Image
1.10.2018 1 Comments

Huawei P20 Pro: Skúsenosti z dlhodobého testu

S novou vlajkovou loďou Huawei P20 Pro som sa zoznámil najskôr počas neoficiálneho predstavenia, pred svetovou premiérou v Paríži, kde som mal možnosť za asistencie špecialistov prístroj testovať približne tri hodiny. Testovanie bolo rozdelené na 8 stanovíšť, pričom všetky boli zamerané  fotoaparátu. 

Na starostlivo pripravených scénach, ako napríklad modelová železnica v tmavej miestnosti, modelky na testovanie fotenia portrétov scéna na testovanie 1, 3 a 5 násobného zoomu, naaranžované jedlo a taktiež modely a obrazy na testovania rozpoznania exteriérových scén ako je pláž z vodopád. Bez preháňania môžem konštatovať, že 3 hodiny takéhoto testovania je ekvivalentom niekoľkodňového testu, kde by som musel testovacie scény hľadať a aranžovať, nehovoriac o špecialistoch predvádzajúcich nové funkcie. 

Popis skúseností začnem komponentom, ktorý síce funguje perfektne, ale používam ho veľmi, veľmi sporadicky. Uhádli ste, je to snímač odtlačkov prstov. Autentifikácia pomocou rozpoznávania tváre a to aj v tme funguje tak dobre a spoľahlivo, že oválny snímač odtlačkov pod displejom vlastne používam  v jedinej situácii, keď smartfón využívam na navigáciu pri jazde autom a P20 mám v držiaku. Poloha snímača pod displejom sa ukázala ako správna a užitočná. Navyše plocha snímača odtlačkov supluje skryť trojicu Android tlačidiel takže používateľ nemusí používať virtuálne tlačidlá.

Výrez v hornej časti displeja s odstupom času posudzujem už nie ako dizajnový výstrelok, ale logickú evolúciu, ktorej sa už prispôsobili výrobcovia displejov, takže modelov s výrezom bude pribúdať a podobne ako pomer strán 18:9 sa stane de facto štandardom, ktorý budú musieť brať do úvahy vývojári aplikácií. Android 8.x už výrez plne akceptuje. Pri dlhodobom používaní s výrezom nemala problém žiadna Android aplikácia.  Navyše Huawei P20 Pro má výrez veľmi úzky. Je v ňom miniatúrny reproduktor, predná kamera a proximity senzor snímajúci priblíženie telefónu k uchu. P 20 Pro má displej s uhlopriečku 6,1“, pomerom strán 18,7 : 9 a rozlíšením 2240 x 1080 pixelov.

Výkon a výdrž

Elektronickým srdcom smartfónov je čipset vlastnej výroby Kirin 970 s neurálnym procesorom (NPU), ktorý bol prvý krát použitý v Huawei Mate 10 Pro. Pre znalcov niekoľko parametrov čipsetu: Octa-core 4 ×Cortex A73 2.36 GHz + 4 × Cortex A53 1.8 GHz. Grafické jadro je Mali G72. Procesor má k dispozícii 6 GB RAM a úložná kapacita je 128 GB. Výkon je na úrovni konkurencie s procesormi Qualcom Snapdragon 845, či Exynos 9810, takže v tomto ohľade niet čo riešiť.

Z komunikačných parametrov spomeniem LTE cat 18 a to na obidvoch SIM kartách a samozrejmostou je aj podpora VoLTE. Batéria modelu P20 Pro má kapacitu 4000 mAh. Technológia Supercharge umožňuje nabíjať smartfóny prúdom 5 A pri napätí 4,5 V. Batéria sa nabije približne za 80 minút.

Odolnosť

Prekvapila ma tvrdosť a odolnosť sklenenej zadnej steny. Po trojmesačnom každodennom používaní a nosení vo vrecku bez puzdra, často s kľúčmi, prípadne ešte s iným smartfónom nie je ani na zadnej stene, ani na sklenených plochách prekrývajúcich objektívy ani jediný škrabanec, ktorý by bol viditeľný pri zbežnom pohľade. Pri pozornejšom prezeraní pod silným svetlom som zbadal tri jemné vlásočnicové mikroskopické krátke ryhy.

Možno si poviete, prečo som pri hodnotení odolnosti proti poškriabaniu začal zadnou stenou. Má to logiku. Displej je totiž chránený fóliou, ktorú tam nalepil výrobca. Na nej tiež vidno jemné náznaky rýh, avšak v tomto prípade to vôbec nevadí. Podľa stavu povrchu fólie po troch mesiacoch odhadujem že ju bude potrebné vymeniť po roku používania. Displej bude stále ako nový a vlastnosti povrchu fólie pri gestách sa nelíšia od displejov s oleofóbnou vrstvou.   

Daňou za atraktívny dizajn a sklenenú zadnú stenu je jej šmykľavosť, ale v tomto ohľade si záujemca o vlajkový smartfón nevyberie. Prakticky všetky nové vlajkové lode ako keby medzi sebou súperili o to, ktorý bude mať šmykľavejšiu zadnú stenu. Takže odporúčam veľkú opatrnosť, alebo puzdro, najlepšie priesvitné silikónové, ktoré nezakryje dielo dizajnérov, obzvlášť ak máte variant twilight s elegantnými a nevtieravými gradientmi z jemnej tyrkysovej do fialovej farby.

Telefón mi niekoľko krát spadol, avšak len zo stolíka, alebo pracovného stola na laminátovú podlahu a vždy to prežil bez újmy. Vodeodolnosť sa našťastie k slovu ešte nedostala, aspoň nie pri namočení. Vlhkosť z potu a občasné telefonovanie v daždi tiež nevadia. 

Tri objektívy s umelou inteligenciou

Všetky pripravené testovacie stanovišťa počas predpremiéry boli zamerané na funkcie fotoaparátu, ani jedno na demonštráciu latencie dátových LTE prenosov, či podobných technologických špecialít.  Je to logické, pretože fotografovanie a filmovanie budú hlavnou tvorivou činnosťou jeho používateľov. 

Model P20 Pro má tri objektívy. Prvý objektív zhora má dlhšiu ohniskovú vzdialenosť ekvivalentnú 80 mm pri full frame a za ním je farebný snímač s rozlíšením 8 MPx. Pod ním v spoločnom oválnom monobloku je širokouhlý objektív taktiež s farebným snímačom, avšak s rozlíšením až 40 MPx. Toto rozlíšenie je voliteľné, implicitne je nastavené fotografovanie s rozlíšením 10 MPx. Tretí objektív je samostatný a má monochromatický snímač s rozlíšením 20 MPx.

Takáto kombinácia umožňuje nastaviť zväčšenie 1x, 3x a 5x. Trojnásobný zoom sa dosiahne opticky a ďalšie dvojnásobné zväčšenie zabezpečí hybridný zoom. Spočiatku som si na takéto odstupňovanie zväčšenia nevedel zvyknúť a uprednostnil by som možnosti 1x, 2x a 5x. Rýchlo som pochopil, že sa ma tvorcovia fotoaparátu snažia vychovávať. Keď mi už nevyhovuje základný uhol pohľadu, trochu širší než je uhol pohľadu voľným okom a nechcem, alebo nemôžem prísť bližšie, naservírujú mi vyššie zväčšenie (3x) aby som sa koncentroval na zachytenie nejakého detailu.

A ak chcem detail ešte priblížiť, mám k dispozícii aj zväčšenie 5x. V režimoch 3x a 5x je však trochu problém odfotiť pohybujúci sa objekt, často bude trochu rozmazaný.  Možnosť nastaviť rozlíšenie 40 MPx je lákavá, avšak v tomto režime nie je podporované ani zoomovanie, ani automatická detekcia scény a s ňou súvisiaca softvérová optimalizácia snímky. Rovnako treba pár dní skúsenosti, aby ste vedeli odhadnúť, kedy zapnúť HDR. Väčšinou účinne  pomôže „vytiahnuť“ námet záberu z presaturovaného pozadia.

HDR veľmi účinne funguje v protislvetle

V režime Noc nie je problém odfotiť aj veľmi slabo osvetlenú scénu. Počas niekoľkosekundovej expozície z ruky máte pocit, že toto sa jednoducho nemôže podariť a záber bude rozhýbaný. Väčšinou nebude. Režim Noc funguje tak, že sa automaticky urobí takzvaný pilotný záber pri expozičnom čase, ktorý sa s dobrým stabilizátorom a ten Huawei P20 má dá udržať, napríklad 1/10s. Následne sa z ďalších záberov, alebo kontinuálneho snímania zbiera svetlo na prekreslenie detailov objektov, ktoré sa nepohybujú. O princípe snímania svedčí fakt, že pohybujúce sa objekty sú vykreslené oveľa tmavšie, než statické. Režim Noc, a samozrejme aj HDR odporúčam vyskúšať aj pri snímaní cez deň pri veľkom kontraste svetlo – tieň.  

Dlhšie som si zvykal aj na ďalšiu špecialitu fotoaparátu P20 Pro, ktorým je oznam „Držte telefón pevne, fotografia sa vyostruje“. Zobrazuje sa nielen pri fotení v zlých svetelných podmienkach,  ale občas aj pri fotení na pravé poludnie. V čom je problém? Pri fotení držíte telefón pevne, aktivujete spúšť, ako reakciu počujete simulovaný zvuk uzávierky, takže považujete záber za zosnímaný a držanie uvoľníte.

No a vtedy uvidíte na displeji spomínaný oznam. Spočiatku som reagoval tak, že som záber opakoval. Potom som vždy zistil, že mám na karte dva dobré zábery a moja obava o rozhýbaný snímok bola zbytočná.  Napriek tomu som získal návyk, ktorý podvedome praktizujem aj pri fotení zrkadlovkou, či kompaktom, že nejakú desatinku sekundy po cvaknutí uzávierky držím fotoaparát pevne a takýto návyk v žiadnom prípade nie je na škodu. 

Nočný záber plný detailov

Umelá inteligencia umožňuje stieranie rozdielov medzi fotografmi začiatočníkmi a profesionálmi. Tejto téme sme venovali samostatný článok.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Test 2

Nikon Z7 vs. Nikon D850: Pokorila bezzrkadlovka Z7 svoju staršiu sestru?

15.01.2019 00:03

Spoločnosť Nikon určite nepatrí medzi patriotov v oblasti fotoaparátov. Full frame bezzrkadlovky od Sony a Olympusu sú na trhu už dlho, ale práve Nikon oznámením nových modelov Z6 a Z7 predznamenáva v ...

Test

Ako fotí Huawei Mate 20 Pro - makrofotografia

05.01.2019 00:10

Keď som pred dvomi rokmi písal článok o makrofotografii, týkal sa výhradne fotoaparátov s výmennými objektívmi, v drvivej väčšine zrkadloviek. Vtedy by som pokladal za sci-fi, že onedlho zvládnu tento ...

Test 3

Ktorý smartfon fotí najlepšie - Huawei Mate 20 Pro, Samsung Galaxy Note 9 alebo iPhone XS Max?

04.01.2019 00:15

V našom komplexnom teste sme sa zamerali na fotoaparáty vlajkových smartfónov. V prvom semifinále  sme porovnávali iPhone XS Max a  iPhone XR. V druhom semifinále zas vlajkové modely Huawei P20 Pro a  ...

q

1 Comments

  1. co to je? reakcia na: Huawei P20 Pro: Skúsenosti z dlhodobého testu
    3.10.2018 07:10
    čo je toto za vetu? Režim Noc funguje tak, že sa automaticky urobí takzvaný pilotný záber pri expozičnom čase, ktorý sa s dobrým stabilizátorom a ten Huawei P20 má dá udržať, napríklad 1/10s.
    Doplňte tam aspoň čiarky zátvorky úvodzovky nech to človek nemusí čítať viackrát aby to pochopil
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button