Image
5.11.2015 0 Comments

ITAPA 2015: Celý svet sa digitalizuje, ako je na tom Slovensko?

Aktuálne informácie o iniciatíve Európskej komisie v oblasti jednotného digitálneho trhu priniesol Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia EK na Slovensku. Ako uviedol, napriek spoločným hraniciam je dnes online Európa stále ešte rozdelená na 28 samostatných trhov, ktoré majú veľké rozdiely v pravidlách pre digitálne služby. Podľa štatistík EK len 4 % online služieb v rámci EÚ je poskytovaných cezhranične, zatiaľ čo až 54 % online služieb v EÚ je poskytovaných z USA.

Preto do roku 2016 chce EK predstaviť 16 konkrétnych opatrení, ktorých cieľom by malo byť zásadné zlepšenie situácie a skutočne voľný pohyb tovaru a služieb v online priestore EÚ. Tieto opatrenia by mali pokrývať také dôležité agendy, ako riešenie autorských práv, zjednotenie spotrebiteľských práv, systému daní pre online služby ako aj ceny za doručovanie v rámci EÚ.

Na prednášku Dušana Chreneka nadviazal Peter Weber, člen prezídia IT Asociácie Slovenska. Zdôraznil, že kľúčom k vytváraniu jednotného trhu je najmä kvalitná interoperabilita. Tá zaisťuje komunikáciu medzi zariadeniami, sieťami a úložiskami dát, ako aj cezhraničnú komunikáciu medzi komunitami a verejnou správou. Služby eGovernmentu vyvíjané v rôznych členských štátoch musia vzájomne komunikovať. Zasadnú úlohu pri zabezpečení interoperability zohráva štandardizácia. Pre digitalizáciu priemyslu a služieb (napr. IoT, kybernetická bezpečnosť, Big Data a Cloud Computing) je kľúčovou úlohou definovanie chýbajúcich štandardov. Podľa Webera preto musí byť urýchlený proces ich tvorby.

Vytváranie jednotného digitálneho trhu sprevádza vznik a riešenie mnohých otázok súvisiacich s bezpečnosťou. Tejto téme sa venoval Reinhard Posch, Chief Information Officer rakúskej vlády. Využívanie mobilov a tabletov, masívne používanie aplikácií z Apple Store či Google Play, využívanie cloudov na všetkých úrovniach dnes vytvára bezprecedentnú prítomnosť miliónov užívateľov vo virtuálnom priestore. Pri poskytovaní online služieb je kľúčom jednoznačná identita používateľa, a to práve v rámci celej EÚ. Teda aby mohol byť občan Slovenska jednoznačne identifikovaný aj pre služby v Rakúsku, Maďarsku či Belgicku.

Počas prvého dňa kongresu boli predstavené viaceré slovenské projekty - ako napríklad:

  • Adrián Jenčo predstavil Projekt Centrálny informačný systém matričných úradov Ministerstva vnútra SR (CISMA), ktorý zdigitalizoval papierové dokumenty na 970 matričných úradoch a vytvoril 16 elektronických služieb z dovtedajších papierových matričných agiend
  • Jozef Snopko prezentoval 39 elektronických služieb Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré sprístupnili všetky doterajšie kľúčové agendy v oblasti sociálnych dávok a sociálnej pomoci úplne online.
  • Jaroslav Mendel z Ministerstva kultúry SR zhrnul výsledky projektov digitalizácie kultúrneho dedičstva, ktoré sa realizovali naprieč celým spektrom inštitúcií v oblasti kultúry a vďaka ktorým je dnes k dispozícii viac ako 4 milióny zdigitalizovaných objektov (obrazy, dokumenty, zvukové a videozáznamy, archeologické predmety, 3D objekty a pod.)
  • Daniel Čech z Finančného riaditeľstva SR predstavil projekt virtuálna registračná pokladnica, ktorý od apríla 2015 dodnes využilo viac ako 19.000 podnikateľov, predstavil


Veľký záujem účastníkov kongresu vzbudili prednášky odborníkov o najnovších technológiách, ako napríklad:

  • o využívaní 3D tlače pre individualizovanú medicínu, o ktorej hovoril Andrej Thurzo zo Spoločnosti pre regeneratívnu medicínu.
  • o možnosti využitia najmodernejších biometrických systémov na rozpoznávanie tvárí, ktoré napríklad bankám umožnia vytvoriť plne „virtuálnu pobočku". Túto novinku prezentovali Marek Zeman z Tatrabanky a Branislav Panák z firmy ATOS.
  • o využívaní Apple Watch a iných smart zariadení na zlepšovanie kvality života, v mestách. Projekt City Monitor predstavil Martin Hrnko z QBSW.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

CEO Microsoftu Satya Nadella: Celý svet je dnes jeden veľký počítač

24.05.2018 00:02

Vďaka cloud computingu, internetu vecí a umelej inteligencii by sme si mali začať predstavovať našu planétu ako jeden obrovský počítač, povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella. „ ...

Informatizácia 1

CEO Twitteru vidí budúcnosť digitálnych peňazí optimisticky. Internet by vraj raz mohol mať vlastnú menu

24.05.2018 00:15

Na nedávnej konferencii o blockchaine v New Yorku Jack Dorsey, generálny riaditeľ Twitteru i spoločnosti Sqaure zameranej na  mobilné platby, opäť vyjadril svoje nadšenie pre bitcoin a vyzdvihol prácu ...

Informatizácia

BMW vytvorí sieť štýlových rýchlonabíjačiek pre elektromobily po celej Európe

24.05.2018 00:10

Kde je napísané, že nabíjačky pre elektromobily musia byť jednoduché a účelové? BMW si to rozhodne nemyslí. Jeho dizajnérsky tím vytvoril ultrarýchle nabíjačky s kapacitou 350 kW pre európsku sieť Ion ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button