PC REVUE
Image
27.10.2017 0 Comments

Intel investuje do firmy, ktorá na sledovanie pohybu očí nepotrebuje kamery

Veľké technologické spoločnosti sa začínajú zameriavať na zariadenia na sledovanie očí, ktoré sú dôležité pre virtuálnu a rozšírenú realitu. Facebook/Oculus kúpil na konci roka 2016 firmu Eye Tribe, Google kúpil Eyefluence a do tejto kategórie patrí aj akvizícia SMI spoločnosťou Apple v lete tohto roka. A najnovšie Intel investoval 4,6 milióna dolárov do spoločnosti AdHawk Microsystems, vlastniacej technológiu na sledovanie očí, ktorá je zvláštna tým, že nepoužíva kamery.

Sledovanie očí kamerou v podstate funguje tak, že sa zhotovujú stovky snímok oka za sekundu a pomocou algoritmov sa určuje jeho poloha. Niekedy sa môžu vyžadovať mimoriadne jasné LED diódy, ktoré vám osvetľujú oči. To všetko sa deje s určitou latenciou a vyžaduje si to energiu, hoci len málo.

Technológia spoločnosti AdHawk nahrádza kamery ultrakompaktnými mikroelektromechanickými systémami, známymi ako MEMS (MicroElectroMechanical Systems), ktoré sú také malé, že ich nemožno vidieť voľným okom.

MEMS odstraňujú energeticky náročné spracovanie obrazu, čo má za následok zvýšenie rýchlosti, zmenšenie rozmerov a väčšiu energetickú účinnosť zariadení na VR/AR. Pritom však poskytujú rozlíšenie porovnateľné s nákladnými výskumnými systémami. Dokonca AdHawk tvrdí, že jeho technológia dokáže predvídať, kam sa budete pozerať, s 50-milisekundovým predstihom. Systém MEMS využíva svetelný lúč, ktorý skenuje oko a pomocou fotodiódy dokáže rozpoznať polohu očí. To všetko beží na CMOS, hoci CMOS sa nepoužíva na vytvorenie obrazu.

Firma hovorí, že jej riešenie si vyžaduje veľmi málo energie, mohlo by vraj bežať celý deň na gombíkovej batérii. Okrem CMOS obsahuje ešte ďalší čip na spracovanie dát a všetko je riešené jednoduchým sériovým protokolom. Systém je veľmi ľahký, ideálny pre každý druh headsetov – káblové aj mobilné. Navyše nie je ani drahý – mal by stáť o niečo viac ako 10 dolárov na každé oko. Pravda, skutočné náklady sa môžu líšiť v závislosti od objemu a zložitosti integrovania do daného zariadenia. Ak napríklad AdHawk musí počas tohto procesu poskytnúť viac podporných služieb, náklady sa zvýšia.

Okrem AR a VR hier sa systém môže použiť v inteligentných okuliaroch, na detekciu emocionálneho stavu či únavy, ale aj na včasnú detekciu ochorení, ako je Parkinsonova choroba alebo Alzheimerova choroba.

Investícia Intelu sa má uskutočniť v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov a má pomôcť spoločnosti získať výrobné kapacity, ale aj financovať ďalší jej projekt – senzor 3D gest.

Zdroj: Tomshardware

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Je tu nový lacnejší Raspberry Pi 3 Model A+. Príchod Raspberry Pi 4 je však otázny

19.11.2018 00:10

Po jarnom uvedení Raspberry Pi 3 Model B+ je tu teraz menšia a lacnejšia verzia Raspberry Pi 3 Model A+. Novinka obsahuje 64-bitový štvorjadrový procesor ARM Cortex-A53 s taktovacou frekvenciou 1,4 GH ...

Technológie 2

7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

17.11.2018 00:15

V úvode svojej prednášky "7 digital disruptions you might not seen coming" na konferencii Gartner Symposium / ITxpo v Barcelone, Daryl Plummer zdôraznil, že digitálne otrasy či revolúcie (digital disr ...

Technológie 1

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button