Image
21.11.2017 0 Comments

IBM hlási mimoriadne výkonný 50-qubitový kvantový počítač

Spoločnosť IBM na podujatí IEEE Industry Summit on the Future of Computing vo Washingtone oznámila, že vyvinula kvantový počítač, ktorý dokáže spracovať 50 qubitov (kvantových bitov). Ide o prelom vo výskume kvantovej výpočtovej techniky, pretože 50-qubitové zariadenie je zatiaľ najväčší a najvýkonnejší kvantový počítač, aký bol zostavený.

Kvantový počítač pracuje inak ako tradičný počítač. Namiesto spracovania informácií pomocou binárnych bitov, ktoré môžu mať stav 0 alebo 1, kvantový počítač používa qubity, ktoré môžu mať súčasne stav 0 a 1. To je možné vďaka kvantovým efektom známym ako kvantové prepojenie čiže entanglovanie a superpozícia.

Okrem 50-qubitového stroja má IBM aj 20-qubitový kvantový systém, ktorý je dostupný pre ďalších používateľov prostredníctvom cloudovej platformy.

Podľa vyjadrenia spoločnosti oba systémy dokážu zachovať kvantový stav po dobu 90 milisekúnd. Môže sa to zdať málo, ale je to rekordné číslo v tomto rastúcom priemysle, kde jedna z najväčších výziev je udržanie qubitov pri živote.

Najväčším súperom IBM v pretekoch o vybudovanie čo najvýkonnejšieho kvantového počítača sú spoločnosti Google a Intel, ktoré tiež vyvíjajú vlastné kvantové počítačové systémy. Takisto kanadská spoločnosť D-Wave už vyvinula niekoľko kvantových počítačov, ktoré používajú napr. aj NASA a Google.

Stroj s kapacitou 50 qubitov môže vykonávať mimoriadne náročné výpočtové úlohy, Google naznačuje, že by mohol prekonať najvýkonnejšie superpočítače. No systém IBM ešte nie je pripravený na komerčné alebo osobné použitie. Rovnako ako všetky dnešné kvantové počítače aj 50- a 20-qubitové systémy IBM stále vyžadujú na prevádzku vysoko špecializované podmienky.

Zdroj: Sciencealert

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový Honor 10 je na našom trhu

15.05.2018 16:03

Značka smartfónov Honor uviedla na náš trh svoju novú vlajkovú loď Honor 10. Dizajnový telefón bol uvedený 15. mája v Londýne. Honor 10 s 5,84" bezrámčekovým displejom má duálny fotoaparát, ktorý pri ...

Produkty

Aplikácia Tatrabanky vás už spozná podľa tváre

14.05.2018 23:57

Tatra banka ako prvá banka na Slovensku predstavila funkciu Tvárová biometriaTB, vďaka ktorej je možné vytvoriť si nový bankový účet priamo z mobilnej aplikácie, bez potreby návštevy pobočky. Na ten s ...

Produkty

HP : Nové notebooky a pracovné stanice aj najmenšia laserová tlačiareň

22.04.2018 22:01

Spoločnosť HP predstavila nové zariadenia HP LaserJet Pro M15 a M28, najmenšie laserové tlačiarne vo svojej triede na svete. Tlačiarne sú o 30% menšie ako predchádzajúce generácie. Aj napriek ich mini ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2018

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button