Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

IETF štartuje práce na ďalšej generácii protokolu HTTP

0
http.JPG Ďalšia generácia základného webového protokolu HTTP má lepšie zodpovedať súčasnej povahe World Wide Webu.

„Je to oficiálne. Začíname pracovať na protokole HTTP 2.0," napísal na Twitteri Mark Nottingham, šéf pracovnej skupiny pre HTTP, ktorá je súčasťou organizácie IETF (Internet Engineering Task Force).

Základom aktualizovaného protokolu má byť štandard SPDY, ktorý vytvorili vývojári Googlu s cieľom urýchliť prístup k webovému obsahu.

HTTP 2.0 má byť odpoveďou na meniaci sa prístup používateľov k používaniu internetu. Zatiaľ čo prvú generáciu webov tvorili veľmi jednoduché a relatívne malé statické dokumenty, dnešný web sa používa ako platforma na prístup k náročným aplikáciám a multimediálnemu obsahu.

Protokol zníži latenciu a zefektívni proces prenosu obsahu zo serverov do internetových prehliadačov a ďalších klientskych aplikácií, ktoré ho budú využívať. Samozrejmá je jeho spätná kompatibilita s HTTP 1.1, rovnako aj možnosť jeho budúceho rozšírenia. HTTP 2.0 sa bude aj naďalej primárne spoliehať na protokol TCP (Transmission Control Protocol), ale IETF nevylučuje ani to, že by mohlo dôjsť k nahradeniu ďalších prenosových mechanizmov.

Návrh nového webového štandardu by mal byť predložený do roku 2014. Rovnaká pracovná skupina bude zároveň pokračovať v zlepšovaní štandardu HTTP 1.1. Podľa odhadov je totiž v súčasnosti pomocou tohto protokolu zverejnených asi 8,45 mld. webových stránok.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať