Image
21.11.2017 0 Comments

IBM hlási mimoriadne výkonný 50-qubitový kvantový počítač

Spoločnosť IBM na podujatí IEEE Industry Summit on the Future of Computing vo Washingtone oznámila, že vyvinula kvantový počítač, ktorý dokáže spracovať 50 qubitov (kvantových bitov). Ide o prelom vo výskume kvantovej výpočtovej techniky, pretože 50-qubitové zariadenie je zatiaľ najväčší a najvýkonnejší kvantový počítač, aký bol zostavený.

Kvantový počítač pracuje inak ako tradičný počítač. Namiesto spracovania informácií pomocou binárnych bitov, ktoré môžu mať stav 0 alebo 1, kvantový počítač používa qubity, ktoré môžu mať súčasne stav 0 a 1. To je možné vďaka kvantovým efektom známym ako kvantové prepojenie čiže entanglovanie a superpozícia.

Okrem 50-qubitového stroja má IBM aj 20-qubitový kvantový systém, ktorý je dostupný pre ďalších používateľov prostredníctvom cloudovej platformy.

Podľa vyjadrenia spoločnosti oba systémy dokážu zachovať kvantový stav po dobu 90 milisekúnd. Môže sa to zdať málo, ale je to rekordné číslo v tomto rastúcom priemysle, kde jedna z najväčších výziev je udržanie qubitov pri živote.

Najväčším súperom IBM v pretekoch o vybudovanie čo najvýkonnejšieho kvantového počítača sú spoločnosti Google a Intel, ktoré tiež vyvíjajú vlastné kvantové počítačové systémy. Takisto kanadská spoločnosť D-Wave už vyvinula niekoľko kvantových počítačov, ktoré používajú napr. aj NASA a Google.

Stroj s kapacitou 50 qubitov môže vykonávať mimoriadne náročné výpočtové úlohy, Google naznačuje, že by mohol prekonať najvýkonnejšie superpočítače. No systém IBM ešte nie je pripravený na komerčné alebo osobné použitie. Rovnako ako všetky dnešné kvantové počítače aj 50- a 20-qubitové systémy IBM stále vyžadujú na prevádzku vysoko špecializované podmienky.

Zdroj: Sciencealert

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

ISE 2018 : Epson

17.02.2018 21:06

Spoločnosť Epson lákala návštevníkov monumentálnym stánkom ktorému dominovala veľkoplošná projekcia zložená z 8 projektorov. V expozícii sme mohli vidieť prvý projektor Epson s natívnym rozlíšením ...

Produkty

Sherlock oslavuje 30 rokov

16.02.2018 18:38

Bezpečnostné dvere Sherlock oslavujú 30. výročie svojho vzniku. Boli sme pozvaní priamo do priestorov spoločnosti a nazreli sme do tajomstiev ich výroby. Bezpečnostné dvere Sherlock sú prvé protipožia ...

Produkty

ISE 2018: Optoma

15.02.2018 23:17

Spoločnosť Optoma je známa predovšetkým ako výrobca kvalitných projektorov. Tentoraz však predstavovala novú LED stenu, zostavenú z LED panelov s pomerom strán 16:9, s rozstupom 2,6 mm a celkovou hrúb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá