ISE 2020: Samsung v znamení 8K a jedinečného The Wall

1

Spoločnosť Samsung je verejnosti známa viac zo spotrebnej oblasti ako jeden z najvýznamnejších výrobcov smartfónov a televízorov. Divízia profesionálnych displejov však nepochybne patrí k veľmi významným hráčom na svetovom trhu. Dokazovala to aj expozícia Samsung na veľtrhu Integrated Systems Europe v Amsterdame.

V expozícii sme mohli vidieť širokú škálu LED prezentačných panelov a najširšiu ponuku QLED panelov v rozlíšení 4K a 8K na výstavisku. Samsung vystavoval širokú škálu riešení pre najrôznejšie situácie a použitia.

Mohli sme tu vidieť viacero modelov indoorových LED panelov s rozostupom LED os 1,26 mm v sériách IFJ a IFH. Veľmi zaujímavé boli inštalácie do obchodných priestorov realizované LED panelmi najlacnejšej série IER. Tá je dostupná s rozostupmi LED (Pixel Pitch) od 2,5 až do 4,0 mm v prevedení pre inštaláciu v rovine alebo do oblúka. Rozostup LED je parametrom ktorý udáva výslednú jemnosť obrazu a teda aj odporúčanú pozorovaciu vzdialenosť pri ktorej divák nerozoznáva jednotlivé body. Na inštaláciu ku ktorej sa normálne divák dostane do bezprostrednej vzdialenosti sú samozrejme vhodné panely s čo najmenším rozostupom.  Z tohto pohľadu je zaujímavé porovnanie s outdoorovými riešeniami série XPR ktoré používajú rozostup od 6,25 mm až do 20,83 mm. Ten je samozrejme využiteľné pri inštalácii vo väčšej výške na budove a dôležitejšia je v tomto prípade veľkosť obrazu pred jeho jemnosťou.

Aj keď sme 8K displeje videli aj na iných stánkoch, šírkou ponuky Samsung jednoznačne viedol. Práve v Signage a informačných displejoch je 8K rozlíšenie veľmi dobre využiteľné. Špičkou v ponuke je séria QPR-8K v ktorej ponúka výrobca dvojicu modelov s uhlopriečkou 82 a 98“. Displeje s 8K rozlíšením využívajú Direct LED podsvietenie s technológiou Quantum Dot známou aj z komerčných modelov QLED TV, ktorá zaručuje vynikajúce podanie farieb. Dosahujú svietivosť 500 NIT, v špičkách až 4000 NIT a sú schopné prevádzky 16/7. Displeje sú tak vhodné na použite v rôznych výstavných priestoroch, múzeách a podobných použitiach. Využívajú tiež Ai upscaling pre konverziu materiálu z nižších rozlíšení pre zobrazenie v 8K rozlíšení. Z rovnakého základu vychádza aj vystavovaný panel QP98T ktorý je s rovnakými parametrami schopný prevádzky 24/7. Tieto panely sú určené predovšetkým pre rôzne dohľadové centrá, či už pre bezpečnostné zložky, výrobné procesy, dopravu a podobne. S 98 palcovou uhlopriečkou s 8K rozlíšením dokáže jeden panel nahradiť až 16 Full HD alebo štyri 4K monitory s natívnym zobrazením. Vďaka funkcii PbP a 4 HDMI vstupom dokáže pri tom zobrazovať  obraz až zo 4 zdrojov súčasne pri rozdelení obrazovky na štvoricu 4K segmentov. O špičkovej kvalite obrazu svedčí aj certifikácia DICOM, takže panely možno využiť aj v zdravotníctve na zobrazenie röntgenových snímkov a výstupov z tomografu a ďalších špecializovaých prístrojov.

Samsung samozrejme ponúka aj širokú paletu displejov v Ultra HD 4K rozlíšení ktoré sú v sérii QH a QM dostupné v uhlopriečkach od 43 do 98“ a v sérii QB od 43 do 75“. K dispozícii sú aj dipleje vo Full HD rozlíšení a v ponuke nájdete aj obojstranné modely určené na inštaláciu do sklených plôch a výkladov.

Zaujímavé sú nové interaktívne 4K panely FLIP série WM ktoré sa dodávajú s uhlopriečkami 55 a 65“. Možno ich využívať v polohe na výšku aj na šírku a využitie nájdu v školách, firmách a všade tam kde je potrebná interaktívna práca s obrazom. Umožňujú písanie, kreslenie, zdieľanie plochy aj pripojenie a prehliadanie internetu.

Bezkonkurenčne najzaujímavejším exponátom expozície bol systém The Wall využívajúci technológiu micro LED. Podobný systém ponúka Samsung aj komerčne. Profesionálny model v najvyššej verzii IW008R ponúka rozostup pixelov 0,84 mm, jas 250/2500 NIT, 16 bitové interné spracovanie a frekvenciu 100/120p. Hlavným rozdielom oproti LED panelom je iná technológia výroby ktorá využíva v skle osadené LED so špeciálnymi antireflexnými vrstvami ktoré zabezpečujú výbornú reprodukciu čiernej. Systém The Wall je modulárny a umožňuje v popisovanej verzii vytvoriť zobrazovač s rozlíšení od 960x540 bodov (jeden panel) až do Full 8K 120p. Takáto verzia s uhlopriečkou až 291“ bola nainštalovaná v expozícii. Iba pre zaujímavosť, cena takéhoto displeja prekračuje 803 000 eur. Na rozdiel od komerčnej verzie sa tá profesionálna dodáva v 4 verziách s Pixel Pitch od 0,84 mm až do 1,68 mm. Faktom je že na kvalitu obrazu produkovanú týmto systémom si žiadny zo súčasných zobrazovačov nesiahne, a to som mal možnosť v zákulisí vidieť prototyp pripravovanej novej generácie ktorá ide ešte ďalej. Ale o tom zas niekedy inokedy.          

  

 

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Chlapci samsungaci reakcia na: ISE 2020: Samsung v znamení 8K a jedinečného The Wall

19.2.2020 07:02
Mozete ist nieco take prezentovat do televiznych stanic a popripade do towerkomu? Sme v 21 storoci a televizia sa velmi od cias nasich materi nezmenila. Keby aspon v tom terestriale davali kazdu stanicu s 720riadkami popripade FHD s 1080p alebo 1080i.
Ak niekto poviete, ze obraz je ovela lepsi v digitale ako bol v analogu, tak to by chcelo meranie SNR pri oboch a potom to porovnat (+urobi toto meranie vo velkych mestach a niekde so slabym signalom). Ale tie miesta, kde chytaju "kocky", tak Vam povedia, ze predtym chytali trosku zasumeny obraz, ale chytali a teraz museli poriesit satelit.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať