Image
28.11.2019 0 Comments

Predaj smartfónov: Huawei, Samsung a OPPO zvýšili svoje trhové podiely, Apple a Xiaomi klesli

Globálny predaja inteligentných telefónov koncovým užívateľom podľa zistení analytikov spoločnosti Gartner v treťom štvrťroku 2019 ďalej klesali - o 0,4% oproti rovnakému obdobiu v roku 2018. Dopyt zostáva slabý najmä preto, že zákazníci hľadajú čo najlepší pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Spoločnosť Huawei predala o 13 miliónov telefónov viac, Apple naopak takmer o 5 miliónov menej.

"Dnešní používatelia smartfónov volia modely strednej triedy, pretože ponúkajú lepší pomer ceny a úžitkovej hodnoty ako prémiové prístroje," hovorí riaditeľ výskumu Gartner Anshul Gupta. "V niektorých prípadoch tiež dochádza k odloženiu rozhodnutia o nákupe telefónu, pretože užívatelia čakajú na nástup 5G sietí vo svojich krajinách." Vďaka tejto zmene dokázali značky ako Samsung, Huawei, Xiao, OPPO a Vivo posilniť svoje pozície v nižšej a strednej triede - Huawei , Samsung a OPPO vďaka tomu v treťom štvrťroku dokonca vzrástli. Oproti tomu Apple zaznamenal ďalší medziročný dvojciferný prepad predajov.

Čínska spoločnosť Huawei ako jediná medzi veľkými výrobcami vzrástla medziročne dvojciferným tempom, aj napriek spomaľujúcemu sa dopytu - v treťom štvrťroku predala 65,8 milióna inteligentných telefónov, čo predstavuje medziročný rast o 26%. Kľúčom k úspechu boli predovšetkým aktivity na domácom čínskom trhu, kde firma predala 40,5 milióna smartfónov a navýšila svoj trhový podiel o 15 percentuálnych bodov.

Zákaz prístupu ku kľúčovým technológiám z USA zatiaľ nebol plne realizovaný (navyše bol ohlásený trojmesačné odklad), avšak udalosti mali negatívny vplyv na značku na medzinárodnom trhu. O to viac podporil rast Huawei domáci čínsky ekosystém - americké sankcie prebudili patriotizmus u partnerov Huawei v Číne a vytvorili situáciu, v ktorej je jej ťažké na tamojšom trhu konkurovať. Rolu hrali aj investície do dcérskych značiek Honor a Nova, viackanálové prítomnosti (online i kamenné obchody), alebo rozvoj 5G a ďalšie technologické inovácie.

Samsung si celosvetovo udržal prvú priečku pri medziročnom náraste predajov o 7,8% - spoločnosti podľa A. Gupta pomohla agresívna revízia portfólia a zameranie na modely strednej a nižšej triedy.

Predaje iPhone v treťom štvrťroku ďalej klesali - 40,8 milióna predaných kusov predstavuje medziročný pokles o 10,7%. Ani špeciálne ponuky a zľavy zavedené na mnohých trhoch nedokázali trend obrátiť. "V oblasti pevninskej Číny sa predaja iPhonov zlepšili, avšak ide o zotavenie po dvojcifernom prepade zo začiatku roka. Počiatočný záujem o modely rady iPhone 11 naznačuje, že by predaje v poslednom štvrťroku mohli byť lepšie."

Čierny piatok a kyber pondelok môžu napomôcť zlepšeniu výsledkov
Blížiaci sa "black friday" a "cyber monday" pravdepodobne prinesú rad ponúk a zliav, vďaka ktorým dopyt v poslednom štvrťroku tohto roka vzrastie. Rad výrobcov ako Samsung či Google ponúkne výrazné zľavy nielen na staršie, ale zrejme aj na novšie zariadenia ako sú Pixel 4 či Galaxy Note 10.

Do budúcnosti možno očakávať, že sa konkurenčný boj medzi výrobcami mobilov zameria na inteligentnejšie prístroje. Tie ponúknu obsah lepšie "šitý" na mieru majiteľovi a služby založené na znalosti kontextu a preferenciách používateľa. "Aby mohli ponúknuť kvalitné personalizované zážitky, budú výrobcovia musieť zlepšiť integráciu umelej inteligencie priamo v telefónoch a uničit z bezpečnostných funkcií či ochrany súkromia kľúčové vlastnosti svojich prístrojov."

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Už aj firemný softvér chcú manažéri nakupovať cez e-shop

29.11.2019 00:10

Manažéri chcú nakupovať firemný softvér rovnako, ako si v súkromí objednávajú bežné potreby do domácnosti. Teda online. Príklon B2B segmentu k „e-shopom“ potvrdil nový prieskum od Futurum Research, do ...

Biznis

Technologickí jednorožci sa na burze trápia

18.11.2019 00:00

Odhaduje sa, že v USA je v súčasnosti približne 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac než miliardu USD. V predchádzajúcej dekáde ich bolo len deväť. Tento status prináša veľ ...

Biznis

8-miliardový Xerox zvažuje kúpu 27-miliardového HP

07.11.2019 16:44

Spoločnosť Xerox, ktorá sa stala známou svojimi kopírovacími strojmi, zvažuje kúpu výrobcu počítačov a tlačiarní HP Inc. Správu o tom priniesol denník Wall Street Journal, odvolávajúc sa na „ľudí oboz ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá