Image
6.10.2014 0 Comments

IFA 2014 – zakrivené televízory a smartfóny

Titulka-13.jpg IFA bola tentoraz silná, videli sme novinky, ktoré sa budú predávať na vianočnom trhu. IT svet mobilných zariadení je hlavne o smartfónoch, každá z veľkých firiem chce mať aj nositeľné príslušenstvo, v kurze sú opäť ultraľahké notebooky, ale aj televízory s vysokým rozlíšením, zakrivené a dokonca s meniteľným polomerom zakrivenia.

Reportaz IFA - nahlad 01-1.jpg

Všetci veľkí výrobcovia zistili, že je dobré mať medzi doteraz ich samostatnými divíziami spojujúci tmel. Ak si zákazník už kúpi jeden produkt a bude spokojný, začne premýšľať aj o ostatných. Práve preto je na vzostupe Smart Home – teda chladnička, práčka či vysávač pripojený na smartfón. K tomu všetkému softvér, ktorý ponúka vyhodnocovanie zdravia, športovej aktivity a šetrenia elektrickej energie.

Na výstave sme strávili štyri naozaj perné dni, podľa merania inteligentných hodín sme prešli 87-tisíc krokov. Snažili sme sa prezrieť všetko a pripraviť pre vás výber toho najlepšieho, čo uzrelo svetlo sveta v Berlíne. A ideme postupne, ako sa konali jednotlivé tlačové konferencie a predstavenia firiem. 

Spoločný link na videoreportáže z výstavy IFA 2014 Berlín:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLORUjePEFpDP0bvCXRxoCcn0D4FloTqIf

IFA 2014 v číslach

  • Počet vystavovateľov: 1538
  • Výstavná plocha: 149 500 m2
  • Počet návštevníkov: 240 000
  • Počet novinárov: 5900/2600 médií
  • Účasť redakcie PC REVUE: 4 redaktori, 5 fotoaparátov, 4 videokamery, 3 statívy, 1 redakčné auto, 2 lietadlá. Počet nachodených krokov odhadujeme na vyše 200 000

Acer prichádza so smartfónom Jade

Prvú tlačovku z IT firiem usporiadal Acer a predviedol dva nové rady konvertibilných notebookov – Aspire R 13 a Aspire R 14. Oba sú vybavené špeciálnymi pántmi, ktoré umožňujú používať tieto zariadenia v rôznych tabletových a notebookových režimoch. Táto kombinácia má totiž najväčší úspech. Rad R13 obsahuje displej s vysokým rozlíšením (full HD alebo WQHD), vo výbave je sklo Gorilla Glass 3 a dotykové pero Acer Active Pen na písanie poznámok. Jeho hmotnosť je len 1,5 kg a cena bude od 1090 eur.

Aspire R 13_06.jpg

Acer Aspire R 13 predstavuje zaujímavý koncept 2 v 1; odolnosť pántov sme si vyskúšali priamo v stánku

Aspire R 14 je vybavený 360° pántom, dá sa teda používať ako notebook, ale aj ako tablet. Uhlopriečka displeja je tu 14 palcov a displej má HD rozlíšenie. Cena bude od 610 eur. Tieto zariadenia prichádzajú so širokou škálou procesorov Intel, až s 12 GB pamäťou a integrovanou grafikou nVidia GeForce 820M.

Aspire R 14_01.jpg  

Tu sú zobrazené štyri rôzne režimy práce notebooku Acer Aspire R 14

Acer ďalej rozširuje aj rady flexibilných zariadení 2 v 1 s operačným systémom Windows o model s uhlopriečkou 11,6 palca. Aspire Switch 11 má 11,6-palcový full HD displej s Gorilla Glass 3 a dá sa na ňom prepínať medzi štyrmi režimami na písanie, dotykové ovládanie, prezeranie a komunikáciu. Na displeji je vrstva, ktorá zabraňuje zanechávaniu odtlačkov prstov. Pánty sú magneticky rozpojiteľné bez použitia západiek, vyskúšali sme si, že sa to dá ovládať pohodlne. Okrem toho existuje aj Switch 10 s uhlopriečkou 10,1 palca.

Aspire Switch 11.jpg  

Acer Aspire Switch 11 má šikovne vyriešené magnetické uchytenie displeja a vie pracovať v štyroch režimoch

Štýlový telefón Acer Liquid Jade so zakriveným povrchom prichádza aj na Slovensko. Ide o zatiaľ najtenší smartfón od firmy Acer, má displej s Gorilla Glass 3, uhlopriečkou 5 palcov a rozlíšením 1280 × 720, hrúbka telefónu je len 7,5 mm a hmotnosť 110 gramov. Operačný systém je Android 4.4. Na pohľad je Jade elegantný a prepracovaný do detailov. Technológia výroby displeja eliminuje odlesky, zadný fotoaparát má 13 megapixelov. Odhadovaná cena je 250 eur za vyhotovenie Dual SIM.

Liquid_Jade.jpg

Od smartfónu Liquid Jade očakáva Acer veľký úspech; predpoklady na to má, závisí od dohody s operátormi

Aj ASUS už má inteligentné hodinky

Spoločnosť ASUS síce priamo na výstavisku nebola, ale pre novinárov a vybratých partnerov predstavila zaujímavé produkty. Asi najočakávanejšie boli hodinky ASUS ZenWatch, prvé nositeľné zariadenie od tejto firmy. Využíva Android Wear a vznikol v spolupráci s Googlom. Hodinky sú vyhotovené veľmi precízne, slúžia aj ako monitor zdravého životného štýlu. ZenWatch má štýlový dizajn s dôrazom na detail, k dispozícii je niekoľko softvérových ciferníkov, medzi ktorými sa dá ľahko prepínať. Hodinky okrem Wear prinášajú aj používateľské rozhranie ASUS ZenUI.

Dizajn hodiniek sa nám páčil. Odolné telo z nehrdzavejúcej ocele dopĺňa ružovo-zlatý pásik medzi dvoma vrstvami ocele. Telo hodiniek je zakrivené, umožňuje pohodlné nosenie a štýlový vzhľad. Ciferník je chránený zaobleným sklíčkom, remienok z pravej kože zabezpečuje pohodlné nosenie hodiniek počas celého dňa.

Mobilná aplikácia ASUS ZenWatch Manager umožňuje konfigurovať ciferník na telefóne a ďalšie pokročilé vlastnosti. Pomocou ZenWatch sa dá rýchlo odomknúť tablet alebo telefón len dotykom ciferníka. Funguje aj ako diaľkový hľadáčik fotoaparátu smartfónu a využijete ho aj pri diaľkovom ovládaní spúšte fotoaparátu. Pomocou hodiniek ľahko nájdete stratený smartfón a môžete nimi ovládať aj prezentáciu. Hodinky ZenWatch sú, prirodzene, aj monitorom zdravého životného štýlu. Merajú stres a poskytujú krátke tipy, ako znížiť stres a zlepšiť zdravý životný štýl. Merajú tep srdca, počítajú kroky a výsledky poskytujú v prehľadných grafoch. Aj s remienkom majú hmotnosť 75 gramov.

ASUS ZenWatch.jpg  

ZenWatch je prvé nositeľné zariadenie od firmy ASUS a vyzerá luxusne

ASUSZenWatchPredstavenie.jpg

Takto bolo prezentované na tlačovej konferencii a patrila mu najväčšia pozornosť

ASUS uviedol aj nový MeMO Pad 7, sedempalcový tablet s operačným systémom Android 4.4, full HD displejom IPS s rozlíšením 1920 × 1200 bodov, hustotou až 323 ppi a širokými pozorovacími uhlami 178° a so 64-bitovým štvorjadrovým procesorom Intel Atom Z3560 a konektivitou 4G LTE (voliteľne). Dizajn je inšpirovaný kabelkami a peňaženkami, má tenké, ľahké telo a štýlové vyhotovenie. Bude dostupný v troch farbách s luxusnými textúrami: rose champagne, burgundy red a gentle black. MeMO Pad 7 je vybavený 5 Mpx zadnou kamerou s automatickým zaostrovaním a 2 Mpx prednou kamerou. Kvalitu fotiek a videa zlepšuje aj technológia PixelMaster. Technológia Miracast umožňuje bezdrôtovo prehrávať filmy alebo prezerať fotografie na TV. Telo je zo sklených vlákien a okolo je duralový rám. S hrúbkou iba 8,3 mm a hmotnosťou 269 gramov predstavuje veľmi kompaktné zariadenie. Na slovenskom trhu bude dostupný v treťom kvartáli 2014.

MeMO Pad 7.JPG  

 ASUS MeMO Pad 7 je veľmi dobre vyzerajúci tablet

ASUS uviedol aj EeeBook X205, dostupný 11,6-palcový notebook s klávesnicou plnej veľkosti, veľkým touchpadom a štvorjadrovým procesorom Intel Atom. Technológia Connected Standby veľmi rýchlo prebudí EeeBook z režimu spánku, pričom zabezpečuje trvalé pripojenie do sociálnych sietí a k e-mailom aj v režime stand-by – presne tak ako smartfón. Notebook EeeBook X205 je vybavený operačným systémom Windows 8.1, navrhnutý je hlavne pre študentov. Má hmotnosť menej ako 1 kg a aj napriek svojej 11,6-palcovej veľkosti má veľký touchpad. Ponúka až 12-hodinovú výdrž batérie, v režime stand-by na jedno nabitie vydrží viac ako 14 dní a automaticky zálohuje dáta, keď stav batérie klesne pod 5 %. 

ASUS EeeBook X205.jpg  

ASUS EeeBook X205 funguje ako smartfón – aj v režime stand-by dokáže prijímať e-maily a upozorňovať na blížiace sa stretnutia

Sony – v znamení trojok

Spoločnosť Sony zobrala výstavu IFA už tradične veľmi vážne, a to hlavne z hľadiska smartfónov. Stavila na zatiaľ najvyššiu odolnosť proti vode (až IP68), vysokú výdrž na batérie, vynikajúci fotoaparát a po prvý raz je tu aj ovládanie PS4 Remote Play. Môžete si tak na smartfóne zahrať hry z tejto hernej konzoly. Počas tlačovej konferencie sme boli svedkami predstavenia tretieho radu smartfónov Xperia Z, a to hneď troch rôznych modelov. Sony Xperia Z3 má len 7,3 mm hrubé telo so zaobleným hliníkovým rámom. Zabudovaná technológia šetrenia batérie zabezpečí prevádzku smartfónu bez dobíjania až do dvoch dní. Vo výbave je až 20,7 Mpx fotoaparát s obrazovým senzorom 1/2,3" Exmor RS, 25 mm šošovka G Lens a citlivosť ISO 12800 zatiaľ nedosiahol žiadny iný smartfón. Ďalšie zlepšenie je vznikajúci audiozážitok vďaka potlačeniu okolitého hluku a technológii DSEE HX, ktorá zvyšuje rozlíšenie komprimovaných súborov takmer na kvalitu zvuku vo vysokom rozlíšení. Podmienkou sú slúchadlá s vysokým rozlíšením zvuku, napr. Sony MDR-1A.

Smartfón Xperia Z3 má uhlopriečku 5,2 palca, prichádza v bielej, čiernej a strieborno-zelenej farbe a má hmotnosť 152 gramov. Xperia Z3 Compact (zámerne Sony nepoužíva označenie mini, keďže má plnohodnotnú funkčnú výbavu ako Z3) má zase uhlopriečku displeja 4,6 palca. Compact je menší, o niečo hrubší (8,6 mm), ale ľahší (len 129 gramov) ako originálna Xperia Z3. Dizajn smartfónu Xperia Z3 Compact je prispôsobený aj na ovládanie jednou rukou. Farebné vyhotovenie je okrem bieleho a čierneho aj oranžové a zelené. V oboch prípadoch je vo výbave štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 s taktom 2,5 GHz a modemom4G LTE. 

Sony IFA Booth Xperia3.jpg  

Takto sledovali novinári otvorenie stánku firmy Sony s prezentáciou smartfónov Xperia Z3 a Xperia Z3 Compact

Počas workshopu sme si vyskúšali fotografovanie radom Xperia Z3. Prináša naozaj zaujímavé výsledky. Fotili sme pri slabom osvetlení a aj pod vodou a s výsledkami sme boli spokojní. Vhod príde aj širokouhlý objektív. Pri natáčaní videa máte k dispozícii stabilizáciu, nahrávať môžete aj v rozlíšení 4K. Páčila sa nám možnosť súčasného natáčania scény z viacerých uhlov pomocou kompatibilných zariadení Xperia s funkciou Multicamera.

Pre ľudí, ktorí využívajú Sony Playstation, bude asi najväčším lákadlom funkcia Remote Play. Telefón Xperia Z3 alebo Z3 Compact totiž môžete používať ako vzdialenú obrazovku pre PS. Nemusíte teda blokovať televízor, stačí sa pripojiť na domáce Wi-Fi a hrať svoje obľúbené hry na mobile. Sony pripravilo aj aplikáciu, ktorá umožňuje ľahko prejsť na telefón Xperia z ľubovoľného telefónu s Androidom, iOS alebo Windows vrátane kontaktov, fotiek, hudby a pod. Telefóny budú dostupné na jesennom trhu, ceny sú rovnaké ako pri uvedení predchádzajúcej generácie vlajkových lodí.

Xperia_Z3_family.jpg  

Všetky novinky z dielne Sony pekne pokope: smartfóny Xperia Z3, Z3 Compact, ďalej Z3 Tablet Compact a hodinky SmartBand Talk a SmartWatch 3

Senzáciou v stánku Sony bol najtenší a najľahší tablet na svete. Keď ho chytíte do ruky, skutočne vás prekvapí jeho nízka hmotnosť. Xperia Z3 Tablet Compact má hrúbku iba 6,4 mm a hmotnosť len 270 gramov. Uhlopriečka displeja je 8 palcov, rohy zariadenia sú z nehrdzavejúcej ocele a je spracovaný veľmi starostlivo. Predná časť je vyhotovená z tvrdeného skla. Dostupný bude v bielej a čiernej farbe a v súčasnosti ho považujeme za najlepší tablet na trhu. Rovnako umožňuje PS Remote Play a stupeň jeho krytia je IP68. Xperia Z3 Tablet pri počúvaní hudby rekonštruuje zvuk v nižšom rozlíšení a je tu aj technológia digitálneho odbúrania hluku (vždy len pri spojení s vhodnými slúchadlami od firmy Sony). Hardvérový základ tvorí 4-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 801, 2,5 GHz a až 3 GB pamäte RAM. Tento krásavec je navrhnutý až na 13 hodín prehrávania videa na batériu. S režimom šetrenia STAMINA, teda s vypnutím niektorých funkcií bežiacich na pozadí sa dá výdrž na batériu ešte predĺžiť. 

XperiaZ3TabletCompact.jpg  

Senzáciou bol superľahký 8-palcový model Xperia Z3 Tablet Compact

Sony uviedlo aj telefón strednej triedy Xperia E3 so 4,5-palcovým displejom IPS, 5 Mpx fotoaparátom a podporou siete 4G/LTE. Je tu viacero efektov pri fotografovaní a nakrúcaní videa, displej má zvýšenú odolnosť proti poškriabaniu a to všetko prichádza za príjemnú cenu. V telefóne Xperia E3 je aplikácia v štýle „potras a spusť“, čo je spôsob, ako si nadefinovať skrátené spôsoby spúšťania obľúbených aplikácií len pohybom zápästia. Základom tohto telefónu je 4-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 s rýchlosťou 1,2 GHz.

Sony ďalej predstavilo aj nové príslušenstvo pre aplikáciu Lifelog. SmartBand Talk je nositeľný náramok, ktorý má teraz zaoblený 1,4-palcový displej z elektronického papiera. Údaje na ňom sú dobre čitateľné a náramok prináša informácie o aktivitách používateľa, zobrazuje čas a notifikácie z pripojeného smartfónu. Má zabudovaný mikrofón a reproduktor, umožňuje teda aj telefonovanie, pričom podporuje aj funkciu HD Voice. Je tu aj zabudovaný snímač zrýchlenia a výškomer, vyhotovenie je odolné proti vode (IP68). Pribudli aj hodinky SmartWatch 3 s operačným systémom Android Wear. Vo výbave je snímač zrýchlenia, kompas, gyroskop a snímač GPS, vďaka čomu si môžete zaznamenávať presnejšie a výkonnejšie informácie. Hodinky SmartWatch 3 sú vybavené 1,6-palcovým displejom s rozlíšením 320 × 320 bodov, zasadeným do riadiacej jednotky z nehrdzavejúcej ocele. Aj v tomto prípade je krytie IP68, existuje klasické čierne vyhotovenie alebo športové s viacfarebnými pruhmi.Samsung – najviac premiér a pozornosti médií

Samsung mal na výstave viacero tlačových konferencií, my sme sa zúčastnili na tých najdôležitejších. Tradičný Unpacked Event sa niesol v duchu nového prírastku v rade Note – GALAXY Note 4. Ide o prístroj, ktorý kombinuje digitálny a analógový svet, založený je na pere S Pen a veľkom a kvalitnom displeji. Je to v prvom rade komunikačný a pracovný nástroj pre používateľa, ktorý už zistil, čo potrebuje. Vo výbave Note 4 je 5,7-palcový Quad HD (2560 × 1440 bodov) displej Super AMOLED so širokými pozorovacími uhlami a rýchlou reakciou. Veľká obrazovka umožňuje vďaka funkcii Multi Windows používať viac aplikácií súčasne. Každú z nich si môžete otvoriť na celú obrazovku, len na jej polovici alebo ako posuvné okno. Zlepšil sa aj fotoaparát, jeho snímač má rozlíšenie 16 Mpx a je vybavený funkciou optickej stabilizácie. Predný fotoaparát má teraz rozlíšenie 3,7 Mpx a umožňuje široký uhol záberu až 120°. Na skupinové selfie je to super.

GalaxyNote4.jpg  

Galaxy Note 4 predstavil D J Lee, výkonný viceprezident Samsung Electronics

Batéria má kapacitu 3220 mAh, elektronika v Note 4 zabezpečí jej rýchle nabíjanie. Za 30 minút je batéria nabitá na 50 %. Hardvérovým základom je 4-jadrový procesor s taktom 2,7 GHz a 3 GB RAM, pamäť možno rozšíriť kartou microSD až do 128 GB. Rovnako ako v Galaxy S5 aj tu je k dispozícii režim extrémneho šetrenia energie, keď na 10 % kapacity batérie ostanete zastihnuteľní volaním a cez SMS ešte ďalších 24 hodín. Note 4 je vybavený až tromi mikrofónmi a zlepšeným reproduktorom, aby bola zaistená redukcia hluku pri hovore v rušnom prostredí. Vstavaný diktafón pri skupinovej konverzácii rozpozná 8 rôznych hlasov a pri spätnom prehrávaní záznamu hovoru si možno vybrať len tie hlasy, ktoré si chceme vypočuť. Note 4 ponúka zdokonalený snímač odtlačkov prstov na ochranu osobných údajov a ako prvé mobilné zariadenie na svete disponuje UV senzorom, snímač srdcového tepu je už samozrejmosť.

GalaxyNote4Selfie.jpg  

 Takto sa demonštrovala nová možnosť realizácie fotiek selfie s pozorovacím uhlom 120°

Najdôležitejšia odlišnosť radu Note od iných smartfónov je pero. S Pen v Note 4 ponúka autentický pocit pri písaní vďaka efektu jemného zadrhávania, ktorý napodobňuje písanie klasickým perom. S Pen prichádza s funkciami na výber obsahu rôzneho pôvodu, ktorý môžete cez aplikácie následne zdieľať. Voice Memo je rýchly spôsob zachytenia myšlienok pomocou zvukovej nahrávky.

GALAXY Note 4 osloví aj štýlovým dizajnom. Kovový rám s jemnými krivkami plynulo prechádza do obrazovky. Zadný kryt má mäkkú textúru, tu by sme však preferovali vyhotovenie ako pri Galaxy S5. Dizajn je skôr odvodený od modelu GALAXY Alpha. Existuje aj vyhotovenie Swarovski, ako dotykové pero sa dá kúpiť vynikajúci produkt od firmy Mont Blank. Cena Galaxy Note 4 na slovenskom trhu je 769 eur.

Note4.jpg

A takto vyzerá Galaxy Note 4 zblízka – vyhotovenie je precízne, podstatné je dotykové pero

Asi najväčším prekvapením výstavy IFA bol smartfón Samsung GALAXY Note Edge so zakriveným displejom. Pomocný displej poskytuje rýchly prístup k informáciám, upozorneniam a funkciám. Tie možno vidieť aj pri zatvorenom ochrannom kryte a všetko máte takpovediac pod palcom. Farebné vyhotovenie je čierne, biele, bronzovo-zlaté a ružové. Pôvodne bol tento smartfón určený len na predaj v Ázii, vo vybraných európskych krajinách sa však nakoniec začne predávať na jeseň. Zatiaľ nie je rozhodnuté, či medzi ne bude patriť aj Slovensko, my dúfame, že áno.

GalaxyNoteEdge.jpg

 Najväčšie prekvapenie výstavy IFA – smartfón so zakriveným displejom Galaxy Note Edge

Samsung pokračuje v uvádzaní nositeľných zariadení a predstavil Gear S, zatiaľ najkrajšie hodinky zo svojho portfólia. Ponúknu 3G konektivitu (cez vlastnú nanoSIM kartu), 2-palcový displej je zakrivený Super AMOLED a dobre priľne k zápästiu. Gear S možno použiť na čítanie správ, SMS, dá sa ním telefonovať a meria aj tep srdca. Okrem 3G ponúka Bluetooth a Wi-Fi, takže máte aktuálne upozornenia na ruke, aj keď ste od smartfónu vzdialení viac, ako je dosah pripojenia Bluetooth (asi do 10 metrov). Remienok je vymeniteľný, existuje aj špeciálne vyhotovenie Swarovski.

GearS.jpg  

Hodinky Samsung Gear S vyzerajú úžasne, podstatný je zakrivený displej Super AMOLED

 Samsung Gear S umožňuje prístup k informáciám pomocou widgetov a oznamovacích okien. K dispozícii máte navigáciu pre chodcov HERE, môžete ním komunikovať  cez Facebook. Gear S je dobrý spoločník aj pri zlepšovaní kondície. Má zabudované GPS a nechýba ani aplikácia S Health. Aplikácia Nike+ Running umožňuje zaznamenávať jednotlivé behy aj bez použitia smartfónu. Cena hodiniek Gear S je 359 eur.

GearSPrezentacia.jpg  

Softvérové ciferníky sú teraz navrhnuté tak, že Gear S môže reálne konkurovať drahším klasickým hodinkám

Gear Circle sú zasa slúchadlá pripomínajúce náhrdelník. Pri ich spárovaní so smartfónom cez Bluetooth môžete prijímať hovory, počúvať hudbu a zadávať hlasové príkazy. Gear Circle je vybavený aj magnetkami (v časti náušníkov) a slúchadlá môžete spojiť a nechať ich na krku ako náhrdelník. Pri prichádzajúcom hovore sa Gear Circle rozvibruje.

Ďalší netradičný produkt boli okuliare na virtuálnu realitu Gear VR. Tie sú založené na smartfóne Note 4 a vyvinuté boli v spolupráci s firmou Oculus. Zariadenie umožňuje ponoriť sa do filmového prostredia virtuálnej reality a vyskúšať nový spôsob prijímania obsahu. Samsung Gear VR má mäkké a pružné náušníky a je vyhotovený z ľahkých materiálov na pohodlné nosenie. Je úplne bezdrôtový, takže sa môžete naozaj ponoriť do virtuálneho sveta. K dispozícii bude obsah, ako sú filmy, hry, videá a náučný/zážitkový obsah, to všetko vo vyhotovení 360°.

GearVR.jpg  

Niečo z oblasti virtuálnej reality – Gear VR využíva Note 4 a v spolupráci s firmou Oculus vznikli okuliare, ktoré vás napr. dostanú do centra hry

Samsung predstavil celé portfólio zakrivených televízorov a zvukových produktov. Videli sme 17 zakrivených full HD, UHD a LED TV s uhlopriečkami od 48 do 105 palcov. Najväčšiu pozornosť pútal 105-palcový model zakrivenej UHD TV vo formáte 21:9 spolu so zakriveným soundbarom. Rozlíšenie 11 miliónov pixelov (5120 × 2160) prináša 5× lepší obraz ako full HD a zároveň dokáže upraviť akýkoľvek obsah do rozlíšenia UHD. Funkcia Peak Illuminator zvyšuje svetelnosť zosilnením podsvietenia LED vo svetlých oblastiach obrazovky. Vo výbave je aj 160 W vstavaný reproduktor.

SamsungZakrivenaTelka105.jpg  

Takýto záujem bol o zakrivený UHD televízor s uhlopriečkou 105 palcov

Samsung ukázal najväčší ohybný televízor na svete, ktorý tiež disponuje ultravysokým rozlíšením. S uhlopriečkou 105 palcov a panoramatickým pomerom strán 21:9 sa ohybný UHD televízor prispôsobuje obsahu. Pri väčšom počte divákov je totiž lepšie sledovať obsah na plochej obrazovke, aby mal každý rovnako kvalitný výhľad. Zakrivený displej je potom super na filmy a pre menší počet divákov. Ohybný UHD televízor ponúkne aj zníženie rozptýleného svetla a zvýšený kontrast.

SamsungOhybnaTelka105.jpg  

Opäť veľké prekvapenie výstavy IFA – ohybný televízor s uhlopriečkou 105 palcov. Na diaľkovom ovládači si teraz nastavíte vhodný polomer zakrivenia.

Zakrivený dizajn už existuje aj vo zvukových prvkoch. Soundbar HW-H7500 a HW-H7501 sú doplnky zakrivených televízorov a zaoblený dizajn ponúka 8.1-kanálový zvukový systém s kvalitným priestorovým zvukom.

Videli sme aj novinky v rade bezdrôtových reproduktorov Multiroom. Reproduktory M3 doplnia v rámci domácej zábavy rady M7 a M5, sú však kompaktnejšie a cenovo dostupnejšie. Hudobnú produkciu môžete ovládať z inteligentných telefónov alebo tabletov a využívať pritom aj viac zdrojov hudby. Aby sa dali vychutnať nové televízory s vysokým rozlíšením, na modeloch Samsung bude bežať služba UHD Video on demand od Amazonu a vo vybraných krajinách aj Netflix. Na Slovensku to bude aj UHD obsah od partnerskej služby TopFun.

Spoločnosť Samsung následne predstavila desať nových modelov multifunkčných tlačiarní (MFP). Sú vybavené operačným systémom Android, prispôsobia sa rôznym typom podnikania a môžu pracovať nezávisle od PC. Modely radu Samsung Smart MultiXpress majú 10,1-palcový dotykový displej, ktorý umožňuje vyhľadávať a tlačiť priamo z webových prehliadačov, e-mailov, máp, fotografií bez využitia PC alebo servera. Dotykový displej ponúka aj možnosť náhľadu dokumentov, ich editáciu a pripájanie komentárov a poznámok. Využívajú rozhranie Smart UX Center – rovnakú technológiu, ktorú využívajú smartfóny a tablety Samsung GALAXY.

MultiXPress.jpg  

A prekvapenie od firmy Samsung do tretice – multifunkčné zariadenia s integrovaným tabletom, z ktorého môžete tlačiť dokumenty či webové stránky aj bez pripojeného počítača

Použitím príslušenstva sa môžete k tlačiarni dostať zo smartfónu, zdokonalený je overovací proces používateľa a vo výbave je aj funkcia IT správy zariadení. Napríklad možno ľahko nastaviť rovnaké pravidlá zabezpečenia systému na rôznych tlačiarňach, a to len dotykom príslušenstva NFC Pro.

Rad Smart MultiXpress poskytne ešte rýchlejšie spracovanie dokumentov. Rýchlosť sa zvýšila 1,5-krát oproti predchádzajúcim modelom. Skenovať a tlačiť teraz možno bez prerušovania viacerými používateľmi súčasne.

Rad M5370 A4 jednofarebných MFP sa skladá z modelov M5370LX a M4370LX s rýchlosťou tlače 53, resp. 43 strán za minútu. Sú vybavené technológiou Dual-Scan ADF, ktorá umožňuje skenovať až 80 hárkov obojstranne. Rad M5370 môže vytlačiť až 300 000 strán za mesiac, pričom toner vydrží na 30 000 stránok. Fotovalec zvládne až 100 000 strán. Rad M4580 A4 jednofarebných MFP poskytuje rýchlosť tlače 45 strán za minútu. Tieto modely sa objavia aj na slovenskom trhu.Panasonic: 4K a zaujímavé prototypy

Panasonic sa tento rok na IFA zameral na prezentáciu svojho portfólia produktov s podporou 4K rozlíšenia. K radu televízorov a dvom výborným fotoaparátom pribudli dva zásadné produkty. Konzumentov obsahu zaujme nová vlajková loď medzi televízormi, krásny model VIERA AX900 s nenápadným tenučkým rámom. Bude dostupný vo veľkostiach 65 a 55 palcov a mal by ponúknuť zatiaľ najlepší obraz. Môže sa pochváliť rýchlym panelom 3000 Hz BLS a bohatou konektivitou (4K60p cez HDMI, ochrana HDCP 2.2, dekodér H.265). Hlavne sa však zameriava na odstránenie tradičnej slabiny LED LCD televízorov, ktorou je kontrast. AX900 využíva technológiu prispôsobivého podsvietenia na dosiahnutie sýtejšej čiernej farby. 

Panasonic.jpg

Dominanta v stánku Panasonicu – 4K televízor AX900 v 65-palcovom vyhotovení

Pole LED diód na podsvietenie je rozdelené do väčšieho počtu menších oblastí, pričom jednotlivé diódy môžu jemne prispôsobovať svoju intenzitu podľa aktívnej analýzy obrazu. Vo výsledku vďaka tomu silne kontrastné prechody v obraze nie sú kazené presvetlením od susediacich diód a prechody medzi veľmi tmavou a veľmi svetlou časťou obrazu sú bez obrazových artefaktov. Televízor sme v stánku Panasonicu zblízka preskúmali a chválu za kvalitu obrazu si rozhodne zasluhuje. Okrem toho Panasonic pri ňom využil spoluprácu so svojou hollywoodskou pobočkou na vyladenie farieb podľa predstáv tunajších tvorcov filmov, čo vedie k vysokému farebnému rozsahu.

Fanúšikov smart funkcií zase poteší nový štvorjadrový procesor, s ktorým si televízor trúfne na mnoho zaujímavých funkcií vrátane podpory nových hier. Ohlásená bola aj podpora prehrávania obsahu zo streamovacích služieb Netflix a Amazon na televízoroch Panasonic, čo platí pre modely AX900 a AX800. Televízor AX900 je vybavený štvorjadrovým procesorom pro5, vďaka funkcii My Stream sa prístroj rýchlo „naučí“, akým TV programom dáva jeho majiteľ prednosť, a následne ponúka výber relácií na mieru. Funkcia TV Anywhere zase umožňuje prenášať živé vysielanie alebo nahrané programy cez internet do smartfónu alebo tabletu kdekoľvek na svete. K dispozícii sú varianty s uhlopriečkou 65- a 55 palcov.

ax900.jpg  

Panasonic VIERA AX900 je najvyšší model medzi 4K televízormi tejto značky, jeho hlavná výhoda je výborný kontrast

Profesionálnejších tvorcov 4K obsahu by mohla zaujať novo uvedená kamera HC-X1000E, ktorá napriek kompaktným rozmerom ponúka mimoriadne bohaté funkcie. Kombinuje 1/2,3" snímač s prispôsobivým objektívom, ktorý ponúka rozsah 30 až 600 milimetrov, teda 20-násobné optické priblíženie a svetelnosť F1.8 až F3.6, pričom používateľovi poskytuje plnú manuálnu kontrolu cez tri prstence, ktoré ovládajú zoom, clonu a zaostrenie. Ku každému si, samozrejme, môžete zapnúť rôzne pomocné softvérové funkcie, ktoré sa vám zobrazia na polohovateľnom 3,5-palcovom displeji alebo výbornom elektronickom hľadáčiku s rozlíšením až 1,2 milióna bodov.

Za objektívom sa nachádza vypnuteľný svietiaci prstenec, ktorý farbou oznamuje, či práve prebieha nakrúcanie (modrá – pripravený, červená – záznam). Dva sloty na karty SD sú v tomto segmente skoro povinnosť, tu máte možnosť viacerých nastavení, buď postupné napĺňanie oboch, záznam na oba naraz, alebo zaujímavá funkcia neustáleho záznamu na jednu kartu, zatiaľ čo záznam na druhú beží len po stlačení tlačidla. Konektivita na audioprvky XLR alebo prispôsobivý ND filter do hodnoty 1/64 sú veľmi užitočné súčasti výbavy. A nakoniec je tu batéria s kapacitou 5800 mAh, ktorá by mala vydržať aj dlhodobú záťaž.

Najlepšie si, samozrejme, Panasonic nechal na koniec a bola to vskutku jedna z hlavných tém celej výstavy IFA. Rozhodol sa totiž oživiť značku Technics. Vysvetlením, ktoré sme počuli na tlačovej konferencii od novej šéfky divízie Technics, je zvýšený dopyt po vysokokvalitnej zvukovej reprodukcii, súvisiaci s čoraz rýchlejším internetom a lepšou dostupnosťou obsahu zaznamenaného do vysokokvalitných formátov, ako sú napríklad súbory FLAC. Technics hneď predstavili dve novinky, kompletné zvukové systémy, plné nových technológií zaručujúcich super spracovanie signálu a vysoký dynamický rozsah. Cenovo dostupnejší zo systémov nesie označenie C700 a má uvádzaciu cenu 4000 eur (plus 1000 eur za dodatočný CD prehrávač). Vyšší model, referenčný systém R1, je vybavený masívnymi reproduktormi, stereozosilňovačom a sieťovým prehrávačom, pričom uvádzacia cena bude 40 000 eur. Cena za dokonalú reprodukciu hudby je vskutku vysoká.

Technics.jpg  

Šéfkou novozaloženej divízie Technics sa stala žena, a nie hocaká: pianistka Michiko Ogawa je zároveň bývalou zamestnankyňou tejto firmy

r1.jpg

Referenčný systém Technics R1 je plný najmodernejších technológií na dokonalý zvuk

Microsoft s telefónmi Lumia

Microsoft na IFA tak trochu v tichosti predstavil smartfóny Lumia 830, Lumia 735 a Lumia 730 s Windows Phone 8.1 spolu s novým príslušenstvom. Všimnite si, že slovo Nokia sa už pri týchto telefónoch neobjavuje. Lumia 830 je vlajková loď s optickou stabilizáciou obrazu a technológiou PureView v 10 Mpx fotoaparáte s optikou Zeiss. Vzhľadom na parametre je cena super – 396 eur. K dispozícii je bezdrôtové nabíjanie, vyhotovenie je z hliníka a polykarbonátu. Telefóny Lumia 735/730 zase zaujmú širokouhlým fotoaparátom a atraktívnou cenou. Sú priamo stavané na komunikáciu cez Skype (3-mesačný neobmedzený kredit) a realizáciu selfie  predným 5 Mpx fotoaparátom. Lumia 730 s 3G DualSIM bude stáť okolo 238 eur a Lumia 735 s LTE/4G a podporou bezdrôtového nabíjaní okolo 262 eur. Zaujímavé je príslušenstvo, hlavne druhá generácia nabíjačky Wireless Charging Plate DT-903 so zvýraznením notifikácií z telefónu a prepojenie na HDMI. 

Nokia-Lumia-830.jpg  

Aktuálna vlajková loď smartfónu s Windows Phone 8.1 sa volá Lumia 830

Toshiba – tablety s Windows

Toshiba uviedla nové konvertibilné zariadenia Satellite Radius L10W-B a Satellite CL10-B. Radius L10W-B predstavuje prvé konvertibilné zariadenie od Toshiby s 11,6" HD dotykovým displejom, pričom dokážete rýchlo prechádzať medzi piatimi režimami prevádzky. Môžete tak obsah na notebooku sledovať mnohými spôsobmi. Ak je veko otvorené do uhla väčšieho ako 180°, klávesnica sa vypne a nič sa nestane, keď pri držaní tabletu omylom stlačíte klávesy. Celé riešenie pripomína úspešný dizajn Lenovo Yoga.

Satellite Radius 11_L10W-B.jpg  

Tento koncept ste už určite videli, ale toto je riešenie od firmy Toshiba a ide o Satellite Radius 11

Satellite CL10-B je dobrá voľba pre tých, ktorí chcú kompaktný prenosný počítač. Toto cenovo dostupné zariadenie má predinštalovaný operačný systém Windows 8.1. Na dokumenty, fotky, videá a ďalší obsah dostávate na cloudovom úložisku OneDrive kapacitu až 100 GB a môžete k nim pristupovať z akéhokoľvek zariadenia. Automatická synchronizácia a zálohovanie zaisťujú bezpečnosť dát aj v prípade straty alebo poškodenia notebooku. Satellite CL10-B má prístup aj k službe Microsoft Office Online, ktorá poskytuje webové verzie aplikácií Microsoft Excel, Word, PowerPoint, OneNote a Outlook. Obe zariadenia Satellite majú hmotnosťou iba 1,1 kg a sú v elegantnom saténovom zlatom dizajne. Nájdete tu veľký touchpad typu ClickPad na komfortnejšie písanie a ovládanie.

V stánku spoločnosti Toshiba sme našli aj Encore Mini – 7-palcový cenovo dostupný tablet so systémom Microsoft Windows 8.1 a službou Microsoft Office 365 Personal. Ocenili sme kompaktné vyhotovenie, ktoré umožňuje ľahké prenášanie a aj prácu s aplikáciami pre operačný systém Windows a z balíka Office. Dá sa používať jednou rukou, je optimalizovaný na použitie na výšku a pohodlné držanie. Používatelia majú k dispozícii 1 TB úložného priestoru OneDrive. Zároveň dostávajú 60 voľných minút mesačne na volania Skype na linky do celého sveta. Kapacitu lokálneho úložného priestoru možno vďaka vstavanému slotu rozšíriť až o ďalších 128 GB kartou microSD. Pri prezentácii skupine ľudí sa dá využiť technológia Wireless Display a prezentovať obraz na televízore.

Základom je procesor Intel Atom, doba výdrže na batériu je 7 hodín. Rozlíšenie zadnej kamery je však len 2 Mpx a predná má 0,7 Mpx. Encore Mini sa dodáva s aplikáciou Toshiba TruCapture, ktorá umožňuje zachytiť informácie z akéhokoľvek dokumentu, tabule alebo premietaného obrazu. Komfort Encore Mini zvyšuje aj doplnok Toshiba Display Utility, ktorý mení veľkosti pohľadu, aby boli menu a ďalšie prvky zobrazenia desktopových programov väčšie. Na trh príde tento tablet na konci tohto roka.

Encore_Mini.jpg  

Encore Mini je 7-palcový tablet s operačným systémom Microsoft Windows 8.1

LG – zakrivené TV a nové smartfóny

Zakrivený displej 4K OLED televízora sme videli aj v stánku spoločnosti LG. Technológia Four-Color Pixel WRGB vytvára sýte a prirodzené farby, hlbokú čiernu a zaisťuje plynulý beh obrazu. 4K OLED TV je vybavená viackanálovým systémom ULTRA SURROUND, ktorý je vyhotovený v spolupráci s Harman/Kardon.

Kolekcia širokouhlých televízorov s ULTRA HD je dostupná od 49 až do 105 palcov. CURVED ULTRA HD TV so 105-palcovým displejom a pomerom strán 21:9 ponúka až o 30 % viac bodov než 4K a dosahuje rozlíšenie až 5K (5120 × 2160). Spoločne so 7.2-kanálovým a 150 W zvukovým systémom vytvorí kinozážitok doma.

LG_IFA.jpg  

Zakrivené televízory mala aj spoločnosť LG, a to aj v uhlopriečke 105 palcov

LG predstavilo aj elegantné hodinky G Watch R s operačným systémom Android Wear a okrúhlym displejom P-OLED, remienok z teľacej kože je vymeniteľný. Displej je jasný a dobre čitateľný na priamom slnku. Hodinky sú odolné proti prachu i vode (IP 67).

LG v Berlíne ukázalo aj nové smartfóny z radu L. L Fino a L Bello sú zástupcovia strednej triedy, preberajú však aj niektoré vlastnosti vlajkovej lode LG G3. Sú vhodné pre tínedžerov či ako prvý inteligentný telefón. Vo výbave je 8 Mpx fotoaparát na selfies aj praktické Touch & Shoot – zaostrenie a fotenie jedným dotykom. Nechýba ani super funkcia Knock Code na jednoduché odomykanie a zabezpečenie telefónu.HTC už so 64 bitmi

Spoločnosť HTC v Berlíne predstavila telefón s prvým osemjadrovým 64-bitovým procesorom od Qualcommu. Štýlový HTC Desire 820 je nasledovníkom Desire 816. Vo výbave je 4G konektivita, zvuk HTC BoomSound a kvalitný 5,5-palcový HD displej. Vpredu je až 8 Mpx fotoaparát, softvér dokáže skombinovať tvárové črty fotených osôb a celebrít, je tu vyhladzovací prvok Live Makeup s možnosťou náhľadu ešte pred odfotením. Zadná kamera so snímačom BSI má rozlíšenie 13 Mpx, dá sa použiť aj v tme. Najnovší prírastok do rodiny HTC Desire sa vyznačuje dvojfarebným unibody vyhotovením s odlišnými farebnými tónmi okolo tlačidiel, šošovkami fotoaparátu či bleskom.

HTC Desire 820.jpg  

Desire 820 od HTC je vybavený už 64-bitovým procesorom, na plné využitie už ostáva len počkať na príslušný upgrade Androidu

Epson s tlačiarňami a projektormi

Spoločnosť Epson ukázala najmenšiu a najľahšiu atramentovú tlačiareň formátu A4 WorkForce WF-100W. Má integrovanú batériu, ktorú možno kdekoľvek dobiť pomocou rozhrania USB alebo pomocou sieťového adaptéra. Jej rozmery sú 309 × 154 × 61 mm a hmotnosť len 1,6 kg. Je to takisto jediná prenosná tlačiareň s LCD displejom, ktorá používa pigmentový atrament. Zabezpečuje tak trvanlivú tlač, pri ktorej sa nemusíte obávať rozmazania. Tlačiareň WF-100W má jednoduché ovládanie a možno ju pripojiť pomocou rozhrania Wi-Fi a Wi-Fi Direct. Ponúka aj riešenie Epson Connect zahŕňajúce funkcie Epson iPrint a Email Print. Tlačiareň je kompatibilná so službami Google Cloud Print a Apple AirPrint. Hodí sa tak pre používateľov, ktorí potrebujú vytlačiť dokumenty, faktúry a zmluvy mimo kancelárie (ide napr. o obchodných zástupcov alebo opravárov). Hoci je tlačiareň WF-100W primárne určená na použitie na cestách, možnosť pripojenia prostredníctvom Wi-Fi, malé rozmery a nenápadný dizajn oceníte aj na recepcii v kancelárskej budove. 

Epson-WF-100W.jpg  

Epson WF-100W je prenosná tlačiareň s batériou a  pripojením Wi-Fi, ideálna napr. pre obchodníkov v teréne

Do rodiny projektorov pridala spoločnosť tri nové modely s technológiou 3LCD pre domáce kino s rozšírenými funkciami. Kvality projektorov EH-TW6600W a EH-TW6600 ocenia vyznávači domáceho kina. Tieto dva projektory s rozlíšením 1080p prinášajú ostrý, hladký a verný 2D, ale aj 3D obraz so super jasom a vďaka siedmim farebným režimom a automatickej optimalizácii farieb dosahujú farebne verný svetelný výstup. Videoprojektor EH-TW570 má rozlíšenie 720p HD. Ponúka jas až 3000 lúmenov, lampa projektora má životnosť 5000 hodín v normálnom režime a 6000 hodín v úspornom režime. 

Epson-EH-TW6600W.jpg  

Riešenie na veľkolepé domáce kino sa volá Epson EH TW6600W

Philips s novou technológiou Afterglow

V stánku spoločnosti Philips nás zaujali viaceré skutočnosti. V prvej časti prezentácie sme videli zariadenia pre domácnosť. Išlo o zariadenie na čistenie vzduchu, ktoré možno monitorovať aj pomocou smartfónu. Podobne je na tom detský monitor, ktorý vás na diaľku dostane do detskej izby, aj keď ste úplne mimo domova. Najviac nás však zaujal kávovar, ktorý má napojenie na tablet a presne si môžete určiť, koľko kávy, koľko mlieka treba použiť a ako sa to bude celé pripravovať. Toto je spôsob, ako pripraviť kávu pre PC REVUE. Aby si deti radšej umývali zuby, Philips pripravil špeciálnu hernú aplikáciu, ktorá ich inšpiruje k ústnej hygiene. Čím viac si zuby umývajú, tým sa dostávajú v hre do vyššej úrovne.

PhilipsKava3.jpg

Toto je kávovar, pri ktorom si pomocou tabletu navolíte, ako presne má vyzerať vaša vysnívaná káva

Najdôležitejšie predstavenie bolo zamerané na nové televízory a nám sa najviac páčila nová verzia zadného podsvietenia Ambilight. Na jeseň tohto roka prídu televízory značky Philips s verziou AfterGlow. Tá podstatným spôsobom rozširuje displej televízora, pretože podsvietenie teraz zachováva aj obraz. Inými slovami, zväčšíte si obraz z televízora asi o 20 %, a to len zadným podsvietením. Predpokladáme, že pôjde o pikoprojektor s ultraširokým záberom na zadnej strane TV.

AfterGlow.jpg  

Pre nás ďalší highlight výstavy, nová verzia Afterglow, teda spätného podsvietenia obrazovky, ktorá dynamickým obrazom rozširuje rozmer uhlopriečky displeja

Lenovo – smartfóny aj na Slovensku a úžasný VIBE

Na začiatok dobrá správa: Lenovo sa rozrastá o smartfóny a spúšťa na Slovensku predaj hneď štyroch modelov, ktoré vám postupne predstavíme. Lenovo A536 je cenovo dostupný smartfón na dve SIM karty. Je dostupný v čiernej alebo bielej farbe, kombinuje až 5-palcový FWVGA displej s Androidom 4.4 KitKat a štvorjadrovým procesorom. Predná kamera má rozlíšenie 2 Mpx a zadná 5 Mpx. K dispozícii sú aplikácie Lenovo SHAREit, SECUREit a SYNCit.

Smartfón Lenovo A859 je vybavený 5-palcovým HD displejom IPS so širokými pozorovacími uhlami. Predná kamera má rozlíšenie 1,6 Mpx a zadná 8 Mpx s automatickým zaostrovaním a bleskom. Štvorjadrový procesor modelu A859 s frekvenciou 1,3 GHz umožňuje rýchle reakcie aj v hrách. Aj A589 je dvojsimkový telefón. Pamäťovú kapacitu 8 GB možno rozšíriť o ďalších 32 GB kartou micro SD.

Lenovo S850 je tenký (len 8,2 mm) a ľahký (140 g) a je vyhotovený v sklenom dizajne. Vo výbave je 5-palcový HD displej IPS so širokým pozorovacím uhlom a štvorjadrový procesor (1,3 GHz). Zadný 13 Mpx a predný 5 Mpx fotoaparát umožňujú snímať fotografie vo vysokej kvalite. K dispozícii je v ružovej, bielej a tmavomodrej farbe s možnosťou používania dvoch kariet SIM.

Posledný zo štvorice smartfónov Lenovo, ktoré prichádzajú na Slovensko, dokáže ešte viac. Batéria v prípade S860 má kapacitu 4000 mAh, ponúka až 24 hodín nepretržitého hovoru v sieti 3G a 43 hodín v sieti 2G, k tomu až 40 dní aktívneho pohotovostného režimu. Telo zariadenia je z jediného kusa brúseného hliníka. Veľký 5,3" HD displej je vybavený technológiou IPS. Úplná novinka je možnosť nabíjania batérie iných zariadení pripojením k telefónu S860 prostredníctvom dodaného kábla USB On-the-Go.

Lenovo S860_Hero_01.jpg  

Lenovo S860 je smartfón s obrovskou batériou, dokonca z neho môžete kolegovi dobiť jeho vybitý telefón

Na výstave IFA sa však najviac pozornosti venovalo telefónu Vibe X2. Je to smartfón s trojvrstvovým telom + vrstvou displeja, veľmi dobre vyzerá a ide o aktuálnu vlajkovú loď v ponuke firmy Lenovo. Jeho základom je procesor MediaTek MT6595 4G LTE True8Core. Na výber sú štyri farebné vyhotovenia: biele, červené, zlaté a tmavosivé. Displej je 5-palcový a má full HD rozlíšenie. Selfie môžete realizovať 5 Mpx kamerou s ovládaním pomocou gest (žmurknutie alebo úsmev). Zadná kamera má rozlíšenie 13 Mpx, je tu snímač BSI a LED blesk a zhotovuje veľmi pekné fotografie. S 32 GB pamäťou je tu dosť miesta aj na videá. Zaujímavé je aj príslušenstvo pre VIBE X2 – obal s doplnkovou batériou a reproduktorom od firmy JBL. VIBE Xtension tak pridáva ďalšiu vrstvu k telefónu, o 75 % zvyšuje kapacitu batérie a produkuje vcelku dobrý zvuk. Súčasťou je aj mikrofón na skupinové diskusie.

LenovoVibeX2Bambus.jpg  

Špeciálna verzia smartfónu VIBE X2 so zadnou stranou vyhotovenou z bambusu

Pre tých, ktorí chcú vysokovýkonný smartfón v dizajne s brúseným hliníkom, je tu smartfón Vibe Z2. Má len 7,8 mm, zlepšenú technológiu vibrovania a je tu 5,5-palcový HD displej s jasom až 600 nitov. Ako prvý smartfón Lenovo používa VIBE Z2 64-bitový 4-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon s taktom 1,2 GHz a vo výbave je 3000 mAh batéria. Kapacita pamäte je 32 GB, telefón je vybavený technológiou 4G LTE a ide o dual SIM smartfón. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx a je vybavený optickou stabilizáciou. Predná kamera má rozlíšenie 8 Mpx, spúšť sa dá ovládať bezdotykovo.

Z počítačov sa nám najviac páčil systém Lenovo ThinkPad Helix s operačným systémom Microsoft Windows 8.1. Oproti predchádzajúcej verzii Helix je o 15 % tenší a o 12 % ľahší. Je vybavený najnovším procesorom Intel Core M, je to notebook i tablet súčasne, existujú dve verzie pripojiteľných klávesníc (len klávesnica, ale aj druhá batéria), efektný obal na vyhotovenie tabletu s odklápateľným priestorom na kameru. Fungovať môže v piatich režimoch práce, jeho uhlopriečka je 11,6 palca, súčasťou je čítačka SmartCard a vo výbave je aj dotykové pero.

HelixMody.jpg

Toto je až 5 režimov, v ktorých sa dá používať Lenovo ThinkPad Helix

LenovoThinkPadHelix.jpg  

elix sme si dali kompletne predviesť vrátane doplnkového príslušenstva. Áno, toto je riešenie, ktoré by sme brali ako univerzálny pracovný nástroj všetkými desiatimi.

Huawei s tajným fromfom

Huawei na výstave vytiahol skutočne silnú zbraň a myslíme, že prekonal všetky očakávania. Smartfón Ascend Mate 7 so 6-palcovým displejom je skutočná technologická špička. Nechce kopírovať vlastnosti ostatných smartfónov na trhu, prináša unikátne vlastnosti a koncepciu tohto typu zariadenia. Telo je z hliníka a má hrúbku len 7,9 mm. Ďalšia neprehliadnuteľná vlastnosť je displej, ktorý pokrýva až 83 % plochy prednej strany. To je o 3 % viac ako pri modeli Samsung Galaxy Note 4 a o 21 % viac ako pri modeli Apple iPhone 5S. Nezameniteľný je aj úzky rám na boku zariadenia. Treba sa pozrieť pozornejšie, aby sme sa uistili, že je tu stále orámovanie. Huawei pripravil vlastný procesor s názvom Kirin 925 (grafický čip je Mali T628). Má 8 jadier, a to v konfigurácii 4 × 1,8 GHz s jadrom A15 + 4 × 1,3 GHz s jadrom A7.

Huawei.jpg  

Šéf Huawei Richard Yu rád porovnáva svoje produkty s konkurenciou; urobil tak aj počas prezentácie Huawei Ascend Mate 7

Operačný systém je obohatený o Emotion UI 3.0. Je to vynikajúce rozhranie zachádzajúce skutočne do hĺbky. Má na starosti nielen vizuálnu, ale aj funkčnú stránku. Riadi procesy v systéme a s tým súvisiaci výkon. CPU má totiž prispôsobený výkon podľa aplikácie, ktorá ho používa. Pri čítaní e-mailov sa využívajú len tri jadrá A7, pri fotografovaní tri jadrá A15 a všetky štyri A7. Vo výbave je Li-Pol akumulátor s kapacitou 4100 mAh. Ten by mal umožniť napájanie telefónu po dobu takmer 2,5 dňa pri stredne náročnom používaní. Preložené do bežnej reči, akumulátor na plné nabitie umožní prehrať 8 hodín streamovaného videa, 15 hodín videa uloženého v zariadení, 60 hodín hudby a 9 hodín surfovania na webe. Páčila sa nám aj dual SIM funkcionalita na rozmery micro a nano. Obe v plnej konektivite LTE. Na zadnej strane je snímač odtlačkov prstov. Netreba  šúchať prstom, stačí ho priložiť a o menej ako sekundu telefón rozpozná vaše odtlačky a odomkne zariadenie. Podporuje až 5 súprav odtlačkov a umožní pracovať v používateľských profiloch normal alebo host. Na Slovensku je dostupný od októbra a my už máme jeden kus v redakcii. Tešiť sa môžete na naše praktické testy a skúsenosti. Cena je stanovená na 499 eur. 

Huawei Ascend Mate7.jpg  

Dual SIM telefón Ascend Mate 7 je vyhotovený veľmi precízne

Huawei Asccend G7 je telefón s 5,5" displejom, ktorý bol takisto predstavený ako novinka. Je to model strednej triedy, no aj napriek tomu si dal výrobca záležať na vzhľade. Hrúbka len 7,6 mm poteší každého používateľa a platí to aj o technických parametroch. Procesor je 4-jadrový s frekvenciou 1,2 GHz na jadro. Kapacita akumulátora je 3000 mAh, čo je viac, ako je priemer v strednej hladine smartfónov. Podporuje LTE a ide o telefón na jednu SIM kartu. Aj tu je samozrejmé inovované rozhranie Emotion UI 3.0 a najnovší operačný systém Android 4.4. Telefón má HD displej s rozlíšením 1280 × 720 pixelov a hmotnosť 165 gramov. Odporúčaná cena je 299 eur.

Huawei Ascend G7.jpg  

Na čo sa vám podobá Huawei Ascend G7? Niečo z oblasti ovocia? V prípade Huawei však za rozumnú cenu.

Intel Core M je na svete

Intel predstavil na IFA svoj nový rad procesorov Core M. Tie umožnia vznik tenkých zariadení bez ventilátorov, ktoré budú dostupné najneskôr vo vianočnom období. Nájdeme ich predovšetkým v najnovších zariadeniach 2v1 od rôznych výrobcov (Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, Toshiba).

IntelCoreM.jpg  

Hneď osem riešení s novým Core M predstavil Intel na tlačovej konferencii

Procesory Intel Core M umožňujú až o 50 % vyšší výpočtový výkon a 40 % vyšší grafický výkon v porovnaní s predchádzajúcou 4. generáciou procesorov Core. Jednoducho viac ako 4 roky starý počítač je už jednoznačne na vymenenie. Počítače s novým procesorom zvládnu viac ako 8 hodín prehrávania videa. V čase predstavenia existovalo viac ako 20 produktov s novými procesormi vo vývojovom štádiu, patrí medzi ne  notebook 2v1 Aspire Switch 12 s 12,5-palcovým full HD displejom a magnetickou klávesnicou. Ďalej to bol ASUS Zenbook UX305, ultrabook s 13-palcovým QHD displejom, a ASUS Transformer Book T300FA 2v1, ktorý bude dostupný za cenu 599 eur. V budúcnosti ASUS plánuje ešte tenšie zariadenia, ako napríklad ASUS Transformer T300 Chi. Dell oznámil  zariadenie 2v1Latitude 13 7000 Series, ktoré kombinuje ľahký firemný ultrabook a odnímateľný tablet do jedného výkonného zariadenia. HP ďalej rozširuje svoje portfólio ENVY o dva nové HP ENVY x2 odnímateľné PC, ktoré budú dostupné v 13,3 a 15,6-palcovej verzii. Nový Lenovo ThinkPad Helix bude dostupný v októbri a bude o 12 % ľahší a o 15 % tenší ako jeho predchodca.

IntelCoreMZakladneDosky.jpg  

Kirk Skaugen, senior viceprezident a generálny manažér personal computing, práve ukazuje, aká rozmerovo malá môže byť kompletná elektronika s Intel Core M pre tablet a notebook

Okrem toho sme boli svedkami demonštrácie bezdrôtového pripojenia notebooku k napájaciemu zdroju, myši, klávesnici a dvom monitorom. Intel na to využíva magnetickorezonančnú technológiu Rezence, pri ktorej sa špeciálna podložka zabuduje napr. do pracovného stola a rovnako sa zmení aj spodná strana notebooku. Na túto technológiu sa obzvlášť tešíme.

BezdrotoveNapajanie.jpg  

A toto bolo najväčšie prekvapenie na tlačovke Intelu – bezdrôtové pripojenie notebooku k napájaniu, dvom monitorom a 3D tlačiarni pomocou rezonančnej technológie

Creative – super zvuk v kompaktnom tele

Nenápadná škatuľka s Creative SoundBlaster Roar dokáže produkovať naozaj krásny zvuk, plný basov a výšok, no pritom neuveriteľne verný. Ocenili sme aj najlepšiu prezentáciu v stánku na celej výstave IFA, keďže prezentujúci jednoducho žil hudbou. Roar obsahuje dva zosilňovače a 5 reproduktorov, má kompaktný dizajn, odolný aj pri prenášaní, podporuje NFC, je poháňaný 6000 mAh batériou a v teréne slúži aj ako nabíjacia stanica pre smartfón. Pripojenie je možné napr. cez Bluetooth, vo výbave je aj čítačka na kartu SD, na ktorú možno nahrávať napr. audiokonferenciu realizovanú cez Roar. Vo výbave je dokonca zvuk sirény, ktorý môžete použiť v prípade nebezpečenstva. Hmotnosť je 1,1 kg, rozmery 57 × 202 × 115 mm, jeho cena je 149 eur. 

Creative.jpg  

Paul Seow z Creative bol podľa nášho hodnotenia najlepší prezentátor priamo na výstavnej ploche. Dokázal zaujať návštevníkov a reálne aj predávať Creative SoundBlaster Roar.

Western Digital – disk pre každú platformu s vlastnou sieťou

Spoločnosť Western Digital predstavila externý disk My Passport Wireless. Toto zariadenie Wi-Fi sa ovláda jednoducho a umožňuje ukladať dáta, zdieľať ich a pristupovať k nim bezdrôtovo zo smartfónu, tabletu, notebooku či iného zariadenia. My Passport Wireless predstavuje jednoduchý spôsob, ako prepojiť všetky mobilné zariadenia s uloženým digitálnym obsahom bez nutnosti pripojenia pomocou kábla či internetu. Túto vlastnosť ocení široká skupina ľudí hlavne v teréne. My Passport Wireless je vybavený rýchlym pripojením USB 3.0. Disk vytvára aj vlastnú bezdrôtovú sieť, ktorá umožňuje súčasne pripojiť až osem zariadení s možnosťou pristupovať z nich k uloženým dátam. Externý disk je dostupný v kapacitách 500 GB, 1 TB a 2 TB, čo dáva šancu používateľom ukladať stovky hodín videa a hudby a pristupovať k nim z rôznych zariadení.

Tento prenosný bezdrôtový disk využíva rýchlu technológiu Wireless N MIMO. Môže napríklad streamovať až štyri videosúbory v HD kvalite súčasne. Vstavaná batéria zaisťuje až šesť hodín streamovania a až 20 hodín v pohotovostnom režime, čo robí z tohto zariadenia perfektného spoločníka na cestách.

Prostredníctvom externého disku My Passport Wireless v spolupráci s mobilnou aplikáciou WD My Cloud (pre iOS, Android) môžu mať používatelia prístup k svojim dátam odvšade, kde je prístup na internet. Aplikácia WD My Cloud umožní súčasne prístup k väčšine hlavných vzdialených cloudových služieb, ako je Dropbox, OneDrive a Google Drive. Využijete ho aj pri fotoaparátoch a kamerách s kartou SD. Vstavaný slot totiž umožní rýchlo skopírovať obsah karty na externý disk My Passport Wireless. Vďaka integrovanému FTP sa dá disk pripojiť ku kompatibilným fotoaparátom vybaveným bezdrôtovým pripojením a používateľ tak môže automaticky prenášať fotografie priamo z fotoaparátu na disk. Odporúčaná koncová cena je 129,99 USD za 500 GB model, 179,99 USD za 1 TB a 219,99 za 2 TB. 

My Passport Wireless.jpg  

My Passport Wireless umožní bezdrôtovo vymieňať dáta medzi zariadeniami z rôznych platforiem

Verdikt PC REVUE

Firmy si toho do Berlína priniesli naozaj veľa. V západnej Európe prevláda napriek politickej situácii renesancia elektronickej výbavy. Napríklad v sobotu sme na výstave zažili také davy, že sa pomedzi stánky nedalo vôbec prechádzať. IFA sa rokmi posunula, už nie je predovšetkým o televízoroch či rádiách, dnes hrajú prím smartfóny, mobilné aplikácie, prístup k exkluzívnemu obsahu nezávisle od miesta a času. Hlavne všetko v pohybe a rýchlo. IFA sa tak prispôsobila dnešnému životnému štýlu. Podčiarknuté a sčítané, IFA 2014 bol mimoriadne úspešný ročník, oplatilo sa sem ísť. Spolu s nami ste videli to najlepšie, čo príde na vianočný trh z oblasti spotrebnej elektroniky. Vieme teda, čo sa dá očakávať.

Ondrej Macko, Michal Reiter, Peter Hucík, Xénia Rybáková

Za pozvanie ďakujeme firmám: Samsung, Orange Slovensko a Panasonic
Reportážne fotky: Canon EOS 5D Mark III s objektívmi EF 24-70, EF 16-23 a EF 70-200


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button