Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

4

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hodnote 100 miliónov dolárov a podpísala dohodu s niekoľkými európskymi mestami vrátane Bratislavy, Viedne a Budapešti. Pridalo sa už aj Brno a je záujem zapojiť aj Prahu.

Princíp spočíva v pohybe pretlakovej kapsuly vo vákuovom potrubí rýchlosťou až 1200 km/h, teda rýchlosťou zvuku. Uvažuje sa, že kapsula bude dlhá 30 metrov a jej priemer bude 1,5 metra. Cesta z Brna do Bratislavy by trvala len 10 minút. Zatiaľ však plány ostávajú len na papieri, nebola predvedená ani jedna reálna ukážka.

„Je to zelený spôsob dopravy, ktorá vyrobí viac energie, než spotrebuje. Všetka verejná doprava je stratová, my veríme, že táto doprava bude zarábať,“ povedal Dirk Ahlborn, šéf HTT.

Zhrnul aj zatiaľ pomerne krátky vývoj. „Už vieme, ako postaviť piliere, ako stavať tubus, ako vytvoriť vákuum a ako vytvoriť alternatívnu energiu,“ uviedol. Skúšobné trate by mali okrem USA vzniknúť aj v Spojených arabských emirátoch a na Slovensku. Štát tu už vykupuje pozemky pri Bratislave.

No kým sa Hyperloope zvezú prví ľudia, treba vyriešiť ešte množstvo technických problémov, súvisiacich napríklad s teplotnou rozťažnosťou materiálov, keďže teploty sa u nás môžu líšiť v priebehu roka aj o 50 °C. Problematická je aj výroba vákua v dĺžke niekoľko sto kilometrov. Potrebná by bola aj veľká turbína, ktorá by vháňala vzduch za kapsulou a na to treba vyriešiť chladenie a veľké množstvo chladiacej vody.

Na to, aby sa tento spôsob dopravy vyplatil, musí ho využívať veľa ľudí. To sa však stane iba vtedy, ak bude jazda príjemná. Problém by mohlo spôsobovať zrýchlenie a jazda v zákrutách. Tie by preto mali mať veľký polomer a kapsula by sa v nich mala pohybovať len rýchlosťou okolo 300 km/h.

Zdroj: CnewsEuro

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Hyperloop Elon Musk

4 komentáre

Divné reakcia na: Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

23.1.2017 07:01
Tie prepočty v úvode sú divné. Alebo sa mýlim ja?

titulok: bude aj v ceskej republike reakcia na: Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.1.2017 11:01
ale hlavne ze je to len na papieri. teda len nejaky zdrap a ziadne projekty alebo nieco seriozne

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať