Image
7.11.2019 0 Comments

Hudba na privítanie a ranná kávička / Aj to zabezpečí inteligentná elektroinštalácia

Ak sa človek rozhodne pri stavbe alebo rekonštrukcii bývania pre automatizovanú domácnosť, čaká ho ešte niekoľko dôležitých krokov a rozhodnutí, kým sa pustí do realizácie elektroinštalácie.

Odmenou mu bude inteligentné a komfortné bývanie s úsporou prevádzkových nákladov za energie. Táto vízia mu určite dá silu, aby zdolal množstvo ťažkých prekážok a niekoľko dôležitých mét.

Prvá méta k úspešnému namontovaniu inteligentnej elektroinštalácie je dobrý projekt, spoľahlivá inštalačná firma a postavené pevné základy IQ systému. Dobrý projekt, resp. technický plán by sa mal robiť na základe skúseností technika a na základe „prípadovej štúdie“. Čo to znamená? Klient si musí dobre rozmyslieť parametre, ktoré mu realizátor má nastaviť. Napríklad kedy a ako odchádza z domu, aké osvetlenie má rád pri pozeraní TV, kde všade chce počúvať hudbu, aké hodnoty kúrenia v izbách si bude želať a podobne. Urobiť v nastaveniach neskoršie zmeny, pri ktorých by bolo treba ťahať káble v čerstvo namaľovaných a obložených stenách, by bol asi problém. O tom, že dôležitú úlohu hrá kvalitný realizátor projektu, netreba vôbec pochybovať.

Skutočné komfortné a inteligentné bývanie sa však začína až komplexnou úrovňou montáže. V tejto fáze sa začínajú vytvárať automatizácie, teda procesy šetriace čas a prinášajúce sľúbený komfort. Počiatočný dôležitý faktor na implementáciu do riadenia domu je EZS (elektronický zabezpečovací systém). Tento alarm nielen stráži majetok vo dne i v noci, ale poskytuje domu aj dôležité informácie: či je niekto doma a kto a kedy sa práve vrátil. A tu môžeme uviesť pekný príklad automatizácie. Po odchode z domu, teda po zapnutí alarmu sa všetky svetlá a nepotrebné zásuvky automaticky vypnú. Kúrenie sa nastaví do útlmového režimu a kotol prestane nahrievať teplú vodu. V pohotovosti ostáva iba solárny systém, pretože slnečné lúče sú stále zadarmo. Keďže nie ste doma, robotický vysávač začne upratovať, rekuperácia dom riadne vyvetrá. Zaujímavá automatizácia sa dá urobiť aj pre večerný príchod domov. Po otvorení vchodových dverí sa automaticky zapne svetlo na chodbe. Po vypnutí alarmu sa zapne osvetlenie v predsieni, vypne sa osvetlenie v chodbe, pustí sa príjemná hudba v kuchyni, zapne ohrev vody a podobne. Samozrejme, nastaviť sa dá množstvo rozličných automatických činností – od rannej kávičky na kuchynskom stole presne o pol ôsmej ráno až po sťahovanie žalúzií počas slnečného úpeku. Úplne bežne sa riešia poruchy kotla či čerpadla tak, že dom automaticky pošle SMS správu údržbárskej firme. Pri montáži komplexne inteligentnej elektroinštalácie v princípe nie je limit na jej možnosti, je iba na zákazníkovi, čo si želá mať v dome, pričom možnosti sú veľmi rozsiahle. Zložité úlohy si však vyžadujú veľa času na prácu a čas sú zase peniaze, s čím treba logicky kalkulovať.

Výber typu či značky inteligentnej elektroinštalácie pri realizácii je náročná úloha, robí sa to individuálne podľa náročnosti projektu a požiadaviek zákazníka. V zásade platí staré pravidlo, že nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci, pretože ich budeme musieť časom kúpiť ešte raz. A pri elektroinštalácii to dôrazne neodporúčame.

V princípe existujú dva typy systémov. Jeden z najrozšírenejších je tzv. decentralizovaný systém riadenia KNX. Má dva obrovské benefity. Už sama decentralizácia znamená, že jednotlivé komponenty pracujú nezávisle od seba a v prípade poruchy nehrozí kolaps celého systému. Druhá výhoda je tá, že KNX je celosvetový štandard a produkty od rôznych výrobcov budú vždy kompatibilné, čo je z pohľadu servisu perfektné. K nevýhodám patrí cena a značná časová náročnosť inštalácie, ako aj náročnejší servis. Ďalší typ sú centralizované systémy, ktoré majú na trhu početnejšie zastúpenie. Ich nevýhodou je fungovanie na princípe centrálnej jednotky a podružných komponentov, na druhej strane majú veľmi malú poruchovosť. Tieto systémy sú dostupné za veľmi prijateľnú cenu. V zásade je jedno, ktorý typ či značku si vyberiete, funkciami sú tieto systémy veľmi podobné. Kľúčové parametre sú teda dobrý projekt a dobrá realizačná firma. A na to treba myslieť ešte pred realizáciou.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Recenzia: Mercedes-Benz EQC 400 4Matic Edition 1886 / Rodinná elektrická prémiovka

14.11.2019 00:00

V letnom dvojčísle ste si mohli prečítať článok o trojici prémiových elektromobilov Jaguar i-Pace, Audi e-Tron a Mercedes-Benz EQC400. V prípade Mercedes-Benz však išlo iba o opis a prvé dojmy, pretož ...

Magazín

Peugeot 508 GT Line / Keď si pomýliš triedu

11.11.2019 12:58

S novým Peugeotom 508 som sa po prvýkrát stretol na minuloročnom autosalóne v Ženeve, kde budil veľkú pozornosť. Po teste musím priznať, že zaslúženú. Výrobca tentoraz stavil na karosársku verziu fast ...

Magazín

WATTBOOSTER / Keď potrebujete viac energie

12.11.2019 10:55

Neoddeliteľná súčasť elektromobility je nabíjacia infraštruktúra. V princípe sa delí na dva základné typy, na AC (striedavé) a DC (jednosmerné) nabíjanie. AC nabíjanie je tak­zvané pomalé nabíjanie a ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá