérie. Saunders však tvrdí, že revidovaná špecifikácia USB-C umožní využívať rôzne úsporné režimy, pri ktorých sa elektronika (napr. mikrofón na slúchadlách) odpojí, ak sa nebude aktívne používať. Rozdiel vo výdrži batérie by tak bol zanedbateľný.

Zdroj: theverge.com

Redakcia

Všetky autorove články
USB-C Intel

7 komentárov

amatérizmus reakcia na: Intel vysvetlil, prečo by port USB-C mohol byť oveľa lepší ako 3,5 mm jack

30.8.2016 07:08
Napísať / prevziať článok o niečom čomu nerozumiem.
"Súčasné analógové obvody môžu interferovať s inými časťami"
Za A, sa tak nedeje.
Za B, demagógia najvyššieho stupňa. Reproduktor (nielen ten v slúchadlách) potrebuje na fungovanie analógový signál. Takže aj ten v telefóne (zvonenie, budík, video).
Tým pádom DAC aj zosilnovač budú DVOJMO. V slúchadlách aj v mobile.

Klamstvá reakcia na: Intel vysvetlil, prečo by port USB-C mohol byť oveľa lepší ako 3,5 mm jack

25.8.2016 12:08
Čo za blbosť?
Kvalitnejší zvuk a lacnejšie slúchadlá?
Ako môžu byť slúchadlá lacnejšie keď sa do nich presunie všetka elektronika z mobilu týkajúca sa zvuku (DA prevodník, zosilňovač)?
A prečo by mal byť zvuk kvalitnejší? Jediné čo sa spraví je, že elektronika sa presunie z telefónu do slúchadiel. Neviem ako ostatným, ale mne teda slúchadlá nešumia ani teraz. Na tom metre (zvyčajne) tieneného kábla sa moc ruchu nestihne vytvoriť.
No a nakoniec to s tou interferenciou... Áno, tá by teoreticky mohla vzniknúť. Ale ako všetci čo jack používame počujeme, výrobcovia to vyriešili a nič také nevzniká.
Je pravda že keď chceme tenšie zariadenia, tak tam jack zavadzia. Ale prosím, neklamte nás hlúposťami.
A nikto nepovedal,že nemôže byť zariadenie na jednom mieste vypuklé tak ako je kvôli fotoaparátu.
Ak sa už chce spraviť náhrada 3,5mm jacku, tak nech je určite analógová. Určite je lepšie mať jeden kvalitný prevodník a zosilňovač v telefóne, ako aby bolo potrebné mať to v každých jedných slúchadlách. Nehovoriac o tom že radikálne stúpnu ceny takých slúchadiel.

A čo počúvanie hudby pri nabijaní? reakcia na: Intel vysvetlil, prečo by port USB-C mohol byť oveľa lepší ako 3,5 mm jack

24.8.2016 07:08
Rovnako nebude možné zároveň nabíjať telefón a počúvať hudbu cez slúchadlá. Ibaže by boli v mobile dva konektory USB-C? Alebo toto možné obmedzenie vyrieši bezkablové nabíjanie?

krehkost reakcia na: Intel vysvetlil, prečo by port USB-C mohol byť oveľa lepší ako 3,5 mm jack

23.8.2016 08:08
No stalo sa vam ze ste niekedy zalomili mini usb kabel pri nabijani telefonu (spadnutie, prisadnutie)?
A stalo sa vam ze ste zalomili 3.5jack? No mne este nikdy a to sa k tomu telefonu spravam ovela horsie ked su v nom iba sluchadla. Neviem si pri sucasnej konstrukcii a minikontaktoch USB predstavit ako maju osefovane ze v telefone budete mat napojene sluhatka a budete ho mat vo vacku. Tu robusnost ktoru poskytoval 3.5jack nedosiahnu ked ich hlavnou starostou je miniaturizacia. Zase nieco inzinieri vymysleli od stola :)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať