IFA 2019: Huawei predstavil nový čipset pre smartfóny Kirin 990 s podporou 5G

Technológie
1

Prvú hlavnú prednášku na konferencii v rámci veľtrhu IFA 2019 mal Richard Yu, šéf Consumer divízie Huawei. Výber rečníka nebol náhodný, pretože vzhľadom na mobilný životný štýl je jednou z tém veľtrhu je 5G komunikácia. Jesenná premiéra nového čipsetu pre vlajkové smartfóny Huawei sa už stala tradíciou. Pred dvomi rokmi bol predstavený prvý čiset s koprocesorom pre neurónové siete (NPU) Kirin 970. Vlani to bol Kirin 980 s duálnym NPU koprocesorom a tento rok Richard You predstavil Kirin 990 s 5G modemom. Nový čipset bude prvý krát použitý v smartfóne Mate 30, ktorý bude predstavený 19.9 v Mníchove.

Skôr než prejdeme k téme 5G, začneme umelou inteligenciou, ktorá v smartfónoch nachádza čoraz širšie uplatnenie, či už sa jedná o fotografovanie, filmovanie, aplikácie súvisiace s monitorovaním zdravotného stavu a fitness aktivít, navigáciou, odporúčaním pri nakupovaní, či vyhľadávaní reštaurácií a podobne. Súčasný stav (rozumej pred príchodom Kirin 990) označil Richard Yu ako  éru Mobile AI 1.0, ktorá je charakterizovaná rozdelením úloh vyžadujúcich AI medzi smartfón a cloudovú službu. Aj napriek výpočtovému výkonu procesora a NPU v smartfóne to na veľa AI úloh nestačí, takže do hry vstupujú špecializované servery v cloude. Funguje to tak, že vašu požiadavku smartfón vhodne predspracuje a odovzdá cloudovej službe. Tá následne pošle do smartfónu výsledok. Takto napokon fungujú všetky inteligentné reproduktory, ktoré len spracujú váš hlasový povel a pošlú ho do cloudu. Následne reproduktor syntetickým hlasom oznámi výsledok. Dôležitý v tejto analógii je pojem „následne“. Kým používateľ dostane odozvu z cloudovej služby, trvá to určitý čas. Čoskoro podľa Richarda nastane éra Mobile AI 2.0, keď rýchla komunikácia umožní odozvu cloudovej služby v reálnom čase. 

Doterajšie smartfóny s podporou 5G mali 4G čipset doplnený o 5G modem

Nový čipset Kirin 990, ktorý má na substráte 10.3 miliard tranzistorov už má 5G modem priamo integrovaný. Vďaka tomu nie je potrebný ďaľší čip, ktorý v mobilných zariadeniach kde záleží na každom štvorcovom aj kubickom milimetri zaberá cenné miesto. Teoretická prenosová rýchlosť nového čipu pre 5G je 2.3 Gbps pre downlink a 1.25 Gbps pre uplink. 

Nový Kirin 990 má taktiež v porovnaní s konkurenciou o 44% menšiu spotrebu energie na komunikáciu.

Nakoľko 5G sa bude využívať aj v pripojených a autonómnych autách, dôležitá je prenosová rýchlosť a stabilita pripojeniach aj pri vyšších rýchlostiach. Na obrázku je porovnanie s modemom X50 od Qualcommu pri rýchlosti 120 km/h

Aj Kirin 990 využíva architektúru usporiadania jadier podľa schémy 2x big + 2x middle + 4x small.

To znamená, že dva najvýkonnejšie jadrá (big) A76 sú taktované na frekvencii 2.86 GHz. Na porovnanie Kirin 98% má tieto jadrá taktované na 2,6 GHz. Dva stredne výkonné jadrá (middle) taktiež A76 majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 2.36 GHz (Kirin 980 mal 1,92 GHz). Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá (small) typu Cortex A55 taktované na 1.95 GHz (Kirin 980 mal 1,8 GHz). Takáto architektúra, pokiaľ firmware a operačný systém jadrá správne orchestrujú dokážu v prípade potreby poskytnúť maximálny výkon, no pri bežných, menej náročných úlohách sú maximálne energeticky úsporné. Napríklad na prehrávanie hudby stačí jedno malé jadro A55, na video 2 malé jadrá. Na aktivity na sociálnych sieťach sú typicky potrebné tri malé jadrá A55 a jedno stredné jadro A76. 

Kirin 990 má grafické jadro Mali-G76, ktoré má až 16 jadier. Na porovnanie Kirin 980 disponoval GPU rovnakého typu s desiatimi jadrami. V porovnaní s čipsetom Snapdragon 855 je grafické jadro výkonnejšie o 6 % avšak má o 20 % menšiu spotrebu energie. K vyššiemu výkonu prispieva aj vyrovnávacia pamäť Smart cache zaradená na čipe medzi zbernicu procesora a pamäť RAM

Zvýšil sa aj výkon obrazového procesora ISP (Image Signal Processor), hlavne čo sa týka redukcie šumu a reprodukcie farieb HDR. Obrazový procesor dokáže manipulovať s kontrastom obrazu a zvýrazniť objekty na rôznych miestach záberu. 

Technológia selektívnej redukcie šumu Multi-pass  odstraňuje nežiadúce artefakty bez toho, aby znehodnotili detaily obrazu. 

Dual NPU v spolupráci s ISP umožňuje priebežné spracovanie obrazu v reálnom čase, pričom sa stihne viac výpočtov. Podporuje predikciu pohybu viacerých osôb, ktorá presne číta pohyb ľudských subjektov a dokáže aktualizovať svoj situačný 3D model v reálnom čase. Dual-NPU okrem toho dokáže presne identifikovať širokú škálu objektov a sledovať objekty v reálnom čase prostredníctvom fotoaparátu. Táto funkcionalita bola demonštrovaná na prototypovej doske, keďže smartfó s Kirin 990 ešte nebol predstavený.

NPU v Kirin 990 podporuje štandardné AI frameworky ako Caffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojov zjednodušujúcich vývoj aplikácií využívajúcich AI. 

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Kirin 990 5G

1 komentár

5G made in China dakujem neprosim reakcia na: IFA 2019: Huawei predstavil nový čipset pre smartfóny Kirin 990 s podporou 5G

13.9.2019 09:09
Nikdy si nekupim 5G telefon od Cinskej znacky a nepodporim ziadnu spolocnost ktora kupila 5G technologiu od Cinskej spolocnosti. Dovod je jednoduchy - bezpecnost. Nie je ziadne tajomstvo ze zo zakona v Cine musia vsetky zariadenia mat dekryptovany disk aby vlada mala pristup k datam uzivatela. (Tak je to aj v nasej firme kde zamestanci nemozu mat zakryptovany disk bitlockerom alebo inym riesenim v Cine).
Predpokladat ze teraz Cinan navrhol siet 5G s maximalnym ohladom na bezpecnost by bolo naivne a nakolko som sa trochu venoval hackingu tak viem ake skody sa daju napachat ked ma clovek pristup na cudziu siet.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať