SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Intel chce využiť bluetooth, aby drony vo vzduchu o sebe vzájomne vedeli a nezrážali sa

Technológie
0

Technológia bluetooth môže nájsť uplatnenie aj mimo bezdrôtových slúchadiel a klávesníc. Intel totiž navrhol systém s názvom Open Drone ID, ktorý umožňuje dronom vysielať cez bluetooth svoju pozíciu, aby sa im ostatné drony vyhli. Nedávno výrobca čipov prvýkrát verejne demonštroval technológiu v Oklahome.

Vďaka systému Open Drone ID drony vysielajú jedinečné identifikačné čísla, vlastnú pozíciu a polohu osoby, ktorá ich prevádzkuje, smer, ktorým letia, a stavové signály, napr. „návrat domov“, „núdzové pristátie“ alebo „automatizované poslanie“. ID číslo však nezahŕňa osobné údaje, ako je meno a telefónne číslo majiteľa dronu. Technológia je prísľubom, že sa vnesie trochu poriadku a bezpečnosti do potenciálne chaotickej prevádzky dronov.

Okrem bežných ľudí, ktorí nechávajú lietať svoje drony na plážach či v parkoch, mnohé firmy ich chcú použiť na monitorovanie polí a rafinérií, fotografovanie nehnuteľností a, samozrejme, aj na dodávky balíkov či liekov. Takáto technológia by mohla byť užitočná, pretože nikto nechce, aby drony poletovali naslepo a zrážali sa jeden s druhým vo vzduchu. Ľudia sa síce obávajú regulácie dronov, no existujú precedensy dokazujúce, že tieto lietajúce stroje môžu predstavovať bezpečnostné riziká.

„Najpriliehavejšie porovnanie je registrácia áut a evidenčné značky pre automobily na cestách,“ vyjadril sa Intel. „Konečné rozhodnutie o tom, aké informácie sa budú vysielať, prinesú tvorcovia pravidiel vo Washingtone DC, nie Intel alebo pracovná skupina ASTM,“ čo je organizácia pre normalizáciu, ktorá sa zaoberá touto otázkou.

Ako hovorí Intel, používanie bluetooth má niekoľko výhod. Technológia je rozšírená a pomerne lacná – potrebné rádiové zariadenie stojí menej ako 10 dolárov. Okrem toho bluetooth podporuje každý smartfón, čo znamená, že ľudia budú môcť nahlásiť drony porušujúce pravidlá pomocou smartfónovej aplikácie.

Open Drone ID prispôsobuje vysielací bluetoothový hardvér na svoje účely. Informácie, ktoré sa vysielajú, sa líšia od bežného bluetoothového prenosu. Napríklad sledovanie dronu nevyžaduje zložitý proces párovania, ako je to v prípade spojenia telefónu a bluetoothového reproduktora.

Ďalší faktor je dosah. Zatiaľ čo bluetoothová klávesnica sa pri pohybe odpojí a steny blokujú rádiový signál, vo voľnom priestranstve blutoothový signál dosiahne ďalej. Dosah Open Drone ID je 400 m s rozhraním bluetooth 4.0 a 800 m s bluetooth 5.0. Citlivé antény na miestach, ako sú letiská, budú schopné detegovať drony oveľa ďalej.

Problém však predstavuje mestské prostredie, kde vysoké budovy zabraňujú šíreniu signálu a odrážajú ho. „Dosah sa zmenšuje, keď je v ceste prekážka, preto budeme musieť vykonať viac testov v mestských oblastiach, kde by mohli byť v ceste signálu budovy,“ hovorí Intel. Samozrejme, Intel naďalej vyrába čipy pre PC a servery, ale snaží sa diverzifikovať svoju činnosť, prejavil záujem o autonómne automobily aj umelú inteligenciu. A jedna z nových oblastí sú aj drony.

„Drony dnes vytvárajú veľké množstvo dát. Jeden 10 až 15-minútový let prinesie 300 – 500 snímok, čo je aj 5 GB dát,“ hovorí Intel. „Schopnosť nahrávať všetky tieto dáta do cloudu a uchovávať, spravovať, spracúvať a analyzovať sa stáva problémom a my máme riešenia, ktoré by tu mohli pomôcť.“

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Intel Bluetooth Drone bezpečnosť ochrana smartfon app aplikácia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať