Image
27.10.2017 0 Comments

Intel investuje do firmy, ktorá na sledovanie pohybu očí nepotrebuje kamery

Veľké technologické spoločnosti sa začínajú zameriavať na zariadenia na sledovanie očí, ktoré sú dôležité pre virtuálnu a rozšírenú realitu. Facebook/Oculus kúpil na konci roka 2016 firmu Eye Tribe, Google kúpil Eyefluence a do tejto kategórie patrí aj akvizícia SMI spoločnosťou Apple v lete tohto roka. A najnovšie Intel investoval 4,6 milióna dolárov do spoločnosti AdHawk Microsystems, vlastniacej technológiu na sledovanie očí, ktorá je zvláštna tým, že nepoužíva kamery.

Sledovanie očí kamerou v podstate funguje tak, že sa zhotovujú stovky snímok oka za sekundu a pomocou algoritmov sa určuje jeho poloha. Niekedy sa môžu vyžadovať mimoriadne jasné LED diódy, ktoré vám osvetľujú oči. To všetko sa deje s určitou latenciou a vyžaduje si to energiu, hoci len málo.

Technológia spoločnosti AdHawk nahrádza kamery ultrakompaktnými mikroelektromechanickými systémami, známymi ako MEMS (MicroElectroMechanical Systems), ktoré sú také malé, že ich nemožno vidieť voľným okom.

MEMS odstraňujú energeticky náročné spracovanie obrazu, čo má za následok zvýšenie rýchlosti, zmenšenie rozmerov a väčšiu energetickú účinnosť zariadení na VR/AR. Pritom však poskytujú rozlíšenie porovnateľné s nákladnými výskumnými systémami. Dokonca AdHawk tvrdí, že jeho technológia dokáže predvídať, kam sa budete pozerať, s 50-milisekundovým predstihom. Systém MEMS využíva svetelný lúč, ktorý skenuje oko a pomocou fotodiódy dokáže rozpoznať polohu očí. To všetko beží na CMOS, hoci CMOS sa nepoužíva na vytvorenie obrazu.

Firma hovorí, že jej riešenie si vyžaduje veľmi málo energie, mohlo by vraj bežať celý deň na gombíkovej batérii. Okrem CMOS obsahuje ešte ďalší čip na spracovanie dát a všetko je riešené jednoduchým sériovým protokolom. Systém je veľmi ľahký, ideálny pre každý druh headsetov – káblové aj mobilné. Navyše nie je ani drahý – mal by stáť o niečo viac ako 10 dolárov na každé oko. Pravda, skutočné náklady sa môžu líšiť v závislosti od objemu a zložitosti integrovania do daného zariadenia. Ak napríklad AdHawk musí počas tohto procesu poskytnúť viac podporných služieb, náklady sa zvýšia.

Okrem AR a VR hier sa systém môže použiť v inteligentných okuliaroch, na detekciu emocionálneho stavu či únavy, ale aj na včasnú detekciu ochorení, ako je Parkinsonova choroba alebo Alzheimerova choroba.

Investícia Intelu sa má uskutočniť v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov a má pomôcť spoločnosti získať výrobné kapacity, ale aj financovať ďalší jej projekt – senzor 3D gest.

Zdroj: Tomshardware

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

7 nm procesory AMD Zen 2 prídu v roku 2019

22.05.2018 00:25

AMD v súčasnosti dodáva na trh 12 nm procesory a jeho generálna riaditeľka Lisa Su tvrdí, že spoločnosť je už takmer pripravená na prechod na 7 nm výrobu. Nová architektúru Zen 2 bude súčasťou 7 nm pr ...

Technológie

Americké námorníctvo bude pomocou umelej inteligencie hľadať malvér v šifrovanej komunikácii

22.05.2018 00:20

Pentagon spolupracuje s veľkými technologickými vývojármi, ktorí používajú umelú inteligenciu a cloud computing na odhaľovanie kybernetických útokov protivníka ukrytých v šifrovanej webovej prevádzke. ...

Technológie

Aktuálna tema: Ako kriminalisti a súdni znalci skúmajú zabavené mobily a počítače

22.05.2018 00:15

Informácie uložené v mobilných telefónoch, počítačoch a tabletoch sa stávajú čoraz dôležitejším dôkazným materiálom, bez ohľadu na to či bol kriminálny čin spáchaný prostredníctvom informačných techno ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button

Socialize