Image
21.11.2017 0 Comments

IBM hlási mimoriadne výkonný 50-qubitový kvantový počítač

Spoločnosť IBM na podujatí IEEE Industry Summit on the Future of Computing vo Washingtone oznámila, že vyvinula kvantový počítač, ktorý dokáže spracovať 50 qubitov (kvantových bitov). Ide o prelom vo výskume kvantovej výpočtovej techniky, pretože 50-qubitové zariadenie je zatiaľ najväčší a najvýkonnejší kvantový počítač, aký bol zostavený.

Kvantový počítač pracuje inak ako tradičný počítač. Namiesto spracovania informácií pomocou binárnych bitov, ktoré môžu mať stav 0 alebo 1, kvantový počítač používa qubity, ktoré môžu mať súčasne stav 0 a 1. To je možné vďaka kvantovým efektom známym ako kvantové prepojenie čiže entanglovanie a superpozícia.

Okrem 50-qubitového stroja má IBM aj 20-qubitový kvantový systém, ktorý je dostupný pre ďalších používateľov prostredníctvom cloudovej platformy.

Podľa vyjadrenia spoločnosti oba systémy dokážu zachovať kvantový stav po dobu 90 milisekúnd. Môže sa to zdať málo, ale je to rekordné číslo v tomto rastúcom priemysle, kde jedna z najväčších výziev je udržanie qubitov pri živote.

Najväčším súperom IBM v pretekoch o vybudovanie čo najvýkonnejšieho kvantového počítača sú spoločnosti Google a Intel, ktoré tiež vyvíjajú vlastné kvantové počítačové systémy. Takisto kanadská spoločnosť D-Wave už vyvinula niekoľko kvantových počítačov, ktoré používajú napr. aj NASA a Google.

Stroj s kapacitou 50 qubitov môže vykonávať mimoriadne náročné výpočtové úlohy, Google naznačuje, že by mohol prekonať najvýkonnejšie superpočítače. No systém IBM ešte nie je pripravený na komerčné alebo osobné použitie. Rovnako ako všetky dnešné kvantové počítače aj 50- a 20-qubitové systémy IBM stále vyžadujú na prevádzku vysoko špecializované podmienky.

Zdroj: Sciencealert

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Huawei predstavil vlajkové smartfóny P40 a ďalšie zaujímavé novinky

26.03.2020 17:00

Spoločnosť Huawei prostredníctvom video prenosu predstavila nové vlajkové smartfóny radu P40. Do produktovej rodiny patria tri modely: P40, P40 Pro a P40 Pro +. Novinky sú nabité špičkovými technológi ...

Produkty

Inovácie pre digitálnu kanceláriu zajtrajška

17.03.2020 00:06

Špeciálny projekt Pred 80 rokmi bola skonštruovaná prvá kopírka. Spôsobila revolúciu vo firmách. Umožnila totiž ľahko urobiť kópie dokumentov či neskôr ich skenovať. Dnes musia kancelárske zariadenia ...

Produkty

Novinky tlače a projekčnej techniky na Epson Days 2020

13.03.2020 00:00

Návštevníci podujatia v Prahe mohli nahliadnuť do kompletného prierezu aktuálneho portfólia a vypočuť si kľúčové vízie a stratégie pre nasledujúce mesiace. Z business tlače boli predstavené novinky z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá