Imunita proti SARS-CoV-2 môže trvať aj viac ako šesť mesiacov

0

Vedecký tím z Howard Hughes Medical Institute v USA skúmal vývoj protilátok, ktoré bojujú proti infekcii SARS-CoV-2. Ich štúdia s názvom Evolúcia protilátkovej imunity proti SARS-CoV-2 bola zverejnená na predtlačovom serveri bioRxiv. Infekcia SARS-CoV-2 spúšťa tvorbu protilátok, ktoré môžu neutralizovať antigény vírusu a chránia tak jednotlivca pred opätovnou infekciou. Hladiny protilátok vyvinutých proti infekcii sa môžu u jednotlivých osôb líšiť a časom klesajú.

Existuje však špecifický typ B buniek imunitného systému, ktorý sa nazýva pamäťové B bunky. Tie môžu byť „vyzvané na produkciu protilátok po opätovnej infekcii“, tvrdia vedci. Vývoj pamäťových B buniek nastáva medzi 1,3 a 6,2 mesiacmi po infekcii. Zistilo sa, že pamäťové B bunky prispievajú k imunitnej reakcii dlho po zotavení. Zvyškové vírusy, ktoré v tele zostávajú aj po zotavení najmä v črevách, pôsobia ako zdroj vírusových antigénov na vývoj protilátok.

Dobrá správa je, že infikovaní ľudia pravdepodobne znova neochorejú najmenej šesť mesiacov. Navyše výsledky ukázali, že pre náš imunitný systém nie je ťažké vytvárať účinné protilátky proti SARS-CoV-2. No častá je otázka, či budú jednotlivci, ktorí sa zotavili z COVID-19, chránení aj po šiestich mesiacoch. Táto štúdia ukazuje, že odpoveďou môže byť „áno“, najmä pre tých, ktorí majú v tele vírus trvalo prítomný hlavne v črevách.

Zdroj: news-medical.net.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať