Image
3.4.2019 0 Comments

Injekcia, ktorá vstriekne do oka nanočastice, umožňí vidieť v infračervenom svetle

Možno to vyzerá ako sen, ale niektorí vedci hovoria, že by sme mohli vidieť aj mimo vlnových dĺžok svetla pridelených nášmu zrakovému systému. Výskumníci z čínskej Univerzity vedy a technológie zistili, že po tom, čo myšiam injekčnou striekačkou vstrekli do sietnice špeciálne nanočastice pôsobiace na ich fotoreceptory, boli schopné vnímať svetlo blízke infračervenému (near-infrared – NIR). Naznačuje to, že rovnaký účinok by sa dal dosiahnuť aj u ľudí (za predpokladu, že by im nevadila ihla v oku).

Ľudské oko môže vidieť vlnové dĺžky svetla len medzi 430 a 770 nanometrami (nad tým je ultrafialové svetlo, pod tým infračervené). Nemôžeme teda vidieť infračervené svetlo, ale pri jeho dostatočne veľkom množstve dokážeme vnímať teplo, ktoré dodáva. Hoci infračervené svetlo je mimo schopností nášho videnia, pásmo označované ako NIR (900 – 1000 nm) je tesne pod prahom nášho rozpoznávania. Čo keby sme si nejakým optickým trikom dopomohli k jeho vnímaniu?

Vedci preto vyvinuli tzv. nanoantény, ktoré sú biokompatibilné a môžu sa kombinovať s proteínmi napomáhajúcimi ich viazanie na fotorecepčné bunky v sietnici. Čo sa stane, keď sa bunka detegujúca zelené svetlo prekryje molekulou, ktorá absorbuje žiarenie NIR? Táto bunka môže teraz vnímať IR ako odtieň a intenzitu zeleného svetla. Presne to sa stalo po injekčnom podaní takýchto molekúl do očí myší. Zvieratá boli okamžite schopné detegovať NIR za rôznych okolností.

Nielenže lúč IR svetla vyvolal zúženie zrenice, ale vzory premietaného IR svetla spôsobili, že myši spoľahlivo našli odmenu. To naznačuje, že myši si nielen všeobecne uvedomili svetlo NIR, ale detailne vnímali túto vlnovú dĺžku. Zdá sa, že vstreknuté molekuly nespôsobujú žiadne vážne problémy v sietnici, ako je napríklad odumretie alebo podráždenie buniek.

Nanoantény neinterferovali s videním prirodzene viditeľného svetla. Myši boli schopné vidieť v IR približne 10 týždňov po injekcii. Môže to teda byť jednoduchý, bezpečný a reverzibilný spôsob, ako rozšíriť ľudské videnie výrazne nad rámec našich súčasných možností bez použitia externých zariadení.

Zdroj: techrunch.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vedec z MIT vo svojej knihe uvažuje o tom, či naozaj žijeme vo videohre

24.04.2019 00:15

Je náš život skutočný alebo je to len fantázia? Sú anjeli v skutočnosti umelou inteligenciou vytvorenou na naše sledovanie programátormi zodpovednými za naše stvorenie? Týmito i ďalšími ohromujúcimi o ...

Výskum

Novým základom magnetických úložísk dát budúcnosti môžu byť skyrmiony

17.04.2019 00:20

Vedci z univerzít v Birminghame, Bristole a Colorado Boulder vyvíjajú novú generáciu zariadení na ukladanie a spracovanie dát, pričom používajú novú vedu nazvanú skyrmionika. Skyrmionika sa zameriava ...

Výskum

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

16.04.2019 00:20

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

TREND Digital Healthcare 2019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button