Image
3.9.2018 0 Comments

IFA 2018: Huawei predstavilo nový čipset pre smartfóny Kirin 980 vyrábaný 7 nm technológiou s podporou umelej inteligencie

Charizmatický showman Richard Yu, šéf Consumer divízie Huawei na svojej prednáške predstavil nový procesor, alebo aby sme boli presní SoC – System on Chip s označením Kirin 980. Je to celosvetovo prvý SoC vyrábaný 7 nm technológiou. Vyrába ho Taiwan Semiconductor Manufacturer Company (TSMC).

Richard Yu predstavuje nový čipset

Na prirovnanie súčasný vlajkový čipset Kirin 970 je vyrábaný 10 nm technológiou. Počet tranzistorov na substráte sa zvýšil na 6,9 miliárd. Kirin 970 ich má 5,5 miliardy. Procesor na báze 7 nm môže v porovnaní s 10 nm ekvivalentom vykonávať výpočtové operácie až o 20 % rýchlejšie a má až o 40% vyššiu účinnosť. Pre zaujímavosť  7 nm je ekvivalent priemeru 70 atómov, čo znamená, že hustota tranzistorov sa blíži k fyzikálnym limitom polovodičov na báze kremíka. Výskum 7 nm technológie začal v Huawei v roku 2015 v spolupráci výskumným centrom IMEC pre nanoelektroniku a náročné overovacie testy prototypov sa realizovali v roku 2017.

Prezentovaná novinka Kirin 980 má aj ďalšie technologické prvenstvo, obsahuje nové jadrá Cortex A76.  Predchodca Kirin 970 využíva jadrá A73. Výkon jadra sa podľa Huawei zvýšil o 37% pri súčasnom 33% poklese energetickej náročnosti. Procesor je tradične osemjadrový, avšak má nová architektúru usporiadania jadier podľa schémy 2x big + 2x middle + 4x small. To znamená, že dva najvýkonnejšie jadrá (big) A76 sú taktované na frekvencii 2,6 GHz. Dva stredne výkonné jadrá (middle) taktiež A76 majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 1,92 GHz. Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá (small) typu Cortex A55 taktované na 1,8 GHz. Procesor podporuje 2144 Mhz LPDDR4

Takáto architektúra, pokiaľ firmware a operačný systém jadrá správne orchestrujú dokážu v prípade potreby poskytnúť maximálny výkon, no pri bežných, menej náročných úlohách sú maximálne energeticky úsporné. Napríklad na prehrávanie hudby stačí jedno malé jadro A55, na video 2 malé jadrá. Na aktivity na sociálnych sieťach sú typicky potrebné tri malé jadrá A55 a jedno stredné jadro A76.

 

Na rozdiel od tradičnej architektúry big.LITTLE kde majú procesory štyri výkonné a ďalšie štyri energeticky úsporné jadrá trojúrovňová architektúra 2x big + 2x middle + 4x small umožňuje presnejšie plánovanie využitia jadier, čo vedie k dlhšej výdrži na batériu.

Využitie jadier pri typických scenároch

Spotrebu znižuje aj technológia Loading Prediction s využitím umelej inteligencie

Kirin 980 má grafické jadro Mali-G76, ktoré má o 46% vyšší výkon a energetická efektívnosť vztiahnutá k výkonu sa zvýšila dokonca o 178 %. GPU taktiež využíva  technológiu AI clock boosting, ktorá dokáže inteligentne identifikovať a predpovedať záťaž tým, že v reálnom čase monitoruje snímkovú frekvenciu, používateľské vstupy a aktuálne prispôsobí pracovné zaťaženie procesora.

Funguje to o 30 percent lepšie ako bežné riešenia predpovedania využitia výpočtových a grafických prostriedkov v hrách. Výsledkom je vyššia snímková frekvencia a minimalizácia tzv. stutteringu, takže hráči si môžu vychutnať oveľa plynulejší herný zážitok. Výkon, presnejšie snímková frekvencia v hrách sa pri použití čipu Kirin 980 v porovnaní s Qualcomm Snapdragon 845 zvýšila o 22% pri súčasnom poklese energetickej náročnosti o 32%

Porovnanie snímkovej frekvencie

Dôkaz, že predchádzajúci obrázok nie dielom marketingového oddelenie, ale výsledok reálnych pokusov na funkčných vzoroch smartfónov

Nový duálny obrazový signálový procesor ISP (Image Signal Processor) dosahuje výkon spracovania obrazu pri fotení vyšší o 46%, čo v praxi znamená zníženie latencie pri nahrávaní videa o 33% a súčasne je energetická bilancia spracovávania a nahrávania videa lepšia o 23%. Okrem umožnenia vyššej priepustnosti, zlepšuje nový obrazový procesor možnosti redukcie šumu a reprodukcie farieb HDR.

Obrazový procesor dokáže manipulovať s kontrastom obrazu a zvýrazniť objekty na rôznych miestach záberu. Technológia selektívnej redukcie šumu Multi-pass  odstraňuje nežiadúce artefakty bez toho, aby znehodnotili detaily obrazu. Ďalšou novinkou ISP je zlepšenie sledovania pohybu.

Na prezentovaných záberoch bolo v porovnaní so S845 viac detailov

Jednou z najvýznamnejších noviniek je aj duálny neurónový procesor na výpočty súvisiace s neurónovými sieťami a algoritmami pre umelú inteligenciu.  Dual NPU umožňuje rozpoznávanie obrazu rýchlosťou 4 500 obrázkov za sekundu čo je nárast o 120% oproti predchodcovi Kirin 970. Na porovnanie  Snapdragon 845 zvládne za sekundu rozpoznať  2 371 obrázkov a Apple A11 1458 obrázkov.

Dual NPU umožňuje aj priebežné spracovanie obrazu v reálnom čase, pričom sa stihne viac výpočtov. Podporuje predikciu pohybu viacerých osôb, ktorá presne číta pohyb ľudských subjektov s rýchlosťou až 30 snímok za sekundu a dokáže aktualizovať svoj situačný 3D model v reálnom čase. Dual-NPU okrem toho dokáže presne identifikovať širokú škálu objektov a sledovať objekty v reálnom čase prostredníctvom fotoaparátu.

Rozpoznávanie gest a pohybov viacerých osôb

NPU v Kirin 980 podporuje štandardné AI frameworky ako Caffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojov zjednodušujúcich vývoj aplikácií využívajúcich AI.

LTE modem je konštruovaný tak aby dobre fungoval aj pri vysokej rýchlosti napríklad v autách či rýchlovlakoch a pri slabom signáli, napríklad v metre. Dátový tok je za týchto okolností 10x plynulejší než má Snapdragon 845. Tandem Kirin 980 + Huawei Hi1103 podporuje prenosovú rýchlosť WiFi až 1 732 Mbps. Zvýšila sa aj presnosť GPS lokalizácie. Kirin 980 v tandeme s modemom Balong 5000 je pripravený aj na komunikáciu v 5G sieťach.

Modem s prenosovou rýchlosťou 1,4 Gbps pre LTE CAT 21

Huawei AI Cube

Richard Yu predstavil na prednáške aj reproduktor na komunikáciu s inteligentnou hlasovou asistentkou Amazon Alexa, ktorý obsahuje aj 4G Router 4G LTE CAT 6 3000 Mbps a výkonný zvukový systém. Ku kvalite zvuku prispieva objem ozvučnice ja 400 ml hliníková membrána reproduktora  a dva pasívne žiariče. Signálový procesor sa snaží napodobniť zafarbenie zvuku ako keby bol reprodukovaný väčšími drevenými reproduktorovými sústavami

Huawei Locator

Ideálny na lokalizáciu zvierat, detí, seniorov, batožiny prípadne hodnotných vecí, ktorým hrozí odcudzenie, napríklad bicyklov. Batéria má životnosť 15 dní, v stand by režime viac než 60 dní presnosť 5 metrov, global roaming NB-IoT/eMTC/2G. Zariadenie podporuje aj SOS tlačidlo aktivované dlhším stlačením, či Geofence 50-2000m.

Monitorovanie pohybu domáceho miláčika

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Svetové ekonomické fórum: 3 technológie, ktoré ovplyvnia kybernetickú bezpečnosť v ďalšom desaťročí

18.07.2019 00:00

Podľa správy Svetového ekonomického fóra s názvom Global Risks Report 2019 sa za posledné desaťročie kybernetická kriminalita stala jedným z najvýznamnejších strategických rizík, ktorým dnes čelí svet ...

Technológie 7

Windows 10 bude mať možnosť prihlásenia sa bez hesla

15.07.2019 11:00

Microsoft v týchto dňoch pridal do testovacej verzie 20H1 zostavenia 18936 Windows 10 pre testujúcich vo Fast Ringu nové funkcie. Ide o možnosť Make your device passwordless, ktorá umožní prihlásiť sa ...

Technológie

Dizajn Samsung Galaxy Note 10 potvrdený snímkami uniknutými od FCC

15.07.2019 12:00

O smartfóne Samsung Galaxy Note 10 sa objavilo už množstvo významných únikov vrátane fotografií, pričom niektoré z nich vyzerali veľmi presvedčivo. Ukazovali telefón spolu so stylusom v plnej kráse. ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá