Hybridné bioatramenty na 3D tlač pomôžu opraviť poškodené chrupavky kolena

0

Naše kolená sú veľmi náchylné na zranenia alebo opotrebovanie súvisiace s vekom, čo často vedie k potrebe chirurgického zákroku. Teraz vedci vytvorili bioatramenty, ktoré sa dajú použiť na 3D tlač štruktúr, ktoré by nahradili poškodenú chrupavku v kolene. V novej štúdii na overenie konceptu demonštrovali výskumní pracovníci z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) novú metódu 3D tlače, ktorá vytvára chrupavku aj podporné štruktúry.

Tím použil integrovaný systém tlače tkanív a orgánov (Integrated Tissue and Organ Printing System – ITOPS), ktorý sa v predošlých štúdiách používal na tlač zložitých tkanív, ako sú kosti, svaly a dokonca aj uši. Vedci použili niekoľko bioatramentov spoločne na tlač celého tkaniva fibrokartilátu vrstvu po vrstve v prekladanom šrafovanom vzore. Prvú kompozitnú vrstvu tvorila gellánová guma a fibrinogén podporujúci repopuláciu vlastných buniek v tele.

Druhý bioatrament je fibroínmetakrylát, ktorý pomáha udržiavať štruktúru silnú a pružnú. V laboratórnych podmienkach boli bunky schopné množiť sa a zostať životaschopné, zachovaná ostala aj biomechanika štruktúry. Následné experimenty zahŕňali implantáciu tlačených štruktúr do myší. Pozorovania počas 10 týždňov po operácii ukázali, že myši začali podľa očakávania regenerovať svoj fibrokartilát. Výskum bol publikovaný v časopise Chemistry of Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať