Image
19.11.2019 0 Comments

Huawei vyvracia mýty o 5G a kyberbezpečnosti

5G sa bude nasadzovať postupne a zákazníci ho najskôr potrebujú správne pochopiť. Nové mobilné siete pracujú s už existujúcimi technológiami, no prinesú výhody vrátane vyššej bezpečnosti.

Každý rok prenášame stále viac a viac dát v mobilných sieťach. 5G technológia je nielen odpoveďou na vyššie nároky používateľov, ale aj príležitosťou pre operátorov, ako ponúknuť zákazníkom ešte hodnotnejšie služby. O tom, aká bude úloha Huawei v roli dodávateľa telekomunikačných technológií, prezradil viac Rafał Jaczyński, Regional Cyber Security Officer Huawei pre región CEE & Nordics. Zástupca spoločnosti Huawei bol súčasťou panelu expertov na novembrovej IT konferencii ITAPA.

„Máme ambíciu vyvracať mýty o 5G a kyberbezpečnosti,“ uviedol hneď na úvod svojho odborného príspevku R. Jaczyński. Podľa jeho slov je predovšetkým dôležité pochopiť, čo skutočne umožní 5G. Nová generácia mobilných sietí prinesie popri vysokých rýchlostiach aj ďalšie dôležité vylepšenia. Ide napríklad o možnosť pripojenia až jedného milióna zariadení na jeden kilometer štvorcový. 5G prinesie používateľom tiež vylepšenú odozvu (latenciu) na deklarovanej úrovni jednej milisekundy.

Služby i dáta pribúdajú

Hlavnú výzvu, na ktorú odpovedá 5G technológia, by sme podľa R. Jaczyńskiho nemali chápať výsostne „optikou“ vysokých rýchlostí. Nároky používateľov na prenos dát sa zvyšujú – v mobilných sieťach prenášame z roka na rok viac dát. Podľa štatistík hovoríme o náraste objemu dát zhruba o 40 % každý rok.

„Operátori potrebujú rozšíriť kapacitu mobilných sietí. Byť operátorom dnes nie je jednoduché. Predávajú viac a viac služieb, avšak dostávajú menej peňazí,“ skonštatoval R. Jaczyński.

Operátori pritom podľa jeho slov potrebujú investovať (napríklad do zavádzania 5G) a súčasne generovať viac tržieb. Práve to je prísľubom 5G a príležitosťou pre mobilných operátorov, ako sa posunúť v hodnotovom reťazci smerom k predaju viac sofistikovaných služieb pre svojich zákazníkov.

Môže ísť napríklad o služby súvisiace s internetom vecí (IoT), autonómnymi vozidlami či inteligentnými mestami. „Technológia 5G nám doručí potenciál a je na nás, ako ho využijeme,“ myslí si R. Jaczyński.

O bezpečnosti 5G kolujú nepravdy

Súkromie používateľov je pri 5G sieťach lepšie chránené. Štandardy pre 5G budú podporovať aj silné 256-bitové šifrovanie. „Prakticky všetky technológie relevantné v súvislosti s kyberbezpečnosťou, ktoré budú nasadené pri 5G, sú už v súčasnosti používané. Samozrejme, naše produkty ako také budú nové a budeme svedkami kombinovania technológií, ale 5G nie je žiadna mysteriózna technológia,“ apeluje R. Jaczyński. Podľa jeho slov ju zákazníci potrebujú predovšetkým správne pochopiť. Svoju rolu tu zohrajú samozrejme operátori, ktorí 5G prinesú a rovnako tak aj regulačné autority.

Nasadzovanie 5G technológie bude postupné. Najprv pribudnú základňové stanice, teda vysielače rozmiestnené po krajine v mestách i mimo nich. Huawei sa už podieľal na zavádzaní 5G aj v Európe, a to napríklad vo Švajčiarsku. „Neviditeľná“ časť mobilnej siete (tzv. core) fungujúca na pozadí bude viac sofistikovaná – kvôli kombinácii už existujúcich technológií. Tu máme podľa slov zástupcu Huawei na prípravu ešte ďalších 3 až 5 rokov.

Viac testovania, vyššia bezpečnosť

Aby bola mobilná sieť skutočne bezpečná, nevyhnutné je jej nezávislé testovanie. Novinkou v prípade 5G bude schéma známa pod skratkou NESAS (Network Equipment Security Assurance Scheme). Jej súčasťou budú štandardizované bezpečnostné testy dodávateľa v testovacom laboratóriu. Tie zhodnotia vybavenie konkrétnej mobilnej siete a bezpečnostné procesy na strane dodávateľa, či už ide o vývoj produktov alebo opravu chýb.

„5G je prvá verejne dostupná mobilná sieť v ľudskej histórii, ktorá umožní testovanie sieťových zariadení takouto formou. Navyše, hodnotiaci protokol z nezávislého testovania bude dostupný pre operátorov bezplatne,“ uzavrel R. Jaczyński.

Autor: Huawei

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

SHELL ZAČÍNA PONÚKAŤ V STREDNEJ A VÝCHODNEJ EURÓPE RÝCHLONABÍJANIE ELEKTROMOBILOV

22.01.2020 15:19

Spoločnosť Shell v spolupráci s IONITY predstavila prvú vysokovýkonnú nabíjaciu stanicu v strednej a východnej Európe a zároveň otvorila aj prvú vlastnú nabíjaciu stanicu Shell Recharge. Cieľom spoloč ...

Tlačové správy

Ocenenie Super X-Fi® od spoločnosti Creative – Víťazná séria pokračuje na CES 2020

22.01.2020 14:37

Spoločnosť Creative Technology sa na veľtrhu CES 2020 stala víťazom viacerých ocenení, doteraz získala sedem ocenení za novú technológiu Super X-Fi Gen2 a všetky súvisiace produkty. Ocenené popredným ...

Tlačové správy

ESET: Podvodníci vydierajúci pornom si vylepšili slovenčinu

22.01.2020 14:31

Podvodníci zameriavajúci sa na digitálne vydieranie svojich obetí opäť vylepšili svoju taktiku. Bezpečnostná spoločnosť ESET varuje používateľov pred nepravdivými podvodnými e-mailovými správami, ktor ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá