S_042020 S_042020 S_042020

IFA 2014 – pohľad z vtáčej perspektívy (video)

0

IFA je najväčšia výstava spotrebnej elektroniky v Európe a rozhoduje o tom, čo si budeme kupovať na vianočnom trhu. Koná sa v Európe a firmy ju už berú ako príležitosť na predstavenie nových produktov. Vystavujú sa to hlavne smartfóny, ďalej televízory, ale aj kuchynské spotrebiče a najčastejším produktom výstavy IFA je kávovar.

Titulka.jpg

IFA je najväčšia výstava spotrebnej elektronicky v Európe. Tento rok pribudla luxusná výstavná hala a firmy si pripravili aj svetové premiéry

Ten, ktorý sme videli na stánku Philips má diaľkové ovládanie cez tablet a umožňuje úplne presne nastaviť ako bude vaša káva vyzerať. Prirodzene sme to vyskúšali, fakt šikovná vecička. Vyskúšali sme aj holenie s úplne najmodernejším holiacim strojčekom. K nemu máte tiež aplikáciu, ktorý vás naučí ako sa holiť, aby ste dosiahli požadovaný vzhľad, ktorý sa navyše hodí k vašej osobe. Pritom sa posudzuje napr. farba a citlivosť kože, odpovedáte asi na 5 otázok o charaktere a softvér potom navrhne dizajn úpravy vašej brady.

Vráťme sa ale k tomu, prečo sme na výstavu IFA išli takmer celá redakcia. Samsung predstavil smartfón Galaxy Note 4 ale aj Galaxy Note Edge, ktorý považujeme za najrevolučnejšie zariadenie tohtoročnej výstavy IFA. Edge je v skutočnosti vybavený dvoma displeji, ten druhý je umiestnený na skosenej hrane a umožňuje rýchle ovládanie celého zariadenia. Môžete si vybrať spomedzi siedmych rýchlych panelov, medzi ktorými sa dá listovať pohybom prsta. Napr. keď máte spustený fotoaparát, vidíte v hornej časti lištu, ktorá obsahuje rýchle voľby pre jeho prevádzku a nastavenie. Veľmi zaujímavým zariadením je aj Samsung Gear S, teda inteligentné hodinky s 2-palcovým zahnutým displejom. Obsahujú aj čítačku microSIM karty, teda je z nich možné telefonovať aj bez smartfónu. Vyzerajú veľmi efektne a softvérové návrhy displejov dávajú týmto hodinkám punc luxusu. (SamsungGearS-Sim.jpg)

Hodinky Samsung Gear S majú teraz aj priestor pre vlastnú SIM kartu

SamsungNote4Swarovski.jpg

Samsung Note 4 v dizajne Swarovski

SamsungNoteEdge.jpg

Najrevolučnejší exponát výstavy IFA 2014 - Samsung Note Edge so zahnutým displejom

Sony ukázalo trojicu Z3 zariadení a prirodzene odolávajú dlhodobému ponoreniu do vody. Inteligentné hodinky od Sony vyzerajú dobre, spoliehajú na systém Android Wear a z farebných vyhotovení sa vám zakrúti hlava. Lenovo príde so smartfónmi aj na Slovensko a zo už v októbri a napr. novinka VIBE X2 existuje aj v bambusovom dizajne.

SonyXperiaZ3TabletCompact.jpg

Najlepší tablet výstavy IFA 2014 - Sony Xperia Z3 Tablet Compact. Je tak ľahký, že vás to až zarazí

SonyZ3.jpg

Spoločnosť Sony organizovala aj workshopy, tento konkrétne bol zameraný na kvalitu zvuku

Veľkou témou výstavy IFA boli televízory so zakrivenými displejmi. Je to aktuálny trend, keďže zakrivenie je prínosné hlavne na sledovanie filmov pri vyhotovení v pomere 21:9. Avšak napr. na športové prenosy nie je zakrivenie to pravé, a preto Samsung prišiel aj s televízorom, u ktorého môžete meniť polomer zakrivenia od úplne rovného až po zakrivenie s polomerom 4,2 metra. Asi najväčšiu revolúciu sme však videli na stánku Philips, kde táto spoločnosť demonštrovala ako to bude s pokračovaním technológie Ambilight. A toto rozšírenie obrazu mimo diagonálu obrazovky nás naozaj dostalo. Ide o technológiu AfterGlow, ktorý sa objaví v TPV televízoroch od októbra tohto roka.

A prechádzame na netradičné ovládanie počítačov len pomocou pohybov rúk, teda gestami. Stačí na to 3D kamera, ktorá je tak malá, že sa dá zabudovať aj do najtenších notebookov alebo tabletov. Takáto kamera potom dokáže zaznamenať aj 3D podobu tváre a súčasné hry vybaví tak, že hlavným hrdinom v hre budete vy sám. Stačí len niekoľko pohybov pred kamerou a máte vašu tvár v tele hrdinu. Potom už stačí len niečo ako okuliare pre virtuálnu realitu a ste uprostred hry, kde bojujete s nepriateľmi a zachraňujete svet. Toto naozaj niečo úplne nového, herný priemysel čaká úplne nový rozmer.

S čím sa ale stretávame my všetci, sú napájacie adaptéry, prirodzene pre rôzne zariadenie odlišné. Tomu bude koniec s technológiou rezence. Je to rezonančná technológia, ktorá bezdrôtovo prenesie energiu a vyžaduje inštaláciu špeciálnych spodných krytov do zariadení a nabíjacej podložky do pracovného stola. Potom už môžete nabíjať bez nabíjačky a káblov. A nielen nabíjať, ale aj pripojiť bezdrôtovo napr. dva monitory, 3D tlačiareň, myš, klávesnicu a iné periférne zariadenia.

IntelRezence.jpg

Najrevolučnejšiu technológiu ukázal Intel. Rezence umožňuje bezdrôtové nabíjanie ale aj prepájanie rôznych zariadení na periférie

No a na záver tu máme asi najväčší úlet výstavy. Ide o robota WowWee, ktorého ovládate cez smartfón a prinesie vám obľúbený nápoj. Cena za jedného robota je 500 Eur.


Ondrej Macko, Berlín

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať