IFA 2018: Trendy spotrebnej elektroniky a novinky, ktoré prídu na vianočný trh

0

Tradičný veľtrh spotrebnej elektroniky IFA v Berlíne je načasovaný tak, aby sa na ňom návštevníci mohli oboznámiť s produktmi pripravenými na vianočný trh. Skôr než sa otvoria brány výstaviska pre verejnosť, dva dni sa koná maratón tlačových konferencií a prednášok pre novinárov, mítingov pre obchodných partnerov, prednášok a sprievodných podujatí pre odbornú verejnosť. Na výstavisku sa počas novinárskych dní usilovne pracuje na budovaní stánkov, takže spomínané podujatia sa konajú po celom Berlíne.

Trendy určuje umelá inteligencia

Počas dvojdňovej návštevy veľtrhu sa dá veľa vypozorovať a zvyšok prezradia na prednáškach analytici a šéfovia veľkých firiem. Väčšina z nich zdôrazňovala význam takzvaných koinovácií, keď technologický pokrok v jednom odvetví ovplyvňuje iné odvetvia. Kľúčové trendy v roku 2018 sú jednoznačne hlasové ovládanie a implementácia umelej inteligencie. Práve tieto trendy sú na pozadí inovácií. Spotrebiče bez ohľadu na to, či ide o bielu, alebo čiernu techniku, sú čoraz inteligentnejšie. Rastie záujem o inteligentné reproduktory napojené na služby typu Alexa či Google Asistent, ktoré umožňujú hlasové ovládanie osvetlenia a ďalších subsystémov inteligentnej domácnosti, plánovať program členov rodiny, potvrdzovať účasť na rôznych akciách a podobne. 

Hlasové ovládanie a vstavaná inteligencia sú významné akcelerátory vzbudzujúce záujem zákazníkov. Inteligentné zariadenia spotrebnej elektroniky dokážu čoraz lepšie monitorovať a analyzovať osobné návyky, vytvárať a realizovať návrhy na optimalizáciu danej činnosti. Poskytujú takisto veľa tipov týkajúcich sa úspory energie, starostlivosti o bielizeň alebo nové recepty a metódy prípravy jedál. 

V technologickom magazíne nebudeme riešiť politické faktory ovplyvňujúce trh s elektronikou, ako je brexit či vzťahy s Ruskom, ale zameriame sa na inovačné faktory. Zatiaľ čo predaj veľkých domácich spotrebičov, ako sú chladničky, práčky, umývačky či sporáky, ktoré majú dlhší cyklus obmeny, vykazujú medziročný rast 2,2 %, segment malých domácich spotrebičov rastie medziročne až o 8 %. Akcelerátorom sú inovácie, predovšetkým možnosť integrácie do inteligentnej domácnosti a rastúci záujem o zdravý štýl stravovania. Ľudia si kupujú spotrebiče, ktoré dosiaľ nemali, napríklad čističky vzduchu, smoothie mixéry, sušičky ovocia či prístroje na osvieženie odevov parou. 

Ako rastie kúpna sila strednej triedy, ľudia sú ochotní minúť čoraz viac peňazí za technické produkty. Samozrejme, všimli si to aj výrobcovia a skúmajú, kam až pri zvyšovaní cien produktov môžu zájsť. Kvantitatívne dominantná je kúpna sila strednej triedy a práve pre tento segment boli určené tri štvrtiny vystavovaných produktov. Zvýšil sa aj podiel luxusného tovaru, pretože čoraz viac ľudí si môže dovoliť kúpiť produkty z tejto kategórie, prípadne si to aspoň myslia pri vybavovaní spotrebného úveru. 

V porovnaní s vlaňajším veľtrhom bolo vystavovaných viac komponentov aj komplexných riešení pre inteligentnú domácnosť a demograficky motivovaných riešení. Starnúca populácia v kombinácii s trendom „single“ a ľuďmi veľmi zaneprázdnenými podnikaním – tí všetci potrebujú efektívnu pomoc pri zvládaní domácich prác. A nielen seniori a osamelí ľudia. V niektorých regiónoch a krajinách, napríklad v Turecku, rastie podiel pracujúcich žien, čo má za následok nevyhnutnosť intenzívnejšieho zapájania sa ostatných členov rodiny do domácich prác. Preto rastie záujem o robotické vysávače, sofistikované práčky a umývačky riadu.

Veľa výrobcov vystavovalo riešenia pre inteligentnú domácnosť 

Medzi trendy, ktoré sa zatiaľ nepresadili, patrí aj virtuálna realita. Ak nepríde zásadný prielom, teda implementácia do okuliarov, ktoré sa veľkosťou a hmotnosťou nebudú líšiť od bežných dioptrických, či slnečných okuliarov, možno VR postihne osud 3D televízorov. 

Nomádsky aj retro štýl 

Takzvaní digitálni nomádi sú ľudia, ktorí veľa cestujú. Buď preto, lebo cestovať musia (to je typický príklad obchodníkov), alebo cestovať chcú. V minulosti, keď niekto chcel niekoľko mesiacov cestovať, musel si vziať v zamestnaní voľno. Moderné technológie umožňujú pracovať odkiaľkoľvek. Mnohí z nás potrebujú na svoju prácu len vhodné klientske zariadenie, ultrabook, prípadne tablet a dobré internetové pripojenie. To je pracovná stránka digitálneho nomáda. Netreba zabúdať ani na zábavu, takže k nomádskemu štýlu neodmysliteľne patria aj slúchadlá, prenosné reproduktory a ďalšie podobné zariadenia. 

Vzorom pre „retro“ štýl domácich spotrebičov je v mnohých prípadoch kultový mikrobus Wolkswagen Transportér, ako jeden zo symbolov éry „flower power“ na sklonku šesťdesiatych rokov minulého storočia. Navyše tento mikrobus využívali na cestovanie vtedajší nomádi, ešte nie digitálni. Moderné spotrebiče v retro štýle si nachádzajú cestu nielen na chaty a chalupy, ale aj do moderných kuchýň. Zaoblený štýl chladničiek, práčok a ďalších spotrebičov, väčšinou v kombinácii s takisto retro tehlovou stenou, je jednoducho „in“. Trendom je kuchyňa, ktorá je súčasťou obývacej haly, takže sa stáva centrom života v domácnosti. To kladie vyššie nároky na začlenenie kuchynských spotrebičov do dizajnu interiéru a takisto na hlučnosť, predovšetkým pri spotrebičoch, ktoré sú v prevádzke dlhší čas, ako je chladnička a umývačka riadu. Je zbytočné mať v druhej časti haly špičkovú audiosústavu, ak máte staršiu a hlučnejšiu chladničku. V súlade s týmto trendom sa srdcom domácnosti stáva kuchyňa a domáce spotrebiče na seba berú úlohu inteligentných osobných asistentov.

Bohatá ponuka spotrebičov v retro štýle

Technológie na únik od technológií

Alebo inak povedané, technológie pomáhajú riešiť problémy, ktoré do značnej miery samy zapríčinili. Napríklad nespavosť či zlú kvalitu spánku. Pred dvoma rokmi sa doslova vyrojili riešenia na monitorovanie kvality spánku. Váš spánok monitorovali inteligentné náramky, prípadne špeciálne zariadenia pod matracom, prepojené cez bluetooth so smartfónom, a vaše dýchanie, prípadne chrápanie počas spánku monitoroval aj mikrofón smartfónu na nočnom stolíku. Takže ráno ste sa z dvoch, prípadne aj troch zdrojov dozvedeli, že váš spánok za veľa nestál. Tak ako teplomer nelieči teplotu, ani tieto zariadenia neriešia zlú kvalitu spánku, len ju monitorujú.

Tento rok sa konečne objavili riešenia inšpirované prírodou. Predstavte si, že si popoludní idete zdriemnuť a pritúli sa k vám psík. Je príjemne huňatý, voňavý, uloží sa k vám a zaspí, spokojne odfukujúc. O chvíľu pri ňom určite zaspíte aj vy. Niekoľko firiem vystavovalo takzvané „mojkacie“ vankúše alebo veľké plyšové zvieratká, ktoré zvukmi a jemnými pohybmi simulovali dýchanie, niektoré navyše emitovali aj jemnú arómu. Keď inteligentný plyšiak zistí, že ste zaspali, vypne sa. 

Robotický psík Aibo od Sony využíva pohyb v 22 osiach, strojové učenie a zdieľanú inteligenciu. Stojí približne 1800 eur

Novinky predstavíme v poradí podľa firiem:

Samsung 

Tlačovú konferenciu otvoril HS Kim, prezident Samsung Electronics. Zdôraznil, že miliarda pripojených zariadení sa stáva realitou oveľa skôr, než sme tento míľnik očakávali. Ohľadne umelej inteligencie sa už nerieši otázka „či“ ani „kedy“, ale „ako“. Na odpovedi na túto otázku intenzívne pracuje niekoľko AI centier, ktoré Samsung má po celom svete. Umelá inteligencia si nachádza cestu aj do domácich spotrebičov s cieľom uľahčiť prácu, skrátiť pracovné cykly a znížiť spotrebu energie. Jedným z integračných pilierov bude inteligentný digitálny asistent Bixby.

Umelá inteligencia pomôže prekonať súčasné disproporcie medzi zobrazovacími možnosťami najmodernejších 8K televízorov a rozlíšením, ktoré momentálne poskytujú vysielatelia a služby streamujúce obsah. U nás je momentálne situácia taká, že za kvalitné sa väčšinou považuje už HD rozlíšenie. Full HD a 4K poskytujú Blu-ray prehrávače. Televízory s rozlíšením 8K majú štyrikrát viac pixelov než 4K UHD TV a šestnásťkrát viac pixelov než televízory s rozlíšením full HD. 

SamsungIIFA28K QLED televízor
Na veľtrhu bol prezentovaný Q900R QLED 8K doplnený o technológiu 8K AI Upscaling, umožňujúcu zvýšenie rozlíšenia na 8K s využitím umelej inteligencie. Tento 8K televízor bude k dispozícii v troch verziách s uhlopriečkami obrazovky 65", 75" a 85" a ponúkne množstvo zlepšení súvisiacich s prechodom na rozlíšenie 8K vrátane technológií Real 8K Resolution, Q HDR 8K a Quantum Processor. Technológia Real 8K Resolution umožňuje dosiahnuť maximálny jas na úrovni 4000 nitov, čo je štandard podporovaný väčšinou filmových štúdií. Technológia Q HDR 8K s podporou HDR 10+ (High Dynamic Range) optimalizuje úroveň jasu a produkuje prirodzené farby a umožňuje tak dosiahnuť taký obraz, aký zamýšľali tvorcovia obsahu. Patentovaná technológia 8K AI Upscaling využívajúca umelú inteligenciu sa snaží dosiahnuť čo najlepšiu kvalitu obrazu na obrazovke s rozlíšením 8K bez ohľadu na kvalitu alebo formát pôvodného zdroja.

Veľmi zaujímavá je možnosť hardvérového upgradu. Elektronické obvody, ktoré priamo neriešia zobrazovanie, sú totiž umiestnené v samostatnej skrinke približne veľkosti Blu-ray prehrávača, ktorá je k panelu s obrazovkou pripojená priesvitným káblom. Cena tejto skrinky je v porovnaní s cenou zobrazovacej časti veľmi nízka. Preto Samsung sľubuje, že zákazníci, ktorí si tento rok kúpia televízor Q900R, budú mať budúci rok formou upgradu novú skrinku s elektronikou, kde pribudne možnosť pripojenia cez nový štandard HDMI 2.1 a ďalšie funkcie a zlepšenia, ktoré dovtedy v Samsungu vyvinú.

Veľký záujem bol aj o domáce spotrebiče, najmä o inovované práčky s technológiu QuickDrive, ktorá využíva protismerný pohyb vnútri bubna na ešte účinnejšie, rýchlejšie a predovšetkým ekologickejšie pranie. Bubon sa pohybuje tak ako pri klasickej práčke, no jeho zadná stena so zaoblenými výstupkami sa pohybuje v protismere. Na rozdiel od bežných práčok, ktoré počas pracieho cyklu bielizňou opakovane otáčajú nahor a dole, doska nachádzajúca sa na zadnej strane bubna pohybuje bielizňou navyše v smere dopredu a dozadu, čím zvyšuje dynamiku, a teda aj účinnosť pracieho cyklu. 

SamsungIFA4Práčky s technológiou Quick Drive
Vďaka chladničke Family Hub môžu používatelia naplno využiť príležitosti, aby čas strávený v kuchyni prinášal viac pohodlia a možností. Veľký dotykový displej chladničky slúži ako ovládací panel a umožňuje jednoducho ovládať všetky pripojené zariadenia, a to aj od iných výrobcov. Osobný asistent Bixby a technológia rozpoznávania hlasu Voice ID ponúkajú používateľom okamžite na mieru šité a prispôsobené informácie, aké potrebujú. Funkcia Meal Planner pomáha s plánovaním stravovania a dokáže odporúčať recepty, ktoré najlepšie vyhovejú ich potrebám.

Trojdverová americká chladnička, určená aj na náš trh

Honor

Honor na tlačovej konferencii oficiálne predstavil európskemu auditóriu smartfón Honor Play. Telefón s výkonným procesorom Kirin 970 od Huawei HiSilicon má 6,3" FullView displej s výrezom, duálny 16 + 2 Mpx fotoaparát s využitím umelej inteligencie a ďalšie vymoženosti šité na mieru predovšetkým mladým používateľom, ktorí sa radi hrajú, no sú limitovaní rozpočtom. Nový Honor Play je na našom trhu k dispozícii za 329 eur. Prichádza s dvoma špičkovými technológiami. Prvá z nich je GPU Turbo, ktorá výrazne zvyšuje výkon spracovania obrazu a priemernú rýchlosť snímania na maximum. Táto technológia sa prejaví predovšetkým pri hraní hier. 

Atraktívny, výkonný a cenovo dostupný smartfón Honor Play

4D hráčsky zážitok budú mať používatelia vďaka technológii Smart Shock. Tá rozpozná 30 rôznych herných scenárov a inteligentne ich doplňuje o vibrácie ako pri hraní na hernej konzole. Celkový dojem potom podčiarknu 3D zvukové efekty, ktoré používateľa vtiahnu do hry.

Na záver tlačovej konferencie na nás čakalo ešte jedno prekvapenie v podobe avíza smartfónu Honor Magic 2. Šéf Honoru George Zhao nielenže oznámil skoré uvedenie nového modelu, ale ukázal aj funkčnú vzorku. Smartfón nemá výrez, takže displej bude pokrývať celú prednú stenu a selfie kamera sa v prípade potreby vysunie zhora. Honor Magic 2 bude mať nový procesor Kirin 980.

Pohľad na funkčný vzor skutočne Full View smartfónu Honor Magic 2

Huawei

Charizmatický šoumen Richard Yu, šéf spotrebiteľskej divízie Huawei, na svojej prednáške predstavil nový procesor (alebo aby sme boli presní, SoC – System on Chip) s označením Kirin 980. Je to celosvetovo prvý SoC vyrábaný 7 nm technológiou. Vyrába ho Taiwan Semiconductor Manufacturer Company (TSMC). 

Na porovnanie, súčasná vlajková čipová súprava Kirin 970 sa vyrába 10 nm technológiou. Počet tranzistorov na substráte sa zvýšil na 6,9 miliardy. Kirin 970 ich má 5,5 miliardy. Procesor na báze 7 nm môže v porovnaní s 10 nm ekvivalentom vykonávať výpočtové operácie až o 20 % rýchlejšie a má až o 40 % vyššiu účinnosť. Kirin 980 má aj ďalšie technologické prvenstvo, obsahuje nové jadrá Cortex A76. Výkon jadra sa podľa Huawei zvýšil o 37 % pri súčasnom 33 % poklese energetickej náročnosti. Procesor je tradične osemjadrový, ale má novú architektúru usporiadania jadier podľa schémy 2× big + 2× middle + 4× small. To znamená, že dve najvýkonnejšie jadrá (big) A76 sú taktované na frekvencii 2,6 GHz. Dve stredne výkonné jadrá (middle), takisto A76, majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 1,92 GHz. Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá (small) typu Cortex A55, taktované na 1,8 GHz. Procesor podporuje 2144 MHz LPDDR4.

Trojúrovňová architektúra jadier

Takáto architektúra, pokiaľ firmvér a operačný systém jadrá správne zladia, dokáže v prípade potreby poskytnúť maximálny výkon, no pri bežných, menej náročných úlohách je maximálne energeticky úsporná. Napríklad na prehrávanie hudby stačí jedno malé jadro A55, na video dve malé jadrá. Na aktivity na sociálnych sieťach sú typicky potrebné tri malé jadrá A55 a jedno stredné jadro A76. 

Kirin 980 má grafické jadro Mali-G76, ktoré má o 46 % vyšší výkon a energetická efektívnosť vzťahujúca sa na výkon sa zvýšila dokonca o 178 %. Nový duálny obrazový signálový procesor ISP (Image Signal Processor) dosahuje výkon spracovania obrazu pri fotení vyšší o 46 %, čo v praxi znamená zníženie latencie pri nahrávaní videa o 33 % a súčasne je energetická bilancia spracúvania a nahrávania videa lepšia o 23 %. 

Jedna z najvýznamnejších noviniek 980-ky je aj duálny neurónový procesor pre umelú inteligenciu. Dual NPU umožňuje rozpoznávanie obrazu rýchlosťou 4500 obrázkov za sekundu, čo je nárast o 120 % oproti predchodcovi Kirin 970. Na porovnanie, Snapdragon 845 zvládne za sekundu rozpoznať 2371 obrázkov a pri Apple A11 je to 1458 obrázkov. Modem LTE je konštruovaný tak, aby dobre fungoval aj pri vysokej rýchlosti, napríklad v autách či rýchlovlakoch, a pri slabom signáli, napríklad v metre. Dátový tok je za týchto okolností 10× plynulejší, než má Snapdragon 845. Tandem Kirin 980 + Huawei Hi1103 podporuje prenosovú rýchlosť Wi-Fi až 1732 Mb/s. Zvýšila sa aj presnosť lokalizácie GPS. Kirin 980 v tandeme s modemom Balong 5000 je pripravený aj na komunikáciu v 5G sieťach. 

Richard Yu predstavil na prednáške aj reproduktor na komunikáciu s inteligentnou hlasovou asistentkou Amazonu Alexou, ktorý obsahuje aj 4G router 4G LTE CAT 6 3000(je to správne?)Mb/s a výkonný zvukový systém. Predstavený bol aj Huawei Locator, zariadenie na lokalizáciu zvierat, detí, seniorov, batožiny, prípadne hodnotných vecí, ktorým hrozí odcudzenie, napríklad bicyklov. Batéria má životnosť 15 dní, v režime stand-by viac než 60 dní.

Huawei AI Cube

Monitorovanie pohybu domáceho miláčika

Zaujímavosti a kuriozity

Každý vystavovateľ sa snažil prilákať návštevníkov nejakou atrakciou. Spoločnosť LG vytvorila z obrazoviek OLED chodbu s ilúziou kaňonu. Samsung zhotovil ako jednu z atrakcií multimediálnu stenu zo 192 smartfónov Galaxy Note 9, usporiadaných v matici 24 × 8, na ktorej sa realizovali zaujímavé obrazové a zvukové efekty. U výrobcov kuchynských spotrebičov sa konali predvádzacie akcie a kulinárske show, na ktorých sa mixovalo, varilo, grilovalo. 

Variácie na robotickom podvozku LG CLOi 

Pri niektorých exemplároch si človek ťukol na čelo s počudovaním, prečo toto nenapadlo niekoho už skôr. Napríklad firma Lenco prezentovala kvalitný gramofón, ktorého všetky mechanické diely boli vytlačené na 3D tlačiarni. Najmarkantnejší produkt tohto typu bol prípravok na miešanie, ktorý sa dá upevniť prakticky na akýkoľvek hrniec a môžete variť omáčky, kaše alebo hoci lekvár bez obáv, že vám niečo prihorí. Nabíjateľná batéria má kapacitu na 90-minútové miešanie hustej tekutiny. 

Gramofón vytlačený na 3D tlačiarni

V jednoduchosti sa skrýva krása nápadu

ACER

Predstavené boli novinky v celom produktovom rade notebookov a all-in-one počítačov Aspire, ale aj v herných radoch Predator a Nitro a v novej verzii je tu aj súprava na virtuálnu realitu. Všetky PC sú už vybavené 8. generáciou procesorov Intel Core a v najvýkonnejších radoch Predator budú tikať najnovšie grafické karty NVIDIA GeForce RTX. Acer oznámil aj podporu hlasovej asistentky Amazon Alexa v zariadeniach Aspire Z 24 a notebookoch Aspire 7 a Aspire 5.

All-in-one počítač Aspire Z 24poháňa nový procesor Intel Core i7 s podporou až 32 GB pamäte Intel Optane a grafikou NVIDIA GeForce MX150. Dotykový 23,8" displej IPS má rozlíšenie full HD a hrúbku len 11 mm s obojstranným dizajnom a mimoriadne úzkymi rámikmi na maximálnu veľkosť obrazu. Vo výbave je štvorica mikrofónov umožňujúcich využitie hlasových asistentov Amazon Alexa či Microsoft Cortana. Zvukový diel s technológiami Acer TrueHarmony a Dolby Audio Premium poskytne kvalitný zvuk prostredníctvom predných stereoreproduktorov. Dostupný bude v októbri s cenou od 899,99 eura.

Aspire Z24 je elegantný all-in-one na nerozoznanie od monitora

Notebook Aspire 7je 15" model s hmotnosťou pod 1,5 kg. Je poháňaný procesormi Intel Core i7-8705G alebo i5-8305G s grafikou Radeon RX Vega M GL so 4 GB grafickej pamäte HMB2. Vo výbave je 16 GB DDR4 SDRAM, 512 GB úložisko SSD PCIe NVMe v režime RAID 0 a podsvietená klávesnica. Displej IPS s uhlopriečkou 15,6" má úzke rámčeky a rozlíšenie Ultra HD. Vďaka 4K displeju s technológiami Acer ColorBlast a Acer Color Intelligence a reproduktorom so zvukom Dolby Atmos a technológiou Acer TrueHarmony notebook poslúži na tvorbu obsahu, úpravu videa a fotografií alebo prehrávanie 4K videí. Dostupnosť a cenu výrobca zatiaľ neuviedol.

Acer Aspire 5mieri k domácim používateľom, ktorí hľadajú ľahký a výkonný notebook. Konštrukcia s rámčekmi hrubými iba 7,82 mm ponúka väčší obraz. Displej s uhlopriečkou 15,6" má rozlíšenie full HD a používa technológiu IPS. Aspire 5 je vybavený procesorom Intel Core i7, gigabitovou Wi-Fi a grafickým jadrom NVIDIA GeForce MX150. K dispozícii bude v decembri 2018 s cenou od 549 eur.

Acer Aspire 3je cenovo dostupný multimediálny notebook so 14" full HD displejom. Je vybavený 8 GB DDR4 SDRAM 2666 MHz, touchpadom Precision Touchpad, technológiou Acer BluelightShield a voliteľnou vstavanou DVD mechanikou. K dispozícii bude v decembri 2018, cena sa začína od 399 eur.

Radu Swift kraľuje už tradične ultratenký notebook Acer Swift 7, ktorý už niekoľko generácií drží prvenstvo ako najtenší notebook na svete. Tentoraz je hrúbka pod 10 mm a hmotnosť sa zmestí do 1 kg. Napriek rovnakému 14" displeju, ako mal predchodca, sú rozmery zariadenia o 15 % menšie. O pohon sa postará procesor Intel Core i7. Cenu a dostupnosť výrobca zatiaľ neoznámil.

Najtenší notebook Acer Swift 7 sa dostal s hrúbkou pod 10 mm

Jeho súrodenec Acer Swift 5je zasa najtenším 15,6" notebookom na svete s hmotnosťou iba 990 g. Dotykový full HD displej IPS má pomer viditeľného obrazu k telu neuveriteľných 87,6 %. O pohon sa postarajú procesory Intel Core i7-8565U a Core i5-8265U ôsmej generácie. Výrobca sľubuje 10-hodinovú výdrž na batériu. S 15,6" displejom bude k dispozícii v novembri za ceny od 1099 eur, so 14" v septembri za ceny od 999 eur.

Nové modely Swift 3majú konštrukciu s tenkým rámčekom. Budú sa dodávať v konfigurácii s 13,3" a 14" displejom, procesormi Intel Core a k dispozícii bude aj model so 4G LTE modemom pre cestovateľov. Acer Swift 3 s 13,3" displejom bude dostupný v októbri za ceny od 799 eur . Modely Acer Swift 3 so 14" displejom sa dostanú na trh v januári 2019 za ceny od 799 eur.

Modernizácie sa dočkal aj rad herných stolových špeciálov Predator. Najnovšie modely s procesormi ôsmej generácie budú prvými, ktoré dostanú do výbavy najnovšie grafické karty NVIDIA GeForce RTX. Predator Orion 900je vybavený procesorom Intel Core i9 a až 128 GB RAM. Predstavený bol aj súčasný najvyšší model Predator X, ktorý bude mať vo výbave dvojicu procesorov Intel Xeon a obsahovať bude až 12 slotov ECC DIM na osadenie RAM. Počítač je určený hlavne pre vývojárov hier, ale uplatnenie nájde aj pri spracovaní 3D grafiky či videa v 4K a 8K rozlíšení.

Medzi herné notebooky pribudol modelPredator Triton 900. Zaujme konvertibilným displejom, úplne novými patentovanými chladiacimi ventilátormi a 4K displejom s podporou NVIDIA G-Sync. 

Acer Predator Triton je jediný konvertibilný herný notebook

Acer predstavil aj pomerne unikátne herné príslušenstvo, elektricky ovládané kreslo Predator Thronos Gaming Chair. Vzpera nad hlavou podporuje osadenie troch 27" herných monitorov a má priestor na herný počítač Predator. Počas hrania umocňuje zážitok vibráciami. Poloha sedadla s ergonomickým tvarom, opierkami na nohy a kabínou je nastaviteľná až do uhla 140°. 

Nová verzia headsetu Windows Mixed Reality nesie označenie OJO 500. Integrovaný zvukový systém sústreďuje zvuk na uši, čím eliminuje potrebu slúchadiel. Patentovaná technológia IPD sa postará o to, že displej je nastavený v optimálnej vzdialenosti od očí používateľa. Dva predné závesné 2,89" LCD displeje s rozlíšením 2880 × 1440 px poskytujú široký 100° zorný uhol. Voliteľne sa dodáva v konfigurácii s dvoma bluetoothovými pohybovými ovládačmi. Pre headset je aktuálne k dispozícii viac ako 2500 hier na platformách Steam VR a Microsoft Store. Acer OJO 500 bude dostupný v novembri 2018 za 499 eur.

ASUS 

Všetky novinky ZenBook, ZenBook Flip a ZenBook Pro prichádzajú s najnovšími procesormi Intel Core 8. Generácie, menšími rozmermi a zaujímavými vychytávkami.

ZenBook 13, 14 a 15patria k najkompaktnejším notebookom na svete. Prichádzajú s novým bezrámovým displejom ASUS NanoEdge s ultratenkými rámikmi na všetkých štyroch stranách a s pomerom obrazovky k telu až 95 %. Ultrakompaktný dizajn využíva mechanizmus závesu ErgoLift. ZenBook 13 a 14 sú vybavené novým touchpadom so vstavanou číselnou klávesnicou podsvietenou LED nazvanou NumberPad. O pohon sa starajú štvorjadrové procesory Intel Core i7 s integrovanou gigabitovou Wi-Fi s čipom Intel-AC 9560 a grafika NVIDIA GeForce GTX 1050 Max-Q.

Notebooky ASUS Zenbook 13 a 14 ponúkajú nový NumberPad s LED podsvietením

ZenBook Flip 13 a 15sú konvertibilné 13,3-palcové a 15,6-palcové prenosné počítače, ktoré sú o 10 % menšie ako predchádzajúce modely. Prichádzajú s bezrámovými displejmi NanoEdge s 90 % pomerom obrazovky k telu a so závesom 360° ErgoLift, ktorý zdvihne a naklopí klávesnicu do polohy na písanie. ZenBook Flip 13 obsahuje aj nový NumberPad. Procesor aj grafická karta sú rovnaké ako na modeloch ZenBook. Displeje ponúknu vďaka PANTONE Validated presné vykresľovanie farieb. Oba modely sú testované podľa vojenských štandardov odolnosti a spoľahlivosti MIL-STD-801G. 

ZenBook Pro 14prichádza ako mobilná alternatíva k 15,6-palcovému ZenBook Pro 15. ASUS na týchto modeloch predstavuje nový typ touchpadu, nazvaný ScreenPad, čo je vlastne displej vstavaný do plochy touchpadu. ScreenPad je dostupný iba na týchto dvoch modeloch. Umožňuje zobrazenie rôznych ovládacích panelov, aplikácií či zrkadlenie obrazovky, zobrazenie interaktívneho webu na rýchle ovládanie funkcií, možno tu prehrávať hudbu, zobraziť kalendár, otvárať e-maily a mnoho ďalšieho. Pracuje s procesorom Intel Core i7-8565U s integrovaným gigabitovým Wi-Fi a grafikou NVIDIA GeForce GTX 1050 Max-Q.

ZenBook Pro 14 a 15 prichádzajú so ScreenPadom – touchpadom s integrovaným displejom 

ZenBook Sje 13,3-palcový prenosný počítač, ktorý sľubuje až 20-hodinovú výdrž batérie. Prístroj spĺňa vojenské štandardy odolnosti a spoľahlivosti podľa MIL-STD-810G.

Nová verzia all-in-one počítača Zen AiO 27 teraz všetky komponenty systému ukrýva v základni. Toto riešenie zlepšuje chladenie, ponúka jednoduchšie upgrady a umožňuje štíhlejší displej. Špecifikácia zahŕňa procesor Intel Core i7 a grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1050 či bezdrôtové nabíjanie Qi zabudované do základne. Prístroj je vybavený 27-palcovým 4K UHD displejom NanoEdge PANTONE Validated so 100 % pokrytím farebného priestoru sRGB.

Panasonic

Panasonic si aj na výstave IFA 2018 pripomínal svoju 100-ročnú históriu a v tomto duchu bola koncipovaná celá expozícia. Predviedol, ako možno pomocou najnovších technológií prepojiť rôzne zariadenia, napríklad inteligentné reproduktory Panasonic SC-GA10s hlasovým ovládaním Google Voice Control a senzory na detekciu najrôznejších parametrov. Okrem toho sme sa mohli oboznámiť s ekologickými technológiami spoločnosti Panasonic, ku ktorým patria napríklad lítiové akumulátory pre inteligentné dopravné prostriedky alebo solárne panely pre domácnosti či kancelárie, klimatizácie a veľa ďalších technológií. 

Vzhľadom na to, že Panasonic je jeden zo spolutvorcov nového štandardu rozšíreného dynamického rozsahu HDR10+, predstavil na výstave aktualizáciu firmvéru pre 4K televízory radu FX600 a vyššie (modelové rady na rok 2018). Aktualizácia umožňuje prehrávanie obrazu v štandarde HDR10+. Spoločnosť takisto oznámila, že televízory radu FX700 a vyššie budú teraz označené certifikátom HDR10+. To znamená, že prešli testovaním a vyhovujú náročným požiadavkám, stanoveným v spolupráci so spoločnosťou 20th Century Fox.

Spoločnosť 20th Century Fox plánuje technológiu HDR10+ využiť v množstve nových filmov. Štúdio v súčasnosti zvažuje hneď niekoľko titulov, ktoré chce v nasledujúcich týždňoch predstaviť. Prvá streamingová služba, ktorá obsah v HDR10+ predstavila v decembri 2017, bola Amazon Prime Video. V súčasnosti štandard HDR10+ tvorí všetok obsah sekcie Prime Video HDR. Filmové štúdio Warner Bros. oznámilo, že ešte počas tohto roka prevedie do HDR10+ kolekciu svojich najúspešnejších filmových titulov, aby si ich diváci mohli vychutnať v kvalite podľa predstáv tvorcov.

Technológia dynamických metadát HDR10+ je nová bezstratová dynamická platforma na dosiahnutie vysokého dynamického rozsahu (HDR), vytvorená spoločnosťami 20th Century Fox, Panasonic a Samsung. Benefity HDR10+ spočívajú v tom, že automaticky optimalizuje jas, farbu a kontrast pre každú scénu a poskytuje tak výrazné zlepšenie kvality obrazu. V expozícii, samozrejme, nechýbali všetky skôr predstavené modely OLED špičkového radu FZ, návštevníci si mohli v ukážkach porovnať prínos nového štandardu HDR10+.

Panasonic oznámil podporu HDR10+ pre všetky nové TV prijímače a UHD BD prehrávače

Z domácej techniky Panasonic predstavil bezdrôtový reproduktorový systém SC-GA10 s hlasovým ovládaním Google Voice Control. Najviac však zaujal nový Ultra HD Blu-ray prehrávač DP-UB9000s podporou technológií HDR10+ a Dolby VisionTM. Prístroj prehráva obsah z Blu-ray diskov (vrátane Ultra HD Blu-ray), z internetových zdrojov (Video On Demand, VOD) aj z pripojených zariadení USB. Je vybavený obrazovým procesorom Hollywood Cinema Experience (HCX), ktorý je vyvinutý priamo odborníkmi v Hollywoode. Prístroj podporuje aj hlasové ovládanie prostredníctvom systémov Google Asistent a Amazon Alexa. Prehrávač vykonáva takzvaný upsampling čiže interpoláciu na formát 4:4:4. 

Z digitálnych fotoaparátov si návštevníci mohli vyskúšať predovšetkým špičkové modely G9GH5alebo GH5s. Nezabudlo sa však ani na nedávno predstavený model DMC-LX100so snímačom micro 4/3, nástupcu obľúbeného špičkového kompaktu DMC-LX100. Novinka po svojom predchodcovi zdedila elegantnývzhľad, rozlíšenie narástlo na 21,7 megapixela a výrazne sa zlepšila funkčnávýbava, zameraná najmä na náročnejších používateľov. 

V expozícii Panasonicu sme si mohli vyskúšať aj nedávno predstavenú novinku, systémový kompakt DMC-LX100Ⅱ

Súčasťou expozície je aj značka Technics. V rámci nej sme mohli vyskúšať najnovší bezdrôtový audiosystém Ottava SC-C50, vybavený najmodernejšími akustickými technológiami, ktoré umožňujú priniesť vynikajúci zvuk aj do väčších priestorov. Vďaka špeciálnemu kalibračnému systému možno dosiahnuť ideálne posluchové podmienky na ľubovoľnom mieste v domácnosti, a to bez potreby káblového rozvodu. K ďalším prednostiam patrí kompatibilita s najrôznejšími streamingovými službami, možnosť hlasového ovládania a prehrávanie hudby z rôznych zdrojov.

Technics predstavil nový kompaktný bezdrôtový audiosystém Ottava SC-C50 

Philips

Spoločnosť Philips predzentovala na veľtrhu IFA 2018 svoju novú vlajkovú loď, televízor OLED Philips 65OLED903. V expozícii sme ho mohli vidieť aj s modelom OLED 803, ktorý bol oznámený už začiatkom roka a s ktorým má novinka spoločnú väčšinu základných parametrov. 
Novinka kombinuje ultratenký rám s lesklou kovovou povrchovou úpravou a pár úzkych nožičiek. Vo výbave je trojstranný Ambilight, ktorý zabezpečuje dynamické podsvietenie pozadia za televízorom, čím opticky zväčšuje plochu obrazu a pri sledovaní v noci zabraňuje únave zraku. Televízor používa novú generáciu panela OLED s rozlíšením Ultra HD 4K a s uhlopriečkou 65" a o spracovanie obrazu sa stará už druhá generácia špičkového procesora P5 z dielne Philips.

Jeho názov naznačuje päť pilierov tvoriacich kvalitu obrazu: kontrast, farba, detekcia zdroja, pohyb a ostrosť. Tie kombinuje do série 26 rôznych krokov spracovania. Philips OLED 903 používa operačný systém Android TV vo verzii Nougat. O jeho pohon sa stará výkonný 4-jadrový procesor so 16 GB RAM. Podpora formátov s vysokým dynamickým rozsahom zahŕňa HDR10, HLG a HDR10+. O zvuk sa tentoraz postará nový soundbar, vyvinutý s britskou high-end značkou Bowers & Wilkins. Zvukový diel pracuje v konfigurácii 2.1 s výkonom 50 W a je kompatibilný s priestorovými zvukovými formátmi Dolby Digital, Dolby Digital+, Dolby Atmos, DTS-HD aj DTS Studio Sound II. Cena novinky bude asi 3499 eur, dostupnosť zatiaľ výrobca neoznámil. 

Philips prišiel s najnovším OLED TV z radu OLED903 so zvukovým systémom Bowers & Wilkins a technológiou Ambilight

Okrem televízorov Ambilight Philips predstavil aj nový produktový rad monitorov, z ktorých niektoré boli predstavené už skôr v tomto roku. Nové monitory sú už všetky vybavené dokovaním USB-C, takže umožňujú pomocou jedného kábla pripojenie a napájanie množstva zariadení. V profesionálnom rade sú všetky modely vybavené pop-up kamerami, ktoré sa dajú jednoduchým sklopením a zatlačením schovať v tele prístroja, takže zabraňujú ich zneužitiu hekermi. 

Philips 499P9 je v súčasnosti najväčší ultraširokouhlý monitor s uhlopriečkou 49"

Nás najviac zaujala horúca novinka z profesionálneho radu, 49" ultraširokouhlý monitor 499P9. Označenie ultraširokouhlý v tomto prípade naberá nový význam. Displej monitora má totiž rozlíšenie až 5120 × 1440 bodov a pomer strán 32:9. Vďaka vysokému rozlíšeniu možno na ploche zobraziť veľké množstvo informácií, až 6 stránok dokumentu či celú časovú os pri spracovaní videa. Výrobca v stánku predvádzal aj svoj najväčší 4K monitor Philips Momentum 436M6s uhlopriečkou 43", ktorého recenziu ste si mohli prečítať už aj v našom magazíne. Na výstave sa tešil veľkému záujmu konzolových hráčov, pre ktorých je primárne určený.

V spotrebiteľskom rade E Line Philips vystavoval dvojicu monitorov s elegantným dizajnom, prehnutým displejom, podporou AMD Free Sync a ultraširokým farebným gamutom: 27" model 278E9s rozlíšením 1920 × 1080 bodov a 32" 328E9s rozlíšením 2560 × 1440 bodov. 11 43" monitor Philips Momentum 436M6 pútal najmä pozornosť hráčov, pre ktorých je určený.

Sony

Spoločnosť Sony si na veľtrh priniesla množstvo noviniek a oznámila dostupnosť svojich špičkových modelov televízorov AF9 OLEDZF9 LCD 4K HDRz radu Master series na európskom trhu.

Obidva modely sú vybavené novo vyvinutým obrazovým procesorom X1 Ultimate. Ten dokáže inteligentne detegovať a analyzovať každý objekt v zábere pomocou novej technológie Object-based Super Resolution. Zásadného prepracovania sa dočkal aj objektovo orientovaný HDR remaster, ktorý teraz umožňuje remasterovanie každého objektu zvlášť. Sony v súčasnosti spolupracuje so spoločnosťou Netflix, a tak majú modely Master series režim Netflix Calibrated Mode, určený na to, aby prinášali rovnakú kvalitu obrazu ako vo filmovom štúdiu. 

OLED model AF9sa dodáva s uhlopriečkami 55" a 65". Je vybavený obrazovým procesorom X1 Ultimate. Acoustic Surface Audio+ vytvára bohaté zvukové pole vďaka trom aktivačným bodom a dvom subwooferom, ktoré sú pootočené nabok. Podporuje profesionálnu kalibráciu CalMAN a HDR formáty HDR10, Dolby Vision, HLG. 4K HDR LCD model ZF 9sa bude dodávať s uhlopriečkami 65" a 75".

Ešte pred veľtrhom IFA 2018 spoločnosť Sony predstavila horúcu novinku na poli pamäťových médií, sériu kariet SD UHS-II SF-G TOUGHspecification. Tento nový rad kombinuje najvyššiu rýchlosť čítania a zápisu na svete s extrémne odolným spracovaním. Karty spĺňajú certifikáciu IP68 pre odolnosť proti vode a prachu. Dosahujú rekordnú rýchlosť zápisu 299 MB/s a čítania 300 MB/s. Séria pamäťových kariet SF-G TOUGH bude dostupná vo verziách 32 GB, 64 GB a 128 GB. Predávať sa v Európe začnú od októbra 2018.

Slúchadlá Sony WH-1000XM3 využívajú na potlačenie okolitého hluku najnovší procesor QN1

Televízory Sony Master series poskytujú obraz, ktorý má byť rovnaký, ako zamýšľal autor filmu 

Nové bezdrôtové športové slúchadlá do uší WF-SP900poskytnú 3 hodiny prevádzky, pričom v prenosnom puzdre ich nabijete trikrát. Slúchadlá sú vodotesné a prachotesné s certifikáciou IP68 a odolajú aj slanej vode. Ovládať ich možno poklepaním alebo tlačidlami. Na jednoduché párovanie sú vybavené technológiou NFC. Vďaka 4 GB vstavanej pamäti ich možno používať aj samostatne.

Cirkumaurálne slúchadlá s hlavovým mostom WH-1000XM3sú najnovším prírastkom v obľúbenej sérii 1000X od Sony. Stavajú na novo vyvinutom HD procesore na odstránenie okolitého hluku QN1, ktorý má takmer štvornásobne vyšší výkon ako predchádzajúca generácia. Slúchadlá sú vybavené technológiou Dual Noise Sensor, ktorá zachytáva zvuky okolia duálnymi mikrofónmi a následne posiela zvukové dáta do procesora, ktorý hluk eliminuje. Na použitie pri cestách lietadlom sú vybavené funkciou optimalizácie atmosférického tlaku (Atmospheric Pressure Optimizing), ktorá na základe atmosférického tlaku optimalizuje odstránenie okolitého hluku. S aktivovaným odstránením šumu a pripojením cez bluetoothponúkajú 30-hodinovú výdrž batérie, disponujú aj rýchlym nabíjaním Quick Charging, ktoré zaistí päť hodín bezdrôtového prehrávania po desiatich minútach nabíjania prostredníctvom portu USB-C. Slúchadlá WH-1000XM3 budú dostupné od jesene 2018.

Vo svojom exkluzívnom rade Signature Series predstavila spoločnosť Sony intraaurálne slúchadlá IER-Z1R a digitálny audioprehrávač DMP-Z1. Slúchadlá IER-Z1R sú vybavené HD hybridným systémom meničov, ktorý sa skladá z troch novo vyvinutých reproduktorov Sony. Tieto luxusné slúchadlá sa môžu pochváliť vonkajším krytom zo zirkónovej zliatiny, ktorá zvyšuje ich pevnosť, odolnosť proti korózii a trvanlivosť. Vonkajší kryt modelu IER-Z1R zdobí elegantný „perličkový“ vzor, vďaka ktorému tieto slúchadlá na prvý pohľad rozoznáte.

Hudobný prehrávač DMP-Z1 kombinuje vysokú kvalitu zvuku, prémiový dizajn a zdokonalenú ovládateľnosť. Ide o prémiový hudobný prehrávač, ktorý prináša špičkovú kvalitu zvuku neprenosných zosilňovačov slúchadiel, kamkoľvek si budete priať. DMP-Z1 ponúka prehrávanie audia vo vysokom rozlíšení (až po natívne DSD 11,2 MHz/PCM 384 kHz/32 bitov) a s impedanciou približne 1500 mW (16 Ω). Disponuje duálnym DAC a analógovým zosilňovačom. Vo výbave je duálny slot na karty microSD, 256 GB internej pamäte, pripojenie cez USB-C a bluetooth. Model IER-Z1R bude dostupný vo vybraných európskych krajinách v priebehu zimy 2018. 

Z mobilných zariadení bol na tlačovej konferencii predstavený najnovší prírastok medzi vlajkovými loďami výrobcu – Xperia XZ3. Je to prvý smartfón od Sony s displejom OLED. Má uhlopriečku 6", rozlíšenie 2880 × 1440 bodov, pomer strán 18:9 a podporuje zobrazenie HDR. Zadná kamera je jednočipová s rozlíšením 19 Mpx, 1/2,3" snímačom EXMOR RS a optikou 25 mm f2.0. Podporuje natáčanie 4K HDR aj Super Slow Motion videí s 960 sn./s a je vybavená 5-osovou stabilizáciou obrazu. Fotoaparát umožňuje rýchle fotenie zdvihnutím telefónu. Predná kamera má 13 Mpx snímač Exmor RS s veľkosťou 1/3,06". Zvuková časť podporuje prehrávanie hi-res audia, nahrávanie stereofónneho zvuku aj prenos cez bluetooth protokolom aptX HD audio. Batéria má kapacitu 3330 mAh. Prístroj podporuje rýchle nabíjanie a je vybavený firemnými technológiami Smart Stamina, Qnovo aj bezdrôtovým nabíjaním Qi. O pohon sa stará najnovší Snapdragon 845, 4 GB RAM a 64 GB internej pamäte UFS. Podporované sú karty microSD do veľkosti 400 GB. Operačný systém je najnovší Android 9 Pie.

Sony Xperia XZ3 je prvý mobil od Sony s displejom OLED

High-end prehrávač Sony DMP-Z1 kombinuje vysokú kvalitu zvuku, prémiový dizajn a zdokonalenú ovládateľnosť

DJI

Spoločnosť DJI predstavila dvojicu noviniek vo svojej kultovej sérii dronov Mavic: Mavic 2 Pro a Mavic 2 Zoom.

Mavic 2 Pro prichádza s veľmi zaujímavou kamerou Hasselblad, vybavenou jednopalcovým snímačom CMOS s 10-bitovým spracovaním farieb a profilom Dlog-M. Kamera Hasselblad na Mavic 2 Pro pracuje s rozlíšením 20 Mpx a technológiou Hasselblad Natural Color Solution (HNCS), ktorá bola pôvodne vyvíjaná pre strednoformátové fotoaparáty Hasselblad a zaručuje správne podanie farieb v celom rozsahu a v rôznych svetelných situáciách. Kamera má nastaviteľnú clonu v rozsahu od f 2,8 - f 11. Podporuje takisto záznam obrazu HDR v 4K rozlíšení v norme HLG (Hybrid Log Gamma). Z predchodcu zostala výborná skladacia konštrukcia, umožňujúca jednoduchú prepravu a operatívne použitie. Kamera je umiestnená v stabilizovanom závese, zariadenie disponuje pokročilými funkciami ako Hyperlapse a ActiveTrack na jednoduchšiu tvorbu efektných záberov. Výrobca sľubuje výdrž na batériu 31 minút.

Mavic 2 Pro prichádza so špičkovou 4K HDR kamerou Hasselblad s 1" snímačom a 10-bitovým záznamom videa

Ďalšia novinka je Mavic 2 Zoom, vybavený snímačom CMOS s uhlopriečkou 1/2,3 palca. Je to prvý skladací dron s možnosťou optického a digitálneho zoomu. Objektív pracuje s ekvivalentným rozsahom (k 35 mm políčku filmu) 24-48 mm a dvojnásobným bezstratovým digitálnym zoomom (vo full HD). Hybridný autofókus pracujúci s detekciou fázy aj kontrastu má byť o 40 % rýchlejší ako u predchodcu. Kamera zachytí 12 Mpx statické snímky, v režime Super resolution dokáže z 9 snímok zložiť fotografiu s rozlíšením 48 Mpx. 

Kamery oboch noviniek podporujú záznam v 4K rozlíšení pri maximálnom dátovom toku 100 Mb/s v kodeku H.265. Kamery pracujú s vysokým dynamickým rozsahom, Mavic 2 Pro až 14 EV a Mavic 2 Zoom až 13 EV. Fotografie JPEG a RAW možno súčasne ukladať na kartu microSD alebo do interného ukladacieho priestoru.

Zariadenia sú dostupné na stránke výrobcu a u vybraných obchodných partnerov. Mavic 2 Pro stojí 1449 eur, Mavic 2 Zoom 1249 eur. Fly More Kit s dvojicou batérií, nabíjačkou do auta a ďalším príslušenstvom sa ponúka za 319 eur.


V pokračovaní v budúcom čísle sa budeme venovať zaujímavým riešeniam v sekcii IFA NEXT a prezentovaným riešeniam ďalších firiem.

Za pozvanie a uhradenie nákladov spojených s cestou ďakujeme spoločnostiam Samsung, Acer a Phlips.
 
Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko, René Hubinský

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI IFA IFA 2018 technológie buducnost Samsung Honor Huawei Acer Asus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať