Image
25.7.2018 0 Comments

Hyperloop má nový rekord. V rámci súťaže SpaceX dosiahla nemecká kabína v testovacom tuneli rýchlosť 457 km/h

Tím nemeckých inžinierov z Technickej univerzity v Mníchove WARR dosiahol hattrick na treťom ročníku súťaže SpaceX o najrýchlejšie sa pohybujúcu kabínu hyperloopu. Po tretíkrát získal hlavnú cenu a nastavil aj nový rekord na úrovni 457 km/h.

Úlohou súťažiacich bolo zostrojiť kabínu, ktorá čo najrýchlejšie prekoná trasu s dĺžkou 1,2 kilometra v testovacom tuneli Muskovej spoločnosti SpaceX. Ďalšou podmienkou bolo, aby išlo o samohybné vozidlo. Okrem WARR sa do finále kvalifikoval holandský tím z Delftskej univerzity a tím EPF Loop zo Švajčiarska.

V rámci súťaže stovky študentov inžinierstva z celého sveta predstavili svoje vízie budúceho ultrarýchleho cestovania systémom hyperloop, ktorý prvýkrát prezentoval Elon Musk v roku 2013. Predpokladal, že aerodynamické hliníkové kapsuly naplnené cestujúcimi alebo nákladom by mohli byť poháňané potrubiami takmer bez vzduchu rýchlosťou blízkou rýchlosti zvuku. Pravda, všetky riešenia majú zatiaľ malé rozmery a nehodia sa na prepravu pasažierov.

WARR získal hlavné ceny aj v súťažiach organizovaných v januári a auguste 2017. Jeho prototyp s prehľadom prekonal konkurenčné riešenia ostatných tímov. Kapsula z uhlíkových vlákien s hmotnosťou 154 kilogramov je poháňaná elektromotorom s výkonom 50 kW a obsahuje pneumatické trecie brzdy, ktoré umožňujú zastaviť do piatich sekúnd. Hlavným rozdielom oproti minulosti bola absencia „tlačného“ vozidla SpaceX, všetky kapsuly museli byť samohybné.

WARR získal aj jednu z troch cien v oblasti inovácií. Išlo o ocenenie jeho ambiciózneho kroku – vybudoval totiž dve kapsuly, jednu do rýchlostnej súťaže a druhú na demonštrovanie schopnosti levitácie.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Sprievodca výberom grafickej karty GeForce na hranie

13.12.2019 06:45

Špeciálny projekt Grafické karty testujeme so železnou pravidelnosťou. Ani tento rok nám žiadna neunikla. Čiastkové testy jednotlivých modelov sú však jedna vec a ucelený prehľad druhá vec. Obzvlášť ...

Technológie

V pretekoch dronov bojovali proti sebe programátori a piloti

12.12.2019 00:10

Nedávno sa v starej tlačiarni novín v Austine uskutočnila nezvyčajná súťaž dronov. Gabriel Kocher, známy z profesionálnej ligy Drone Racing League, sedel za sieťou, na očiach mal videookuliare a riadi ...

Technológie 1

Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to

09.12.2019 00:15

Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá