Image
25.7.2018 0 Comments

Hyperloop má nový rekord. V rámci súťaže SpaceX dosiahla nemecká kabína v testovacom tuneli rýchlosť 457 km/h

Tím nemeckých inžinierov z Technickej univerzity v Mníchove WARR dosiahol hattrick na treťom ročníku súťaže SpaceX o najrýchlejšie sa pohybujúcu kabínu hyperloopu. Po tretíkrát získal hlavnú cenu a nastavil aj nový rekord na úrovni 457 km/h.

Úlohou súťažiacich bolo zostrojiť kabínu, ktorá čo najrýchlejšie prekoná trasu s dĺžkou 1,2 kilometra v testovacom tuneli Muskovej spoločnosti SpaceX. Ďalšou podmienkou bolo, aby išlo o samohybné vozidlo. Okrem WARR sa do finále kvalifikoval holandský tím z Delftskej univerzity a tím EPF Loop zo Švajčiarska.

V rámci súťaže stovky študentov inžinierstva z celého sveta predstavili svoje vízie budúceho ultrarýchleho cestovania systémom hyperloop, ktorý prvýkrát prezentoval Elon Musk v roku 2013. Predpokladal, že aerodynamické hliníkové kapsuly naplnené cestujúcimi alebo nákladom by mohli byť poháňané potrubiami takmer bez vzduchu rýchlosťou blízkou rýchlosti zvuku. Pravda, všetky riešenia majú zatiaľ malé rozmery a nehodia sa na prepravu pasažierov.

WARR získal hlavné ceny aj v súťažiach organizovaných v januári a auguste 2017. Jeho prototyp s prehľadom prekonal konkurenčné riešenia ostatných tímov. Kapsula z uhlíkových vlákien s hmotnosťou 154 kilogramov je poháňaná elektromotorom s výkonom 50 kW a obsahuje pneumatické trecie brzdy, ktoré umožňujú zastaviť do piatich sekúnd. Hlavným rozdielom oproti minulosti bola absencia „tlačného“ vozidla SpaceX, všetky kapsuly museli byť samohybné.

WARR získal aj jednu z troch cien v oblasti inovácií. Išlo o ocenenie jeho ambiciózneho kroku – vybudoval totiž dve kapsuly, jednu do rýchlostnej súťaže a druhú na demonštrovanie schopnosti levitácie.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

Apple pay oficiálne na Slovensku

26.06.2019 08:04

Zdá sa vám, že Apple zaostával v bezkontaktných platbách smartfónom a hodinkami za Google pay? Od dnes to už nie je pravda. Streda 26. júna sa na Slovensku stane dňom platenia smartfónmi a hodinkami p ...

Technológie 3

Čo znamená High Availability v Oracle databáze?

18.06.2019 00:10

Špeciálny projekt Čo znamená High Availability pre biznis? Aká je úroveň tolerovaného rizika? Aká strata dát je akceptovaná? Existujú aktuálne problémy so zálohou alebo reportovaním? Všetky tieto otá ...

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá