Image
25.7.2018 0 Comments

Hyperloop má nový rekord. V rámci súťaže SpaceX dosiahla nemecká kabína v testovacom tuneli rýchlosť 457 km/h

Tím nemeckých inžinierov z Technickej univerzity v Mníchove WARR dosiahol hattrick na treťom ročníku súťaže SpaceX o najrýchlejšie sa pohybujúcu kabínu hyperloopu. Po tretíkrát získal hlavnú cenu a nastavil aj nový rekord na úrovni 457 km/h.

Úlohou súťažiacich bolo zostrojiť kabínu, ktorá čo najrýchlejšie prekoná trasu s dĺžkou 1,2 kilometra v testovacom tuneli Muskovej spoločnosti SpaceX. Ďalšou podmienkou bolo, aby išlo o samohybné vozidlo. Okrem WARR sa do finále kvalifikoval holandský tím z Delftskej univerzity a tím EPF Loop zo Švajčiarska.

V rámci súťaže stovky študentov inžinierstva z celého sveta predstavili svoje vízie budúceho ultrarýchleho cestovania systémom hyperloop, ktorý prvýkrát prezentoval Elon Musk v roku 2013. Predpokladal, že aerodynamické hliníkové kapsuly naplnené cestujúcimi alebo nákladom by mohli byť poháňané potrubiami takmer bez vzduchu rýchlosťou blízkou rýchlosti zvuku. Pravda, všetky riešenia majú zatiaľ malé rozmery a nehodia sa na prepravu pasažierov.

WARR získal hlavné ceny aj v súťažiach organizovaných v januári a auguste 2017. Jeho prototyp s prehľadom prekonal konkurenčné riešenia ostatných tímov. Kapsula z uhlíkových vlákien s hmotnosťou 154 kilogramov je poháňaná elektromotorom s výkonom 50 kW a obsahuje pneumatické trecie brzdy, ktoré umožňujú zastaviť do piatich sekúnd. Hlavným rozdielom oproti minulosti bola absencia „tlačného“ vozidla SpaceX, všetky kapsuly museli byť samohybné.

WARR získal aj jednu z troch cien v oblasti inovácií. Išlo o ocenenie jeho ambiciózneho kroku – vybudoval totiž dve kapsuly, jednu do rýchlostnej súťaže a druhú na demonštrovanie schopnosti levitácie.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019