Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Huawei P30 Pro - šampión mobilnej fotografie

0

 

Dominantný dizajnový prvok popri displeji s malým výrezom a zaoblenými dlhšími stranami je sklená zadná stena, ktorá má povrchovú úpravu s dvoma typmi gradientu farebného odtieňa, marketingovo označovanými ako Aurora a Breathing Crystal. Dizajnérom sa navyše do zadnej steny podarilo veľmi dobre zakomponovať štyri objektívy a LED blesk.

Telo smartfónu spĺňa požiadavky odolnosti proti vode a prachu podľa štandardu IP68, čo v praxi znamená, že ponorenie na 30 minút do hĺbky 1,5 m by malo zostať bez následkov. Lesklý kovový rám, ktorého povrchová úprava ladí so zadnou stenou, má na hornej aj dolnej strane plochú fazetku, ktorá má viac dizajnový ako praktický význam.

Podobne ako Mate 20 aj P30 Pro podporuje nový formát pamäťovej karty NM. Je rovnako veľká ako SIM karta a má aj podobne rozmiestnené kontakty, takže do rovnakého slotu môžete založiť buď SIM 2, alebo kartu NM. Slot je umiestnený na dolnej stene vedľa konektora USB-C.

Displej s kvapkovým výrezom

Displej s uhlopriečkou 6,7 palca využíva celú plochu predného panela okrem malého výrezu v tvare kvapky pri hornom okraji v strede, v ktorom je objektív prednej kamery. Aj v tomto prípade platí „niečo za niečo“. Jeden objektív neumožňuje 3D skenovanie tváre, takže snímanie je len dvojrozmerné. Na bezpečnú a spoľahlivú autentifikáciu odporúčam snímač odtlačkov prstov pod plochou displeja v spodnej časti, kam naň pohodlne dosiahnete. Je veľmi rýchly a nerobí mu problémy ani jemné umastenie. Rozlíšenie FHD+ (2340 × 1080 px) je aj na takéto rozmery displeja vyhovujúce, veď konkurenčné modely, ktorých displeje síce majú natívne vyššie rozlíšenie, sú implicitne tiež nastavené na FHD+, predovšetkým na úsporu energie. Takisto pri hrách grafický procesor na menšom rozlíšení plynulejšie renderuje obraz. Displej na celej ploche predného panela si vynútil aj absenciu notifikačnej diódy. Tá väčšine používateľov chýbať nebude, pretože P30 Pro umožňuje zobrazovať notifikácie na obrazovke neaktívneho telefónu. Čitateľnosť displeja je aj na priamom slnečnom svetle veľmi dobrá. 

Zvuk

Pri pozornejšom pohľade na prednú stranu smartfónu si uvedomíte, že niečo je inak. Chýba otvor či štrbina na reprodukciu zvuku počas hovoru, keď máte smartfón priložený k uchu. Konštruktéri zabudovali akustický menič pod displej, takže zvuk sa do ucha prenáša prostredníctvom vibrácií displeja. Pri telefonovaní to funguje veľmi dobre, ale sekundárnym dôsledkom takejto konštrukcie je monofónna reprodukcia zvuku reproduktorom v dolnej časti vedľa konektora USB-C. Preto na stereofónnu reprodukciu budete potrebovať slúchadlá alebo externý reproduktor. Tie môžete pripojiť buď bezdrôtovo cez bluetooth, alebo cez konektor USB-C. V balení nájdete slúchadlá s takýmto konektorom, ktoré kvalitou zvuku prekonajú očakávania bežného používateľa. 

Hardvér s duálnym koprocesorom AI

Hardvérovej výbave dominuje čip Kirin 980, vyrábaný 7 nm technológiou v rámci koncernu Huawei. Procesor je tradične osemjadrový, ale má novú architektúru usporiadania jadier podľa schémy 2× big + 2× middle + 4× small. To znamená, že dve najvýkonnejšie jadrá A76 sú taktované na frekvencii 2,6 GHz. Dve stredne výkonné jadrá rovnakého typu majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 1,92 GHz. Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá typu Cortex A55, taktované na 1,8 GHz. Takáto architektúra dokáže v prípade potreby poskytnúť maximálny výkon, no pri bežných, menej náročných úlohách sú maximálne energeticky úsporné. Napríklad na prehrávanie hudby stačí jedno malé jadro A55 a na prehrávanie videa dve malé jadrá. Bežné aktivity na sociálnych sieťach si typicky vyžadujú tri malé jadrá A55 a jedno stredné jadro A76. Spotrebu znižuje aj technológia Loading Prediction s využitím umelej inteligencie. Grafické jadro Mali-G76 tiež využíva technológiu AI clock boosting, ktorá dokáže inteligentne identifikovať a predpovedať záťaž tým, že v reálnom čase monitoruje snímkovú frekvenciu, používateľské vstupy a aktuálne prispôsobí pracovné zaťaženie procesora. Výsledkom je vyššia snímková frekvencia a minimalizácia tzv. stutteringu, takže hráči si môžu vychutnať oveľa plynulejší herný zážitok. Súčasťou SoC je aj duálny NPU, teda koprocesor efektívne zvládajúci výpočty na báze neurónových sietí a ďalších algoritmov, ktoré využíva umelá inteligencia. Využíva sa hlavne na analýzu obrazu pri fotografovaní a nakrúcaní videí. 

Nabíjanie a výdrž

V balení je nabíjačka schopná dodať príkon 40 W, napriek tomu sa P30 Pro pri nabíjaní príliš nezohrieva. K dispozícii je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, takže z P30 Pro nabijete iný smartfón, hodinky či iné zariadenie. Batéria s kapacitou 4200 mAh vydrží aj vďaka už spomínanému viac iniciatívnemu ako prediktívnemu ukončovaniu aplikácií aj dva dni bežného používania.

Inovatívny fotoaparát

Začnem pochvalou za funkciu rozpoznávania fotografovaných scenérií na báze umelej inteligencie, ktorú som v predchádzajúcich modeloch bez ohľadu na značku často vypínal, ak som sa chcel vyhnúť neprirodzene kontrastným a občas trochu presaturovaným záberom. Pri P30 Pro odporúčam mať túto funkciu stále zapnutú.

Prvý zhora na zadnej strane je ultraširokouhlý objektív so svetelnosťou f/2,2 a ohniskovou vzdialenosťou 16 mm (prepočítanou na full frame), ktorý využíva snímač s rozlíšením 20 Mpx. Ten poskytuje vynikajúce výsledky pri dobrom svetle a nedá sa zahanbiť ani pri večerných scénach, hoci na snímač hlavného fotoaparátu ani zďaleka nemá. Ultraširokouhlý objektív nemá optickú stabilizáciu. Zábery hlavne prírodných scenérií týmto objektívom môžu byť veľmi emotívne, no okrem kreatívnych výnimiek musíte dodržať pravidlo, aby v popredí záberu bol nejaký zaujímavý objekt, ktorý navodí priestorový dojem. 

Objektív druhého fotoaparátu zhora má zorný uhol ako ľudské oko. Má vynikajúcu svetelnosť f/1,6, optický stabilizátor a premieta obraz na 40 Mpx snímač typu Super Spectrum s uhlopriečkou 1 / 1,7". Ten má netradične usporiadané filtre nad pixelmi podľa schémy RYYB, čiže namiesto tradičných červených, zelených a modrých filtrov sú použité červené, žlté a modré filtre. Takéto usporiadanie umožňuje zvýšiť citlivosť snímača, čo je dôležité pri nízkej úrovni osvetlenia a pri fotení v takýchto podmienkach sa navyše zachovajú prirodzené farby. Hardvérová inovácia na úrovni snímača umožnila dosiahnuť ISO až neuveriteľných 409 600. Napriek fyzickému rozlíšeniu 40 Mpx je implicitne nastavené rozlíšenie hlavného fotoaparátu na 10 Mpx, teda údaje pre jeden pixel fotografie snímajú štyri hardvérové pixely. Vedľa hlavného objektívu mimo oválnej platformy je ešte jeden senzor, označovaný skratkou ToF ( (Time-of-Flight), ktorý na princípe vyhodnotenia odrazu svetla umožňuje snímať vzdialenosti objektov snímanej scény. Tieto informácie sa využijú pri funkcii dynamickej clony umožňujúcej rozostrenie popredia alebo pozadia, teda na simulovanie efektu bokeh.

Umelé rozostrenie pozadia

Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 125 mm má periskopickú konštrukciu, takže zrkadlo alebo optický hranol pod hranatým otvorom zmení smer dopadajúceho svetla o 90 stupňov a ďalej prechádza cez optické členy na tele smartfónu, umiestnené kolmo na smer snímania.

Záber ultraširokouhlým objektívom, hlavným objektívom a teleobjektívom s 5x zoomom

Z pohľadu používateľa táto sústava fotoaparátov funguje tak, že si môže nastaviť buď niektorú z ponúkaných diskrétnych hodnôt: ultraširoké, 1×, 5× a 10× zoom, alebo zoomovať plynule. Dvojnásobné zväčšenie sa dosiahne výrezom zo 40 Mpx snímača. V rozsahu 3 až 4-násobného zväčšenia sa pomocou algoritmu Super Resolution kombinuje obraz z teleobjektívu a 40 Mpx snímača. Zväčšenie 5× je natívne pre teleobjektív. V rozmedzí 5 – 10-násobného zoomu sa aplikuje algoritmus Super Resolution na obraz zo snímača teleobjektívu. Rozsah zoomu 10 – 50× je dosiahnutý digitálnym zväčšením, ako inak, za asistencie umelej inteligencie. Zväčšenie 5× je za dobrého svetla jednoznačne parketa teleobjektívu. V horších svetelných podmienkach sa algoritmy analýzy obrazu spravidla rozhodnú pre výrez z citlivejšieho 40 Mpx snímača hlavného fotoaparátu. Keďže snímač teleobjektívu má rozlíšenie 8 Mpx, vychádza to aj matematicky. Teleobjektív má pre zložitejšiu optickú konštrukciu svetelnosť f/3,4. Určite si položíte logickú otázku, prečo sa 5-násobné zväčšenie nerobí vždy ako výrez z hlavného fotoaparátu. Na pixely to síce vychádza, ale do hry vstupuje rozlišovacia schopnosť objektívu. Teleobjektív s ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti 125 mm premieta obraz na celú plochu snímača, aj keď menšieho, takže obraz má viac detailov. Pri skladaní obrazu z hlavného snímača a snímača s teleobjektívom sa zrejme z prvého aplikujú informácie o jase a farbách a z druhého detaily a kontrast hrán. Zoom až do 50-násobného zväčšenia je perfektný na fotenie vzdialených objektov, ale aj na prečítanie nápisov, ktoré sú vo veľkej diaľke. Vďaka stabilizácii s umelou inteligenciou aj takýto záber vo väčšine prípadov udržíte aj „z ruky“.

Za zmienku určite stoja aj niektoré špeciálne režimy. Makro dokáže zaostriť na predmety vzdialené len 2,5 cm. V nočnom režime sa aplikuje dlhý expozičný čas, počas ktorého sa zosníma séria záberov a tie sa poskladajú tak, že sa z nich sčítajú informácie o jase a farbe. Na rozdiel od P20 nočný režim funguje oveľa lepšie aj pri záberoch s pohyblivými objektmi. Funkcia Silk water effect je primárne určená na fotenie tečúcej vody v scénach, kde sú vodopády, fontány či horské bystriny. Dobre poslúži aj na „vyprázdnenie“ miest, kde sa veľa ľudí. Pri fotení klasickým fotoaparátom sa tento efekt dosiahne tak, že sa aplikuje veľmi dlhý expozičný čas, a aby záber nebol preexponovaný, použije sa neutrálny sivý filter. Huawei P30 realizuje tento efekt softvérovo. Zrejme takisto skladaním čiastkových záberov, inak sa to pri svetelnosti objektívu f/1.(niečo chýba?)bez možnosti nastaviť clonu 6 ani nedá. 

Funkcia HDR má pri P30 prívlastok AI. Umelá inteligencia pri spracovaní záberu využíva takzvanú expozičnú mapu, získanú zo série „surových“ snímok s malým kontrastom, zhotovených v rýchlom slede, aby sa optimalizovali preexponované a podsvietené snímky. Optická stabilizácia (OIS) hlavného objektívu a teleobjektívu je pri modeli Huawei P30 doplnená aj softvérovou stabilizáciou AIS. V kombinácii s optickou stabilizáciou umožňuje P30 nakrúcanie videa „z ruky“ aj počas chôdze. Aj predný selfie fotoaparát s rozlíšením 32 Mpx sa vydaril, hlavne čo sa týka dynamického rozsahu. V horších svetelných podmienkach sa snažte používať hlavný fotoaparát.

EMUI a režim veľkej obrazovky

Nadstavba EMUI sa snaží o optimalizáciu spotreby a ukončuje aplikácie na pozadí niekedy až veľmi iniciatívne. Prekáža to hlavne pri aplikáciách na četovanie. Funkcia selektívneho ukončovania aplikácií sa dá individuálne nastaviť pre každú aplikáciu, ale chce to trochu experimentovania.

Po pripojení k externému monitoru, televízoru alebo projektoru môžete použiť režim veľkej obrazovky a pracovať s aplikáciami vo viacerých oknách. Po pripojení klávesnice, prípadne aj myši je práca takmer rovnako komfortná ako na PC. Displej telefónu môže poslúžiť ako touchpad.

Verdikt: V súčasnosti najlepší fotomobil s úžasným zoomom. 

Technické údaje :

Procesor: osemjadrový 64-bitový HiSilicon Kirin 980 (2× 2,6 GHz Cortex A76 + 2× 1,92 GHz Cortex-A76 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55), 7 nm technológia; grafika: Mali-G76 MP10; pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 256 GB, rozšíriteľný kartou NM (Nano Memory) do 256 GB; displej 6,47" FHD+ OLED (1080 × 2340) 19,5:9, 400 ppi; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 16 mm f/2,2, 20 Mpx; hlavný širokouhlý: 27 mm, f/1,6, 40 Mpx; teleobjektív 125 mm f/3,4, 8 Mpx 5× optický zoom; predný fotoaparát: 32 Mpx, f/2,0; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.0 LE, A2DP, aptX, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou); batéria: 4200 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie) s EMUI 9.1; rozmery: 158 × 73,4 × 8,4 mm; hmotnosť: 192 g; Benchmark AnTuTu: 290 080. 

Cena: 899 EUR

+ Fotoaparát, atraktívny dizajn 
- Niekedy príliš iniciatívne ukončovanie aplikácií

Hodnotenie: 94 

Dizajn: 96
Výkon: 95
Funkcionalita: 92

Tip redakcie: Excelentný fotoaparát

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei P30 Pro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať