IBM bude vyrábať čipy APU pre AMD

0

IBM_cip.jpeg Včera sme vás informovali o zmene stratégie spoločnosti AMD. V článku sme uviedli, že s výrobou sa AMD spolieha takmer výhradne na Global Foundries, výrobné kapacity však nestačia na uspokojenie dopytu. Zatiaľ čo AMD má k dispozícii jednu továreň na výrobu všetkých typov 32 nm procesorov, Intel má 5 tovární na 32 nm čipy a 4 na pripravované 22 nm čipy. Spoločnosť Global Foundries sa rozširuje a modernizuje. K továrni na 32 nm čipy v Drážďanoch (s perspektívou prechodu na 28 nm výrobný proces) sa pridá ďalšia v New Yorku, kde sa koncom roka začnú vyrábať 28 nm čipy. Ale to ešte stále nestačí. Intel nemá problém napr. s dodávkou 10 miliónov CPU, AMD by takúto dodávku nemohlo zabezpečiť. Preto nedávno stroskotala aj pripravovaná spolupráca so spoločnosťou Apple, ktorá mala záujem uviesť na trh AirBooky s procesormi APU od AMD, ale firma nebola schopná dodať potrebné množstvo čipov.

Situácia by sa však mohla v dohľadnom čase zlepšiť. Podľa servera Xbit Labs spoločnosť AMD uzavrela dohodu s IBM, ktorá vlastní továrne na výrobu čipov a mohla by vyrábať aj čipy AMD. V minulosti už tieto dve spoločnosti spolupracovali, výsledkom bol napríklad čip pre konzolu Xbox 360, ktorý vyrába IBM a obsahuje integrovaný grafický čip Xenos od AMD. V továrňach IBM by sa mali vyrábať najprv APU Trinity s novou architektúrou jadier aj grafiky, ktoré podľa vyjadrenia AMD budú poskytovať o 25 % lepší procesorový výkon a o 50 % lepší grafický výkon ako čipy Llano.

Samozrejme, ani spojené kapacity Global Foundries a IBM sa nevyrovnajú Intelu, môžu ho však donútiť trochu prepracovať cenovú politiku, z čoho by v konečnom dôsledku mohol ťažiť zákazník.

Zdroj: xbitlabs.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať