IFA 2016

0

Žiadny iný veľtrh vo svete nespája toľko distribútorov, nákupcov, zástupcov priemyslu a médií na jednom mieste a navyše v ideálnom ročnom období. Začiatok septembra je vhodná príležitosť na predstavenie produktov, ktoré sa objavia na predvianočnom trhu.

Vzhľadom na termín uzávierky sme našu reportáž rozdelili na dve časti, v prvej sa budeme venovať prezentovaným produktovým novinkám a v druhej časti v budúcom čísle trendom a technologickým vychytávkam.

Produktová predohra

Pred otvorením veľtrhu sa tradične koná takzvaný novinársky deň – maratón tlačových konferencií po celom Berlíne. Tento rok bolo poradie Acer, Asus, Panasonic, Samsung, Lenovo a ďalší deň Sony a TP LINK. V tomto poradí predstavíme aj novinky.

Acer – prvý herný notebook so zakriveným displejom

Magnetom Aceru tak na tlačovej konferencii, ako aj v stánku bol herný notebook Predator 21X so zakriveným 21" displejom s rozlíšením 2560 × 1080 pixelov. Zakriveniu museli konštruktéri prispôsobiť aj horný panel notebooku, a hoci o praktickom účele zakrivenia takého malého displeja môžeme polemizovať, dizajn predného panela je veľmi atraktívny. Intel Core i7, 64 GB DDR 4 RAM s frekvenciou 2400 MHz a tandem najnovších kariet NVIDIA GeForce GTX 1080 orchestrovaných cez SLI sú zárukou vysokého výkonu. K tomu prispieva aj tepelná bilancia veľkého telesa notebooku chladeného piatimi ventilátormi. Úložný priestor tvoria 4 disky SSD, zapojené po dvojiciach do RAID. Klávesnica s prepínačmi Cherry MX umožňuje nastaviť separátne podsvietenie pre každý kláves. Numerická sekcia sa dá otočiť, na zadnej strane je touchpad s orámovaním podsvieteným farbami RGB. Čerešnička na torte je technológia Tobii Eye Tracking na ovládanie pohybom očí. Odhadovaná cena je 4900 Eur.

Rovnakou technológiou je vybavená aj trojica monitorov, zakrivený Predator Z271T a dva modely s plochou obrazovkou a zero frame XB251HQTa XB271HUT. Medzi predstavenými notebookmi pútal pozornosť Swift 7 s unibody celokovovým telom s hrúbkou iba 9,98 mm a hmotnosťou 1,1 kg. Displej chránený sklom Corning Gorilla Glass má uhlopriečku 13,3" a veľmi tenké okraje. Výrobca deklaruje výdrž na batériu 9 hodín. Mobilných nadšencov potešil phablet Iconia Talk S a dvojica smartfónov Liquid Z6 a Z6 Plus.

Acer Predator 21X

3

Predator Z271T

ASUS v znamení trojky

Novinky, ktoré ASUS na IFA predstavil, mali v označení číslicu 3. Vzhľadom na cenu najviac pozornosti pútali štýlové hodinky ZenWatch 3 využívajúce platformu Android Wear a procesor Qualcomm Snapdragon Wear 2100. Trojka má pri týchto hodinkách aj inú symboliku – majú tri hardvérové tlačidlá. Vodovzdorné sú podľa špecifikácie IP67. Kapacita batérie je 340 mAh a hodinky podporujú rýchle nabíjanie na báze technológie HyperCharge (15 minút stačí na nabitie na 60 % kapacity). Výdrž na jedno nabitie je jeden až dva dni. Dá sa však predĺžiť prídavnou batériou s kapacitou 200 mA.

K dispozícii sú tri farebné varianty ZenWatch 3: Silver, Gunmetal, Rose Gold

ZenBook3 je prémiový notebook s vysokým výkonom. Je ultratenký, hrubý len 11,9 mm. Deväťhodinová výdrž na batériu nie je až taká výnimočná vlastnosť ako rýchlosť nabíjania. Na kapacitu 60 % sa batéria nabije za 49 minút.

ASUS Transformer 3 Pro je zariadenie koncepcie 2-in-1, má hliníkovú konštrukciu s hrúbkou len 8,35 mm, napriek tomu má veľkú konštrukčnú pevnosť a tuhosť. Transformer 3 Pro má 12,6-palcový displej 3K s rozlíšením 2880 × 1920 a hustotu pixelov 275 ppi. Farebný gamut pokrýva 121 percent sRGB. Integrovaný kovový stojanček s plynulo nastaviteľnou polohou má rozsah uhlov 170°. V balení je aj kryt s podsvietenou klávesnicou s hrúbkou 1,4 mm. Cena je v závislosti od konfigurácie 1399 – 1599 €

ASUS Transformer 3

Aby sa tablet či ultrabook s malým displejom stali plnohodnotným pracovným nástrojom, mnohí používatelia by uvítali mobilný monitor. ASUS ZenScreen MB16AC je v súčasnosti najľahší a najtenší prenosný full HD monitor. Má hybridný port USB Type-C (USB-C), ktorý podporuje napájanie a prenos videa. Hmotnosť monitora je len 800 g a stojí 269 €.

Mobilný monitor ZenScreen MB16AC

Panasonic - Ultra HD na všetky spôsoby

Panasonic vo svojej expozícii predstavil novinky z rôznych oblastí. Po veľkom úspechu modelu OLED CZ950 pripravuje Panasonic novú generáciu OLED TV, spojenú s najnovšou generáciou obrazového procesora. Prototyp sme mali možnosť vidieť a musíme uznať, že sa je na čo tešiť. V novej generácii sa výrobca zameral na dokonalé vykresľovanie detailov v tmavých častiach tak, aby obraz z OLED TV čo najviac pripomínal kvalitu plazmových zobrazovačov.

Panasonic OLED prototyp

Odborná verejnosť túžobne očakávala uvedenie novej poloprofesionálnej 4K videokamery HC-X1. Dizajnovo aj funkčne nadväzuje na model HC-X1000, ale prichádza s 1" snímačom, profesionálnym systémom zaostrovania a väčšími rozmermi. Pôjde v súčasnosti o jedinú 4K videokameru s 1" snímačom so záznamom 4K 50/60p. Veľký snímač zabezpečí vyššiu citlivosť hlavne v extrémnych podmienkach s nízkou hladinou osvetlenia, kde práve jej predchodkyňa najviac strácala dych. Kamera umožňuje kompletné manuálne ovládanie, je vybavená 4-stupňovým mechanickým filtrom ND a dvojicou vstupov XLR na pripojenie externých mikrofónov s miniatúrnym mixážnym a ovládacím pultom. Preberá viacero funkcií z profesionálneho modelu AG-DVX200, ako napr. systém zaostrovania, stabilizáciu obrazu, 8 gama módov , 16-osovú nezávislú farebnú korekciu alebo ovládanie cez Wi-Fi pomocou iPadu s aplikáciou AG ROP. Kamera mieri do rúk svadobným kameramanom, do malých nezávislých štúdií alebo do inštitucionálnej sféry. Dostupná má byť už koncom roka za uvádzaciu cenu 3 199 Eur.

Nový model Ultra HD Blu-ray prehrávača DMP-UB700 nadväzuje na úspešného predchodcu UB900, ktorého sme mali možnosť aj otestovať. Používa takisto obrazový procesor 4K High-Precision Chroma, takže poskytuje najvyššiu kvalitu spracovania obrazu vrátane všetkých špecifikácií Ultra HD Premium. Zvuková časť okrem tradičných formátov (WAV, FLAC, MP3, AAC alebo WMA) podporuje aj nové formáty DSD (5,6 MHz/2,8 MHz) či ALAC s vysokým rozlíšením. Nároční používatelia ocenia systém Digital Tube Sound, ktorý dokáže napodobniť charakteristický zvuk elektrónkových zosilňovačov. Pracuje so vzorkovacími frekvenciami 96 kHz/192 kHz. Dostupný má byť v apríli za odhadovanú cenu 700 - 800 Eur.

Panasonic má vo svojej ponuke aj kompaktné zvukové systémy. Predstavená novinka je audiosystém SC-UX100/102. Ponúka výkon 300 W s výraznými basmi. Reproduktory sa skladajú z basového woofera s veľkosťou 13 cm a z päťcentimetrového tweetera. Systém sa dá ovládať z androidových aplikácií MAX Juke a DJ Jukebox. Druhá menovaná zo zariadenia vytvorí jukebox, na ktorom si môžete na  večierku pomocou smartfónu prehrávať želané skladby.

 

Nové hodinky od Samsungu

Pódium obklopené polopriepustnou premietacou plochou

Nové hodinky Gear S3 boli vytvorené na základe prieskumu medzi spotrebiteľmi a do vývoja boli zapojení aj odborníci na klasické hodinky. Novinka má atraktívnejší dizajn, dlhšiu výdrž na batériu, je odolná proti prachu i vode podľa IP68. Hodinky ponúkajú rozšírené možnosti mobilných platieb, GPS a pripojenie LTE, ale variant s LTE v našich končinách, žiaľ, nebude k dispozícii. Hodinky budú dostupné v dvoch variantoch pre rôzne životné štýly: športovo ladený frontier a spoločenský classic. Ovládanie pomocou otočnej lunety a dvoch tlačidiel sa zachovalo. Hodinky sú kompatibilné s 22 mm remienkami, takže používateľ má na výber z nepreberného množstva remienkov rôzneho dizajnu, kvality aj materiálov.

Samsung Gear S3

Displej na báze technológie Super AMOLED dokáže zobraziť 16 miliónov farieb a neustále zobrazuje čas, čím ešte viac napodobňuje vzhľad a dojem z luxusných analógových hodiniek. Displej chráni sklíčko Corning Gorilla Glass SR+, ktoré je špeciálne určené pre nositeľné zariadenia a vyznačuje sa väčšou odolnosťou proti poškriabaniu a rozbitiu displeja.

Vstavané GPS umožňuje presné sledovanie pohybových aktivít používateľa, zatiaľ čo Alti/barometer a rýchlomer umožňujú sledovať všetko od nadmorskej výšky a atmosférického tlaku až po náhle zmeny počasia, prejdenú vzdialenosť či rýchlosť. V prípade núdze môžu používatelia aktivovať SOS a funkciu sledovania polohy a upozorniť tak na krízovú situáciu. Batéria hodiniek vydrží na jedno nabitie 4 dni bežného používania. Cena by sa mala pohybovať okolo 399 Eur.

LG – monitor snov na prácu aj hranie

Expozícii LG už tradične kraľovali OLED TV. Vo vstupnej hale bol vytvorený veľký tunel s klenbou pokrytou panelmi OLED, na ktorých sa odohrávala úžasná šou.

LG OLED tunel

LG miniprojektory

V expozícii sme si mohli pozrieť aj najväčšiu verziu u nás testovaného OLED TV radu Signature, 77" model G6. Zaujímavé bolo aj predstavenie niekoľkých modelov miniprojektorov. Najviac nás však zaujala horúca novinka, 38" ultraširokouhlý monitor 38UC99. Má prehnutý panel IPS s rozlíšením 3840 × 1600 bodov a s pomerom strán 21:9. Vidieť tento model zapojený v zostave troch monitorov je sen každého hráča. Vďaka obrovskej ploche a vysokému rozlíšeniu však ide takisto o výborného kandidáta na pracovný stôl – či už na spracovanie videa, zvuku, alebo dokumentov. Plocha displeja vás doslova obklopí a vytvára prirodzenú panorámu okolo vás. Monitor podporuje aj technológiu Free Sync a má latenciu 1 ms. Dostupný by mal byť koncom roka za cenu okolo 1000 Eur.

neffos – alebo TP Link ako výrobca mobilov

TP Link, tradičný výrobca Wi-Fi routerov, vstupuje na trh s mobilnými telefónmi pod značkou neffos. Na tlačovej konferencii predstavil hneď dvojicu smartfónov neffos X1 a neffos X1 MAX. Prístroje majú spoločný základ a líšia sa hlavne veľkosťou displeja. O pohon sa stará výkonný 8-jadrový procesor Helios P 10. Sú vybavené rýchlym snímačom odtlačkov prstov. Zadný fotoaparát je osadený 13 Mpx snímačom Sony (IMX258) s 5-prvkovým objektívom so svetelnosťou f/2.0 a dvojtónovým LED bleskom. Používa zaostrovanie so systémom On Chip Phase detection s časom preostrenia 0,2 s. Kamera má vďaka použitému snímaču zlepšenú citlivosť pri snímaní v noci. Predná kamera má rozlíšenie 5 Mpx.

Neffos X1 je vybavený 5" displejom IPS s rozlíšením 1280 × 720 bodov a batériou s kapacitou 2200 mAh. Podporuje dve SIM karty v režime Dual Standby a bude sa dodávať v konfiguráciách s 2 GB RAM a 16 GB úložiskom alebo 3 GB RAM, a 32 GB úložiskom. Uvádzacia cena základnej verzie je 199 €.

Neffos X1 MAX je vybavený 5,5" displejom IPS s rozlíšením 1920 × 1080 bodov, batériou s kapacitou 3000 mAh a rýchlym nabíjaním. Podporuje dve SIM karty v režime Dual Standby a bude sa dodávať v konfiguráciách s 3 GB RAM a 32 GB úložiskom alebo 4 GB RAM a 64 GB úložiskom. Uvádzacia cena základnej verzie je 249 €.

Lenovo a Hasselblad

Nový smartfón Moto Z Play má v rodine Moto batériu s doteraz najdlhšou výdržou, takže dokáže napájať aj externé moduly, ktoré nemajú vlastnú batériu. Moto Z Play ponúka tenký a ľahký dizajn s pevným hliníkovým rámom a elegantnou sklenou zadnou stranou. Okrem veľkokapacitnej batérie disponuje tento smartfón rýchlym nabíjaním TurboPower, takže 15 minút nabíjania stačí na 9 hodín fungovania. Srdcom je osemjadrový 2 GHz procesor, k dispozícii má 3 GB RAM. Displej je 5,5-palcový 1080p HD Super AMOLED. Priaznivcov mobilnej fotografie poteší 16 Mpx fotoaparát s laserovým automatickým zaostrovaním. Fotografická mobilná nirvána sa však začína až po pripojení rozširovacieho modulu Hasselblad True Zoom, ktorý má objektív s 10× optickým zoomom a xenónovým bleskom. Modul umožňuje fotiť vo formáte  RAW a má hardvérové tlačidlo spúšte a ovládanie zoomu. Cena modulu je 299€.  Ani tento modul podobne ako všetky fotoaparáty v mobile však nemá možnosť ovládania clony.

Modul Hasselblad True Zoom

Ďalšie moduly radu Moto Mods sú reproduktor JBL SoundBoost, projektor Insta-Share a extra batéria od Incipio.

V súťaži o najrevolučnejšiu novinku však Moto Mods súperilo s Yoga Book. Pri prvom pohľade na zatvorený Yoga Book si poviete: ďalší ultrabook, aj keď veľmi tenký a elegantný. Po otvorení zistíte, v čom spočíva revolučnosť. Jeden diel obsahuje tradične displej a druhý panel s dotykovou klávesnicou. Na panel môžete písať elektronickým perom, ktoré má dva varianty: s plastovým hrotom a s klasickou náplňou. Týmto perom teda môžete písať na papier, ktorý položíte na plochu s dotykovou klávesnicou. Je to veľmi intuitívne s predovšetkým návykové. Dotyková klávesnica má haptickú spätnú väzbu, takže sa na ňu veľmi dobre píše. V tomto ohľade určite prekonáva kryt na Surface s dotykovou klávesnicou.

Môžete písať na akýkoľvek papier, hoci aj na servítku

Lenovo Yoga Book sa dodáva v dvoch variatoch s Androidom (499 €) aj Windows 10 (599€). Napriek kovovej konštrukcii vás prekvapí malá hmotnosť len 690g. Srdcom zariadenia je štvorjadrový procesor Intel Atom X5 s taktom 2,4 GHz. Displej s uhlopriečkou 10 palcov má Full HD rozlíšenie.

Sony – nové smartfóny, ActionCam aj 4K TV

Spoločnosť Sony predstavila novinky na viacerých frontoch: mobily, akčnú kameru aj nové objektívy. Po predchádzajúcich Xperiách X a XA prišli teraz na rad vlajková loď Xperia XZ s 5,2" displejom a Xperia X compact so 4,6" displejom. Prístroje využívajú novú technológiu kamery až s trojicou snímačov. S hlavným snímačom najnovšieho radu Exmor RS, ktorý zabezpečuje vysokú citlivosť a rýchly autofókus s predikciou pohybu, spolupracuje modul laserového diaľkomera, ktorý umožňuje presné zaostrenie aj v zlých svetelných podmienkach, a modul RGBC-IR, ktorý sa stará o presné vyváženie farieb v každej situácii. Snímač má rozlíšenie 23 Mpx a 5-osovú stabilizáciu obrazu. Predná kamera má rozlíšenie až 13 Mpx a s maximálnou citlivosťou 6400 ISO umožní kvalitné autoportréty aj za slabého osvetlenia. Oba modely sú vybavené technológiou Battery Care a adaptívnym nabíjaním Qnovo, ktoré zabezpečuje rýchle nabíjanie a dlhú životnosť batérie. Inteligentná funkcia Xperia Tipy vám ponúkne tipy pri využívaní podľa vašich sledovaných zvyklostí, zatiaľ čo Inteligent Cleaner pomôže s udržaním systému v dobrej kondícii bez zbytočného balastu.

V oblasti kamier firma predstavila revolučnú novinku medzi akčnými kamerami, model FDR-X3000R. Dizajnovo kamera vychádza z predchádzajúceho modelu X1000V. Má však nový 1 2/5" snímač Exmor R s rozlíšením 8,2 Mpx a hlavne nový stabilizátor Balanced Optical Stready Shot, ktorý medzi akčnými kamerami nemá konkurenciu. Stabilizovaná je v tomto prípade celá jednotka optiky aj so snímačom. Tieto stabilizátory majú vďaka tomu veľký rozsah a vysokú účinnosť, ktorú sme mali možnosť vyskúšať aj priamo v stánku. Nový je aj „hodinkový“ diaľkový ovládač s farebným displejom, ktorý možno z náramku vytiahnuť a vložiť do rôznych držiakov.

Novinky Sony sme videli aj v rade televízorov. Okrem radov XD7x a XD8x, v ktorých bolo predstavených niekoľko 4K modelov s uhlopriečkami od 43 do 65", prichádza teraz aj nástupca ocenených najvyšších modelov série ZD9 BRAVIA 4K HDR TV, ktorý prináša 4K High Dynamic Range (HDR) s ultravysokým kontrastom a ešte realistickejšími a presnými farbami. Je vybavený novým 4K obrazovým procesorom X1 4K HDR Extreme a technológiou podsvietenia Backlight Master Drive. Procesor používa objektovo orientovaný 4K HDR remastering a Super Bit Mapping s interným 14-bitovým spracovaním farieb. Vďaka tomu dokáže veľmi účinne redukovať šum, rekonštruovať presné podanie farieb a kvalitne upscalovať materiály z full HD a nižších rozlíšení. V rade ZD9 Series sa budú dodávať 3 modely s uhlopriečkami 65", 75" a 100".

Huawei – nový rad smartfónov, MediaPad aj exkluzívne verzie P9

Huawei priviezol na IFA nový rad smartfónov označených nova a nova plus. Prístroje patria do strednej triedy a líšia sa veľkosťou displeja (5" vs. 5,5") a batérie (3200 mAh vs. 3340 mAh). Podporujú dvojicu SIM kariet v režime Dual Standby. Prichádzajú s elegantným dizajnom s oblúkovým tvarovaním obvodovej lišty s frézovanou hranou zo spodnej aj vrchnej strany. Displej je zasadený po stranách takmer bez rámika iba s 1,8 mm okrajom. O pohon sa stará 8-jadrový procesor Snapdragon 625 s frekvenciou 2 GHz, 3 GB RAM a 32 GB úložiskom. V prípade použitia jednej SIM možno vložiť aj kartu microSD do kapacity 128 GB. Vo výbave nájdete aj snímač prstov 4. úrovne s certifikáciou FIDO, ktorý dokáže snímať okrem vzoru aj hĺbku drážky. Na nabíjanie a pripojenie slúži port USB-C, z bezdrôtových technológií tu nájdete všetko vrátane NFC a LTE. Fotoaparáty sú zaujímavé množstvom funkcií, či už ide o všakovaké zlepšovania selfie, alebo veľmi užitočnú funkciu zarovnávania dokumentov. Ak potrebujete odfotiť obrázok, tabuľu, obrazovku a podobne z uhla, po jej zapnutí fotoaparát ju automaticky zarovná, stačí nechať trochu priestoru okolo.

Posledná predstavená noivnka bol 8,4" tablet Huawei Mate M3. Displej má rozlíšenie 2560 × 1600 bodov, čo dáva jemnosť 359 ppi (o 10 % viac ako iPad mini). Tablet má ultratenké hliníkové telo, o pohon sa stará 8-jadrový procesor Kirin 950. Výdrž až 11 hodín zabezpečí  5100 mAh batéria. Tablet je vybavený aj kvalitným zvukovým čipom AKM a slúchadlá AKG dodáva Harman Kardon.

Uvádzacie ceny:

Nova 399,-
Nova Plus 429,- 
P9 blue/red  549,-
Mate M3  349 – 449,- podľa výbavy

Všimli sme si rastúci podiel externých reproduktorov pripojených cez bluetooth, čo je potvrdením diferenciácie zábavy. Multimédiá a hry už nie sú doménou len veľkých televízorov, mimochodom, v tejto oblasti nastupuje 8K rozlíšenie. Zatiaľ nie je jasné, či trh pozitívne a masovo zareaguje na snahy výrobcov inteligentných hodiniek. Analytici očakávajú, že akcelerátorom trhu bude možnosť ovládania inteligentných zariadení a platby priamo z hodiniek.

Ľuboslav Lacko, René Hubinský

Všetky autorove články
IFA Acer Asus Huawei sony

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať