IFA 2017: Novinky a trendy v spotrebnej elektronike II.

0

Veľtrh IFA je načasovaný tak, aby na ňom návštevníci mohli vidieť produkty, ktoré budú k dispozícii na vianočnom trhu. Tie sa najneskôr začiatkom októbra už musia začať naskladňovať do e-shopov a kamenných predajní.

V septembrovom čísle sme priniesli reportáž z podujatí, ktoré sme navštívili počas dvoch novinárskych dní pred oficiálnym otvorením veľtrhu. Predstavili sme novinky spoločností Acer, Lenovo, LG, Philips, Samsung a Sony. V pokračovaní reportáže sa budeme venovať trendom a technologickým zaujímavostiam a takisto ďalším pútavým predstaveným produktom.


Inteligentné kvetináče poskytnú rastlinám dostatok UV žiarenia aj v tmavých kútoch


Veľa sekcií bolo venovaných amatérskym aj profesionálnym hráčom všetkých vekových kategórií


Zobraziť video otáčajúceho sa auta, v ktorom niekto sedí, sa dá aj bez toho, aby sa dotyčnému zakrútila hlava

Trendy
Nemusíte byť vyškoleným analytikom, aby ste po prehliadke veľtrhu, teda toho, čo stihnete prejsť, vedeli identifikovať súčasné trendy v spotrebnej elektronike. Väčšina produktov bola určená pre takzvanú strednú triedu, ktorej kúpna sila rastie, pričom najintenzívnejší je tento rast v Ázii. Odhadom tri štvrtiny vystavovaných produktov – kvalitných a cenovo dostupných – boli určené práve pre tento segment. Veľmi veľa výrobkov v tejto cenovej kategórii pochádzalo nielen klasicky z Ázie, ale aj z Turecka a Poľska. Naproti tomu produkty s označením Made in Germany cielili viac na zákazníkov požadujúcich vyššiu kvalitu a atraktívnejší dizajn, ktorí sú za tieto atribúty ochotní primerane zaplatiť. V Európe postupne rastie počet ľudí, ktorí si môžu dovoliť luxusnejšie produkty – alebo si to aspoň myslia pri podpise zmluvy o spotrebnom úvere na nový vlajkový smartfón. Potvrdzuje to okrem iného aj záujem o špičkové modely telefónov, takzvané vlajkové lode. Veľký záujem bol o malé spotrebiče podporujúce zdravý životný štýl. Doslova hitom v každom druhom stánku boli smoothie mixéry a sušičky ovocia. Záujem však bol aj o menšie zariadenia na posilňovanie, napríklad dynamické činky, kde treba prekonávať odpor gyroskopu.

V trende je ovládanie všetkého možného aj nemožného, praktického aj nepraktického smartfónom alebo reproduktorom s mikrofónom napoje- ným na digitálneho asistenta (Alexa, Siri, Cortana). Vo svete však nie sú len krajiny, kde sa hovorí majoritnými jazykmi, teda po anglicky, nemecky, španielsky či francúzsky. Na prednáške o trendoch v smarthome sa hovorilo o tom, že tvorcovia funkcií Alexa, Siri či Google Assistant sú na rázcestí, či implementovať národné jazyky, alebo pracovať na tom, aby tieto služby dokázali spoľahlivo rozpoznávať aj angličtinu s rôznymi prízvukmi. Ľudia sa na prezentáciách pučili od smiechu, aké kuriózne situácie nastali, keď Japonec, Kórejčan, Číňan, Francúz a Nemec ovládali inteligentnú domácnosť angličtinou s prízvukom.

Špecifiká inovačného cyklu domácich spotrebičov
Navštívili sme aj niekoľko prednášok venovaných spotrebiteľskému správaniu, ktoré je hybnou silou tohto odvetvia. Najzaujímavejšia bola prednáška Jürgena Boynyho, riaditeľa odboru spotrebnej elektroniky GfK, venovaná inováciám domácich spotrebičov. V prípade takzvanej čiernej elektroniky je situácia transparentná, ak má človek zastaraný televízor, napríklad kedysi špičkovú plazmu, vyberie si pokojne technológiu, ktorú preferuje (OLED, QLED...), uhlopriečku, prípadne zakrivenie, zvolí si konkrétny model a objedná si ho. Prípadne si paralelne vybaví spôsob jeho splátkového financovania. Celý proces trvá niekoľko dní a dá sa aplikovať aj v prípade neočakávanej poruchy. Po-čas obstarávania nového televízora sa pozerajú programy na iných zariadeniach. Horšie je, keď uprostred noci vypovie službu staršia chladnička s mrazničkou, ktorú sa už neoplatí opravovať. Tepelná izolácia udrží potraviny v pohode ešte niekoľko hodín, no tie v noci uplynú a ráno, keď ob- javíte pri mrazničke mláčku, máte zhruba 2 – 3 hodiny na nákup novej chladničky, kým potraviny úplne nerozmrznú a nezačnú sa kaziť. Takže nasleduje návšteva lokálneho obchodu a kúpa chladničky, ktorá ako-tak vyhovuje vašim požiadavkám. O inteligentnej chladničke môžete v miestnom obchode len snívať a pôžičku na drahšiu americkú chladničku, ak ste po takej túžili, sa vám v časovej tiesni môže, ale nemusí podariť vybaviť. Ak to zosumarizujem, tento typ spotrebičov, bez ktorého sa domácnosť dlho nezaobíde, si ľudia často vynútene kupujú v nižšej kvalitatívnej triede, než pôvodne plánovali. Aj preto sa predá menej chladničiek vyššej triedy, než by to dovolila kúpna sila. Niektoré spotrebiče, napríklad konvektomaty, sú zatiaľ pre svoju cenu pre väčšinu domácností nedostupné, prípadne na ne nie sme zvyknutí. Napríklad spoločnosť LG vystavovala zariadenie na oživenie a osvieženie odevov nad parou.


Do módy prichádza retro dizajn domácich spotrebičov

Single a digitálni nomádi
Štruktúru spotreby ovplyvňuje urbanizácia, v súčasnosti polovica svetovej populácie žije v mestách, ale aj rodinný status a z neho vyplývajúci životný štýl. Donedávna bola väčšina spotrebičov koncipovaná do rodiny, no je čoraz viac ľudí, ktorí žijú sami, prípadne preferujú štýl takzvaného digitálneho nomáda. Osamelo žijúci ľudia sú nútení sami zvládnuť všetky domáce práce, čo môže byť problém pri pracovnom zaneprázdnení alebo vo vyššom veku. Preto sa výrobcovia spotrebnej elektroniky predháňajú v tom, aby im svojimi produktmi domáce hospodárstvo zjednodušili a spríjemnili. Odbyt majú tieto produkty aj z iného dôvodu, hlav-ne v Ázii rastie podiel pracujúcich žien, čo má za následok nutnosť intenzívnejšieho zapájania ostatných členov rodiny do domácich prác. Preto sú také populárne robotické vysávače, sofistikované práčky a umývačky riadu a inteligentné chladničky.


Spoločnosť LG vystavovala zariadenie umožňujúce „občerstviť“ odevy v pare

 

Vysvetlenie si zaslúži pojem digitálni nomádi. Nomádi boli odjakživa kočovníci. Ich moderným ekvivalentom sú takzvaní obchodní cestujúci, ktorí neustále cestujú za biznisom a obiehajú zákazníkov – inak povedané, cestovať musia. Iným zas nevyhovuje tradičná práca v kancelárii, a keďže všetko, čo mnohí z nás potrebujú na svoj biznis, je vhodné klientske zariadenie, väčšinou notebook, prípadne tablet a dobré internetové pripojenie, môžu svoju prácu vykonávať odkiaľkoľvek.


Bang & Olufsen vystavoval zariadenia pre najvyššiu kastu digitálnych nomádov

Podobne ako v prvej časti reportáže predstavíme novinky niektorých firiem.


Kreatívna technika vystavovania spoločnosti Vestel

Alcatel
Spoločnosť TCL Communication predstavila svo- je dva nové vlajkové modely – smartfóny IDOL 5 a IDOL 5S. IDOL 5 ponúkne 5,2" displej IPS s full HD rozlíšením, o výkon sa stará osemjadrový procesor MediaTek MT6753 a 3 GB operačnej pamäte. Fotoaparát IDOL 5 má rozlíšenie 13 Mpx. Lepšie vybavený model IDOL 5S disponuje rovnakým displejom ako IDOL 5, obsahuje však výkonnejší osemjadrový procesor Helio P20, opäť v kombinácii s 3 GB RAM. Jeho hlavný fotoaparát má šesťčlenný objektív s rozlíšením 12 Mpx a hybridným automatickým zaostrovaním. Obom Idolom nechýba čítačka odtlačkov na zadnej strane. IDOL 5S pridáva duálne predné reproduktory s výkonom 3,6 W, ktoré ponúkajú výbornú reprodukciu zvuku. Ďalšia špecialita najvyššieho modelu je programovateľné tlačidlo Now na boku.


IDOL5 Alcatel IDOL 5

CAT
Spoločnosť CAT, známy výrobca odolných telefónov, predstavila dve novinky CAT S31 a CAT S41. Sú charakteristické vysokou odolnosťou a aj výdržou na batériu, takže sú populárne medzi ľuďmi, ktorí často pracujú vonku. Sú to napríklad stavební inžinieri, archeológovia a podobne. No využívajú ich aj turisti a športovci. CAT S41 má 5" osemjadrový procesor MediaTek, 3 GB RAM, 32 GB úložného priestoru a full HD displej. Jedna z kľúčových výhod je batéria s kapacitou 5000 mAh. Lacnejší model CAT S31 má štvorjadrový procesor, 2 GB RAM, 16 GB úložného priestoru, menší 4,7" displej s nižším HD rozlíšením. Batéria má kapacitu vynikajúcich 4000 mAh.

Creative
Na IFA mal svetovú premiéru bezdrôtový prenosný reproduktor Creative Omni, koncipovaný ako reproduktor do viacerých miestností (multi-room). Reproduktor funguje s aplikáciou Sound Blaster InterConnect, ktorá umožňuje používateľom spravovať streamovanie zvuku zo smartfónu alebo tabletu na jeden alebo viac reproduktorov súčasne. Podporovaná je služba Spotify Connect. Reproduktor je odolný proti striekajúcej vode s krytím IPX4, takže ho využijú aj už spomínaní digitálni nomádi na svojich cestách. Novinárom boli prezentované možnosti inteligentného reproduktora Creative Nova, ktorý po pripojení k Wi-Fi môže využívať digitálnu asistentku Amazon Alexa, takže sa hodí aj na ovládanie inteligentnej domácnosti.


Inteligentný reproduktor Creative NOVA


Bezdrôtový multiroomový reproduktor Creative Omni

Garmin
Tento výrobca, známy v kruhoch aktívnych aj rekreačných športovcov, predstavil v Berlíne tri produkty. Inteligentné športové hodinky Vivoactive 3 majú mnohé funkcie z vyššej produktovej triedy Fenix. Dizajn je viac elegantný než robustne športový. Bez GPS vydržia hodinky na jedno nabitie zhruba týždeň, pri aktívnom používaní GPS necelý deň. Garmin Vívomove HR by ste na prvý pohľad považovali za luxusné analógové hodinky, no majú dotykový displej a nevtieravo integrované niektoré inteligentné funkcie. Náramok Garmin Vívosport so zabudovaným GPS je určený predovšetkým pre športovcov.


Hodinky Garmin Vivomove HR

Huawei
Známemu čínskemu výrobcovi smartfónov sa nepodarilo na IFA načasovať žiadnu premiéru smartfónu, no predstavil úplne nový čip Kirin 970 využívajúci 10 nm technológiu. Jeho výkon ocenia nielen hráči, ale aj bežní používatelia. Do smartfónov stále viac preniká umelá inteligencia a je pravda, že väčšina výpočtovo náročných akcií s ňou spojených sa odohráva na výkonných serveroch v cloude, no na dosiahnutie čo najrýchlejšej reakcie sa jednoduchšie výpočty algoritmov umelej inteligencie realizujú aj lokálne priamo v smartfóne. Nový Kirin 970 je zároveň aj veľmi úsporný. Má 4 jadrá Cortex A73 taktované na 2,4 GHz a ďalšie štyri úsporné jadrá Cortex A53 na 1,8 GHz. Integrovaný je aj koprocesor pre umelú inteligenciu a 12-jadrový grafický čip Mali G72MP12.

Inovatívne kuriozity
Jeden z nastupujúcich trendov je elektromobilita. Cenová dostupnosť lítiovo-iónových batérií umožňuje konštruovať nielen elektromobily a elektrobicykle, ale aj skejtbordy a rôzne konvertibilné zariadenia, ktoré chvíľu ponesiete v ruke, potom sa na nich odveziete, pričom skladanie a rozkladanie by im závidel aj Transformer. Vynaliezavosť sa uplatňuje nielen v exponátoch, ale aj v technikách vystavovania a prezentovania. Tie sa potom dostanú aj do predajnej praxe. Ako nakrútiť video, pri ktorom návštevník alebo záujemca o kúpu v autosalóne sedí v kabriolete a vy mu chcete ukázať zábery zo všetkých strán? Otáčať autom by bolo jednoduché, no väčšine ľudí by pritom prišlo zle, kamera na koľajničkách, ktorá by rýchlo obehla auto, by potrebovala zložitú konštrukciu. Jednoduché a pomerne lacné riešenie je obklopiť objekt obručou, na ktorej je vedľa seba niekoľko desiatok lacných zrkadloviek, a potom už len pospájať zábery. Boli sme zvedaví, čo vymyslí známy výrobca televízorov Vestel. Vlani ukázal ako atrakciu maticu veľkoplošných televízorov upevnených na ramenách robotov vyradených z automobiliek, ktoré ich natáčali a pohybovali nimi. Tento rok sa televízory otáčali na špeciálnych prípravkoch s motorčekmi. Samsung zas pri vstupe do pavilónu vytvoril vašu veľkoplošnú mozaiku.

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
IFA 2017

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať