PC REVUE
Image
21.11.2017 0 Comments

IBM hlási mimoriadne výkonný 50-qubitový kvantový počítač

Spoločnosť IBM na podujatí IEEE Industry Summit on the Future of Computing vo Washingtone oznámila, že vyvinula kvantový počítač, ktorý dokáže spracovať 50 qubitov (kvantových bitov). Ide o prelom vo výskume kvantovej výpočtovej techniky, pretože 50-qubitové zariadenie je zatiaľ najväčší a najvýkonnejší kvantový počítač, aký bol zostavený.

Kvantový počítač pracuje inak ako tradičný počítač. Namiesto spracovania informácií pomocou binárnych bitov, ktoré môžu mať stav 0 alebo 1, kvantový počítač používa qubity, ktoré môžu mať súčasne stav 0 a 1. To je možné vďaka kvantovým efektom známym ako kvantové prepojenie čiže entanglovanie a superpozícia.

Okrem 50-qubitového stroja má IBM aj 20-qubitový kvantový systém, ktorý je dostupný pre ďalších používateľov prostredníctvom cloudovej platformy.

Podľa vyjadrenia spoločnosti oba systémy dokážu zachovať kvantový stav po dobu 90 milisekúnd. Môže sa to zdať málo, ale je to rekordné číslo v tomto rastúcom priemysle, kde jedna z najväčších výziev je udržanie qubitov pri živote.

Najväčším súperom IBM v pretekoch o vybudovanie čo najvýkonnejšieho kvantového počítača sú spoločnosti Google a Intel, ktoré tiež vyvíjajú vlastné kvantové počítačové systémy. Takisto kanadská spoločnosť D-Wave už vyvinula niekoľko kvantových počítačov, ktoré používajú napr. aj NASA a Google.

Stroj s kapacitou 50 qubitov môže vykonávať mimoriadne náročné výpočtové úlohy, Google naznačuje, že by mohol prekonať najvýkonnejšie superpočítače. No systém IBM ešte nie je pripravený na komerčné alebo osobné použitie. Rovnako ako všetky dnešné kvantové počítače aj 50- a 20-qubitové systémy IBM stále vyžadujú na prevádzku vysoko špecializované podmienky.

Zdroj: Sciencealert

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Spoločnosť NAY oslavuje 20 rokov a zákazníci dostali darček v podobe nového konceptu predajne

11.11.2018 21:37

Najväčšia sieť špecializovaných predajní s elektronikou NAY oslavuje v tomto roku 20 rokov a jej prvou veľkoplošnou predajňou bola tá na Tuhovskej ulici na Zlatých Pieskoch v Bratislave. V čase svojho ...

Produkty

Synology prichádza s DSM 7.0. Nový dizajn, nové možnosti, rýchlejšia práca a viac bezpečia

11.10.2018 23:22

Spoločnosť Synology predstavila nový operačný systém pre svoje NAS zariadenia verzie DSM 7.0 a viacero nových služieb a vylepšení. <iframe width="560" height="315" src="https: ...

Produkty 1

Nová motorola one je v predaji a naviac s príjemnou cenou

11.10.2018 01:22

Spoločnosť Lenovo na tlačovej konferencii oznámila uvedenie horúcej novinky motorola one na náš trh. Novinka prichádza s 5,9 palcovým displejom Max Vision HD+ s rozlíšením 720x1520 bodov a uhloprie ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button