Image
3.5.2018 0 Comments

IFA 2018: Trendy: Ovládanie hlasom, inteligentné spotrebiče a 8K

V dostatočnom predstihu pred najväčším európskym veľtrhom spotrebnej elektroniky usporiadal organizátor tlačovú konferenciu pre 320 novinárov zo 60 krajín. Prvý deň sa konali takzvané power brífingy, teda prezentácie partnerských firiem, druhý deň sa uskutočnila tlačová konferencia zameraná na trendy v spotrebnej elektronike, a to z dvoch uhlov pohľadu. Jednak čo sa týka správania spotrebiteľov, jednak z pohľadu výrobcov snažiacich sa uspokojiť túžby a potreby zákazníkov. Na veľtrhu, ktorý sa bude konať 31. 8. – 5. 9. 2018, budú prezentované nové produkty, ktoré prídu na predvianočný trh. Televízory schopné zobraziť obsah HDR, všetko možné aj nemožné, užitočné aj neužitočné v našich domácnostiach bude ovládané hlasom, všade bude znieť nekonečná hudba z internetu. Aj takto by sa dali zhrnúť trendy spotrebnej elektroniky nastupujúce v roku 2018. Naplno sa prejavia na veľtrhu IFA 2018, ktorý je načasovaný tak, aby na ňom výrobcovia mohli prezentovať produkty, ktoré sa objavia na predvianočnom trhu.

Prispôsobenie spotrebičov štýlu bývania

Výrobcovia bielej aj čiernej techniky sa snažia skĺbiť orientáciu na produkty a na zákazníkov. Všímajú si aktuálne trendy v správaní zákazníkov. Otvorená kuchyňa, ktorá je súčasťou haly, sa stáva centrom života v domácnosti. Z toho vyplýva požiadavka na čo najnižšiu hlučnosť, predovšetkým pri spotrebičoch, ktoré sú v prevádzke dlhší čas, ako je napr. chladnička a umývačka riadu. Je zbytočné mať v druhej časti haly soundbar či domáce kino, ak hlučnosť spotrebičov v kuchynskej časti prekračuje 30, 40, prípadne aj viac decibelov. Neustále rastie záujem o inteligentné spotrebiče, pričom dôraz sa kladie na účel a funkcionalitu, spotrebič sa nestane inteligentným tým, že nejaká jeho funkcia sa dá ovládať cez smartfón. Pri potravinách uskladnených v chladničke sa predpokladá čo najdlhšie udržanie čerstvosti a sviežosti, preto rastie záujem o chladničky umožňujúce skladovať potraviny vo viacerých zónach s rôznou teplotou.

Zákazníci preferujú úžitkovú hodnotu

Zákazník je čoraz náročnejší, aj čo sa týka nákupného správania. Chce mať možnosť kúpiť si veci, ktoré potrebuje alebo po nich túži, a chce mať možnosť kúpiť ich hneď. Záujem sa presúva od najlepšej ceny k čo najlepšej hodnote a tento posun je badateľný vo všetkých vekových kategóriách.

Karty mieša aj nastupujúca umelá inteligencia, ktorá sa stáva akcelerátorom skoršej výmeny smartfónov a spotrebičov za nové, podporujúce AI. Umelá inteligencia zjednodušuje a skvalitňuje fotografovanie smartfónmi, inicializáciu prehrávania hudby a videa v domácnostiach. Rôzne spo­trebiče, v súčasnosti predovšetkým inteligentné reproduktory, sú napojené na služby ako Alexa a sú schopné poskytnúť fundované odpovede na rôzne otázky, plánovať čas členov rodiny, zariaďovať účasť na rôznych akciách a podobne.  

Rastie záujem nielen o spotrebiče zamerané na skladovanie či  prípravu jedla, starostlivosť o oblečenie, ale aj o zariadenia na zlepšenie kvality života. K tej prispieva najmä zdravý spánok a čistý vzduch v miestnostiach. Dôležité sú aj svetelné podmienky, a to nielen v spálni, ale aj pri večerných aktivitách bezprostredne pred spaním. Je všeobecne známe, že modrá zložka svetla tlmí produkciu spánkového hormónu. Zariadenia, či už nositeľné, alebo určené na zlepšenie životných podmienok v domácnostiach, tvoria akýsi pomyselný most medzi ľuďmi a profesionálnym zdravotníctvom.

Televízory a audio

Podujatím názorne rezonovala téma vysokého rozlíšenia. Sharp na podujatí vystavoval 8K monitor s uhlopriečkou 70 palcov, ktorý mal európsku premiéru v apríli 2018 v Rusku. Kvalita obrazu sa čoraz viac blíži realite. Trendom sa stávajú 70 a 80-palcové obrazovky. Odkedy sa televízory dajú pripojiť k internetu, rozsah programov, ktoré ponúkajú, sa značne rozrástol. Nové používateľské rozhrania umožňujú používateľom nájsť svoje obľúbené programy intuitívne - či už pochádzajú z televíznej stanice, pripojeného prehrávača, mediálnej knižnice, alebo videoportálu.

Bežný používateľ by si logicky mohol položiť otázku, načo mi je 4K televízor, keď stále nie je k dispozícii dostatok obsahu pre toto rozlíšenie, o rozlíšení 8K ani nehovoriac. Uspokojivú odpoveď ponúkne budúcnosť, možno bližšia, než sa nazdávame, pretože tvorcovia a vysielatelia TV programov si nedostatok obsahu vo vysokom rozlíšení uvedomujú. Rozlíšenie 8K má význam aj v súčasnosti vďaka sofistikovaným upscalingovým algoritmom.  Pokročilé technológie HDR umožňujú zobraziť širokú škálu kontrastu medzi oslnivými jasnými a hlbokými čiernymi časťami obrazu v prirodzených farbách bez zbytočného presaturovania, tak ako ich nakrútili tvorcovia filmov a televíznych programov.

Čoraz viac sa presadzuje trend zavesiť veľko­plošné a extrémne tenké televízory na stenu. V takom prípade treba riešiť kvalitnú reprodukciu zvuku, takže súčasťou takýchto prístrojov sú často integrované alebo odpojiteľné soundbary. Pri priestorovej reprodukcii sa reproduktory čoraz častejšie umiestňujú na strop, aby vyžiarený a odrazený zvuk „naplnil“ miestnosť.

Bezdrôtové reproduktory stále patria medzi najobľúbenejšie zariadenia spotrebnej elektroniky. Výrobcovia umožňujú ich vzájomné prepojenie, samozrejme, bezdrôtové s cieľom dosiahnuť priestorovú reprodukciu alebo pokryť zvukom členité priestory bytu. Reproduktory pripojené k internetu umožňujú nielen počúvať hudbu zo streamingových služieb vrátane nahrávok v kvalite s vysokým rozlíšením, ale slúžia aj ako rozhranie na hlasové ovládanie nielen pri výbere hudby, ale aj na ovládanie osvetľovacích alebo klimatizačných systémov v inteligentných domácnostiach. Návštevníci veľtrhu IFA budú mať možnosť pozrieť si referenčnú inštaláciu inteligentného domu vo futuristicky ladenej sekcii IFA NEXT v hale 26. Veľtrhom IFA 2018 však bude rezonovať nielen budúcnosť, ale aj minulosť. Určite tušíte, že máme na mysli gramofóny na vinylové platne. A nielen gramofóny. Predpokladá sa, že sa objavia nové vinylové rekordéry, ktoré svojou nekompromisnou úrovňou kvality zvuku zatienia všetko, čo bolo dosiaľ vyvinuté na mechanický záznam zvuku od čias gramofónu.

Umelá inteligencia v spotrebičoch

Neustále inovované veľké aj malé domáce spo­trebiče mám pomáhajú pohodlnejšie zvládnuť domáce práce, šetria čas a energie. Robia bývanie zdravším, pohodlnejším a poskytujú pozitívne skúsenosti a zábavu. Moderné inteligentné spo­trebiče prevzali na seba úlohu osobného asistenta v oblasti, na ktorú sú určené. Pripojené zariadenia si môžu navzájom vymieňať informácie, monitorovať a analyzovať osobné návyky, vytvárať a realizovať návrhy na optimalizáciu danej činnosti. Poskytujú aj veľa tipov týkajúcich sa úspory energie, starostlivosti o bielizeň alebo nové recepty a metódy prípravy jedál. Pripojené domáce spo­trebiče sa dajú ovládať pomocou mobilných aplikácií. Vďaka integrovaným fotoaparátom už nie je problém ani kontrola rúry alebo chladničky na diaľku. Čoraz bežnejšie je priame ovládanie pomocou gest a reči. Výhody hlasového ovládania sú nesporné, pretože spotrebiče môžete ovládať, aj keď máte plné ruky.

Koncepty spotrebičov s integrovanou umelou inteligenciou dokážu myslieť, učiť sa a poskytnúť používateľovi praktické návrhy a tipy. Výsledkom je jednoduchší a pohodlnejší každodenný život. Každá nová generácia spotrebičov je optimalizovaná tak, aby spotrebovala čo najnižšie množstvo elektrickej energie, vody a čistiacich prostriedkov.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

HONDA CR-V 2.0 i-MMD Hybrid, 2WD, Lifestyle / Inovatívne hybridné SUV

06.06.2019 13:09

Honda si svojím SUV CR-V získava zákazníkov už od roku 1995, najnovšia generácia však ako prvá prichádza aj s hybridným pohonom. Hybrid dnes už nájdete v ponuke viacerých automobiliek, no Honda prichá ...

Magazín

Elektromobilita alebo vodík? V ťažkej doprave

06.06.2019 11:38

Rovnako ako pri individuálnej doprave osôb existuje v Európe regulačný tlak aj na znižovanie emisií vo verejnej doprave. Európska únia si do nasledujúcich rokov stanovila ciele, ktoré do roku 2050 pre ...

Magazín

Výrazne účinnejší slovenský kolektor

06.06.2019 11:33

 V rámci nepretržitého hľadania efektívnejších obnoviteľných zdrojov prebieha aj vývoj v oblasti slnečných kolektorov. Slnečné kolektory predstavujú perspektívny spôsob využitia slnečnej energie, mome ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá