Image
20.1.2017 4 Comments

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hodnote 100 miliónov dolárov a podpísala dohodu s niekoľkými európskymi mestami vrátane Bratislavy, Viedne a Budapešti. Pridalo sa už aj Brno a je záujem zapojiť aj Prahu.

Princíp spočíva v pohybe pretlakovej kapsuly vo vákuovom potrubí rýchlosťou až 1200 km/h, teda rýchlosťou zvuku. Uvažuje sa, že kapsula bude dlhá 30 metrov a jej priemer bude 1,5 metra. Cesta z Brna do Bratislavy by trvala len 10 minút. Zatiaľ však plány ostávajú len na papieri, nebola predvedená ani jedna reálna ukážka.

„Je to zelený spôsob dopravy, ktorá vyrobí viac energie, než spotrebuje. Všetka verejná doprava je stratová, my veríme, že táto doprava bude zarábať,“ povedal Dirk Ahlborn, šéf HTT.

Zhrnul aj zatiaľ pomerne krátky vývoj. „Už vieme, ako postaviť piliere, ako stavať tubus, ako vytvoriť vákuum a ako vytvoriť alternatívnu energiu,“ uviedol. Skúšobné trate by mali okrem USA vzniknúť aj v Spojených arabských emirátoch a na Slovensku. Štát tu už vykupuje pozemky pri Bratislave.

No kým sa Hyperloope zvezú prví ľudia, treba vyriešiť ešte množstvo technických problémov, súvisiacich napríklad s teplotnou rozťažnosťou materiálov, keďže teploty sa u nás môžu líšiť v priebehu roka aj o 50 °C. Problematická je aj výroba vákua v dĺžke niekoľko sto kilometrov. Potrebná by bola aj veľká turbína, ktorá by vháňala vzduch za kapsulou a na to treba vyriešiť chladenie a veľké množstvo chladiacej vody.

Na to, aby sa tento spôsob dopravy vyplatil, musí ho využívať veľa ľudí. To sa však stane iba vtedy, ak bude jazda príjemná. Problém by mohlo spôsobovať zrýchlenie a jazda v zákrutách. Tie by preto mali mať veľký polomer a kapsula by sa v nich mala pohybovať len rýchlosťou okolo 300 km/h.

Zdroj: CnewsEuro

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Technologickí jednorožci sa na burze trápia

18.11.2019 00:00

Odhaduje sa, že v USA je v súčasnosti približne 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac než miliardu USD. V predchádzajúcej dekáde ich bolo len deväť. Tento status prináša veľ ...

Biznis

8-miliardový Xerox zvažuje kúpu 27-miliardového HP

07.11.2019 16:44

Spoločnosť Xerox, ktorá sa stala známou svojimi kopírovacími strojmi, zvažuje kúpu výrobcu počítačov a tlačiarní HP Inc. Správu o tom priniesol denník Wall Street Journal, odvolávajúc sa na „ľudí oboz ...

Biznis

Toto sú najrýchlejšie rastúce technologické firmy na Slovensku

18.10.2019 00:05

V tohtoročnom, v poradí už dvadsiatom ročníku rebríčka Deloitte CE Fast 50 pre najrýchlejšie sa rozvíjajúce technologické spoločnosti v strednej Európe, sa umiestnili tri slovenské spoločnosti. Okrem ...

4 Comments

 1. Divné reakcia na: Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút
  23.1.2017 07:01
  Tie prepočty v úvode sú divné. Alebo sa mýlim ja?
  Reagovať
 2. titulok: bude aj v ceskej republike reakcia na: Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút
  20.1.2017 11:01
  ale hlavne ze je to len na papieri. teda len nejaky zdrap a ziadne projekty alebo nieco seriozne
  Reagovať
  • RE: titulok: bude aj v ceskej republike reakcia na: titulok: bude aj v ceskej republike
   20.1.2017 20:01
   presne tak, mi to pripada ako keby egyptania v dobe 2tisic pred kristom podpisovali zmluvu na stavbu rychlostnej dialnice D1. Nech rovno podpisu zmluvy na vystavbu teleportov a vytahov na mesiac. Mozem si uz aj objednat listky? Samozrejme stryko Fico dovoli vsetko..
   Reagovať
   • RE: RE: titulok: bude aj v ceskej republike reakcia na: RE: titulok: bude aj v ceskej republike
    21.1.2017 17:01
    už vam z toho Fica uplne šibe. Lebo Fico !
    Technickému pokroku nezabráni ani Sulik s Matovičom.
    Už to o čom Verné písal ako o fantastike, cesta na mesiac, pod morom,
    lietanie je už dnes bežné. Nehovoriac o ďalších vedeckých objavoch a technických vymoženostiach.

    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá