Image
3.4.2019 0 Comments

Injekcia, ktorá vstriekne do oka nanočastice, umožňí vidieť v infračervenom svetle

Možno to vyzerá ako sen, ale niektorí vedci hovoria, že by sme mohli vidieť aj mimo vlnových dĺžok svetla pridelených nášmu zrakovému systému. Výskumníci z čínskej Univerzity vedy a technológie zistili, že po tom, čo myšiam injekčnou striekačkou vstrekli do sietnice špeciálne nanočastice pôsobiace na ich fotoreceptory, boli schopné vnímať svetlo blízke infračervenému (near-infrared – NIR). Naznačuje to, že rovnaký účinok by sa dal dosiahnuť aj u ľudí (za predpokladu, že by im nevadila ihla v oku).

Ľudské oko môže vidieť vlnové dĺžky svetla len medzi 430 a 770 nanometrami (nad tým je ultrafialové svetlo, pod tým infračervené). Nemôžeme teda vidieť infračervené svetlo, ale pri jeho dostatočne veľkom množstve dokážeme vnímať teplo, ktoré dodáva. Hoci infračervené svetlo je mimo schopností nášho videnia, pásmo označované ako NIR (900 – 1000 nm) je tesne pod prahom nášho rozpoznávania. Čo keby sme si nejakým optickým trikom dopomohli k jeho vnímaniu?

Vedci preto vyvinuli tzv. nanoantény, ktoré sú biokompatibilné a môžu sa kombinovať s proteínmi napomáhajúcimi ich viazanie na fotorecepčné bunky v sietnici. Čo sa stane, keď sa bunka detegujúca zelené svetlo prekryje molekulou, ktorá absorbuje žiarenie NIR? Táto bunka môže teraz vnímať IR ako odtieň a intenzitu zeleného svetla. Presne to sa stalo po injekčnom podaní takýchto molekúl do očí myší. Zvieratá boli okamžite schopné detegovať NIR za rôznych okolností.

Nielenže lúč IR svetla vyvolal zúženie zrenice, ale vzory premietaného IR svetla spôsobili, že myši spoľahlivo našli odmenu. To naznačuje, že myši si nielen všeobecne uvedomili svetlo NIR, ale detailne vnímali túto vlnovú dĺžku. Zdá sa, že vstreknuté molekuly nespôsobujú žiadne vážne problémy v sietnici, ako je napríklad odumretie alebo podráždenie buniek.

Nanoantény neinterferovali s videním prirodzene viditeľného svetla. Myši boli schopné vidieť v IR približne 10 týždňov po injekcii. Môže to teda byť jednoduchý, bezpečný a reverzibilný spôsob, ako rozšíriť ľudské videnie výrazne nad rámec našich súčasných možností bez použitia externých zariadení.

Zdroj: techrunch.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Robot Archimedes disponuje obratnosťou a silou, ale vie byť aj jemný

16.10.2019 00:15

Vlani sa výskumníci z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure pochválili robotom, ktorý dokáže poskladať stoličku IKEA. Ten istý tím stojí za spin-off spoločnosťou NTU Eureka Robotics, ktor ...

Výskum

Astronauti budú jesť mäso z 3D biotlačiarne. A nie len oni

15.10.2019 00:20

Izraelský startup Aleph Farm po prvýkrát úspešne vypestoval mäso pomocou biotlačiarne vo vesmíre. Experiment uskutočnil v spolupráci s partnermi 3D Bioprinting Solutions, Meal Source Technologies a F ...

Výskum 1

Prenosný kompaktný fúzny reaktor môže spôsobiť revolúciu v energetike

14.10.2019 00:10

Vedci už dávno túžia vytvoriť dokonalý zdroj energie. Ten by v ideálnom prípade nahradil fosílne palivá chrliace skleníkové plyny a poháňal autá, lode, lietadlá aj kozmické lode. Zdá sa, že najpravdep ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

MANDAYIT 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019