Image
4.6.2019 1 Comments

Intel ukázal notebook budúcnosti: Má dva displeje aj dva pánty

Intel na veľtrhu Computex prezentoval svoje čipy pre notebooky a súvisiace technológie, ktoré umožnia vyrábať notebooky ešte tenšie a s celodennou výdržou. Predviedol ale aj vlastný koncept, ktorý ukazuje, ako by mohli notebooky blízkej budúcnosti vyzerať.

Displej priamo pred očami a druhý k tomu
Notebook má predsunutú klávesnicu a priestor nad ňou využíva pre umiestnenie ďalšieho displeja. Takýto princíp už na hotovom notebooku predvádza Asus, ale Intel ide ešte ďalej. Umožňuje totiž aj tento menší displej naklopiť smerom k užívateľovi a hlavný displej tým dostať do výšky jeho očí.

Toto dáva význam najmä z ergonomického hľadiska. Hlavný displej je vo vhodnejšej pozícii, druhý displej pod ním má pritom zmysel a nájde užitočné využitie. Tvári sa ako druhý monitor vo Windows, na ktorý sa dá rozšíriť plocha a môžete tu teda ľahko umiestniť napríklad komunikátory, panel s náhľadmi obrázkov pri editovaní fotografií a podobne.

Prototyp notebooku Intel je postavený na displeji klasických parametov, disponuje teda rozlíšením Full HD a uhlopriečkou 15,6". Spodný displej ponúka rozlíšenie 1920×720, má teda rovnakú fyzickú aj pixelovú šírku ako hlavný displej nad ním. Takúto pracovnú plochu bez problémov obslúži aj samotný procesor, do konceptu sa však zapojila Nvidia a poskytla svoju grafickú kartu série GTX 10xx. Stroj tak vďaka tomu zvládne aj hry.

O praktickom využití tohto riešenia niet pochýb, druhý displej sa vždy zíde. Odsunutá klávesnica by nemusela byť na škodu, ak zostane notebook dostatočne tenký a dlane opreté o stôl nebudú príliš pod rovinou klávesnice. Touchpad je tiež dobre vyriešený - zdieľa plochu s numerickým blokom. A hlavne, oba displeje sú dotykové.

Rozhodne konštrukcia, výdrž a cena
Riešenie má dve hlavné úskalia - po prvé riešenie konštrukcie, a teda aby boli kĺby dostatočne pevné. Bez kovových zliatin sa to nezaobíde, je tiež nutné vyriešiť vhodnú aretáciu v pracovných polohách.

Druhou otázkou je, ako sa druhý displej prejaví vo výdrži notebooku. Určite si z kapacity akumulátora niečo ukrojí. Z týchto dôvodov nebude riešenie vhodné pre subtílne cestovné ultrabooky, ale mohlo by sa ujať pri väčších notebookoch, ktoré väčšinu času strávia na stole.

Ale ako to už pri podobných inováciách býva, nakoniec rozhodne predovšetkým cena. Pokiaľ bude príplatok za toto riešenie znamenať niekoľko stoviek navyše, zákazníci nad ním pravdepodobne mávnu rukou. Pokiaľ sa ale cena udrží v rozumnej miere, bude to bezpochyby dobré lákadlo a mohlo by postupne prejsť aj do základných notebookov.

Zdroj: zive.cz.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 2

Autá aj drony by mohol poháňať ľahký, superúčinný, lineárny benzínový motor

24.06.2019 00:10

Izraelský startup Aquarius Engines vyvíja ľahký a lacný benzínový motor pre automobily, ktorý využíva podstatne menej paliva a produkuje menej znečisťujúcich emisií ako tie súčasné. Ide už o piatu gen ...

Inovácie 1

Ďalšie kroky Samsungu a Huawei môžu rozhodnúť o vzostupe či páde skladacích telefónov

21.06.2019 00:10

Zdá sa, že revolučné skladacie telefóny narazili na prekážku. Nová kategória zariadení – čiastočne telefón, čiastočne tablet – čelí veľkým oneskoreniam. Skladacie telefóny sľubujú, že zdvojnásobia veľ ...

Inovácie

Farebná klávesnica Lumi vás naučí hrať hudbu

21.06.2019 00:05

Roli Lumi je viacfarebne podsvietená klávesnica určená pre hudobných nováčikov, ktorí sa chcú naučiť hrať na klavíri. Roli je známy svojím vlajkovým produktom Seabord, čo je futuristicky vyzerajúca kl ...

q

1 Comments

  1. redakcia ja vam napisem spravu buducnosti reakcia na: Intel ukázal notebook budúcnosti: Má dva displeje aj dva pánty
    4.6.2019 09:06
    ste trapni s "wow" nadpismi
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá