Image
25.10.2018 0 Comments

Huawei Mate 20 Pro má 40 W nabíjačku a umožňuje bezdrôtovo nabiť aj ďalší smartfón

Batéria novej vlajkovej lode Huawei Mate 20 Pro má kapacitu 4200 mAh. To vydrží na jeden deň intenzívneho používania s rezervou 30 – 40 %, alebo dva dni bežného používania. Rovnako dôležitým parametrom ako kapacita batérie je rýchlosť nabíjania. Pohľad na parametre dodávanej nabíjačky prezradí, že je schopná dodať príkon 40 W. Nabíjačka umožňuje nabíjanie jednou z týchto kombinácií: 5V / 2A, 9V / 2A, alebo 10V / 4A a práve posledná kombinácia poskytne maximálny príkon 40 W.

Test reverzného bezdrôtového nabíjania a rýchleho nabíjania si môžete pozrieť v našom videu.

Poznámka: Vzorka Huawei Mate 20 Pro, ktorú sme testovali má predfinálny softvér, ktorý sa bude aktualizovať pred komerčnou dostupnosťou 1.11, takže algoritmy nabíjania sa ešte môžu zmeniť.

Parametre nabíjačky a maximálny prúd pri nabíjaní smartfónu s predfinálnym softvérom

Výrobca deklaruje, že sa nabije za 30 minút na kapacitu 70%. Tento údaj môžeme potvrdiť. Veľmi efektne je vyriešená indikácia priebehu nabíjania. Prírastok percent môžete sledovať s presnosťou na dve desatinné miesta. Pri aktuálnej verzii softvéru som nameral prúd 3A pri 9 V, čo je veľmi slušný príkon 27 W

Mate 20 Pro má implementované aj bezdrôtové nabíjanie s príkonom 15 W.  Toto nabíjanie je navyše reverzné. Je bežná prax, že niektoré smartfóny, ktoré majú batériu s dostatočnou kapacitou dokážu fungovať ako powerbank a nabíjať iný smartfón, prípadne iné zariadenie. Huawei túto funkciu rozšíril o bezdrôtovú dimenziu. Reverzné bezdrôtové nabíjanie vám umožní nabíjať z Mate 20 Pro iný telefón, prípadne iné zariadenia, napríklad slúchadlá a podobne podporujúce bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi. Reverzné bezdrôtové nabíjanie som testoval tak, že som z Huawei Mate 20 Pro nabíjal iPhone Xs. Podľa doby nabíjania odhadujem výkon na 4 W.

Po zapnutí reverzného nabíjania sa Mate 20 Pro snaží pomocou protokolu štandardu QI nadviazať komunikáciu s nabíjaným zariadením. Ak sa komunikácia nadviazať nepodarí, po minúte sa vysielanie impulzov preruší. Podľa správy EMF (Electromagnetic Field Report) vydávajú integrované bezdrôtové nabíjačky do okolia len veľmi slabé elektromagnetické žiarenie.

Pole vyžarovania je navyše relatívne úzko ohraničené. Rozhodol som sa overiť ako ďaleko dosiahne vyžarované elektromagnetické pole pri bezdrôtovom nabíjaní. Výsledok pokusov je zdokumentovaný vo videu. Počas inicializácie vysiela Huawei Mate 20 pro pomerne intenzívne elektromagnetické impulzy, ktoré v cievke, rovnakej ako je v nabíjačke indukuje napätie 20 – 25 V (merané osciloskopom)

Meracia cievka a impulzy pri nadväzovaní komunikácie s nabíjaným zariadením

Vzhľadom k pomerne nízkej frekvencii rozsahu 110 až 205 kHz bežný osciloskop s rozsahom 200 Mhz  na meranie bohato stačí. Ako anténu na meranie vyžarovania som použil cievku z nabíjačky IKEA NORDMÄRKE. Plochá cievka má mať podľa špecifikácie QI 20 závitov v dvoch vrstvách. Vonkajší priemer má byť 40 a vnútorný priemer 19 mm. Indukčnosť cievky má byť 24 mikro Henry. Cievka, ktorú som použil tieto parametre spĺňala. Počas nabíjania som už vyžarovanie elektromagnetických impulzov nezaznamenal.

Inicializácia nabíjania a prerušenie ak sa nenadviaže komunikácia s nabíjaným zariadením

Ako funguje bezdrôtové nabíjanie

Striedavý prúd v nabíjačke generuje pomocou cievky elektromagnetické pole. Toto pole indukuje napätie na druhej cievke v telefóne, prípadne inom zariadení. Takto sa prenáša energia na nabíjanie telefónu. V súčasnosti bezdrôtové nabíjačky fungujú do vzdialenosti niekoľko málo milimetrov. Hrubšie puzdra, alebo puzdra obsahujúce kov môžu spôsobiť problém. Štandard QI (čítaj [či]) je umožňuje rozšírenie až do vzdialenosti 40 mm. Od výkonovej kategórie závisí aj použitá frekvencia prúdu, ktorý v cievke nabíjačky indukuje elektromagnetické pole. Pre nízke výkony sa využívajú frekvencie v rozsahu 110 až 205 kHz.

Dosky elektroniky nabíjačky IKEA. Cievky sú na opačnej strane

Štandard Qi zahŕňa možnosť prenosu údajov medzi základňovou stanicou, teda nabíjačkou a mobilným zariadením. To umožňuje vymieňať si informácie o stave nabitia a podobne. Týmto spôsobom mobilné zariadenie môže informovať základňovú stanicu, že je nabité a základňová stanica sa prepne do energeticky úsporného pohotovostného módu. Komunikácia aj samotné nabíjanie sa inicializuje v dôsledku detekcie zmeny kapacitancie alebo rezonancie vysielača cievky. Následne základňová stanica overuje prístroj na nej umiestnený, predovšetkým, či je kompatibilný z Qi štandardom. 

Vyšle 8 bitový dátový reťazec. Prijímajúce mobilné zariadenie musí reagovať a pošle informáciu o sile indukovaného poľa. Potom začne proces nabíjania. Počas nabíjania mobilné zariadenie posiela kontrolná dátové pakety pre nastavenie úrovne výkonu a nakoniec paket pre ukončenie nabíjania. Prenosová rýchlosť je  2 kbps.  Fyzické kódovanie paketu obsahuje start bit, 8 bitové dáta, paritný bit a stop bit. Štruktúra paketu pozostáva z takzvanej preambuly (>=11 bitov), hlavičky (1 bajt), tela správy ( 1 až 27 bajtov) a kontrolného súčtu (1 bajt).

Dátový protokol rieši jeden z problémov súvisiacich s bezdrôtovým nabíjaním. Ak na nabíjačku položíte kovový predmet, neinteligentná nabíjačka by na základe detekcie zmeny kapacitancie alebo rezonancie vysielača cievky začala nabíjať. V predmete sa indukujú vírivé prúdy, ktoré ho môžu zohriať na vysokú teplotu. Otestoval som prikladať k Mate 20 Pro v režime reverzného nabíjania oceľovú aj hliníkovú platničku. Smartfón sa ani v takejto situácii nezohrieval.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

10 miliárd nových zariadení pre 5G siete bude potrebovať nové telefónne čísla. Japonské budú 14-miestne

20.05.2019 00:00

Okrem vyšších prenosových rýchlostí budú siete 5G podporovať aj miliardy novo pripojených zariadení – od automobilov až po senzory IoT, a to každé s vlastným telefónnym číslom. Keďže nasadenie 5G siet ...

Inovácie

Smartfón OnePlus 7 Pro sa môže pochváliť 90 Hz displejom a zasúvateľným fotoaparátom

16.05.2019 00:10

Od vydania modelu OnePlus 2 sa OnePlus pridŕža cyklu uvádzania noviniek dvakrát ročne. Na jar predstaví telefón s podstatnou aktualizáciou hardvéru a softvéru v porovnaní s predchádzajúcou generáciou ...

Inovácie

Prvé dojmy: motorola one vision, špecialista na nočné fotky

15.05.2019 15:00

Motorola pokračuje v zavádzaní inovácií a prichádza s modelom one vision ktorý obsahuje svoj doteraz najmodernejší kamerový systém poháňaný umelou inteligenciou a  48 MP duálnym systémom zadných kamie ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

FORPSI 042019

Najnovšie videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button