IFA 2018 – Panasonic: 100 rokov vývoja a najnovšie technológie

0

Panasonic si aj na výstave IFA 2018 pripomína svoju 100 ročnú históriu počas ktorej sa u svojich výrobkov aj komplexných riešení riadi heslom "A Better Life, A Better World" alebo "Lepší život, lepší svet".  V tomto duchu je koncipovaná aj celá expozícia a návštevníci si budú najnovšie technológie môcť vyskúšať na vlastnej koži.

Časť expozície domácej techniky ukazuje, ako sa v minulosti menila podoba domácnosti, ako vyzerá dnes a na čo sa môžeme tešiť v budúcnosti.  Vo vzorovej domácnosti sú nainštalované súčasné riešenia z oblasti internetu vecí. Výrobca predvádza ako pomocou najnovších technológií možno prepojiť najrôznejšie zariadenia, napríklad chytré reproduktory Panasonic GA10 s hlasovým ovládaním Google Voice Control a senzory pre detekciu najrôznejších parametrov. Okrem toho sa môžu návštevníci zoznámiť s ekologickými technológiami spoločnosti Panasonic. Do tejto kategórie patria napríklad zdroje energie, ako napríklad lítiové akumulátory pre chytré dopravné prostriedky alebo solárne panely pre domácnosti či kancelárie a veľa ďalších technológií .

Panasonic je veľmi aktívny v oblasti internetu vecí, umelej inteligencie a robotiky. V chytrej kuchyni predvádza technológiu Cooking Partner, ktorá vám pomôže pri varení natoľko, že sa z neho stane naozajstná zábava.

Významnú časť produktov tvoria televízory. Vzhľadom k tomu že spoločnosť Panasonic je jedným zo spolutvorcov nového štandardu rozšíreného dynamického rozsahu HDR10+ predstavila na výstave  aktualizáciu firmvéru pre 4K televízory radu FX600 a vyššie (modelové rady pre rok 2018). Aktualizácia umožňuje prehrávanie obrazu v štandarde HDR10+. Spoločnosť tiež oznámila, že televízory radu FX700 a vyššie budú teraz označené certifikátom HDR10+. To znamená, že prešli testovaním v autorizovanom testovacom centre a vyhovujú náročným hollywoodskym požiadavkám, stanoveným v spolupráci so spoločnosťou 20th Century Fox.

Spoločnosť 20th Century Fox plánuje technológiu HDR10+ využiť v celej rade nových filmov. Štúdio v súčasnosti zvažuje hneď niekoľko titulov, ktoré chce v nasledujúcich týždňoch predstaviť.Prvou streamingovou službou, ktorá obsah v HDR10+ v decembri 2017 predstavila, bola Amazon Prime Video. V súčasnosti štandard HDR10+ napĺňa všetok obsah sekcie Prime Video HDR. Filmové štúdio Warner Bros. oznámilo, že ešte počas tohto roka prevedie do HDR10+ kolekciu svojich najúspešnejších filmových titulov, aby si ich diváci mohli vychutnať v kvalite podľa predstáv tvorcov.

Technológia dynamických metadát HDR10+ je nová, bezstratová, dynamická platforma pre dosiahnutie vysokého dynamického rozsahu (HDR), vytvorená spoločnosťou 20th Century Fox, Panasonic a Samsung. Benefity HDR10+ spočívajú v tom, že automaticky optimalizuje jas, farbu a kontrast pre každú scénu a poskytuje tak výrazné zlepšenie kvality obrazu.

V expozícii samozrejme nechýbajú všetky skôr predstavené modely špičkového OLED radu FZ, návštevníci si môžu v ukážkach porovnať prínos nového štandardu HDR10+.

Z domácej techniky Panasonic predstavuje bezdrôtový repro systém SC-GA10 s hlasovým ovládaním Google Voice Control. Najviac však zaujme nový Ultra HD Blu-ray prehrávač DP-UB9000 s podporou technológií HDR10+ a Dolby VisionTM. Prístroj prehráva obsah z blu-ray diskov (vrátane Ultra HD Blu-ray), z internetových zdrojov (Video On Demand, VOD) aj z pripojených USB zariadení. Je vybavený obrazovým procesorom Hollywood Cinema Experience (HCX) ktorý je vyvinutý priamo odborníkmi v Hollywoode. Okrem výborného obrazu ponúka model UB9000 tiež vynikajúci zvuk, na čom majú zásluhu predovšetkým analógové audio obvody vrátane samostatného napájania, špičkový D/A prevodník a vysoko kvalitný XLR výstup. Prístroj podporuje aj hlasové ovládanie prostredníctvom systémov Google Assistant  a Amazon Alexa. Farebné informácie sa v rozlíšení 4K v komprimovaných formátoch (napr. Ultra HD Blu-ray) vyskytujú v pomere 4: 2: 0, čo znamená, že sa v obraze nachádza približne štvrtina pôvodných odtieňov. Prehrávač vykonáva takzvaný upsampling čiže interpoláciu na formát 4:4:4.

Z digitálnych fotoaparátov si návštevníci môžu vyskúšať predovšetkým špičkové modely, G9, GH5 alebo GH5s. Nezabudlo sa však ani na iba nedávno predstavený model DMC-LX100Ⅱ, nástupca obľúbeného špičkového kompaktu DMC-LX100. Novinka po svojom predchodcovi zdedila elegantný vzhľad, rozlíšenie narástlo na 21,7 megapixelov a výrazne sa vylepšila funkčná výbava, najmä z pohľadu náročnejších užívateľov.

 

Súčasťou expozície je aj značka Technics. V rámci nej sme mohli vyskúšať najnovší bezdrôtový audio systém Ottava S (SC-C50) ktorý je vybavený najmodernejšími akustickými technológiami, ktoré umožňujú priniesť vynikajúci zvuk aj do väčších priestorov. Špeciálny kalibračný systém umožňuje dosiahnuť ideálne  posluchové podmienky na ľubovoľnom mieste v domácnosti, a to bez nutnosti káblového rozvodu. K ďalším prednostiam patrí kompatibilita s najrôznejšími streamingovými službami, možnosť hlasového ovládania a prehrávanie hudby z rôznych zdrojov.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať