S_042020 S_042020 S_042020

Hudba na privítanie a ranná kávička / Aj to zabezpečí inteligentná elektroinštalácia

0

Ak sa človek rozhodne pri stavbe alebo rekonštrukcii bývania pre automatizovanú domácnosť, čaká ho ešte niekoľko dôležitých krokov a rozhodnutí, kým sa pustí do realizácie elektroinštalácie.

Odmenou mu bude inteligentné a komfortné bývanie s úsporou prevádzkových nákladov za energie. Táto vízia mu určite dá silu, aby zdolal množstvo ťažkých prekážok a niekoľko dôležitých mét.

Prvá méta k úspešnému namontovaniu inteligentnej elektroinštalácie je dobrý projekt, spoľahlivá inštalačná firma a postavené pevné základy IQ systému. Dobrý projekt, resp. technický plán by sa mal robiť na základe skúseností technika a na základe „prípadovej štúdie“. Čo to znamená? Klient si musí dobre rozmyslieť parametre, ktoré mu realizátor má nastaviť. Napríklad kedy a ako odchádza z domu, aké osvetlenie má rád pri pozeraní TV, kde všade chce počúvať hudbu, aké hodnoty kúrenia v izbách si bude želať a podobne. Urobiť v nastaveniach neskoršie zmeny, pri ktorých by bolo treba ťahať káble v čerstvo namaľovaných a obložených stenách, by bol asi problém. O tom, že dôležitú úlohu hrá kvalitný realizátor projektu, netreba vôbec pochybovať.

Skutočné komfortné a inteligentné bývanie sa však začína až komplexnou úrovňou montáže. V tejto fáze sa začínajú vytvárať automatizácie, teda procesy šetriace čas a prinášajúce sľúbený komfort. Počiatočný dôležitý faktor na implementáciu do riadenia domu je EZS (elektronický zabezpečovací systém). Tento alarm nielen stráži majetok vo dne i v noci, ale poskytuje domu aj dôležité informácie: či je niekto doma a kto a kedy sa práve vrátil. A tu môžeme uviesť pekný príklad automatizácie. Po odchode z domu, teda po zapnutí alarmu sa všetky svetlá a nepotrebné zásuvky automaticky vypnú. Kúrenie sa nastaví do útlmového režimu a kotol prestane nahrievať teplú vodu. V pohotovosti ostáva iba solárny systém, pretože slnečné lúče sú stále zadarmo. Keďže nie ste doma, robotický vysávač začne upratovať, rekuperácia dom riadne vyvetrá. Zaujímavá automatizácia sa dá urobiť aj pre večerný príchod domov. Po otvorení vchodových dverí sa automaticky zapne svetlo na chodbe. Po vypnutí alarmu sa zapne osvetlenie v predsieni, vypne sa osvetlenie v chodbe, pustí sa príjemná hudba v kuchyni, zapne ohrev vody a podobne. Samozrejme, nastaviť sa dá množstvo rozličných automatických činností – od rannej kávičky na kuchynskom stole presne o pol ôsmej ráno až po sťahovanie žalúzií počas slnečného úpeku. Úplne bežne sa riešia poruchy kotla či čerpadla tak, že dom automaticky pošle SMS správu údržbárskej firme. Pri montáži komplexne inteligentnej elektroinštalácie v princípe nie je limit na jej možnosti, je iba na zákazníkovi, čo si želá mať v dome, pričom možnosti sú veľmi rozsiahle. Zložité úlohy si však vyžadujú veľa času na prácu a čas sú zase peniaze, s čím treba logicky kalkulovať.

Výber typu či značky inteligentnej elektroinštalácie pri realizácii je náročná úloha, robí sa to individuálne podľa náročnosti projektu a požiadaviek zákazníka. V zásade platí staré pravidlo, že nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci, pretože ich budeme musieť časom kúpiť ešte raz. A pri elektroinštalácii to dôrazne neodporúčame.

V princípe existujú dva typy systémov. Jeden z najrozšírenejších je tzv. decentralizovaný systém riadenia KNX. Má dva obrovské benefity. Už sama decentralizácia znamená, že jednotlivé komponenty pracujú nezávisle od seba a v prípade poruchy nehrozí kolaps celého systému. Druhá výhoda je tá, že KNX je celosvetový štandard a produkty od rôznych výrobcov budú vždy kompatibilné, čo je z pohľadu servisu perfektné. K nevýhodám patrí cena a značná časová náročnosť inštalácie, ako aj náročnejší servis. Ďalší typ sú centralizované systémy, ktoré majú na trhu početnejšie zastúpenie. Ich nevýhodou je fungovanie na princípe centrálnej jednotky a podružných komponentov, na druhej strane majú veľmi malú poruchovosť. Tieto systémy sú dostupné za veľmi prijateľnú cenu. V zásade je jedno, ktorý typ či značku si vyberiete, funkciami sú tieto systémy veľmi podobné. Kľúčové parametre sú teda dobrý projekt a dobrá realizačná firma. A na to treba myslieť ešte pred realizáciou.

Ján Čambal, J&P Technology GROUP

Všetky autorove články
elektroinštalácia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať