Image
4.6.2019 1 Comments

Intel ukázal notebook budúcnosti: Má dva displeje aj dva pánty

Intel na veľtrhu Computex prezentoval svoje čipy pre notebooky a súvisiace technológie, ktoré umožnia vyrábať notebooky ešte tenšie a s celodennou výdržou. Predviedol ale aj vlastný koncept, ktorý ukazuje, ako by mohli notebooky blízkej budúcnosti vyzerať.

Displej priamo pred očami a druhý k tomu
Notebook má predsunutú klávesnicu a priestor nad ňou využíva pre umiestnenie ďalšieho displeja. Takýto princíp už na hotovom notebooku predvádza Asus, ale Intel ide ešte ďalej. Umožňuje totiž aj tento menší displej naklopiť smerom k užívateľovi a hlavný displej tým dostať do výšky jeho očí.

Toto dáva význam najmä z ergonomického hľadiska. Hlavný displej je vo vhodnejšej pozícii, druhý displej pod ním má pritom zmysel a nájde užitočné využitie. Tvári sa ako druhý monitor vo Windows, na ktorý sa dá rozšíriť plocha a môžete tu teda ľahko umiestniť napríklad komunikátory, panel s náhľadmi obrázkov pri editovaní fotografií a podobne.

Prototyp notebooku Intel je postavený na displeji klasických parametov, disponuje teda rozlíšením Full HD a uhlopriečkou 15,6". Spodný displej ponúka rozlíšenie 1920×720, má teda rovnakú fyzickú aj pixelovú šírku ako hlavný displej nad ním. Takúto pracovnú plochu bez problémov obslúži aj samotný procesor, do konceptu sa však zapojila Nvidia a poskytla svoju grafickú kartu série GTX 10xx. Stroj tak vďaka tomu zvládne aj hry.

O praktickom využití tohto riešenia niet pochýb, druhý displej sa vždy zíde. Odsunutá klávesnica by nemusela byť na škodu, ak zostane notebook dostatočne tenký a dlane opreté o stôl nebudú príliš pod rovinou klávesnice. Touchpad je tiež dobre vyriešený - zdieľa plochu s numerickým blokom. A hlavne, oba displeje sú dotykové.

Rozhodne konštrukcia, výdrž a cena
Riešenie má dve hlavné úskalia - po prvé riešenie konštrukcie, a teda aby boli kĺby dostatočne pevné. Bez kovových zliatin sa to nezaobíde, je tiež nutné vyriešiť vhodnú aretáciu v pracovných polohách.

Druhou otázkou je, ako sa druhý displej prejaví vo výdrži notebooku. Určite si z kapacity akumulátora niečo ukrojí. Z týchto dôvodov nebude riešenie vhodné pre subtílne cestovné ultrabooky, ale mohlo by sa ujať pri väčších notebookoch, ktoré väčšinu času strávia na stole.

Ale ako to už pri podobných inováciách býva, nakoniec rozhodne predovšetkým cena. Pokiaľ bude príplatok za toto riešenie znamenať niekoľko stoviek navyše, zákazníci nad ním pravdepodobne mávnu rukou. Pokiaľ sa ale cena udrží v rozumnej miere, bude to bezpochyby dobré lákadlo a mohlo by postupne prejsť aj do základných notebookov.

Zdroj: zive.cz.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Tetovania na prstoch umožnia ovládať počítač pomocou RFID

09.12.2019 00:10

Počítačoví vedci z kanadskej University of Waterloo vytvorili nositeľné zariadenie na ruku, ktoré umožňuje používateľom obsluhovať počítačové rozhranie vzájomným dotykom ukazováka a palca. Preto vedci ...

Inovácie

Amazon predstavil nový ARM procesor Graviton2 postavený na 7 nm architektúre

06.12.2019 00:15

Cloudová divízia Amazonu AWS oznámila ďalšiu generáciu svojich procesorov ARM s názvom Graviton2. Ide o vlastný dizajn čipu so 7 nm architektúrou, založený je na 64-bitových jadrách ARM Neoverse N1 (6 ...

Inovácie

Robotický záhradník Tertill dokáže plieť burinu v záhonoch

05.12.2019 00:20

Robotické vysávače Roomba nám pomáhajú s domácimi prácami už niekoľko rokov a teraz startup Franklin Robotics predstavil ďalšieho autonómneho pomocníka. Volá sa Tertill a pomôže vám s prácami v záhrad ...

1 Comments

  1. redakcia ja vam napisem spravu buducnosti reakcia na: Intel ukázal notebook budúcnosti: Má dva displeje aj dva pánty
    4.6.2019 09:06
    ste trapni s "wow" nadpismi
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá