Image
26.3.2018 0 Comments

Hybridné bunky spájajú najlepšie vlastnosti biologických a syntetických buniek. Využitie nájdu v medicíne

Skúmaním prírodných biologických buniek sa dozvedáme stále viac o tom, ako ich ovládať alebo vytvárať umelé verzie. Touto cestou sa vydali výskumníci z Imperial College v Londýne, ktorí vypracovali spôsob, ako spojiť silné stránky každej z nich a spojením živých a neživých buniek vytvoriť drobné chemické továrne, ktoré by jedného dňa mohli pomôcť pri podávaní liekov.

V minulosti vedci balili bielkoviny a enzýmy do umelých obalov na účinnejšiu liečbu chorôb, ako je rakovina alebo cukrovka. No v novej štúdii sa opisuje, ako možno zabaliť celé biologické bunky do umelých.

„Biologické bunky môžu vykonávať extrémne zložité funkcie, ale ťažko sa dajú ovládať, ak sa snažíme využiť jeden ich aspekt,“ hovorí Oscar Ces, vedúci výskumník projektu. „Umelé bunky možno ľahšie naprogramovať, ale ešte ich nemôžeme postaviť komplexne. Náš nový systém je na rozhraní medzi týmito dvoma prístupmi a spája celé biologické bunky s umelými tak, že mašinéria oboch pracuje vo vzájomnom súlade na výrobe toho, čo potrebujeme.“

Na spárovanie prírodných a umelých buniek tím použil mikrokvapalinový proces. Kvapalný roztok obsahujúci biologické bunky opatrne načerpali do trubice s olejom, čím sa vytvorili kvapôčky obklopené lipidovou škrupinou.

Ďalšou manipuláciou s týmito kvapôčkami získali hybridné bunky tvorené syntetickým bunkovým obalom obsahujúcim prírodnú bunku a enzýmy. Aby sa tím presvedčil, či živé a neživé časti bunky spolupracujú, použil experiment s fluorescenciou.  Svetielkovanie naznačilo, že živé a umelé bunky fungujú ako celok.

Potom si vedci overili aj trvácnosť buniek tým, že ich umiestnili do roztoku bohatého na meď. Táto zmes normálne zabíja biologické bunky, no tím zistil, že hybridné bunky stále svetielkujú, čo znamená, že vonkajší syntetický plášť ochránil vnútornú biologickú bunku. To by sa dalo využiť v praxi v prípade, keď imunitný systém pacienta napadne cudzie terapeutické bunky používané pri liečbe.

Vedci hovoria, že táto technológia môže mať veľa aplikácií – od cieleného doručovania liekov či snímačov až po bunkové „batérie“, ktoré budú využívať fotosyntézu na produkciu veľkého množstva energie.

Vytvárať možno reprodukovateľným spôsobom umelé bunky rozličných veľkostí, do ktorých by sa mohli pridávať rôzne druhy bunkových strojov, ako sú chloroplasty na vykonávanie fotosyntézy alebo mikróby, ktoré fungujú ako senzory. Vedci budú pracovať na zlepšovaní hybridných buniek, aby sa výkonom a štruktúrou čo najviac priblížili živým bunkám.

Výskum bol publikovaný v časopise Scientific Reports.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Nová 3D tlačiareň vyrába súčiastky pevnejšie ako oceľ a ľahšie ako hliník

11.11.2019 07:45

3D tlač sa ukázala ako veľmi užitočná, znamená prínos najmä pre lekársky, automobilový a elektronický priemysel. A teraz sa vďaka novej stolovej tlačiarni stala ešte dostupnejšou. Model Fiber LT od s ...

Technológie

iPhone s celotelovým displejom by mohol byť skutočne revolučný

11.11.2019 08:15

Apple každoročne predstavuje nový iPhone a mnohé funkcie či dizajnové prvky označuje ako „revolučné“. No tentoraz môže dôjsť ku skutočne revolučnej zmene dizajnu iPhonu. Americký patentový úrad nedáv ...

Technológie

Vrcholom vedeckej jesene je Cena za vedu a techniku. Kto si odnesie palmu víťazstva za rok 2019?

05.11.2019 00:00

Včera sa oficiálne začal už šestnásty ročník podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku – TVT 2019 a potrvá až do nedele 10. novembra 2019. Vyvrcholí tak vedecká jeseň nabitá aktivitami zameranými ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá