Intel sa nepoteší. Microsoft pripravuje verziu Windows pre servery s procesormi ARM od Qualcommu

0

Qualcomm a Microsoft demonštrovali na podujatí Open Compute Project Summit v Kalifornii portovanie Windows Servera na 10 nm procesory ARM od Qualcommu. Konkrétne išlo o 64-bitové čipy Centriq 2400, z ktorých sú v súčasnosti k dispozícii len vzorky a komerčne majú byť dostupné v druhej polovici roka 2017.

Zostavenie Windows Servera je k dispozícii len na interné použitie v Redmonde. Microsoft aj Qualcomm odmietli komentovať akékoľvek plány týkajúce sa dostupnosti tohto operačného systému verejnosti. Pravda, nebol by nijaký dôvod predvádzať softvérový port, keby sa s ním v budúcnosti nepočítalo a mal by ostať zabudnutý. Možno teda predpokladať, že Windows Server na procesoroch Qualcommu by sa mohol použiť v rámci dátových centier Microsoftu v priebehu budúceho roka.

O vstupe softvérového gigantu a jeho Windows Servera na platformu ARM sa povrávalo už dlhšie, ale predpokladalo sa, že realizácii by mohlo brániť dlhoročné partnerstvo Microsoftu s Intelom v oblasti dátových centier.

Rodina čipov Qualcomm Centriq používa mikroarchitektúru Falkor a ponúka až 48 64-bitových jadier kompatibilných s ARMv8, vyrobených 10 nm procesom FinFET. Ak dorazí na trh včas (výroba vo veľkom objeme sa predpokladá v druhej polovici roka 2017), predstihne 10 nm Xeony Intelu zhruba o 12 mesiacov. Procesory budú výkonom zrejme zaostávať za Xeonmi, ale dohnať to môžu celkovou priepustnosťou vďaka veľkému počtu jadier.

Microsoft navrhol servery označené ako Project Olympus, ktoré oficiálne počítajú s procesormi ARM od rôznych firiem. Okrem Qualcommu ide aj o procesory ThunderX od spoločnosti Cavium, ktoré majú takisto 48 jadier. Navyše chce procesory ARM využívať aj vo svojej infraštruktúre a v cloude Azure.

Intel teda konečné má konkurenciu, ale zatiaľ sa nemusí obávať. Patrí mu totiž viac ako 95 percent svetového trhu s výpočtovou technikou pre dátové centrá. No konkurencia by mohla potlačiť ceny nadol.

Zdroj: Theregister, Zdnet

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Intel Microsoft ARM Qualcomm

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať