Image
14.6.2019 1 Comments

Huawei údajne testuje ruský operačný systém Aurora. Chce ním nahradiť Android

Huawei potrebuje alternatívu k plnohodnotnému operačnému systému Google vrátane softvéru a služieb. Trochu prekvapujúce správy prišli z Ruska. Podľa servera Bell „operačný systém Android v smartfónoch Huawei môže byť nahradený ruským systémom Aurora“.

Internetová stránka dokonca uvádza, že „táto téma bola vznesená na stretnutiach Vladimíra Putina a Si Ťin-pchinga“ na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. Auroru vyvinula ruská Otvorená mobilná platforma (Open Mobile Platform) s podporou ruského oligarchu Grigorija Berezkina. V roku 2018 získal ruský štátny operátor Rostelekom podiel 75 % v Open Mobile Platform.

Základom Aurory je Sailfish, operačný systém vytvorený fínskou spoločnosťou Jolla. V Číne sa už údajne „testujú zariadenia s predinštalovanou Aurorou" a tento operačný systém má byť inštalovaný na „rôznych zariadeniach Huawei“ namiesto systému Android spoločnosti Google.

Podľa správ by však Huawei mohol začať v Rusku aj „spoločnú výrobu čipov a softvéru“. A to už je vyššia úroveň spolupráce. Ak totiž hľadá alternatívu pre Android, prestavaný musí byť celý dodávateľský reťazec hardvéru a softvéru. A spojenectvo medzi Čínou a Ruskom je vcelku schodná cesta.

Naproti tomu čínske noviny Global Times (štátne noviny v anglickom jazyku) uviedli, že spoločnosť „údajne intenzívne testuje svoj vlastný operačný systém HongMeng s internetovými gigantmi a domácimi predajcami smartfónov a nový systém bude spustený v najbližších mesiacoch“.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

OpenAI napriek obavám o zneužitie zverejnil svoj generátor textu s neuveriteľnými schopnosťami

08.11.2019 00:10

Možno si ešte spomínate na textový generátor neziskovej spoločnosti OpenAI s označením GPT2. Pred istým časom spoločnosť uviedla, že nesprístupní svoj nový model AI pre obavy o jeho škodlivé použitie ...

Inovácie

Zistite, aký je pohľad CZ/SK expertov na novinky vo svete Java

07.11.2019 15:03

Zrýchlená doba sa premietla aj do vývoja nových verzií Javy, ktorý sa značne zdynamizoval. Ak kedysi medzi dvomi verziami ubehli aj tri roky, dnes sú vydané dve do roka. Realita je potom taká, že vonk ...

Inovácie

Konica Minolta otvorila európsky showroom priemyselnej tlače v Bratislave

07.11.2019 00:10

Japonský koncern Konica Minolta otvoril na Slovensku celosvetovo najmodernejší showroom so zameraním na všetky svoje hlavné technológie industriálnej tlače. Na ploche 480 m² tak vznikol jedinečný unik ...

1 Comments

  1. google si pod sebou pili konar? reakcia na: Huawei údajne testuje ruský operačný systém Aurora. Chce ním nahradiť Android
    15.6.2019 12:06
    Google sa prostrednictvom Trumpa postara o to, ze mu Huawei vytvori konkurencny OS, kedze bude k tomu dotlaceny.
    Vytvarat tlak na taku velku a zabehnutu firmu, navyse so silnou stanou podporou moze byt velmi kontraproduktivne. V konecnom dosleku rozhodne trh a zakaznici. Cina moze silno zadotovat mobily Huawei s novym OS na cinskom trhu. Ked sa uchytia v cine, zacnu expandovat dalej do sveta.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá