Hyundai IONIQ plug-in hybrid: Úsporný domáci miláčik

0

Hyundai ako jediný výrobca ponúka hneď trojicu alternatívnych pohonov v jednom modeli, takže IONIQ nájdete v čisto elektrickej, hybridnej a plug-in hybridnej verzii. Po teste elektrickej a hybridnej verzie k nám ako posledný z tejto trojice dorazil plug-in hybrid.

Pohonný systém

Plug-in hybrid spája výhody elektromobilu a hybridu. Hybrid používa malý akumulátor, ktorý sa dobíja iba počas jazdy pri spomaľovaní, brzdení alebo jazde z kopca a uskladňuje tak energiu, ktorá by sa inak premenila na teplo na brzdových doštičkách. Tú potom využíva pri zrýchľovaní na pomoc s akceleráciou alebo pri krátkych úsekoch (rádovo niekoľko kilometrov) pri jazde ustálenou rýchlosťou v čisto elektrickom režime. Zvyšuje sa tak efektivita pohonu a znižuje spotreba paliva. Elektromobil jazdí iba na elektrinu a jeho dojazd je obmedzený kapacitou akumulátora. Pri dlhších jazdách za hranicou dojazdu treba počítať s dobíjaním akumulátora, ktoré aj pri použití rýchlonabíjačky predstavuje výrazné zdržanie v rádoch desiatok minút až niekoľkých hodín.

Plug-in hybrid má oproti hybridu väčšiu batériu, ktorú možno dobíjať zo zásuvky ako v prípade elektromobilu a ktorá umožňuje elektrický dojazd až 50 km. Ak je to výhodné, možno ním jazdiť v čisto elektrickom režime, ale pri dlhších jazdách sa prepne do režimu hybridu a nie je tak závislý od nabíjacej infraštruktúry.

IONIQ Plug-in hybrid využíva benzínový spaľovací motor s Atkinsonovým cyklom, s objemom 1,6 l, s výkonom 77 kW a krútiacim momentom 147 Nm. Ten je skombinovaný s elektromotorom s maximálnym výkonom 45 kW a krútiacim momentom 170 Nm. Výkon systému tak dosahuje 104 kW s maximálnym krútiacim momentom 256 Nm. Na porovnanie, hybridná verzia má nižší výkon elektromotora, a to iba 32 kW, ale s rovnakým krútiacim momentom 170 Nm. Pod batožinovým priestorom je batéria s kapacitou 8,9 kWh, ktorá umožňuje reálny elektrický dojazd okolo 50 až 55 km. Na porovnanie, hybridný IONIQ má batériu s kapacitou 1,56 kWh a elektrický s kapacitou 28 kWh. Prenos výkonu zabezpečuje 6-stupňová dvojspojková automatická prevodovka. Batériu možno dobíjať z bežnej zásuvky alebo na verejnej nabíjacej stanici. Z bežnej zásuvky trvá nabíjanie asi 3,5 hodiny, z verejnej nabíjačky asi o hodinu menej. Rýchle nabíjanie IONIQ nemá, ale vzhľadom na koncepciu ani nie je potrebné.

Na nabíjanie sa používa konektor typu 2. Pohonný systém je v základnom nastavení prepnutý do elektrického módu EV, takže pokiaľ je energia v batérii, preferuje sa čisto elektrická jazda a motor sa zapne iba pri prudkom zošliapnutí pedála. Ak ho prepnete do hybridného režimu, pracuje ako bežný hybrid, to znamená, že ak nepotrebuje veľa výkonu, prepne sa do elektrického režimu, ale pri stúpaní, vyššej rýchlosti alebo akcelerácii zapína spaľovací motor, aby sa zbytočne nevybíjala batéria. Tento režim je vhodný na dlhšie cesty, keď si ušetríte energiu v batérii a tú môžete využiť po zjazde z diaľnice po „okreskách“ či v meste, kde je to efektívnejšie. Pohon má aj športový režim, do ktorého sa dostanete posunutím voliča režimov do polohy S. Centrálny ukazovateľ zmení farbu z modrej na červenú, namiesto rýchlomeru sa zobrazí stupnica otáčkomeru a rýchlosť sa zobrazuje číslicami v strede. V tomto režime možno pákou aj sekvenčne radiť. Športový režim však nie je iba na ozdobu, prevodovka radí podstatne svižnejšie, ochotne podraďuje a akcelerácia je podstatne citeľnejšia. Ak radiť prestanete, prevodovka sa prepne po chvíli do automatu.

Technologická výbava

Výbava je podobná ako pri elektrickej či hybridnej verzii, aj keď nájdu sa odlišnosti. Plug-in hybrid sa dodáva iba s jedným stupňom výbavy a doplatiť možno iba Premium pack, ktorý obsahuje elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča s pamäťou a kožené čalúnenie s odvetrávaním predných sedadiel. Všetko ostatné je štandardná výbava a treba povedať, že tá je veľmi bohatá. Nájdete v nej adaptívny tempomat, systém LKAS na aktívne sledovanie jazdného pruhu, parkovacie senzory vpredu aj vzadu, LED osvetlenie okrem diaľkových svetiel, vyhrievanie predných sedadiel aj volantu a viaceré bezpečnostné systémy, ktoré zabezpečujú núdzové brzdenie, sledovanie mŕtveho uhla aj premávky za vozidlom a veľa ďalších. Prepínanie denných a stretávacích svetiel je automatické.

Diaľkové svetlá sú halogénové a ovládajú sa ručne. Žiaľ, práve diaľkové svetlá sú slabinou celého osvetlenia. Stretávacie svetlá totiž používajú studenú bielu farbu, a keď prepnete na diaľkové, tie majú poznateľne teplejší odtieň, a tak to vyzerá, akoby boli slabšie. Osvetlenie tak pôsobí nehomogénne. Dúfam, že to bude prvý námet na upgrade pri facelifte. Palubný multimediálny systém s navigáciou umožňuje pripojenie cez bluetooth aj USB. Po spárovaní s mobilom sa načíta zoznam kontaktov do vozidla, takže všetko ovládate z displeja.

Adaptívny tempomat pracuje rovnako ako pri hybridnej verzii, pri rýchlosti pod 5 km/h (napríklad v kolóne) sa odpojí a vy musíte stúpiť na brzdu. Zaujímavé však je to, že v elektrickej verzii funguje až do nulovej rýchlosti, a ak vozidlo pred vami zastaví, zastaví sa aj vaše. Po rozbehnutí vozidla vás tempomat upozorní, potom stačí ťuknúť do pedála a rozbehne sa. Škoda, že Hyundai nepoužil túto verziu. Pravda je, že adaptívny tempomat je veľmi návykový a veľkou mierou prispieva k bezpečnosti jazdy. Ďalší z dobrých pomocníkov je aktívny LKAS. Ten podľa údajov kamery udržuje zásahmi do riadenia vozidlo v jazdnom pruhu. Orientuje sa pri tom podľa horizontálneho značenia na vozovke. Ak je značenie kvalitné, funguje systém pomerne spoľahlivo bez ohľadu na rýchlosť jazdy, ostrejšie zákruty však sám nezvládne. V každom prípade nie je určený na autonómne riadenie, a ak dáte ruky z volantu, po chvíľke vás na to dôrazne upozorní, a ak nereagujete, vypne sa. No aj tak ide o jeden z najlepších systémov, aké v tejto kategórii stretnete. Klimatizácia a vykurovanie umožňujú smerovanie vykurovania/chladenia iba na miesto vodiča, ak vo vozidle cestujete sám. Je to užitočná funkcia, pomôže vám s úsporou paliva. Výhľad dozadu je horší, pri cúvaní však poslúži parkovacia kamera a senzory vzadu aj vpredu. Senzory takisto strážia premávku za vami, ak cúvate z radu vozidiel. Za jazdy senzory sledujú mŕtvy uhol a signalizujú vozidlo vo vedľajšom pruhu rozsvietením kontrolky v spätnom zrkadle. Pri vyhodení smerovky sa ozve aj zvukový signál. Rovnaké senzory vás upozornia aj na rýchlo sa približujúce vozidlo zozadu. Navigačný systém je integrovaný, takže povely navigácie si môžete dať zobrazovať aj na prístrojovom paneli. Na strednom paneli je vpredu priehradka na mobil so vstavanou bezdrôtovou rýchlonabíjačkou systému Qi.

Plug-in hybrid v praxi

Zo skúseností s testovaním vozidiel musím konštatovať, že plug-in hybridný systém považujem za najužitočnejšiu verziu pohonu, ktorú možno pri súčasných technológiách mať vo vozidle. Samozrejme, za predpokladu, že funguje aspoň tak ako pri tomto modeli, takže reálny elektrický dojazd je aspoň 50 km. Takýto typ pohonu má zmysel, pretože pri každodennom jazdení do zamestnania môžete jazdiť úplne alebo minimálne sčasti na elektrinu, čo v každom prípade rapídne znižuje prevádzkové náklady. Oproti bežnému elektromobilu však nie ste obmedzení nutnosťou nabíjania, takže na dlhšie cesty vyrazíte kedykoľvek ako s každým iným autom. Pochopiteľne, aj tu narazíte na potrebu mať k dispozícii možnosť každodenného nabíjania, aj keď postačuje bežná 220 V zásuvka, takže ak bývate na sídlisku, máte väčšinou smolu. Na verejných rýchlonabíjačkách síce môžete nabíjať, ale iba v pomalom režime, čo trvá asi 2 hodiny a 15 minút. Ak máte možnosť nabíjania, stačí večer pripojiť do zásuvky a ráno máte k dispozícii 50 – 55 km podľa podmienok.

Veľa používateľov zhruba toľko najazdí denne, takže ak nebudete potrebovať kúriť, v podstate spaľovací motor ani nemusíte použiť. Hybridný systém pracuje spoľahlivo a príjemne prekvapí aj 6-stupňový automat, ktorého prácu veľmi nevnímate. Jediná výnimka je prudký rozbeh, keď medzi prvým a druhým prevodovým stupňom cítiť menšie zaváhanie. Jazdné vlastnosti sú príjemné, vozidlo má dobré rozloženie hmotnosti, takže aj vyberanie zákrut je spoľahlivé. Slušné je aj odhlučnenie kabíny. Akcelerácia v elektrickom režime nie je veľmi presvedčivá, čo je spôsobené nižším výkonom elektromotora. To však neovplyvňuje maximálnu rýchlosť, ktorá môže byť na elektrinu pokojne aj 140 km/h. To je zase výhoda použitej prevodovky, ktorá pracuje rovnako nezávisle od toho, či je v činnosti spaľovací motor, elektromotor alebo oba. Ak nepočítam koncernových kolegov od Kia Motors, ktorí majú rovnaký systém, priamym konkurentom pre IONIQ Plug-in hybrid je Toyota Prius Plug-in hybrid. Samozrejme, vzhľadom na to, že Toyota je lídrom v hybridnej technológii a vyvíja ju už 20 rokov, nemožno ju brať na ľahkú váhu.

My sme plug-in hybrid od Toyoty už testovali, preto si môžeme oba modely porovnať a povedať, v čom je ktorý model lepší alebo horší. V priloženej tabuľke vidíte, že IONIQ boduje vo veľkosti úžitkového priestoru aj vo výkone, Prius zase svoje prednosti predvádza hlavne pri úspornosti prevádzky. V tom hrá najväčšiu úlohu prepracovanosť hybridného systému, použité e-CVT, prevodovka dokáže výkon dávkovať presnejšie a elektromotor s vyšším výkonom umožňuje aj výkonnejšiu rekuperáciu. Veľkú rolu hrá, samozrejme, aj aerodynamika. Prius má navyše kompletné LED svietenie s automatickými adaptívnymi svetlometmi a adaptívny tempomat pracujúci do nulovej rýchlosti. IONIQ zase boduje cenou nižšou o 3600 eur a 5-miestnym usporiadaním. IONIQ má vďaka 6-stupňovej prevodovke aj vyššiu maximálnu rýchlosť. Hyundai v každom prípade urobil v hybridnej technológii veľký skok vpred a už to, že ho možno stavať ako konkurenciu pre Toyotu, hovorí veľa. Európske automobilky sa majú v tomto smere ešte čo učiť.

IONIQ Plug-in hybrid je veľmi vydarené vozidlo. Z hľadiska spotreby si počínal veľmi dobre. Pri čistom 100 km teste s nabitou batériou s podielom 35 % diaľnice sa spotreba dostala na 3,6 l. Dovedna sme počas testu najazdili 950 km s priemernou spotrebou 4,3 l/100 km. Celková spotreba však bude veľmi závisieť od toho, ako často budete nabíjať. Pri každodennom dochádzaní v rámci elektrického dojazdu možno jazdiť iba na elektrinu. Samozrejme, v zime to nepôjde, pretože kúrenie potrebuje teplo z motora.

Nabíjanie z domácej zásuvky zaberie asi 3 hodiny a spotrebuje 7 – 7,5 kWh. No aj tak je spotreba podstatne nižšia ako so spaľovacím motorom. Ak batériu nenabijete, pracuje systém v hybridnom režime so spotrebou do 5 l/100 km. Rekuperácia je však vďaka väčšej batérii a výkonnejšiemu elektromotoru oproti hybridu účinnejšia. Poteší aj celkový dojazd, s nabitou batériou sa dostanete na 960 km.

Verdikt

Hyundai IONIQ Plug-in hybrid patrí vo svojej kategórii k špičke na trhu a poteší aj pomer ceny k úžitkovej hodnote.

  Hyundai IONIQ Plug-in hybrid Toyota PRIUS Plug-in hybrid
Spaľovací motor Radový štvorvalec Radový štvorvalec
Objem (cm³) 1580 1798
Max. výkon (kW/ot.) 77/5700 72/5200
Max. krútiaci moment (Nm/ot.) 147/4000 142/3600
Objem paliv. nádrže (l) 43 43
Elektromotor max. výkon (kW) 45 53
Kapacita batérie (kWh) 8,9 8,8
Prevodovka 6-st. automat, 2 spojky e-CVT elektronicky riadená s plynulým prevodom
Výkon hybridného systému (kW) 104 90
Celk. hmotnosť max. (kg) 1550 1550
Počet miest 5 4
Objem batožinového priestoru (l) 446 360
Max. rýchlosť (km/h) 178 162
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 10,6 11,1
Namerané hodnoty    
Priemerná spotreba/test (l/100 km) 4,3 3,5
Spotreba elektriny (kWh/100 km) 17,2 16,8
Dojazd na batériu max. (km) 55 50
Cena bez dotácie (EUR) 31 990 35 590

Cena: 31 990 EUR

Hodnotenie:

+ Nízka spotreba, výborná základná výbava, jazdné vlastnosti, elektrický aj celkový dojazd
- Iba halogénové diaľkové svetlá bez automatického prepínania

Jazdné vlastnosti: 95
Spotreba: 95
Priestor pre posádku, pohodlie: 100
Technologická výbava: 95
Ostatná výbava: 95
Ovládanie: 90
Vyhotovenie: 95

Celkovo: 95

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
auto hybrid plug in technológie elektro Hyundai

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať