Image
21.11.2017 0 Comments

IBM hlási mimoriadne výkonný 50-qubitový kvantový počítač

Spoločnosť IBM na podujatí IEEE Industry Summit on the Future of Computing vo Washingtone oznámila, že vyvinula kvantový počítač, ktorý dokáže spracovať 50 qubitov (kvantových bitov). Ide o prelom vo výskume kvantovej výpočtovej techniky, pretože 50-qubitové zariadenie je zatiaľ najväčší a najvýkonnejší kvantový počítač, aký bol zostavený.

Kvantový počítač pracuje inak ako tradičný počítač. Namiesto spracovania informácií pomocou binárnych bitov, ktoré môžu mať stav 0 alebo 1, kvantový počítač používa qubity, ktoré môžu mať súčasne stav 0 a 1. To je možné vďaka kvantovým efektom známym ako kvantové prepojenie čiže entanglovanie a superpozícia.

Okrem 50-qubitového stroja má IBM aj 20-qubitový kvantový systém, ktorý je dostupný pre ďalších používateľov prostredníctvom cloudovej platformy.

Podľa vyjadrenia spoločnosti oba systémy dokážu zachovať kvantový stav po dobu 90 milisekúnd. Môže sa to zdať málo, ale je to rekordné číslo v tomto rastúcom priemysle, kde jedna z najväčších výziev je udržanie qubitov pri živote.

Najväčším súperom IBM v pretekoch o vybudovanie čo najvýkonnejšieho kvantového počítača sú spoločnosti Google a Intel, ktoré tiež vyvíjajú vlastné kvantové počítačové systémy. Takisto kanadská spoločnosť D-Wave už vyvinula niekoľko kvantových počítačov, ktoré používajú napr. aj NASA a Google.

Stroj s kapacitou 50 qubitov môže vykonávať mimoriadne náročné výpočtové úlohy, Google naznačuje, že by mohol prekonať najvýkonnejšie superpočítače. No systém IBM ešte nie je pripravený na komerčné alebo osobné použitie. Rovnako ako všetky dnešné kvantové počítače aj 50- a 20-qubitové systémy IBM stále vyžadujú na prevádzku vysoko špecializované podmienky.

Zdroj: Sciencealert

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Spoločnosť HP predstavila letné novinky

11.07.2018 15:10

Spoločnosť HP predstavila celý rad nových notebookov a monitorov. <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/RVyQMlh8O18?ecver=1" frameborder="0" allow="autoplay; enc ...

Produkty 2

S operátorom 4ka si užijete nekonečné dáta počas celých prázdnin

05.07.2018 19:41

Náš najmladší operátor 4ka pripravil pre všetkých nových aj existujúcich zákazníkov niekoľko prázdninových darčekov. Tým hlavným sú nekonečné dáta pre všetkých zákazníkov ktorý si v termíne od 2.7. do ...

Produkty

Michelangelo a Sixtínska kaplnka v podaní najmodernejších technológií Panasonic

23.06.2018 01:06

Panasonic Business usporiadal pre európskych novinárov ukážku jedinečnej inštalácie audio vizuálnej techniky, jednej z najkomplexnejších inštalácií 3D mappingu na svete, v divadle Auditorium Conciliaz ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button